לבצלאל סמוטריץ' אין מושג ביהדות

החלטת ביהמ"ש למנוע את המופע בהפרדה מלאה לציבור החרדי והחרד"לי בעפולה מוצדקת כי המרחב הציבורי הישראלי אינו זה של איראן וסעודיה. וכן, הפרדת נשים מגברים קשורה גם לפדופיליה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר סמוטריץ' (במרכז) בכינוס מפלגת ימינה, השבוע
השר סמוטריץ' (במרכז) בכינוס מפלגת ימינה, השבועקרדיט: מוטי מילרוד

לכאורה העניין פשוט: למה לא לאפשר לחרדים ליהנות ממופע זמר בפארק בעפולה עם מחיצה מפרידה בין גברים לנשים? נכון, הפרדה כזאת היא מגוחכת ושגויה בעינינו, אבל למה שנידחף לאורחות חייהם של אחרים ונכפה עליהם את שלנו, כשסוף סוף נערך גם להם אירוע פארק נדיר למדי. הפגיעה בו מונעת שמחה מבאיו. האם לא צדק הפעם ח"כ משה גפני כשקבע כי פסיקת השופט המחוזי יונתן אברהם היא "מרושעת"? והאם השר בצלאל סמוטריץ', גזען ככל שהוא, אינו צודק בטענתו הכעוסה כי החלטת השופט היא "גזל כבשת הרש של הציבור הדתי בעיר" ו"כפייה חילונית פונדמנטליסטית"? האם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד לא צדקה כשהסבירה בראיון לגל"צ כי "הפרדה אינה הדרה"?

ובכן לא. השופט אברהם קיבל החלטה אמיצה וחשובה כשמנע את האירוע ההמוני "המיועד למשפחות בהפרדה מלאה", כפי שנוסח על השלטים שתלתה עיריית עפולה. אברהם קבע כי "כל אחד מבאי האירוע יהיה רשאי לשהות בכל מקום" ואסר על "פעולה כלשהי של הפרדה על רקע מגדרי". הוא צודק בין השאר משום שכבר ב-2014 אימצה הממשלה (בראשות בנימין נתניהו) את דו"ח המאבק בהדרת נשים שקבע כי משרד ממשלתי או רשות ציבורית "אינם רשאים לארגן אירוע שבמהלכו יינקטו צעדים שמטרתם להביא להפרדה בין גברים לנשים".

הפארק העירוני בעפולה, החודשצילום: רמי שלוש

אבל החלטת השופט מוצדקת גם מסיבה עקרונית יותר: אין דומה הופעה בהפרדה באולמות דתיים סגורים או ברחובות השכונות החרדיות והחרד"ליות להופעה המונית במרחב ציבורי פתוח. למרחב הציבורי הישראלי - שאיננו המרחב הציבורי האיראני או הסעודי - יש כללים משלו. הפרדה דוסית ילדותית, מדכאת מיניות, של נשים מגברים - עם כל ההבלים הנלווים של "קול באשה ערווה" ו"שיער באשה ערווה" - איננה אחד מהם.

מאחורי הדיכוי המיני הזה עומד עניין חמור למדי הרחוק לכאורה מן העין: תופעות הפדופיליה שהתגלו בילדים וילדות בחברה החרדית, כמו גם במוסדות החינוך של הכנסייה הקתולית, ולמעשה בכל מקום שהמיניות מוכחשת בו. נזכיר בהקשר זה למשל את הכינוס על פדופיליה שנערך בבני ברק ב-2017 ובו הודה הרב יהודה סילמן כי "יש פדופילים גם אצל אנשי שלומנו... כמעט כל יום יש מקרה כזה". יו"ר ארגון "עזר מציון", חנניה צ'ולק, סיפר באותו אירוע כי "היה סיפור בבני ברק: 28 ילדים הותקפו בתוך עשרה ימים". בהקשר זה אזכיר גם את ארגון "לא תשתוק" שהקימו שתי צעירות וצעיר חרדיים על מנת "להילחם בפגיעות המיניות ולשים סוף להשתקתן", כי אי אפשר עוד "לשמוע על רב שמחפה על מטרידן". עוד יוזכר הרב פושע המין אליעזר ברלנד שקהילתו ממשיכה לסוכך עליו. ויעקב ליצמן ומלכה לייפר כבר אמרנו?

המוני נפשות פגועות של ילדים, של מי שהיו ילדים ושל מי שהפכו בעצמם לפדופילים, יצאו מההפרדה המגדרית החשוכה ומדחיקת המין של החרדים. "בני עקיבא", לעומת זאת, לא היו כאלה פעם. הרב קוק הסתדר לגמרי עם בנות ובני התנועה שרקדו יחד ושרו יחד ועשו פעולות נוער ביחד, עד שמתוך נחיתות שוטה בפני החרדים, שכביכול "יותר מהדרים במצוות", גם הם החלו להתחרד. בימי התנ"ך זה בוודאי לא היה ככה. לא כשמרים הנביאה שרה ורקדה בפני העם את שירת הים, לא כשדבורה הנביאה שפטה גברים ונשים, לא כשכל העם על משפחותיו הלא מופרדות עלה לירושלים לחגוג בשלושת הרגלים.

לכן, כשסמוטריץ' מוסיף ואומר היום בראיון רדיו ל"קלמן וליברמן" כי השופט אברהם הפגין "בורות מוחלטת ביהדות", הוא חושף דווקא את בורותו שלו. בורות שתלטנית של מי שהיהדות הגלותית בגלגולה החרדי והחרד"לי העכשווי היא בעיניו חזות הכל. לא היהדות הגמישה והאנושית של מרבית ימי התנ"ך, גם לא היהדות של ראשית ימי בני עקיבא או של יהודי המזרח המסורתיים, אלא יהדות קנאית ומדירה. זו היהדות שמפרידה נשים וגברים גם בכותל - שנכבש כזכור בדמם של חיילים חופשיים, לא חרדים - ומסלקת ממנו זרמים יהודיים פתוחים יותר כמו הקונסרבטיבים והרפורמים.

הרב ברלנד בקרית גת, בשנה שעברהצילום: אילן אסייג

זוהי ממש לא היהדות החומלת של הנביאים ("כִּי חֶסֶד חָפַצְתִּי וְלֹא-זָבַח וְדַעַת אֱלֹהִים מֵעֹלוֹת", אמר הושע), אלא יהדות המגרשת אמהות פיליפיניות שהתמסרו לטיפול בזקנינו על בניהן הישראליים, ומתעמרת במבקשי המקלט בניגוד מפורש למצוות אהבת הגר. זוהי יהדות שמעדיפה "עולות" הלכתיות על פני "דעת אלוהים" - אותה דעת שציוותה שוב ושוב מפי הנביאים על חסד ומשפט וצדקה.

בקיצור, לסמוטריץ' אין מושג ביהדות. ולרעה החולה של הפרדת נשים וגברים אסור להתרחש במרחב הציבורי, כי היא מנוגדת לכללי היסוד של החיים בחברה הישראלית החופשית, ששוויון בין נשים וגברים וחירות המפגש ביניהם הם מיסודותיה. אתם מתעקשים על הפרדה? התכנסו באולמותיכם ובשכונותיכם והפרידו.

דורון קורן | ישראליזם

אני עיתונאי ב"הארץ" מאז 2011, בוגר החוג לפסיכולוגיה ומכון מנדל בירושלים, מבקר ספרות ומורה לתנ"ך בעבר, מאמין מוחלט באלוהים. תרגמתי כמה ספרי שירה, בהם "שירים של עזרא פאונד" ו"לה לוקה - השירים", וכן פרסמתי ספר שירה, "הכרתי איש נפלא", והאיש הנפלא שבכותרת הוא החבר הנדיב והמורה החכם להפליא מנחם בן, שממנו למדתי כמעט כל מה שאני יודע (לא כולל הטעויות שלי עצמי).

שם הבלוג, "ישראליזם", לקוח משם אחד משיריה של להקת הדאנס השוודית הפרועה והנהדרת ואוהבת העברית "צבא האוהבים". סדרת תרגומים שלי לשיריה פתחה את הפוסטים כאן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ