האתגר: לאתרג

מפגשיו של בנימין נתניהו עם מערכות החדשות נועדו לרכך את הקרקע לקראת יום סגריר. הבליץ התקשורתי הניב תוצאות מעל למצופה - נכונות לאתרג אותו

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יולי 2011. איור: עמוס בידרמן
דן כספי

לו הוזמנתי לא הייתי מגיע לפגישה עם ביבי. בשונה מעמיתי, אני שומר על דיסטנס/מרחק. איני מתחכך אתם, איני משתתף באירועים חברתיים שלהם, איני סועד עמם ואיני חבר שלהם.  

גם מסורת העיתון מחייבת שמירת מרחק. מו"ל העיתון סירב בשעתו להשתתף בוועדת העורכים. למי ששכח היו שנים בהן מו"לים ועורכי עיתונים קיימו מפגשים סודיים עם ראש הממשלה, שרים וראשי גופים מסוימים לתיאום פרסום, ובעיקר אי-פרסום, על נושאים שנחשבו רגישים. בעצם, מדוע להשתתף בשיחת אוף-דה-רקורד, שלא לציטוט? הרי אחר כך כל המידע מגיע אליך ממקורות אחרים ואתה מנוע מלפרסם אותו.

משתתפים אחדים פשוט הלומים לאחר הפגישה. ביבי הילך עליהם מקסמו. אמנם הם עדיין חולקים עליו אך כעת הם מעריכים ומבינים אותו יותר. יודע ראש הממשלה נפש עיתונאים וסוד התקשורת פנים-אל-פנים. כארבע שעות הרצה ביבי את משנתו הסדורה. חידוש בפני עצמו. הוא לא שלפן כפי שמצטייר בחוץ, אלא אדם מחושב ומעמיק. הוא מאמין בזכות הכוח ולא בכוח הזכות. זכויות נוטלים בכוח. רק מדינה חזקה תוכל לכולם. ורק מנהיג שמשדר עוצמה מסוגל להנהיג מדינה. דמוקרטיה פחות חשובה ממדינה גדולה ורבת עוצמה. לעוצמה יש זכות עודפת. מי שחזק שולט והחלש נשלט ומתקפל. ישראל הינה מעצמה ביטחונית וכלכלית.

מה שלא אמר בפגישה, משתמע בין המלים. ביבי מבין שגודל הפשרה כעומק החקירה. לכן, הוא חייב להכין עצמו ליום סגריר. כבר כעת הוא יזרז את צירוף בוז'י לממשלה. הפרשנים הלומי פגישה יריעו לביבי ויישארו אתו גם בעת החקירה הצפויה. התקדים מחייב. כך היה אצל שרון ואצל אולמרט. כאשר הסתבכו - הם קיוו שתפנית שמאלה תעזור להם. כך הם הניחו וקיוו, תפנית שמאלה תעלה את קרנם בעיני התקשורת וזרועות אכיפת החוק. אמנון אברמוביץ' הקדים והרים את נס האתרוג - למען ההתנתקות חייבים לאתרג את שרון. כך גם הפעם נאתרג את ביבי. כן, כן. נאתרג אותו. אם הוא יכול לשנות כיוון ולפתוח אופק מדיני, גם אני יכול לכתוב בעדו. הרי הוא איש חכם ומתוחכם, עולה על כל מי שנמצאים בסביבתו. אין לו כרגע תחליף. רק תראו איך כיסח את ישראל כ"ץ. מה קרה, בגלל כמה מיליונים שזרמו לחשבונותיו הפרטיים מפאריס או/ו מניו יורק וכמה בקבוקים במעונו, נטרפד הסכם שלום אזורי היסטורי?

אשר על כן, לפגישה הבאה אגיע ואצטרף מן הסתם למאתרגים. או אז כבר בראשית המפגש, ביבי כנראה ישלוף מפות כדי להוכיח שהוא רציני בכוונותיו. הרי אין בלתו, לא בימין ובוודאי שלא באופוזיציה. אף אם בוז'י ושלי רוצים, הם אינם מסוגלים. הם בקטגוריה נוצה. "העם אתי" - יתרברב ראש הממשלה וישלוף עיגול. הנה 75% מן הציבור ילכו אתי באש ובמים. ראה ראיתם שהעם אתי חרף כל הפאדיחות בעבר - איראן, צוק איתן, היחסים עם אובמה, יוקר הדיור ועוד. מה שאני עושה או לא עושה - הם מוחאים לי כפיים. כי יותר מכל צרבתי בתודעת הציבור שנאה לכל היריבים שלי בבית ובחוץ. רק אני מסוגל לדבר עם המונים ולשכנע אותם. לא רק ישראל היום מגבה אותי. גם אתם השמאלנים בתקשורת תעזרו לי. רק אני מסוגל לעשות סיבוב פרסה כביכול ולדבר על שתי מדינות לשני עמים. כמובן עד שתחלוף הסכנה. וכאן יחייך ביבי ויקרוץ בצד כמו פרנק אנדרווד בבית הקלפים. אתם תמימים ועדיין מאמינים לי. הרי התכוונתי למדינת ישראל ולמדינת תל אביב. אולי כך גם החוקרים ישתכנעו ויסיימו את החקירה מחוסר "תשתית ראייתית".

*

כאשר הקצתי מחלום ליל קיץ החם והלח, הייתי שטוף זיעה וכעס עצמי: כיצד יכולתי להתפתות להצגה של ביבי ולהאמין שהתפנית המילולית תציל אותו ממצוקותיו? הרי הנכונות לפשרה מדינית לא סייעה לאהוד אולמרט להיחלץ מבית סוהר ואילו אריאל שרון לא האריך ימים אחרי ההתנתקות.

פסוקו של פוסט

עם סיום האולימפיאדה וחגיגות סיום חופשת הקיץ, הנה מיסטר בין בבריכת קפיצות וקטעים נוספים.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות