המקארתיזם החדש: גלעד ארדן ומלחמתו בפייסבוק

במקום לטפל בהסתה היהודית לגווניה, לרבות נגד השוטרים שלו, מעדיף השר לביטחון פנים לנהל קמפיין הזוי נגד פייסבוק וכל מי שאינו חשוב בדיוק כמוהו

דן כספי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מארק צוקרברג וגלעד ארדן
מארק צוקרברג וגלעד ארדןצילום: ג'ורג' פריי/בלומברג ואליהו הרשקוביץ
דן כספי

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מתגעגע לתיק שנשלל ממנו - תיק התקשורת. אחרת קשה להבין מדוע הוא התפנה מענייני משרדו כדי להתבזות ביוזמות מביכות. תחילה הוא יזם קמפיין הזוי נגד פייסבוק, וכעת הוא עמל על הכנת רשימה שחורה מקארתיסטית של כל מי שקורא לחרם על ישראל או על התנחלויות בגדה. כידוע, בשנות ה-50 במאה הקודמת שררה בארצות הברית בימי המלחמה הקרה היסטריה אנטי-קומוניסטית. בהשראתו של הסנטור ג'וזף מקארתי הוכנו רשימות של "קומוניסטים" באדמיניסטרציה האמריקאית ובאליטות השונות - באקדמיה, בתקשורת, בקולנוע, בספרות, וכו'. 

לאחר פגישה עם אנשי פייסבוק העולמית צוטט השר ארדן  ש"לפייסבוק ולחברות האינטרנט יש אחריות לתכנים שמתפרסמים אצלן אשר מעודדים טרור והסתה ועליהן לפעול באופן אקטיבי כדי לנטרלם ולהסירם. בגל הטרור האחרון הוכח שהרשת הפכה לבית גידול לטרור ועלינו להילחם יחדיו כדי למנוע זאת, אך החברות חייבות ויכולות לעשות הרבה יותר". למה הדבר דומה? לרקדן המועד ברחבת הריקודים ומאשים את הרצפה שהיא עקומה. הרי דוברים בימין שבים ומתרצים שהטרור נמשך למעלה ממאה שנים, לפני הסתה כביכול בפייסבוק.

זכותו של השר לפרוק את תסכוליו הפוליטיים, אך מדוע גם לבזות את המוניטין הבינלאומיים של ישראל כמדינה נאורה. כמה אירוני שגלעד ארדן מתלונן על הסתה בפייסבוק שעה שהוא עצמו עוסק בהסתה. בזמנו מיהר להודיע שמציתים ערבים אחראים לגל השרפות האחרון. ובכלל כדאי לבדוק כיצד היהודים מסיתים, עם ובלי פייסבוק? עדיף היה שהשר לביטחון פנים יטפל בהסתה הפרועה נגד השוטרים שלו ומי שאחראי על גרפיטי "מוות לשוטרים, עמונה"?

מוות לשוטרים עמונה
צילום: רשתות חברתיות

נראה שהסתה הייתה, ולא במקרה, ציר מרכזי ברטוריקה הרשמית. מי כמו גלעד ארדן ועמיתיו מבינים מהי הסתה ומה היא מסוגלת לחולל. כאשר אבא אבן נשאל מיהו אובייקטיבי, לא היסס והשיב: כאשר אתה מסכים אתי, אתה אובייקטיבי. על אותו משקל, כאשר אתם מדברים נגדנו, אתם מסיתים. כאשר אנחנו מדברים נגדכם, אנחנו רק מתגוננים ומתריעים.

ההסתה לכל מי שנתפס כשונה וכיריב מתנהלת בעוזה בכל המדיה - בפייסבוק כמו בחוצות העיר, ברדיו ובטלוויזיה. כל ביקורת על מדיניות השלטון מוגדרת כהסתה. כל מבקר הוא מסית. הרטוריקה של הסתה אחראית על יצירת חברה משוסעת ומפולגת. מסיתים נגד השמאל כדי לשלול את הלגיטימציה של אופוזיציה. מסיתים נגד המיעוט הערבי כדי לשלול ממנו זכויות האזרח. דוד ביטן הכה שוב וסיפק תחמושת לאנטישמים. אם הח"כים הערבים מייצגים אינטרסים של מדינות זרות, מדוע לא להטיל אותו חשד על פוליטיקאים יהודים באירופה ובארצות הברית? מסיתים נגד עמותות כדי לרסק את החברה האזרחית. מסיתים נגד עיתונאים ונגד תקשורת ביקורתית כדי להחליש אותה. מסיתים נגד אקדמיה כדי להשתיק כל חשיבה עצמאית וביקורתית. מסיתים, מתקרבנים ומעוותים את כללי המשחק בדמוקרטיה.

השר גלעד ארדן היטיב להבין הפעם את רוח המפקד. קמפיין ההסתה תופס כותרות ומספק הפעם את ראש הממשלה. אם תאגיד השידור "חמק" לביבי בגלל צוק איתן, קמפיין הפייסבוק עשוי לסייע לראש הממשלה להיחלץ מדוח המבקר על צוק איתן.

פסוקו של פוסט

יועצי אחיתופל של המחנה הציוני עובדים שעות נוספות. במקום להילחם חזיתית בהלכי רוח מקארתיסטיים ובניסיון הדה-לגיטימציה של השמאל, החליטו על קמפיין מיותר "מיסים סמויים" כיכובו המגוחך של ח"כ מנואל טרכטנברג.

דן כספי | |דן בתקשורת

פרופסור בדימוס במחלקה לתקשורת באוניברסיטת בן-גוריון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ