מדוע נכחד זן המנהיגים?

תוצאות הבחירות לנשיאות בארה"ב ממחישות שוב שעידן התקשורת מדלל מנהיגים לטובת פוליטיקאים. הטובים אינם נמשכים לפוליטיקה. מנגנון בינוניות מכרסם באיכות השלטון הדמוקרטי

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ
נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפצילום: Evan Vucci/אי־פי
דן כספי

"הכיצד אומה גדולה ועשירה כארה"ב לא הצליחה להעמיד אלא שני מועמדים אפורים לבחירות לנשיאות?" - שאלתי עמית שביקר הקיץ בארץ. הוא לא הופתע וכיהודי טוב השיב בשאלה. "וכיצד אומת סטארט-אפ, עשירה בהון אנושי תקועה עם ביבי ובוז'י וכבר עשרות שנים שאין לה מנהיגות בעלת חזון ויצירתיות בפתרון הסכסוך עם השכנים שלכם?"

שתי שאלות ותשובה אחת. הטובים אינם מגיעים לפוליטיקה. גרוע מזה, הטובים מתרחקים כיום מפוליטיקה כמו מאש. לא רק בישראל ובארה"ב, אלא כמעט בכל דמוקרטיה מערבית. תם זן המנהיגים - צ'רצ'יל, דה-גול, בן-גוריון, בגין או רבין. מנהיגים היודעים מה רצוי לעם. פוליטיקאים ממלאים את רצון העם לפי שבשבת הסקרים.

סיבות רבות מדוע אנשים פחות טובים נכנסים כיום לפוליטיקה. בדרך כלל, הצעירים הטובים יותר נמשכים לעסקים, למדע, לאקדמיה או להייטק, לקריירה מאתגרת, מבטיחה ויותר מכל, יוקרתית יותר. הקהילה החרדית הקדימה לברור את הלמדנים לישיבות ואילו את האחרים לעסקנות ציבורית.  קצינים בכירים רבים מדי נודדים, בלית בררה, מצה"ל ומהמשטרה לרשימות פוליטיות. הטובים נחטפים למגזרים אחרים. עוצמה ויוקרה אפשר להשיג גם בעסקים או במדע.

תהיה הסיבה אשר תהיה, התוצאה היא צפויה מראש. בדמוקרטיות שונות, וגם בארץ, מתפתחת ספיראלה הפוכה כלפי מטה, ספיראלת הבינוניות. דרכו של עולם, שאנשים בינוניים מטפחים סביבם אנשים עוד יותר בינוניים. בכל מקרה עדיפה אדמיניסטרציה חובבנית אך נאמנה מאשר מומחים דעתניים. לכן החבורה רגב-ביטן-אמסלם מאיימת פחות על מעמדו של ראש הממשלה לעומת סער-יעלון-כ"ץ. מנגנון הבינוניות פועל בשמאל כמו במרכז ובימין. לא במקרה מתאייד השמאל. הוא חוסם כל מי שמסוגל לרענן אותו מבחינה רעיונית. מנגנון הבינוניות מיטיב להילחם בכל איום חיצוני, יהיה זה רמטכ"ל, מפכ"ל בדימוס או איש עסקים מצליח, המעוניינים להיכנס לזירה הפוליטית ולעצור את הספיראלה ההפוכה. בנקל ניתן להניח שהקאדר הבא בפוליטיקה יהיה פחות - פחות משכיל, פחות בקיא באורחות הדמוקרטיה, אך יותר בוטה, יותר אסרטיבי ויותר אגרסיבי.

*

ככל שבעידן התקשורת מערכת הבחירות הולכת ונעשית יקרה יותר, כך המועמדים תלויים בממון רב. כל אמצעי תקשורת חדש מחייב השקעה נוספת. הרשתות החברתיות אינן מייתרות את הטלוויזיה או את הרדיו. מסע בחירות באמצעות פייסבוק וטוויטר מחייב העסקת יועצים ומפעילים נוספים. יותר אנשים במטות בחירות - יותר כסף. התייקרות מתמדת בקמפיין בוררת מועמדים, ולא לטובה. רק מועמדים עשירים או מי שמוכנים לרקום יחסי הון-שלטון אמיצים, ולא פעם מאד מפוקפקים, יכולים כיום להעיז ולהיכנס למסע בחירות תובעני ומתיש. לא כל אחד מוכן לתן-וקח עם תאגיד, אוליגרך או איל הון בעל כיסים עמוקים. בעיני רבים מערכות הבחירות מתנהלות בין מחנות של בעלי ממון, למשל, בין שלדון אדלסון לבין חיים סבן בארה"ב. ואילו בארץ נוספה צלע שלישית לקשר החיוני, הון-שלטון-עיתון. כך שמערכת הבחירות האחרונה נערכה בין ישראל היום/ בנימין נתניהו לבין ידיעות אחרונות/יאיר לפיד.

לא כל מועמד בחיר וכשיר לנצח. יש מסננת נוספת, הלא היא תעשיית הבחירות. הכוונה לשלל גופים ואישים המעורבים בניהול הקמפיין - יועצים, פרסומאים, תדמיתנים, כותבי נאומים, סוקרים, מנהלי מדיה למיניהם, טוקבקיסטים, וכיוב'. מועמדים בעלי סיכוי להיבחר חייבים להיות ייצוגים ופוטוגניים, עוברי מסך, כריזמטיים, גבוהי קומה, בעלי דיבור רהוט וכושר רטורי, אם אפשר בקול עמוק של בריטון, ומסוגלים למחזר אין ספור פעמים מסר רזה וקליט: קלינטון היא מושחתת, התקשורת עוינת, תוצאות הבחירות מזויפות ועוד. או בעברית: התקשורת היא ריכוזית, התקשורת היא שמאלנית ומעוניינת בפוטש מחוץ לקלפי הבוחר, חייבים לרסק את התקשורת לרסיסים כדי לתת ביטוי לריבוי קולות, וכד'. גם פחד ואימה מפני זרים ושונים הם מסרים יעילים לרכוש קולות.

ככל שהמסרים רזים, שטחיים ופשטנים, כך הם נקלטים ונצרבים קל יותר בתודעת הציבור. העובדות אינן רלוונטיות אלא הפירוש המיוחס להן, כאן ושם. דונלד טראמפ הוא מעין JR החדש הנערץ מסדרת דאלאס המיתולוגית או פרנק אנדרווד מבית הקלפים. הוא תחמן מצליח, רודף שמלות, שקרן וחסר מעצורים.

כנראה שכך התקשורת מרגילה אותנו להעריך פוליטיקאים כיום - כרמאים, כנוכלים וכרשעים. לכן, נתניהו טוב ליהודים כי הוא מצליח "למרוח" את כל העולם ולהחזיק בשטחים. תחמנות היא סגולה. יושר הוא בעיה. סיבה נוספת לאנשים איכותיים להתרחק מפוליטיקה.

הגיגים של האליטה החדשה

ח"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה, על רצח רבין: "לא מדובר ברצח פוליטי וזה לא קשור לפוליטיקאים, אלא רצח שנעשה על ידי אדם שרצה לעצור תהליך". 

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ