בלוגים

זה סוג של בלוג / הבלוג של עינת קדם

שקרים לנכים: ככה זה נראה בוועדת הכנסת

"אני שמח שאומנם לא באופן מלא, אבל באופן חלקי, עמדו במילה כלפי ציבור הנכים". צודק. המילים "קצבת נכות" מוזכרות גם בהצעת החוק

2תגובות

ישיבה בכנסת. אני לוחצת על המילים "שידור הישיבה", ועוד לחיצה על שם הדיון.

הזמן: יום שני , 12 בפברואר 2018 , 15:15.

הפגנת נכים
אלון רון
להמשך הפוסט

יש לי פתרון מדהים לנגישות, והוא בחינם

הגישה של המדינה שטחית. מבחינתה, נגישות זה כשהנכה מצליח לעבור את סף הדלת ולהיכנס פנימה. מה קורה כשהוא כבר בפנים? זה לא מעניין אותה

9תגובות

הרבה זמן לא כתבתי כאן על נגישות, ולא בגלל שהמצב בנושא הזה השתפר. אין שיפור. כמו עם קצבאות הנכות, שבמשך שנים נתקעו ונשחקו בגלל מדיניות שהפקירה את הנכים והתרכזה בצמיחה כלכלית, על גבם ומכספם (נתניהו: "אם רק נקטוף את הפירות ולא נגדל את העץ, לא יהיו פירות") - כך גם עם ההנגשה, עוצרים את הכל ונותנים להם לחכות. כמו עם קצבאות הנכות, שניתנות מתוך גישה של "עזרה" לנכים ולא מתוך מחויבות כלפיהם ואחריות ממשלתית (נתניהו: "ובכן, יש פה צדק. צדק חברתי קלאסי, לעזור לאנשים שזקוקים לעזרה ואינם יכולים מיידית לעזור לעצמם"), ומכיוון שזאת טובה, אפשר לתת להם לחכות עוד שלוש שנים עד שתועבר להם ההעלאה במלואה, ובינתיים טפטופים עד שהנשמה תצא והתוספות יישחקו - כך גם עם הנגישות. אומרים לנכים שהמדינה עדיין לא ערוכה לפרויקט הזה, ובינתיים הם נשחקים ונשחקים.

כמו עם קצבאות הנכות, שאמורות להינתן לנכים המבוטחים מתוך הכספים שהם שילמו לביטוח הלאומי, אך כספים אלה לא חוזרים אליהם דרך קצבאות ראויות, כך עם מערכת הבריאות. נכים מבוטחים בקופות החולים ומשלמים כספים, אך בגלל בעיות של נגישות הם עשויים לקבל שירות וטיפול ראוי פחות מזה של מבוטחים אחרים. אני לא יודעת מה קורה בקופות חולים אחרות, ומדברת רק על המתרחש בקופת החולים שלי.

אישה נכה משתמשת ברמפה
גטי אימג'ס ישראל
להמשך הפוסט

הצעת החוק להעלאת קצבת הנכות: סקירה

סקירה של ההצעה לתיקון חוק הביטוח הלאומי להעלאת קצבאות הנכות שהגישה הממשלה לאחר מתווה ההסכמות עם הנכים

13תגובות

הצעת החוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 201, התשע"ח 2018) שהגישה הממשלה ואושרה פה אחד ב-31.1.18 במליאת הכנסת, מציעה בשנת 2018 תוספת של כ-500 שקלים לנכים באי כושר מלא ובאי כושר חלקי, בשני שלבים (פעימות), עד שנת 2020. התוספת תתווסף לקח"ן - סכום שנע בין כיום בין 152-452 שקלים, המתווסף לקצבת הנכות וניתן בהתאם לאחוזי הנכות הרפואית (הנקבעים בוועדה הרפואית כשלב ראשון לפני קביעת דרגת אובדן ההשתכרות), ולא לקצבת הבסיס - סכום העומד כיום על 2,350 ש"ח וממנו נגזרות הקצבאות האחרות (אחוזים כפול קצבת הבסיס): שר"ם, קצבת ילד נכה, תוספת תלויים ועוד.

שתי העלאות נוספות יתבצעו בשנת 2020 ו-2021, בהתאם להחלטה של ועדה ציבורית שתוקם. לא ידוע מה יהיו הסכומים ומתי הם יינתנו בדיוק, אך התנאי הוא שמסגרת התקציב שהוקצה, בסך 4.2 מיליארד (שכמחצית ממנה ניתנת בשנים 2018-19) קבועה ואין לעבור אותה. נכים קשישים יקבלו תוספת של כ-270 שקלים. ההצמדה של קצבת הנכות (והקצבאות האחרות הנגזרות ממנה) לשכר הממוצע במשק תתחיל בשנת 2022. בנוסף ניתנה תוספת של 200 שקלים לקצבת שירותים מיוחדים לסיעוד ברמה הגבוהה והבינונית. סכום הדיסריגארד (בהתאם לחוק לרון שנקבע בעקבות מאבק הנכים  בשנת 2001, נקבע כי קצבתם של נכים שעובדים לא תישלל אם הם חורגים מהסף שנקבע, אלא היא תקוזז באופן הדרגתי), שעומד כיום על 2,805 ש"ח, יעמוד על 3,500 שקלים - כלומר נכה שמשתכר יותר מ-3,500 שקלים, ימשיך לקבל קצבת נכות, אבל יקזזו ממנה.

נכה בכיסא גלגלים עם שכמייה ביום גשום
מגד גוזני
להמשך הפוסט

הקלטת: לחיי הספין הבא של ראש הממשלה

ההתייחסות של נתניהו למקרה של הקלטת של רעייתו היא עוד ספין שקוף, שנועד להוביל אותנו באף לכיוונים אחרים הרצויים לו. הוא מזלזל בנו כשהוא מתייחס לכך כהרמת קול בכעס, הטבעית לכל אדם

6תגובות

בסרטון התגובה של ביבי להקלטה של אשתו שרה נתניהו, הוא פונה אלינו. "אני רוצה לשאול אתכם", הוא שואל, "בתשע השנים האחרונות, מישהו מכם הרים את קולו בכעס? פעם אחת, פעמיים, הרבה פעמים? אולי גם העיתונאים והעיתונאיות, גם הם לא עשו דבר כזה אף פעם?"

למרות שזוהי מעין שאלה רטורית וביבי משיב עליה מיד, אני רוצה להשיב לו על כך. אבל תחילה אני רוצה לכתוב על מה שהרגשתי כשהקשבתי לקלטת.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה שבועית בתחילת החודש. העם חכם, לא רק מצביעי הליכוד
אוהד צויגנברג
להמשך הפוסט

דרכם של הנכים בישראל חסומה מכל הכיוונים

אני חיה במדינה שבה קבוצה קטנה של נכים חרצה את גורלם של אלפי נכים והחליטה בשמם כמה הם יקבלו, מתי ובאיזה קצב, ואף החליטה לחסום בשמם כבישים. קשה לי להאמין שמשהו ישתנה. הכל יישאר אותו הדבר. עקום ומעוות כפי שהיה

19תגובות

כשדיווחתי על הריאיון בתכנית של רינו צרור ועל לקיחת הכספים של הביטוח הלאומי על ידי המדינה, לא הצגתי את נקודת המבט שלי בעניין. רציתי לתת מקום לדברים שנאמרו ודיברו בעד עצמם. חשוב היה לי לתעד לא רק את מה שנוגע לקצבאות הנכים, אלא גם את הדוגמאות שהציגו ערן יאראק ואורנה אנג'ל מהמוסד לביטוח לאומי, שהראו כיצד תוכניות שנהגו על ידי המוסד מתוך חשיבה על הצרכים של המבוטחים מחד ועל היכולת הפיננסית של המוסד מאידך, מטורפדות על ידי האוצר.

לפני קצת יותר משנה, הגיעה לאמא שלי בחורה מהביטוח הלאומי כדי לבדוק את מצבה אחרי שהגשנו בקשה לשעות סיעוד וצירפנו אישור מהרופא. הקושי של אמי בולט לעין, הצטברות של בעיות רפואיות שהפכו אותה לתלותית ומצריכות סיוע והשגחה. למרות זאת, בשיטת מצליח הידועה, נקבעו לה לאחר הביקור אפס נקודות שלא מזכות אותה בדבר. הגשנו ערעור. בדיקות מתישות, ביקורים אצל רופאים, אישורים נוספים, איסוף מסמכים מהארכיון, איבוד זמן ללא סיוע, ולבסוף נסיעה לוועדת ייעוץ בביטוח הלאומי. אמא בכתה שם, גם אני בכיתי. "אני פוחדת על אמא שלי", אמרתי להם, "בבקשה תעזרו לה, תעזרו לה", התחננתי. הם הקשיבו, הם היו אמפתיים, הם בחנו את המסמכים, והסיוע אושר.

האם הם יערערו? בוודאי שלא
אילן אסייג
להמשך הפוסט