טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

את קולטת? אתה לא מבין

כשאני אומרת למישהו "אתה לא מבין", אני לא מטילה ספק ביכולת ההבנה שלו. "אתה לא מבין" אמור לבטא את עוצמת הרגשות שלי, את עומק החוויה שקשה להעביר אותה למישהו אחר שהוא לא אני, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שלילה

תגובות

לאחרונה למדתי שהתקשורת בינינו, הישראלים, לא תלויה רק ביכולת הקליטה וההבנה שלנו, אלא בעיקר ביכולת של הדובר לתאר את מצבו הרגשי באמצעות שאלות וקביעות הנוגעות למצבים קוגניטיביים אלה. 

את קולטת?

על חשיבותו של בירור מצב הקליטה עמדתי לראשונה בסדרה "סטופ כדור הארץ" (הוט): "יואו, אתם קולטים? אנחנו הולכים לצלם קליפ באפריקה!" "את קולטת איפה את?" "לא, את לא קולטת כנראה", "אתה קולט שהולך להיות פה חושך עוד מעט ואתה נמצא בג'ונגל?", "וב"האח הגדול" מושיק עפיה שנפגע מנירו מזדעק: "בואנה, אתה קולט איך הוא מתנהג?"

בשאלת "אתה קולט?" הדובר לא מנסה לקבל תשובה על יכולת הקליטה של חברו. זוהי שאלה רטורית שמטרתה לתאר את מצבו הרגשי של הדובר, את קדושת המעמד ואת החוויה שהוא חווה בעבר או בהווה: יש לך מושג מה קורה כאן? האם אתה תופס בשכלך ובחושיך את מה שאתה שומע ורואה? האם אתה מסוגל לתפוס את גודל האירוע כפי שאני תופס אותו? זה לא ייאמן, זה לא נתפס, זה לא בסדר, זה לא מציאותי, זה מדהים, זה מרגש, זה מטריף את הדעת, זה אבסורד!

"אתה קולט?" היא החלופה ל"אתה מבין?" "קולט" היא מילה מודרנית יותר, רלוונטית יותר בעידן הסלולר. לדובר לא די בכך שהשומע יגלה הבנה - הוא זקוק לספיגה, הטמעה, הכלה, הפנמה, לריכוז כל החושים.

אתה לא מבין

אם ב"אתה קולט?" המספר מציג שאלה, ב"אתה לא מבין" יש קביעה: "את לא מבינה כמה אני מחכה לרגע הזה" (שבו אני אבשל לכם), אומר איציק זוהר בטלפון; "אתה לא מבין איך אני מתרגשת... אתה לא מבין איך בא לי לחבק אותך", אומרת שיר אלמליח לבעלה; "אתה לא מבין איזה גבר הוא", אומרת סטלה על בעלה; "את לא מבינה איך אני נהנה", אומר איציק זוהר כשהוא במטבח; "את לא מבינה איך אני מבואס", הוא אומר אחרי שנטלי מודחת מהתכנית.

כשאני אומרת למישהו "אתה לא מבין", אני לא מטילה ספק ביכולת ההבנה שלו. "אתה לא מבין" אמור לבטא את עוצמת הרגשות שלי, את עומק החוויה שקשה להעביר אותה למישהו אחר שהוא לא אני, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות שלילה, בהפוך על הפוך. כשם שכשאנחנו אומרים "די, לא נכון", אנחנו אומרים שאנחנו דווקא כן מאמינים לזה שסיפר לנו משהו, כך כשאנחנו אומרים "אתה לא מבין" אנחנו אומרים לו: אני יודע שאתה כן מבין.

הוא: וואו את לא מבינה איזה אירוע זה היה.
היא: כן? היו הרבה אנשים?
הוא: מה זה הרבה, את לא מבינה.
היא: איך היה האוכל?
הוא: את לא מבינה איזה אוכל מדהים, הם נתנו את כל סוגי המאכלים. אחר כך היתה הרצאה של פרופסור אחד. את לא מבינה איזה מעניין זה היה.
היא: כן? על מה הוא דיבר?
הוא: עזבי, את לא תביני.

הוא (שר): "גם כשאת עוברת ונועצת מבט, כמה שאני מכור אלייך את לא מבינה".
היא: זה עומר אדם?
הוא: כן, את לא מבינה איך אני מת על הזמר הזה.
היא: אני לא מבינה מה אתה מוצא בו, סתם עוד זמר.
הוא: מה את מבינה.

וריאציה אחרת ל"אתה לא מבין" היא "אתה לא מאמין" (דומה ל"זה לא ייאמן", ובשפת היומיום - "זה לא יאומן"). נטלי עטיה היא מלכת ה"אתה לא מאמין": "אתה לא מאמין כמה", היא אומרת לאיציק זוהר שפגע בה, וגם לאח הגדול ששאל אותה אם היא חושבת על החיים עם איציק זוהר כשהתכנית תסתיים, היא אומרת "אתה לא מאמין כמה". "אתה לא מאמין" עובד על אותו עיקרון של "אתה לא מבין", כלומר "אני מאמינה שאתה מאמין".

לא,

דרך אחרת לתיאור רגשות באמצעות שלילה היא שימוש במילה "לא" שמתווספת כפתיח לקביעה מסוימת. הטכניקה פשוטה: קודם כל שוללים עם "לא" + אתנחתה קלה, ואחריה (אפשר גם ברצף) קובעים עובדה או מציינים את המצב הרגשי. גם לדרך הזו נחשפתי בסדרה "סטופ כדור הארץ": לא, זה הורס; לא, אני מתה; לא, אני גמורה; לא, אני חולה על זה שאנחנו בברצלונה; לא, זה למות; לא, הוא חמוד אש; לא, זה מדהים; לא, אני שרופה על הבחור הזה. סטלה עמר מהאח הגדול היא אלופת ה"לא": "לא, אתה לא מבין מה היה פה עכשיו", "לא, אין לי גבולות כשאני פותחת את הפה". (לא, היא צודקת).

וכך כפי שיש לנו את "כן" שהוא לא תשובה נגדית ("לא רוצה, לא רוצה, לא רוצה - אז כן רוצה!") אלא חיזוק לאמירה ("על מה את רוצה שאני אדבר?" - "על משהו שהוא כן מקורי וכן יצירתי") כך יש לנו את "לא" שלא בא כתשובה לשאלה או כניגוד, אלא נועד אף הוא לחזק אמירה חיובית ("לא זה (כן) מדהים").

לא, אתם קולטים שאני בעצם מצהירה כאן שאני צופה בתכניות ריאליטי? וסליחה על האיכות הגרועה בחלק מהצילומים. אתם לא מבינים איזה קשה זה עבורי לצלם ישר.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות