שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בזאר המינויים של נתניהו אינו חוקתי

מתן הרשאה לראש הממשלה לפטר ולמנות שרים כאוות נפשו בזמן ממשלת מעבר, משמעה הקמת ממשלה חדשה ללא אישור הכנסת. זהו נוהג ראוי למשטר אוטוריטרי ועל היועמ"ש להפסיקו מיד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אוחנה ונתניהו בכנסת, בשנה שעברה
שר המשפטים הנכנס אמיר אוחנה ונתניהו בכנסת, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי
דורון שולצינר
דורון שולצינר

נדמה שאין כמעט נורמה פוליטית שראש הממשלה בנימין נתניהו אינו רומס. כעת הוא מפר נורמות בסיסיות שעמדו בתוקף מקום המדינה ביחס לפיטורי שרים ומינויי שרים בזמן ממשלת מעבר.

חוק יסוד: הממשלה שעמד בתוקף עד 2001 אסר על פיטורי שרים בתקופה זו. הכלל הידוע היה "אין יוצא ואין בא", כלומר השרים אינם יכולים להתפטר, ראש ממשלה אינו יכול לפטרם ולא ניתן למנות שרים חדשים עד להשבעת ממשלה חדשה בפני הכנסת. חוק יסוד: הממשלה המתוקן אמנם הותיר בידי ראש הממשלה סמכות לפטר שרים, אולם סעיף 30(ב) עדיין קובע את כלל רציפות הממשלה. "עם בחירת כנסת חדשה או התפטרות הממשלה... תמשיך הממשלה היוצאת במילוי תפקידיה עד שתיכון הממשלה החדשה". יחד עם זאת, סעיף 30(ד) קובע שממשלת מעבר רשאית למנות ח"כ לשר "בתפקידו של שר שחדל לכהן" וכי מינוי זה "אינו טעון אישור הכנסת".

שני הסעיפים הללו יוצרים סתירה שמנסחי החוק ודאי לא העלו בדעתם. הרעיון היה ונותר שממשלת מעבר ממשיכה בתפקידה עד שהכנסת נותנת את אמונה בממשלה חדשה. למעשה, דרך המלך למינוי ממשלה ושר בודד מחייבת את אישור הכנסת שכן הממשלה כפופה לה. אלא שחברי הכנסת לא חשבו שראש ממשלה ינצל את הסעיף כדי להקים ממשלה חדשה ללא אישורם.

בנט ושקד, במארס
בנט ושקד, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

אם ראש ממשלה בממשלת מעבר יכול לפטר ולמנות שרים כאוות נפשו, הרי שהוא מבטל לחלוטין את משמעות המונח "ממשלת מעבר". מתן הרשאה גורפת לראש הממשלה לפטר ולמנות שרים ללא גבול בתקופה זו משמעה הקמת ממשלה חדשה ללא אישור הכנסת, דבר הסותר את חוק יסוד: הממשלה ופשוט אינו חוקתי. נוהג זה ראוי למשטר אוטוריטרי, לא בדמוקרטיה שבה הכנסת עליונה על הממשלה.

היועץ המשפטי לממשלה אישר לנתניהו לפטר את שרת המשפטים איילת שקד ואת שר החינוך נפתלי בנט. אולי השיקול היה שהשניים כבר אינם חברי כנסת. אך גם כאן היה ראוי לא לחרוג מהנוהג ולהמתין שתקום ממשלה חדשה. מהרגע שנפרץ הסכר, נראה שראש הממשלה גמר אומר להקים ממשלה חדשה ללא הסכם קואליציוני המוצג לציבור בשקיפות, תוך ניגוד עניינים חריף ביחס למצבו המשפטי ותוך סתירה, כאמור, לחוק יסוד. על היועץ להפסיק את רמיסת החוק ועל גופים אזרחיים לעתור לבית המשפט העליון בנושא זה.

דורון שולצינר
דורון שולצינר |למען הדמוקרטיה

חוקר של דמוקרטיה, משפט ופוליטיקה, ומרצה בנושאים אלו במכללת הדסה בירושלים. בבלוג הזה אני מגיב על אירועים שמשפיעים על הדמוקרטיה מתוך הכרה שחייבים להגן עליה ולקדם את עקרונותיה כדי שהחירות והחברה שלנו יישארו בנתיב בטוח בים של תהפוכות.

מייסד של עמותת מלי - מרכז לאזרחים יוזמים (ע"ר) לקידום יזמות חברתית בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ