"יהדות התורה בפייסבוק כדי לתת קונטרה, ואלוהים עושה לה לייק"

אחרי שנים של התעלמות מופגנת, החליטה המפלגה החרדית להיכנס אל עולם הרשתות החברתיות וכיום היא אפילו רוכשת מודעות. הקהל חרדי ברובו, אך מנהל הדיגיטל של המפלגה רוצה גם חילונים

דוד ספיבק
דוד ספיבק
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ישראל מאיר. "אנחנו בפייסבוק בין אם אנחנו רוצים או לא רוצים"
ישראל מאיר. "אנחנו בפייסבוק בין אם אנחנו רוצים או לא רוצים"קרדיט: מיכאל חזוני
דוד ספיבק
דוד ספיבק

אם הייתם אומרים פעם לאנשי מפלגת יהדות התורה כי יבוא יום והם ישתמשו בפייסבוק ככלי תעמולה וקשר עם מצביעים פוטנציאלים, סביר להניח שהם היו מרימים גבה או נוזפים בכם על מחשבות עיוועים. אך מסתבר כי המציאות עולה על כל דימיון, על אחת כמה וכמה במדינה הנדרשת לסבב בחירות שלישי בתוך שנה.

דף הפייסבוק של יהדות התורה הוקם ב-2014 כיוזמה פרטית של תומכי המפלגה, אך הוא היה רדום כמעט לגמרי עד לפני כשנה. בחודשים שקדמו לבחירות אפריל 2019 חל השינוי הגדול, כשהדף עבר לניהול צוות דיגיטל ייעודי מטעם המפלגה. כיום, חרף האיחור האופנתי, הוא נהנה מיותר מ-6,600 אוהדים ונדמה כי במפלגה גילו כבר את שלל הכלים שהיא מעמידה, כולל פרסום מודעות בתשלום. לפי נתוני פייסבוק, מאוגוסט 2019 ועד בפברואר 2020 הוציא הדף 48 אלף שקל על מודעות בתשלום, ובשבוע אחד - מ-16 פברואר עד 22 בפברואר 2020 - הוציא 12 אלף שקל נוספים. 

בצד התכני ניתן למצוא בדף למשל שיתוף פוסט של אבנר נתניהו, ציטוט של ח"כ יצחק פינדרוס על עמידתה של יהדות התורה לימין ארץ ישראל, את הכיתוב "וביערת הרע מקירבך" מעל צילום מסך של ידיעה חדשותית העוסקת בח"כ היבא יזבק, וניתן למצוא גם תכנים שאינם פוליטיים לגמרי, למשל: פוסט על סיום הש"ס, האזכרה לבאבא סאלי וגם סרטון השואל: "איך נראה שולחן השבת שלכם?"

תמונת השער של דף הפייסבוק של יהדות התורה
תמונת השער של דף הפייסבוק של יהדות התורהצילום: צילום מסך

אם עד לא מזמן היו נשמעות עמדותיה של יהדות התורה מעל דפי העיתונות החרדית ("המודיע", "יתד נאמן"), העלונים בבתי הכנסת ובמליאת הכנסת וועדותיה בלבד, הרי שהאינטרנט פותח את המפלגה נתיבים אל קהלים נוספים. "יהדות התורה נמצאת בפייסבוק בין אם היא רוצה בין אם היא לא רוצה", אומר מנהל הדיגיטל של המפלגה, ישראל מאיר, "היא נמצאת שם מכיוון שמדברים עליה וכותשים אותה. הבנו שחשוב שנהיה שם כדי לתת קונטרה".

יש לך דוגמאות?

"בבחירות האחרונות כחול-לבן העלו סרטון בקבוצת וואטסאפ שמציג את יעקב ליצמן (יו"ר המפלגה ושר הבריאות) כמי שרוצה טריליון שקל. זה היה סרטון עם נגיעות אנטישמיות. למחרת הצגנו סרטון פארודי שמגחך על זה".

ח"כ גפני בביקור בעוטף עזה

איך התגובות אתם מקבלים?

"מטבע הדברים יש מתנגדים לדף, אבל יש גם הרבה חרדים שמגיבים בעד".

הדף מצליח למשוך מצביעים לדעתך?

"כן, בוודאי. אפילו חילונים".

מה תאמר לחילוני ששואל למה להצביע דווקא ליהדות התורה?

"אספר לו על ההישגים של חברי הכנסת שלנו. אני לא מכיר חברי כנסת טובים יותר מהם. אלו עובדות שאי אפשר להתווכח איתן. יש כאלה שכיפה וזקן מאיימים עליהם ויש כאלה שלא. אתה יודע כמה יהודים קוראי עיתון 'הארץ' מצביעים לרשימה המשותפת? בעיני זה אותו דבר, להצביע לרשימה המשותפת זה באמת לחצות את הקווים ביחס למפלגה שאומרת שהיא הולכת להיאבק על שבת במרחב הציבורי".

יהדות התורה פונה לציבור העולים מרוסיה

"אנחנו בעד שיהיה כמה שיותר לימוד תורה במדינת ישראל. אנחנו חושבים שהתורה שומרת על המדינה, שהיא לא מעמסה על עם ישראל. אנחנו חושבים שבאנו לפה אחרי 2,000 שנות גלות כדי לשמור מצוות. יש המון המון אנשים שמתחברים לזה. מי שיהדות מרתיעה אותו - הוא לא קהל היעד שלנו. נקודה. אבל אני מכיר חילונים שמצביעים יהדות התורה בגלל העשייה החברתית שלה".

הרבנים אישרו את זה בצורה גלויה או בתוך עצימת עיניים? 

"כן, אישרו. בוא נגיד שהרב חיים קנייבסקי (מהפוסקים הבכירים בזרם הליטאי - ד.ס) מתעסק בשאלות קצת יותר הרות גורל.

הוא יודע מזה?

"מה זאת אומרת? מסריטים אותו".

והוא יודע איפה מפרסמים את זה?

"מה השאלה? ברור!"

הרב קנייבסקי חתום על מודעות לפיהן האינטרנט זה "אבי אבות הטומאה"!

"זה אותו דבר כמו עם הטלוויזיה. שנים שיהדות התורה מפרסמת בטלוויזיה, אבל אף חרדי לא בעד להכניס מכשיר הביתה. אף אחד לא חשב שהפעילות שם היא הזדהות עם הטלוויזיה".

הרב חיים קנייבסקי
הרב חיים קנייבסקי צילום: אוליבייה פיטוסי

יש חרדים עם חיבור לאינטרנט. אתה לא חושש שהכניסה לפייסבוק נותנת לזה לגיטימציה?

"אני לא מפרש את זה ככה. אם הרבנים היו חוששים, הם לא היו מאשרים את זה. יהדות התורה לא תשנה בשום אופן את ה-DNA שלה".

האם תעשה פרסום ממומן שמגיע דווקא למוקדים חילוניים?

"בנושאים מסויימים, כן. חשוב לי שגם אדם שגר ברמת אביב ישמע מה שיש לנו לומר. מעבר לכך אנחנו חד-משמעית רוצים להפיץ את הערכים שלנו. לא מעבר לכך, בעיקר. למה שאנשים קוראים 'הדתה' אנחנו קוראים 'מדינה יהודית'".

ללמד את החילונים הבורים...

"אני לא אמרתי חילונים בורים. את זה אתה אמרת. אני חושב שהקיטוב החברתי והניכור שיש כלפי ההלכה בתקשורת הוא מעוות. רוב החילונים שאני מכיר לא רוצים ששבת תהיה כמו יום חול. אתה חושב שהרבה חילונים שמתחתנים ברבנות עושים זאת בגלל החקיקה?"

איך למדתם להתנהל בעולם הרשתות החברתיות?

"החרדים הם מאוד מאוד מאוד אינטליגנטים, מבינים עניין ותופסים מהר. כשעשינו סרטון הומוריסטי, שאלו אותנו: מה, הומור זה דבר שקיים אצל חרדים? ואני אומר: הומור זה מוצר חרדי ויש עוד מגזרים שמשתמשים בו. באופן כללי, אנחנו רואים הרבה בסייעתא דשמיא בדף. אלוהים עושה לנו לייק".

דוד ספיבק

דוד ספיבק | |לא שחור לבן

לקראת סיום התואר הראשון בתקשורת וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית. לומד גם משפטים באוניברסיטת תל אביב. אוהב מוזיקה (רוק בעיקר), קעקועים וחתולים. אכתוב על המסע שעברתי בשש השנים האחרונות, מבחור בישיבת מיר לסטודנט בעולם החילוני. אשתף אתכם גם בדרכי הפתלתלה אחר מציאת אהבה.

הבלוג הזה מהווה הזדמנות לקבל הצצה נדירה ומרתקת על המתרחש בתוך העולם החרדי. אפשר ליצור איתי קשר בפייסבוק

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ