דוד ספיבק
דוד ספיבק
זוג חרדי בבית קפה בירושלים. אין טורים על סקס, אין כתיבה באינטרנט ואין "פורנו חרדי"
זוג חרדי בבית קפה בירושלים. אין טורים על סקס, אין כתיבה באינטרנט ואין "פורנו חרדי"קרדיט: ליאור מזרחי / באובאו
דוד ספיבק
דוד ספיבק

בפוסט קודם שפרסמתי בבלוג זה, התייחסתי לחוויה הראשונה בחדר המיטות של בחור חרדי שלא חווה אינטראקציה עם נשים. כתבתי שעל אף שלא הגעתי לשידוך ואל החתונה, נדמה לי שהמלה "מבוכה" תתאים. אני מודה שאחרי הפרסום טרדו מחשבות את מנוחתי. האם זה אכן כך? מה לעזאזל באמת קורה שם בלילה הראשון בין החתן לכלה? כיצד הם חווים את הרגעים האלה? 

החלטתי לחזור שוב אל הנושא, והפעם, ערכתי בירור מקיף בעניין עם חברים שלי מעברי בישבה ועוד כמה חרדים שהסכימו לחלוק איתי את חוויותיהם בנושא. דבר אחד בטוח וצריך להיאמר כבר בראשית הדברים: סקס חרדי הוא "קופסה שחורה". אי אפשר לראות מה קורה בתוכה. אין טורים על כך בעיתונים החרדיים, אין כתיבה פומבית באינטרנט, בוודאי שאין "פורנו חרדי". קשה להסביר עד כמה שתי המלים האלה סולדות אחת מהשנייה.

כעת נעבור לריכוז "הממצאים": ראשית, הבחור החרדי המסכן שמול בחורה עירומה לראשונה בחייו, אינו מסכן לגמרי. בציבור החרדי יש דבר שנקרא "הדרכת חתנים". מדובר בסדרת מפגשים עם מדריך שבה לומדים המאורסים הצעירים על נשים: איך הן מרגישות, מתנהגות וחושבות. המטרה היא לעמוד על ההבדלים בין גבר לאשה בכדי שהחתן יהיה מוכן בבוא העת לקיים קשר מספק עם אשתו. בנוסף, לומדים בהדרכה הלכות שנוגעות לקיום יחסי מין. ולבסוף, בימים שממש קרובים לחתונה, לומדים על הפרקטיקה המינית. איך עושים סקס למעיישֶה.

מארס 2015 - נישואי נכדו של האדמו"ר מצאנז לנכדתו של האדמו"ר מקרעשנייף ברחובות (למצולם אין קשר לכתבה)
מארס 2015 - נישואי נכדו של האדמו"ר מצאנז לנכדתו של האדמו"ר מקרעשנייף ברחובות (למצולם אין קשר לכתבה)צילום: גיל כהן מגן

את המפגש המיני הראשון בליל החתונה יש שתיארו כחוויה מאוד חיובית, וכהגשמה של דבר שציפו לו הרבה זמן. יש שתיארו התרגשות גדולה שמלווה בחרדה מסוימת, אחרים תיארו לחץ רב שגרם להם להיעדר עוררות מינית או לעוררות מינית נמוכה. עד כאן אני חייב לומר הכל נשמע דומה מאוד למפגש מיני ראשון מחוץ לעולם החרדי. אלא שכאן נכנסות המגבלות בסקס החרדי, וגם הן מגוונות ונעות על פני קשת רחבה.

משיחותיי הבנתי שבחסידות גור סקס הוא פעולה טכנית למדי, מטרתה היא להביא ילדים, והיא מתקיימת בשני מועדים בחודש בזמן הביוץ של האשה. השמירה על דיני נידה היא כל השנה ולא רק בתקופת הנידה. גם במהלך הסקס בני הזוג נשארים לבושים למחצה. אין משחק מקדים, נשיקה ואפילו לא מגע. רק חדירה וזהו. אחרי סקס נהוג ללכת למדריך ולקבל ממנו משוב. בחסידות גור יש הגבלות נרחבות על בני הזוג גם מחוץ לחדר המיטות. הכלל הוא: אין לעשות מה שעלול לגרום לקרבה פיזית או נפשית. לכן לא הולכים ברחוב יחד, לא יושבים על ספסל יחד.

בין חסידות גור לקהילות אחרות בציבור החרדי המרחק הוא שמיים וארץ. בקהילות אחרות מורידים בגדים לגמרי, מתנשקים ומנשקים איפה שרוצים, ויש מספר קטן יחסית של הגבלות: אסור לקיים יחסי מין מתחילת המחזור ועד שבוע לאחר סיומו. כשמותר לעשות סקס - אסור לגבר להסתכל באיבר המין של האשה (אבל מותר לגעת) ואסור להוציא זרע לבטלה, כלומר מחוץ לגוף האשה. מין אוראלי מותר ובלבד שלא ייצא זרע לבטלה. המלצה נוספת (לא איסור) היא לשכב כשהגבר למעלה, בחושך ומתחת לסדין. יש רבים שלא מקפידים על כך.

חתונת נכדו של הרב אברהם מרדכי אלתר, האדמו"ר מגור, בירושלים. פברואר 2007
חתונת נכדו של הרב אברהם מרדכי אלתר, האדמו"ר מגור, בירושלים. פברואר 2007צילום: אבי אוחיון / לע"מ

ההנחיה ההלכתית לגבר בקהילות אלה היא לרצות את האשה, ולהרבות במשחק מקדים שכולל מגע, נשיקות וכדומה. והאשה? יש מספר חנויות בירושלים ובבני ברק שמוכרות חפצים שהם הדבר הכי קרוב לאביזרי מין שאפשר למצוא אצל חרדים: תחתונים מעוצבים בשלל צבעים ותחרה, בשמים או נרות רומנטיים.

ולסיום, הבדל מהותי בולט בין "סקס חילוני" ל"סקס חרדי" אינו קשור לפרקטיקה, מגבלות או הלכות. בעוד שאצל החילונים ישנו ממד של ביטוי אישי, אם בבחירת הפרטנר/ית ובהעדפות המיניות, אצל החרדים מדובר במצווה שנעשית בתוך מסגרת הנישואים בלבד. התשוקה האישית משחקת תפקיד משני.

דוד ספיבק

דוד ספיבק | |לא שחור לבן

לקראת סיום התואר הראשון בתקשורת וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית. לומד גם משפטים באוניברסיטת תל אביב. אוהב מוזיקה (רוק בעיקר), קעקועים וחתולים. אכתוב על המסע שעברתי בשש השנים האחרונות, מבחור בישיבת מיר לסטודנט בעולם החילוני. אשתף אתכם גם בדרכי הפתלתלה אחר מציאת אהבה.

הבלוג הזה מהווה הזדמנות לקבל הצצה נדירה ומרתקת על המתרחש בתוך העולם החרדי. אפשר ליצור איתי קשר בפייסבוק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ