כשמדובר בפדופיליה, היהדות והנצרות שותפות לאותו פשע הסתרה

חקירת ליצמן חשפה את הקלת הראש בעבירות מין בחברה החרדית ואת הניסיון להסתירן מהמשטרה - מה שממשיך לקיים את התופעה הנפוצה כל כך במגזר זה. זהו בדיוק המצב גם בכנסייה הקתולית

דורון קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמן.
יעקב ליצמן. קודם כל לא להסגיר יהודייה לגוייםקרדיט: אמיל סלמן

יש משהו סמלי בכך שמכל השערוריות שבהן נכרך שמו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בשנים האחרונות - הפקרת הרפואה בפריפריה, הכישלון במיגור הכאת קשישים סיעודיים בבתי אבות, הניסיון הכוחני להשליט את חסידות גור בערד, הקידום של חברות הטבק - מה שמסכן אותו באמת היא פרשת מלכה לייפר הנאשמת בפדופיליה.

המשטרה בודקת, כזכור, את החשד שליצמן ניסה למנוע את הסגרתה של לייפר לאוסטרליה, אשה הנאשמת בעשרות תקיפות מיניות של נערות, כשלחץ באמצעות עוזריו על פסיכיאטרים בכירים (ובראשם פסיכיאטר מחוז ירושלים יעקב צרנס), עד שהושגה חוות דעת שלפיה לייפר אינה כשירה לעמוד לדין ולכן אינה בת הסגרה.

מלכה לייפר בבית המשפט. מואשמת באוסטרליה במעשי אונס והטרדות מיניות
מלכה לייפר בבית המשפט. מואשמת באוסטרליה במעשי אונס והטרדות מיניותצילום: Mahmoud Illean / AP

ההסתבכות הזאת היא סמלית משום שהעבירות החמורות המיוחסות ללייפר, שאותן ליצמן ניסה לכאורה לטשטש - והעכיר אגב כך את תדמית ישראל באוסטרליה - הינן פחותות בעיניים חרדיות בהשוואה לחשש הגלותי "להסגיר יהודייה לידי הגויים". באופן מוזר, הקלת ראש בפגיעות מיניות אופיינית דווקא לחברה השמרנית הזאת, שנפוצות בה מאוד פגיעות פדופיליות ונפוץ גם הניסיון להסתיר אותן מהמשטרה (שגם היא סוג של "גויים") - מה שממשיך ומקיים את התופעה ההרסנית.

את זעקת צאן מרעיתה של ההנהגה החרדית, שהיא גם זעקת צאן מרעיתנו כולנו, השמיעו בשנים האחרונות שוב ושוב יוצאי הקהילה. הנה כמה תזכורות: במאי 2017 הקימו שתי צעירות וצעיר חרדיים את ארגון "לא תשתוק", שנועד "להילחם בפגיעות המיניות ולשים סוף להשתקתן". הכי קשה, הם אמרו, זה "לשמוע על רב שמחפה על מטרידן". זמן מה לאחר מכן נערך בבני ברק כינוס על פדופיליה ובו הודה הרב יהודה סילמן, סמכות בקיאה בנושא, כי "יש פדופילים גם אצל אנשי שלומנו... כמעט כל יום יש מקרה כזה". באותו אירוע סיפר יו"ר ארגון "עזר מציון", חנניה צ'ולק, כי "היה סיפור בבני ברק: 28 ילדים הותקפו בתוך עשרה ימים, שלוש מהן ילדות שאושפזו. לא הייתי מסוגל לשבת במשרד ויצאתי עם המשטרה למארבים".

וכך גם הסרט "ידיד נפש" של ענת צוריה ובתה שירה, שחשף את הפדופיליה במגזר החרדי, וכך הסרט מ-2012 על מנחם רוט שהיה קורבן להתעללות מינית מזעזעת בישיבה, וכך עדותו של העיתונאי יהודה שוחט ב-ynet לפני כשנה וחצי על המעשים המגונים והאונס שחווה בעצמו כילד, ועל תפוצתה של התופעה במגזר: "כמעט כל החברים והחברות החרדיים שלי, לשעבר או בהווה, נפגעו", סיפר.

הטריילר של הסרט "ידיד נפש"

החשדות החמורים נגד ליצמן מחזירים לכן למרכז הבמה את הצד החולה-מאוד הזה בחברה החרדית (ולא נרחיב כאן על חולי נוסף, המכות האלימות במערכת החינוך, שנחשפו בין השאר בכתבות של יעל דן בגל"צ). הסיבות לחולי הזה שקופות: הדחקה קיצונית של המיניות מכאן - קול באשה ערווה, שיער באשה ערווה, צילום של אשה ערווה, שמירת נגיעה, איסור ייחוד וכו' - ומערכת חינוך המקפידה להפריד בין בנים ובנות אבל מקפידה הרבה פחות להגן על התלמידים ממלמדיהם. אולי חקירתו של סגן שר הבריאות תתרום משהו להבראת החולי הזה. ואם יתברר שהוא אכן חיפה באופן פלילי על לייפר, יהיה ברור גם מהו הדבר הרחב יותר שעליו חיפה: החברה שבה הוא חי.

רבבות מקרי פדופיליה בכנסייה הקתולית

פדופיליה ותקיפות מיניות, מכל מקום, אינן ייחודיות רק לחברה הדתית-קיצונית שלנו. זה קורה למשל גם במוסדות החינוך הקיצוניים של הכנסייה הקתולית, שבהם גם אין חתונה שתקטע את ההתנזרות המוצהרת. דו"ח האו"ם מ-2014 דיבר על רבבות מקרי פדופיליה הומוסקסואלית בכנסייה זו. באותה שנה הודחו בוותיקאן עצמו 848 כמרים שאנסו ילדים ועונשים הוטלו על עוד 2,500 כמרים. אלה רק שניים מאינספור דיווחים בנושא. לפני כמה חודשים התפוצצה למשל פרשת הנזירות שנוצלו מינית בידי כמרים בוותיקאן וברחבי העולם. בזכות תנועת MeToo# אזרו הנזירות אומץ להתלונן אחרי עשרות שנות שתיקה.

מדהימה במיוחד בהקשר זה כתבת "ניו יורק טיימס" שפורסמה לפני שבוע ב"הארץ", ובה הובאו עדויות של כמרים הומואים מושתקים על התקיפות המיניות הנפוצות שחוו בעת חניכתם בכנסייה, ועל האופן שבו צילקה אותם הכנסייה כשהכחישה את ההומוסקסואליות בין כתליה והתייחסה אליה כגרועה שבמחלות ("עדיף להיות משותק מהומו", מצוטט שם מישהו).

האפיפיור פרנסיסקוס בכנס למניעת אלימות מינית בכנסייה הקתולית, החודש
האפיפיור פרנסיסקוס בכנס למניעת אלימות מינית בכנסייה הקתולית, החודשצילום: Vincenzo Pinto/אי־פי

בעניין אחר, אבל איכשהו באותו עניין, מובאים באותה כתבה נתונים מאלפים על אחוז ההומואים הגבוה בקרב קבוצה מסוימת של כמרים. רוב הקבוצה הזאת עדיין בארון, אבל "לפי הערכות של חוקרים ומומחים שיעורם מגיע לכ-40% מאנשי הכמורה. לפי הערכות אחרות, כ-75% מהכמרים הם הומואים". והנה הנקודה המשמעותית: הקבוצה שבה מדובר היא כמרים כבני 50 או יותר, שעד שנות השמונים גויסו לכנסייה הקתולית כבר בכיתה ט' וחוו במסגרת זו את התבגרותם המינית. נאסרו עליהם קשרים קרובים עם בנים ובוודאי קשרים עם בנות, "כדי שלא תתאהב בטעות", כדברי אחד הכמרים בכתבה, ששואל: "אז עם מי אתה אמור ליצור קשר אנושי קרוב בסיטואציה כזאת?". רק בשנים הבאות השתנה המצב והכשרת הכמרים במוסדות הכנסייה החלה בגיל מאוחר יותר, בשנות הקולג' או אחריהן.

הנתונים האלה נוגעים בסוגייה טעונה שכדאי לתת עליה את הדעת: ייתכן אמנם שבמקריות נדירה במיוחד התקבצו במוסדות הכנסייה בעולם בתקופה המדוברת, לפני שנות השמונים, פי עשרה ופי עשרים יותר נערים הומואים מכפי שיעורם באוכלוסייה (המוערך כיום, נגיד, ב-2%-5%). אבל לפי ההיגיון הסביר רוב נערי הכמורה האלה עיצבו את זהותם המינית בשנות הפנימייה הכנסייתית, בין השאר בגלל הבידוד מנערות שלא נתן ליצר המיני המתעורר מוצא שהקשרו נשי, ובגלל הפדופיליה ההומוסקסואלית שבמקרים רבים קשרה פורקן מיני עם מגע גברי.

הנתונים האלה מערערים לפחות חלקית את הטענה הנחרצת של הקהילה הלהט"בית, כי נטייה מינית היא עניין מולד ולא משהו שמושפע מהסביבה התרבותית או אף נבחר בידי האדם עצמו. ובניגוד לדברי האפיפיור פרנסיסקוס, שאמר לאחרונה "כך ברא אותך אלוהים" להומו צ'יליאני שהתלונן כי הותקף מינית בלימודיו בכנסייה - הנתונים שלפנינו מציגים אפשרות אחרת. לכן, כשבירכו הלהט"בים בשמחה על כך שהאפיפיור הכיר לכאורה בהומוסקסואליות, הם עזרו לו במידה רבה להלבין את העבירות המיניות במוסדות הדתיים שלו, עבירות שבהרבה מקרים בוחרות כנראה זהות מינית עבור צעירים שלא בחרו בה.

דורון קורן | ישראליזם

אני עיתונאי ב"הארץ" מאז 2011, מבקר ספרות ומורה לתנ"ך לשעבר. תרגמתי כמה ספרי שירה, בהם "שירים של עזרא פאונד" ו"לה לוקה - השירים", וכן פרסמתי ספר שירה, "הכרתי איש נפלא", והאיש הנפלא שבכותרת הוא החבר הנדיב והמורה החכם להפליא מנחם בן, שממנו למדתי כמעט כל מה שאני יודע (לא כולל הטעויות שלי עצמי): מהאמונה המוחלטת באלוהים עד הבוז המוחלט לדרווין ולתורת האבולוציה השוטה; משיאי התנ"ך והשירה עד הבלי האקדמיה בתחום הרוח; מטמטום השמאל הפוליטי עד אווילות הימין במירעו האטום והלא-אנושי ועוד ועוד ועוד.

שם הבלוג, "ישראליזם", לקוח משם אחד משיריה של להקת הדאנס השוודית המופלאה "צבא האוהבים". גם אותה גילה לי מנחם בן. סדרת תרגומים שלי לשיריה פתחה את הפוסטים כאן. גם זה חלק מהבשורה: הרחבת העברית לכל האומות והעמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ