מדוע הם נגד תאגיד השידור?

היוזמה לסגור את התאגיד, כיתר הספינים - אונסק"ו, ו"בצלם", נועדו להסיח את הדעת מחקירה פלילית של בנימין נתניהו. תקשורת מוחלשת ועסוקה בעצמה אינה פנויה לעסוק בקורות החקירה של ראש הממשלה

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תיק ישן ומתישן
קרדיט: בידרמן
דן כספי

לו הייתי פעיל חברתי הייתי מתחיל את הפוסט כך: כל פעם שהוא מריח מצוקה פוליטית או משפטית, משרתו הנאמן נשלח לחזית. הוא כבר יעשה את העבודה השחורה, יחטוף מכל הכיוונים, והוא ימשיך לטעון שאין לו יד בכך. אני לא פעיל חברתי אבל מאחל לח"כ דוד ביטן (אגב, מדוע לא ביטון?) שלא יצליח הפעם לסגור את תאגיד השידור החדש כרצון אדונו. כל מי שמצליח מדי גם עף מסביבתו של בנימין נתניהו.  

נדמה שגם הפעם התקשורת נפלה בפח. היוזמה לסגור את תאגיד השידור אינו אלא ספין אחד מני רבים בימים האחרונים. גם הפעם מפזרים טיעונים מופרכים ועובדות שקריות. על  כך בהמשך. ריבוי הספינים אינו מקרי. בתחילת החודש הבא אמור היועץ המשפטי להשיב לבג"צ ולהסביר מדוע אינו מורה על פתיחת חקירה פלילית נגד ראש הממשלה ובני ביתו. מעטים יודעים ומסוגלים ללחוץ על היועץ המשפטי פן ימסמס את החקירה בטיעון התיישנות. התקשורת הינה אחד הגורמים החזקים. ביכולתה ליצור לחץ ציבורי על מערכת אכיפת החוק. וכל חקירה עלולה להסב נזק לראש הממשלה.

ישנן דרכים שונות להוריד את התקשורת מן הנושא. דרך אחת היא להשביע את כלב השמירה בספינים שונים, למשל, אונסק"ו ו"בצלם". בכל אחד משני הספינים האכילו ראש הממשלה ומקורביו את התקשורת בעובדות כוזבות ובטיעונים תעמולתיים. למרות כל ההערות, ראש הממשלה ממשיך לטעון שבהחלטת אונסק"ו שוללים את קשר היהודים להר הבית. הוא ומכונת התעמולה מסתירים את העובדה שמדינות ערב המתונות יזמו את ההחלטה. בניגוד לטענתו של שגרירנו המהולל, דני דנון, האו"ם אינו מממן את "בצלם".

לחילופין, אפשר לאיים, להחליש ולהעסיק את התקשורת במלחמת הישרדות, לאמור - תתעסקו בהישרדותכם ולא בהישרדותי הפוליטית. כך נוצר מאבק הישרדות בין שתי קבוצות, בין עובדי רשות השידור הישנה לבין עובדי התאגיד החדש. מה שאין בתקשורת הרגילה ממוחזר ברשתות החברתיות. גם אם יוחלט על סגירת התיקים נגד נתניהו ובני משפחתו בנימוקים מלומדים (מאגר הטיעונים המשפטיים נגד אינו נופל ממאגר הטיעונים בעד פתיחה בחקירה משפטית), הספין של תאגיד השידור יועיל באילוף הסוררת הגדולה, הלא היא התקשורת. אם לא תצייתו לי - יבולע לכם.

*

האיום לסגור את תאגיד השידור פחות מדאיג אותי. מומחים שעיינו בהצעתו של ח"כ ביטן התרשם שהמדובר במסמך שרלטני גדוש נתונים בלתי מדויקים ומטעים. גם ספק אם יש לו ייתכנות חוקתית. וזה מה שמטריד יותר. אולי המדובר במסמך אופייני לאופן קבלת ההחלטות, ולא רק בתקשורת? כך מחליטים לגבי מתווה הגז וכך בענייני יוקר הדיור. מפברקים נתונים ומגוננים עליהם עד שגם מאמינים בהם. קצרה היריעה הנוכחית כדי להפריך את הטיעונים הנלווים להצעה. בכל זאת, הנה אחדים מהם;

ביטול התאגיד יחסוך 2 מיליארד ש"ח ויותר. כנראה שזה לא מדויק לחלוטין. הבזבוזים והמשך קיומה של רשות השידור עולים יותר. חוץ מזה שידור ציבורי, ככל שירות אחר, לא נמדד רק בכסף. לפי ההיגיון הכלכלי, אפשר לבטל כמה משרדים על השרים וסגני שרים ולחסוך לא רק כסף אלא גם פאדיחות מדיניות.

את הכסף הנחסך אפשר להשקיע בחינוך וברווחה. טיעון מביך דווקא בימי שביתת המורים. כסף יש. אלא שהוא מחולק לפי סדר עדיפויות מעוות.

המצב ברשות השידור השתפר מאז הוחלט על סגירתה. עוד נימוק טעון הוכחה. כנראה שהפוליטיזציה הנוכחית ברשות השידור משביעה רצון, מבחינת טוב ציפור ביד. השינוי מפחיד ומדאיג פן יישמטו המושכות מידי הממסד הנוכחי. מבחינה זאת, נרקמה קואליציה מעניינת של אינטרסים בין הממשלה לבין הסתדרות העובדים הכללית, בין נ' לנ', בין נתניהו לבין ניסנקורן.

התאגיד החדש אינו מוכן לשידור במועד. הטיעון מזכיר את מי שרצח הוריו ומתבכיין שהוא יתום. לאחר שכל הזמן התקילו את מקימי התאגיד, באים כעת לטעון שהוא לא מוכן. חוץ מזה, לתאגיד יש כבר לוח שידורים לחודש ינואר 2017. אגב, כמה פרויקטים בארץ מסתיימים במועד כמתוכנן, בייחוד כאשר מדובר בדיני נפשות?

התאגיד אינו מייצג את כל שכבות הציבור. מנטרה ממשנתה הרוחנית של מירי רגב שחוזרת על עצמה ונקלטה בהצלחה בציבור הרחב. אף גוף יוצר אינו אמור להיות ייצוגי אלא מקצועי, איכותי ופתוח לכישרונות. מאז שחובשי כיפה שינו את עמדתם כלפי התקשורת, הם מציפים עיתונים, ערוצי שידור ותעשיית הקולנוע. הכיצד יודע השלטון מי כבר גייס התאגיד? האם הספיק לשתול שטינקרים?

בסוף השבוע "אוהל הדוד ביטן" הנפיק ספין מטופש נוסף. בראיון לערוץ 2 בישר המשרת הנאמן בערוץ 2 כי הוא בוחן משפטית שלילת האזרחות של מנכ"ל "בצלם", חגי אלעד. מדוע הם לא חושבים לפני שהם פותחים את הפה? 

פסוקו של פוסט

נכדתי הבכורה הסבה את תשומת לבי לסרטון הבא. עוד "מיזם חינוכי" של מפעל הפיס. אתם מוזמנים לספור כמה פעמים מופיע בסרטון הלוגו של מפעל הפיס ליד שם בית ספר. כך שובים מהמרים קטינים.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ