דורון קורן
בנימין נתניהו. הפסקתי לאהוב אותו במין זיג זג
בנימין נתניהו. הפסקתי לאהוב אותו במין זיג זגקרדיט: הדס פרוש / פלאש 90 /
דורון קורן

הפסקתי לאהוב את בנימין נתניהו במין זיג זג. מדי פעם חזרתי אליו - זה קרה כשגבר בי הכעס על העוינות התקשורתית העיוורת כלפיו גם מול הישגיו הגדולים, במדיניות החוץ למשל. וכשגבר בי הכעס על הפגנות הלחץ מול בית היועץ המשפטי לממשלה ועל להיטות היתר להפליל אותו שהפגין המפכ"ל הנפוח אלשייך, וכשגבר בי הכעס על ההתכחשות לכריזמה ולברק הרטורי של נתניהו - גם כשאלה פעלו לטובתנו או סתם היו מונחים לעינינו ואמרנו להיפך ממה שראינו. כי רבים אצלנו שנאו אותו בכל זמן ובכל מחיר. שנאתי את ההכחשה הזאת ואת המוסר הכפול הזה.

אבל הטעויות הכבדות של נתניהו הלכו והצטברו, וכבר דובר בהן רבות: הפקרת הדרום בשנה האחרונה למלחמת ההתשה החמאסית וההימנעות שלו אפילו מביקורים בעוטף עזה כדי לעודד את רוח התושבים. הברית החולה והמשחיתה, רבת השנים, שכרת עם החרדים המשתמטים - שניים מפירותיה הבאושים האחרונים היו נסיגתו ממתווה הכותל, שפגעה קשות ביחסינו עם יהודי ארה"ב ונסיגתו ממתווה הפתרון למבקשי המקלט. וכמובן עצם השלטון הממושך והגזעני של ש"ס במשרד הפנים, שהשחית את פנינו והתעמר בישראלים ובגֵרים, פגע בעלייה החיונית ועוד. 

וגם הפקרת פועלי הבניין הלא-יהודים שאינם חדלים להיהרג ולהיפצע - אצלנו הרבה יותר מבמדינות מערביות אחרות - והפקרת הצעירים הנאנקים למחייתם ולמגוריהם מול מעמד מתעשר, וייבוש החקלאות והחקלאים והשתלטנות המתגברת של הרבנות על חיינו ועוד ועוד - הכל תחת ראש הממשלה נתניהו. ולכך נוספו השקרים המצטברים והגרסאות המתחלפות וההתקרבנות הערמומית, שסופם ברמאות השקופה עכשיו במערכת הבחירות, כולל הניסיון להציג את בני גנץ, רמטכ"ל שנתניהו עצמו שיבח בעבר, כחולה נפש, כאילו שאנחנו עד כדי כך מטומטמים. 

גנץ ואשתו רויטל בסיור בצומת ביל"ו, בשבוע שעבר. תנו לנשום אחרי המחנק
גנץ ואשתו רויטל בסיור בצומת ביל"ו, בשבוע שעבר. תנו לנשום אחרי המחנקצילום: גיל כהן מגן

שמעתי בשבוע שעבר את אראל סג"ל טוען שכחול-לבן טינפו יותר, ואת יובל שטייניץ מזדעזע מכך שמאשימים דווקא את הליכוד בתעמולה מלוכלכת בשעה שבוגי יעלון מעלה חשדות בגידה בפרשת הצוללות למצרים - ומה לכאורה יותר מלוכלך מזה? אבל אהבת המתנות והכסף של נתניהו היא כבר עניין מוכח, והשוחד כידוע עלול לעוור גם פיקחים - כך שיש בהחלט עילה לדרוש את בדיקת מעורבותו של נתניהו בפרשת הצוללות התמוהה. כי אם השתרבבו לכאן שיקולי כסף סיבוביים כלשהם - וקשה להאמין שכך היה - זוהי בגידה בתפקיד ראש הממשלה. הדרישה הזאת לחקירה אינה דומה ל"גנץ חולה נפש" הנחות בתעמולת הליכוד.

עוד דבר משותף לנתניהו ולש"ס הוא ששניהם לכאורה קרובים מאוד לתנ"ך - ש"ס מהצד הדתי, נתניהו באהדתו המוכרזת לספר הספרים ובקשר של אשתו ובנו אבנר לחידוני התנ"ך. אבל למעשה גם נתניהו וגם ש"ס רחוקים מרוח האמת והחסד והצינעה שעליה דיברו הנביאים, כמו גם מהכרת החטא והרעה שמהם מזהיר התנ"ך שוב ושוב. גם הנוחות המביכה שבה קיבל נתניהו מתנות - מימי יגאל עמדי ועד היום - והזעפנות הרודנית של אשתו כלפי עובדיה-עבדיה, הם חלק מאותה תחושה שמקרינים השניים כי לא משרתי ציבור הם אלא מין מלכים.

כתבת "כאן" על ימים אחרונים של שכנועים

באחת הפעמים שבהן התרוצצו בתוכי לאחרונה האהדה לנתניהו והאכזבה ממנו, נזכרתי במה שאמר אלוהים לשמואל על שאול המלך: "עַד-מָתַי אַתָּה מִתְאַבֵּל אֶל-שָׁאוּל וַאֲנִי מְאַסְתִּיו מִמְּלֹךְ". השאלה אם הנבואה ההיא תקפה הפעם תתחיל להתברר ביום שלישי הקרוב. אני בכל אופן אצביע לגנץ ולפיד (ולגבי אשכנזי ולמיקי חיימוביץ' שתהיה שרה מעולה להגנת החיות והסביבה). הלוואי שינצחו, ובצורה מכריעה. השקר והרוח העכורה שהשליטו ראש הממשלה ושרי הליכוד ונספחיו - בהם הבריונים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' - תפחו עלינו עד מחנק. תנו קצת יושר, ענייניות, ניקיון דעת, אנושיות ומאבק בדברים שהסתאבו בתוכנו. תנו לנשום. גנץ ולפיד הם המנהיגים הנכונים והרעננים לזמן הזה.

דורון קורן | |ישראליזם

שם הבלוג, "ישראליזם", לקוח משם אחד משיריה של להקת הדאנס השבדית המופלאה "צבא האוהבים", שסדרת תרגומים שלי לשיריה פתחה את הפוסטים כאן. עיקר הבלוג יעסוק מעתה בזמר ישראלי - לצד ישראליזמים אחרים פה ושם - ויופיו של הטקסט ימשיך להיות מהותי בשירים שיובאו, לצד המוזיקה והביצוע. זה החיבור שיוצר את הקסם המזומר, כשהקסם נוצר.

שמי דורון קורן, עיתונאי ב"הארץ", מבקר ספרות, מורה לתנ"ך בעבר. פרסמתי ספר שירה, "הכרתי איש נפלא", ותרגמתי כמה ספרי שירה, בהם "שירים של עזרא פאונד" ו"לה לוקה - השירים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ