שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איך למדתי שהחילונות היא לא ג'ונגל של זיונים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אילוסטרציה דייטינג
"לא העליתי על דעתי שייתכנו גורמים אחרים, זולת איסור הלכתי, שיגרמו לאנשים לחשוב פעמיים"קרדיט: demaerre / Getty Images/iStockph

דוד ספיבק

בתור בחור חרדי האמנתי שחיים פרועים של סקס מחכים למי שרק יעשה את הצעד החוצה אל העולם החילוני. המציאות התבררה כמורכבת יותר. ישבנו בסלון שלי. באותו יום קיבלתי את החתול הראשון שלי, אבל מעייני היו נתונים למור, סטודנטית שלמדתי איתה או שהייתי אמור ללמוד אתה. מור לא היתה הסטודנטית הכי יפה בחוג, אבל בעיניי היא מצאה חן ובהחלט הייתי בעניין שלה.

לפני שאמשיך, כמה מלים על איך ראיתי את הקשר בין המינים. כחרדי חשבתי, ותסלחו לי על הביטוי, שמדובר בג'ונגל אחד גדול של זיונים. "הרי לחילונים אין איסור על סקס לפני הנישואים, מה מונע מהם לשכב עם מי שבא להם?", סברתי. לא העליתי על דעתי שייתכנו גורמים אחרים, זולת איסור הלכתי, שיגרמו לאנשים לחשוב פעמיים אם בכלל לעשות סקס.

במונחים החרדיים תפשתי את הזוגיות החילונית כך: יש את הזוגות הנשואים (שגם שם, לפי מה ששמעתי, בוגדים כל הזמן) ויש את כל השאר. לא ידעתי שקיימים מצבי ביניים כמו זוגיות רצינית עם נאמנות הדדית למשל. לקח לי גם הרבה זמן להבין שמערכת הנישואין בעולם החילוני שונה לחלוטין, ושעל אף שזוגות רבים נישאים בסוף, ההיכרות קורית בתהליך אחר לגמרי משידוך שבו מתחתנים תוך שלושה חודשים. הבנתי שאצל החילונים התהליך מתחיל בקשר רציני, מתפתח בהמשך למגורים ביחד ואחרי כמה שנים מגיע לחתונה או להבאת ילדים משותפים, בחלק מהמקרים.

חתונה של חרדים ליטאים בירושלים (המצולמים אינם מוזכרים בכתבה)
חתונה של חרדים ליטאים בירושלים (המצולמים אינם מוזכרים בכתבה)צילום: גיל כהן-מגן

בעולם החרדי מקובל שקשר עם נשים מוגבל רק לנישואין. לגבר יש קשר זוגי עם אשתו וחוץ מזה אין לו קשר חברי או ידידותי עם נשים אחרות. כבחור ישיבה לא נכחו נשים בחיי למעט בנות משפחה. נשים נתפשו אצלי רק בהקשר מיני או רומנטי. ההסתכלות שלי עליהן היתה מאד מינית, לא הייתי אומר מחפיצה, תמיד כיבדתי נשים ולא חשבתי חלילה שהן בובות מין, אבל ההנחה מבחינתי היתה שהפעילויות המשותפות לגברים ונשים הן סביב מין ורומנטיקה בלבד.

זה שחור או לבן. או שיש קשר מיני או שאין. לא העליתי על דעתי שיש משהו שהוא לא זה ולא זה, נניח כמו קשר ידידותי עם אשה או קשר חברי כמו עם גבר, רק עם אשה. אולי תצחקו על התמימות שלי, אבל בהתחלה חשבתי שאם אני מחליף מספרי טלפון עם מישהי באוניברסיטה, זה בהכרח אומר שהיא מעוניינת בקשר רציני איתי. לא הבנתי שייתכן שהיא רק רוצה ידידות.

להתרגל להביט 

כשעשיתי את צעדיי הראשונים בעולם החילוני, חשבתי שאני רק צריך לעבור את המחסום הבלתי נראה ולהיות מוכן לבצע את החטא הנורא שבקיום יחסים עם אשה שאינני נשוי לה. שאם רק אעשה זאת - שפע של אפשרויות ייפתח בפני. אני זוכר איך חשבתי לראשונה על כך שאלך למועדון ואשכב עם מישהי. ממש פחדתי מהרעיון הזה. גם כי הייתי בתול וגם כי התרגלתי לחשוב על סקס כדבר אסור וטמא. והיתה שם כמובן גם התרגשות. הרשיתי לעצמי לחטוא במחשבה מה היה קורה אם וכאשר...

זה מזכיר לי את התקופה שבה התחלתי לעבוד. עבדתי במקום שבו הרוב המוחלט הן נשים ובמקביל הייתי בעיצומו של אותו תהליך ההפנמה שנשים הן לא רק אובייקטים מיניים. שהן בני אדם, ממש כמוני, שאני יכול להתחבר אליהן באופן אנושי וטבעי. בהתחלה זה היה קשה. נלחצתי מכל יצור ממין נקבה, הייתי צריך בכלל להתרגל להביט עליהן. בישיבות למדתי שאפילו ברחוב חילוני עדיף להשפיל מבט אל המדרכה.

דוד ספיבק
דוד ספיבקצילום: דוד ספיבק

בארון הפנטזיות המיניות היתה הסיטואציה שבה אני לומד עם מישהי בבית שלי, ואיכשהו (איך באמת?) אנחנו מגיעים לסקס. כבר הכרתי את העולם החילוני מספיק בכדי לדעת שזה לא תמיד עובד ככה, ושאם מישהי באה אלי ללמוד - ייתכן שרק נלמד וזהו. לכן הציפיות שלי ממור היו בהתאם. או, למען האמת, לא היו ציפיות בכלל. וכך ישבתי בסלון עם מור. החומר הלימודי היה משמים ולכן סתם פטפטנו. בסוף למדנו קצת ואחרי רבע שעה בערך מור הוציאה מהתיק ג'וינט.

להתמסטל עם בחורה? אם מישהו היה מתאר לי סיטואציה כזו שנה קודם לכן, הייתי אומר לו או שאין מצב או שהייתי שותק ומדמיין איך אחרי כמה שאכטות היא איתי במיטה. עישנו ביחד אבל השבת עמדה להיכנס, ומור, ששומרת שבת, היתה צריכה לעזוב. כך מצאתי את עצמי שוכב על המיטה בחדר שלי, מביט בחתול החדש שלי שמתהלך אנה ואנה. באותם רגעים רוויי קנאביס הוא דמה בעיני למלאך.

עם הזמן, רכשתי מספר ידידות ולמדתי שקשר עם אשה הוא לא בהכרח דבר מיני או רומנטי. זאת היתה אכזבה מסוימת כי המשמעות היתה שצריך הרבה קשרים עם נשים כדי שחלקם יהיו רומנטיים, אבל מצד שני, זה פתח לי אפשרות להתיידד עם 50% מאוכלוסיית העולם. היום אני מבין שיש לפני עוד דרך ארוכה עד שאגיע לנישואין (חלק מחבריי החרדים כבר מגדלים כמה ילדים) אבל חשוב לי יותר להשיג אהבה. כבר היו לי מקרים שהייתי הרבה יותר קרוב, לכאורה לפחות, לסקס. באחד מהם התברר בסוף שלא היתה לבחורה שום כוונה מינית. קורה.

דוד ספיבק הוא סטודנט לתקשורת וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית

נורה
בלוג הכותבים המתחלפים |אורח פורח

בלוג דעות בענייני השעה בהשתתפות כותבים מתחלפים. 

פרטים נוספים: deot.haaretz.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ