הכל גנטי בהומוסקסואליות? לא בטוח, טליה פלד-קינן

העיתונאית, שבנה בן ה-13 יצא מהארון, קובעת בפשטנות כי "כיום אנו יודעים שנטייה מינית היא מוּלדת". כדאי לבחון את הטענה השגורה הזאת ולהיזכר למשל במה שסיפר יהודה פוליקר

דורון קורן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
טליה פלד-קינן. "היום אנחנו יודעים שזה נקבע ברחם"
טליה פלד-קינן. "היום אנחנו יודעים שזה נקבע ברחם"קרדיט: צילום מסך
דורון קורן

בכתבתה של טליה פלד-קינן על הורים שגילו כי ילדם הומו (כולל היא ובנה בן ה-13) ששודרה בתוכנית "שישי" ב"חדשות 13", היא קראה "לנרמל את השיח" בנושא. פלד-קינן התארחה באותו יום בתוכנית "העולם הבוקר" ושם קבעה חד-משמעית כי נטייה מינית היא עניין גנטי או הריוני, ובמלותיה שלה: "היום אנחנו יודעים שזה נקבע ברחם. הסיפור הוא מוּלד. זה לא מפליא שהם (הילדים) יודעים בגיל מוקדם, כי אדם בטרם נולד - הנטייה המינית שלו כבר קבועה".

טענתה של פלד-קינן היא הזדמנות לבחון את הנושא הרגיש והחשוב הזה, ולתהות קודם כל על מה היא הסתמכה בקביעתה הפסקנית. אם התכוונה שהכל קורה בהריון, שתציג את המחקר הרציני המאמת זאת. ואם התכוונה לגנטיקה, הרי לפני כארבעה חודשים דווח בעיתון זה על המחקר המקיף ביותר עד כה שערך מכון ברוד היוקרתי בקיימברידג', מסצ'וסטס: הוא בחן כחצי מיליון איש באמצעות ניתוח ביג דאטה גנטי ולא הצליח להכריע אם נטייה מינית היא גנטית. אחד החוקרים, אנדרה גאנה, הודה: "אין בנמצא גן הומוסקסואלי". במאמר נוסף בכתב העת "Science", שבו פורסם המחקר, ציינה מלינדה מיילס, פרופ' לסוציולוגיה מאוניברסיטת אוקספורד, כי "אין שום דרך להשתמש בממצאי המחקר (של ברוד) ככלי לחיזוי התנהגות חד-מינית".

בימים שבהם הצעותיו המסוכנות של שר החינוך, הרב רפי פרץ, על טיפולי המרה עדיין טריים בזיכרון, קשה לברר בשלווה את שאלת מקור הנטייה המינית. ובכל זאת, הנה שתי עדויות, קיצוניות אך עקרוניות, על מסלול לא מוּלד להומוסקסואליות: הראשונה היא דברים שאמר יהודה פוליקר בראיון ב"7 לילות" לפני כשנה בעניין הפיכתו להומו: "אמא לא רצתה אותי. אמרה לי את זה בפנים מגיל צעיר. 'היו לי כבר ארבעה ילדים. די, אין לי כוח. הייתי צריכה להפיל אותך בבית שימוש'. אמא אף פעם לא חיבקה אותי ולא קילחה אותי. רק אבא. התפקידים ביניהם התחלפו. הייתי מתכרבל איתו במיטה. אבא שר לי את שירי הערש. לגדול עם כזה דבר - איזה סיכוי היה לי בכלל? ואת זה אני מחפש כל החיים שלי. אם אבא שלי היה אשה, לא הייתי גיי. אני בטוח בזה".

יהודה פוליקר בהופעה
יהודה פוליקר בהופעהצילום: דודו בכר

העדות השנייה היא של מרדכי גלדמן, משורר חשוב, פסיכולוג-מטפל והומו, שתיאר בראיון שערכתי איתו בעיתון זה ב-2016 את נטייתו המינית כמשהו שנוצר גם הוא על רקע משפחתי. אבל במהופך מפוליקר, אצלו האב היה דווקא ההורה המרוחק. "אני מקרה פרוידיאני קלאסי של אם סימביוטית, דומיננטית ונרקיסית שהתערבה מדי בנפשי, ואב מרוחק ואלים שלא היה לי כמעט שום קשר איתו", סיפר. "האם יש אנשים שלהבנתי מקור ההומוסקסואליות שלהם גנטי? אני לא בטוח בכך אף פעם. כנראה שיש מקרים כאלה, ויש מקרים שזה אינטראקציה בין הטייה גנטית מסוימת לבין רקע נפשי. את המקרה שלי אני רואה כפסיכולוגי מובהק".

גלדמן סיפר גם על קשרי אהבה מוקדמים עם נשים, בעיקר מישהי שעם עזיבתו אותה איימה בהתאבדות - איום שהבהיל אותו והזכיר לו איך בנעוריו שמר על אמו מגורל דומה. על הרקע הזה הוא העדיף לדבריו יחסים עם גברים, אף שלא ויתר על הגעגוע לאשה. "אני הטרו בארון", אמר, "אני תמיד הולך עם המחשבה שיכולה להיות אשה מסוימת שאפילו... אתה יודע, בינתיים נוצרו הרבה שכבות של הרגלים על ההתנהלויות ההומוסקסואליות שלי, שכבר הגדירו את המציאות הנפשית שלי. אבל אני לא פעם אומר לעצמי שאשה מסוימת שיכולה להפציע בעולמי תשנה את התמונה מן הקצה אל הקצה".

מרדכי גלדמן
גלדמן בביתו. "שכבות של הרגלים שכבר הגדירו את המציאות הנפשית שלי"צילום: מוטי מילרוד

באותה תוכנית "העולם הבוקר" שבה התארחה פלד קינן, ניסה המנחה אברי גלעד לתמוך בטענתה המולדת, והזכיר פעוט בן שנתיים שהכיר, שנטייתו ההומואית ניכרה כביכול באהבתו ללבוש בגדי בנות. הומו בגיל שנתיים? איזו קביעה שטחית. הדעת נותנת שמדובר כאן למשל בחיקוי תמים של הפעוט את סביבתו הנשית - אחיות בוגרות, אמא אוהבת בגדים שהוא קשור אליה במיוחד או ילדה בגן שריתקה אותו והיא עסוקה בשמלות, וכיו"ב.

הטיעון הגנטי או ההריוני אינם מתיישבים גם עם ההומוסקסואליות הנפוצה במוסדות של בנים שסבלו מפדופיליה - מפנימיות קתוליות (דו"ח האו"ם מ-2014 דיבר על רבבות מקרי פדופיליה במוסדות הכנסייה) ועד חיידערים וישיבות חרדיות (בכינוס בבני ברק ב-2017 הודה יו"ר ארגון "עזר מציון": "יש פדופילים גם אצל אנשי שלומנו... כמעט כל יום יש מקרה כזה"). מקרי פדופיליה מערערים את הזהות המינית בתקופת הילדות הפגיעה ובתקופת ההתבגרות והעוררות המינית, שבהן עשויה להיווצר התניה בין החוויות המיניות הראשונות לזהות המינית. האמירה המפורסמת "כך ברא אותך אלוהים" שהפנה האפיפיור פרנציסקוס לצעיר הצ'יליאני חואן קרלוס קרוס, שקשר בין ההומוסקסואליות שלו להתעללות מינית שחווה מכומר בילדותו - היתה לא יותר מזריית חול דתי בעיניים וניסיון להתנער מאחריות הכנסייה למתחולל בין כתליה. המקרים האלה אינם בריאה ולא גנטיקה ולא "התקדמות ליברלית מצד הכנסייה" - זוהי פגיעה פדופילית.

ברור כי לא כל התגבשות של נטייה הומואית היא טראומטית באופן הזה. פעמים רבות התהליך מעודן וחשאי. כך או כך, ספק אם האחיזה התקיפה של הלהט"בים בגנטיקה כגורם בלעדי לנטייתם משרתת אותם. אין סיבה שהתביעה הצודקת לשיוויון, לאי רדיפה ולכיבוד נטייה מינית שונה, תיתלה בתמונת מציאות מסולפת בנוסח "הכל מוּלד". בתקופה שבה הומואים ולסביות מוצהרים ושלמים עם עצמם הפכו לחלק מקובל ומצליח בחברה, וקהילת הלהט"ב צברה כוח תקשורתי-פוליטי משמעותי, מותר לראות את המציאות המורכבת - מציאות שיש בה גם גורמים נפשיים וחברתיים ותרבותיים ואינטרנטיים (אתרי פורנו מבלבלים, למשל), ואולי גם מרכיב מסוים של בחירה. זו בעיני תמונה מדויקת יותר, וייתכן שהיא עדיפה על גישת ההינעלות הגנטית.

דורון קורן | |ישראליזם

אני עיתונאי ב"הארץ" מאז 2011, מבקר ספרות ומורה לתנ"ך לשעבר. תרגמתי כמה ספרי שירה, בהם "שירים של עזרא פאונד" ו"לה לוקה - השירים", וכן פרסמתי ספר שירה, "הכרתי איש נפלא", והאיש הנפלא שבכותרת הוא החבר הנדיב והמורה החכם להפליא מנחם בן, שממנו למדתי כמעט כל מה שאני יודע (לא כולל הטעויות שלי עצמי): מהאמונה המוחלטת באלוהים עד הבוז המוחלט לדרווין ולתורת האבולוציה השוטה; משיאי התנ"ך והשירה עד הבלי האקדמיה בתחום הרוח; מטמטום השמאל הפוליטי עד אווילות הימין במירעו האטום והלא-אנושי ועוד ועוד ועוד.

שם הבלוג, "ישראליזם", לקוח משם אחד משיריה של להקת הדאנס השוודית המופלאה "צבא האוהבים". גם אותה גילה לי מנחם בן. סדרת תרגומים שלי לשיריה פתחה את הפוסטים כאן. גם זה חלק מהבשורה: הרחבת העברית לכל האומות והעמים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ