טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

נא לדייק בהתנהלות

השיח השולט כיום הוא שיח של דיוק. כולם רוצים להיות מדויקים ולהשתמש במילה הזאת

תגובות
"יש לך עצות לחתול וכלב בבית כדי שאני אדע איך להתנהל עם זה?" (מוקי, הכוכב הבא, קשת)
הכוכב הבא 3, קשת, 2016

אבי: היום הלכתי לצעוק על המורה בבית ספר של הילד. די, נמאס לי כבר מההתנהלות שלה. אמרתי לה: 'תקשיבי, ככה לא מתנהלים עם ילדים!"
איציק: למה, מה היא עשתה?
אבי: מאז שהיא התחילה ללמד אותו, יש בעיות. הילד לא רגוע, אתה צריך לראות איך הוא מתנהל בבית. על הפנים.
איציק: מה היא אמרה?
אבי: היא אמרה לי שאני לא אגיד לה איך להתנהל, ושאם אני לא אלך, היא תקרא למנהל ושכדאי לי לשנות את ההתנהלות שלי כי יש לנו עוד הרבה שנים להתנהל אחד מול השני.
אבי: מה עשית? 
איציק: המשכתי לצעוק עליה. למה מי היא? עליי לא מאיימים.
אבי: איך זה נגמר בסוף?
אבי: היא הזמינה לי משטרה.
איציק: יו, מה עשית?
אבי: התנהלתי החוצה בשקט.

הפועל "התנהל" חדר לחיינו די מזמן. הבחנתי בו בתקופת העונה השלישית של האח הגדול ב-2011, אחרי שידיד שלי, עפר, שאל אותי: "שמת לב שכולם אומרים 'מתנהל'? יש אחד, יגאל מהאח הגדול, כל הזמן הוא אומר מתנהל, התנהלות". בשנים האחרונות זה הפך להיות אובססיה, אי אפשר להתנהל בלי להשתמש במילה הזאת.

"איך את מרגישה בנוגע לדרך בה התנהלתי עם הסיטואציה?" כך תורגמה שאלתו של סטיב הארבי בריאיון שלו עם מיס קולומביה, אחרי שהכריז עליה בשידור חי בטעות כמיס עולם ותיקן את עצמו (גיא פינס, 19.1.16). הארבי אמר I held the situation, ובתרגום בחרו ב"התנהלתי עם הסיטואציהי".

"את צריכה להתנהל איתה" (אורנה דץ לטהוניה רובל, היחידה, הוט)
seretbox.com

"התנהל" משמש בדרך כלל לתיאור של שמות עצם דוממים (ישיבה, שיחה, פגישה, חברה, גוף ציבורי וכדומה) ולאופן שבו הם מתבצעים, מתקיימים, נערכים, מתפתחים, מתקדמים או מתנהלים באמצעות בני האדם. כשאנחנו מתייחסים לבני אדם, "התנהל" הוא הלך, התהלך לאטו, צעד. כעת "התנהל" הוא פועל העומד בפני עצמו ומתאר מגוון של פעולות: נהג, התנהג, פעל, היה, עשה, התמודד, טיפל, תפקד, התייחס, ביטא גישה או עמדה, חי, מחזיק או מאמין בערכים, באידיאולוגיה, בגישה, באמונה או בעמדה, מנהל את חייו, חי על פי סגנון חיים או על פי דרך חיים מסוימת, בחר בדרך מסוימת, העביר מסר של..., חי את היומיום. 

"התנהלות" היא התרחשות, מה שקרה, מה שהיה, מה שעשית, הדרך שבה טיפלת או התמודדת עם הנושא, הדרך שבחרת ללכת בה, הגישה או העמדה שנקטת בה. אין לשאול: "איך הייתי?" אלא "איך התנהלתי?" כמו ש"לסיים" תפס את מקומו של "לגמור", "לבצע" החליף את "לעשות", "לרשום" החליף את "לכתוב", "לומר" החליף את "להגיד", כך "התנהל", שמצלצל גבוה יותר, מחליף את הפעלים הנ"ל. מין שפה של מנהלים הפועלים בהיגיון ובשיקול דעת, ומי שהוגה את הפועל, מנסה להעביר לנו מסר של חוכמה ותחכום: "אני מתקרב לרגע הזה שאני אנער אותו ואני אתפוס אותו ואני אגיד לו: 'אחי, בוא נלמד להתנהל עם בני אדם'. כשהוא יצא מפה אז הוא ידע להתנהל עם אנשים בצורה שונה ובמקום לריב עם שישה אנשים כל יום, אז הוא יריב אולי עם אחד או שניים". כך עמרי על שי חי (האח הגדול עונה 7), וכשטהוניה רובל ב"היחידה" כועסת על עדי שילון, אורנה דץ אומרת לה: "אנחנו צריכות לחיות איתה באותו חדר, טהוניה, את צריכה לחיות איתה, להיות איתה באוטובוס, את צריכה להתנהל איתה". ל"התנהל" יש עוד תפקיד - תקינות פוליטית. מכיוון שזוהי מילה כללית ועמומה, אפשר להשתמש בה בלי לחשוש מהסתבכות, כשם ש"ניצול ציני" היא החלופה הגבוהה והמתחמקת ל"איזה גועל נפש של התנהגות".

בכיוון השעון: "השבוע שוב התנהלתם נכון באגף המחזור" (האח הגדול); "אנחנו מוחקים את ההתנהלות של הפעם האחרונה" (אירית רחמים, טי-אל-וי בתל אביב); "אתה לא יכול להמשיך להתנהל כמו שהתנהלת קודם" (ערן זרחוביץ', סמולטוק, הוט); "כשאת פתאום מבינה את ההתנהלות הזאת שלה" (גיא זוארץ, הישרדות)
קשת; הוט; ווינט; רשת

שיח; קיצון

שתי מילים אופנתיות אחרות שנכנסו לשימוש מסיבי בשיח שלנו הן "שיח" ו"קיצון". אנשים אוהבים להגות על לשונם את המילים האלה: "אני בן אדם שיודע להתנהל בשיח נורמלי, בכבוד, בדרך ארץ", אומרת עדי שילון ("היחידה"), וכשנופר מ"משחקי השף" (רשת, 2016) נשאלת איך עברה עליה המשימה, היא משיבה: "הכנתי מיז אן פלאס של עוגיות שוקולד צ'יפס. לקחתי את זה לקיצון, כמו שדן אמר בעבר: 'או שזה מרסק או שזה מתרסק', ופעם ראשונה העזתי לעשות משהו שלא האמנתי שאני אעז לעשות. לקחת את זה כמה צעדים לקיצון". 

"האם היא אדם שאפשר לנהל איתו שיח כמו בני אדם בוגרים ברמה" (עדי שילון על טהוניה רובל, היחידה, הוט)
seretbox.com
"לקחת את זה כמה צעדים לקיצון" (נופר, משחקי השף, רשת)
רשת

מדויק

"אני יודעת שמה שקורה לי פה זה שאני לא מדויקת עם עצמי, זאת אומרת אני לא מרגישה אני, לא מרגישה בשיאי, אבל אני רואה שזה משתחרר לאט לאט" (קוקו, האח הגדול, עונה 7). השיח השולט כיום הוא שיח של דיוק. כולם רוצים להיות מדויקים ולהשתמש במילה הזאת. "מה המערכון הכי מדויק ששודר עד כה?" נשאל אלי בן דוד (יוצר "אנחנו במפה"), ומשיב: "המערכון של הכדורגלן מאור פרץ על ספת הפסיכולוגית הוא הכי מדויק לדור השחקנים של היום" (מתוך "וואלה").

"מדויק" (נכתב ב-י' אחת גם בכתיב מלא, כמו מסוים, מצוין וכדומה) הוא לא יותר מדי ולא פחות מדי, לא מתאמץ, לא מוגזם, נעים, לא צורם, מעודן, ברור, מעניין, זורם, ענייני, ממוקד, משקף, מעביר את המסר, קולע, מתאים, מתאר בדיוק רב, שאפשר להזדהות איתו ולהתחבר אליו, מוקפד, לא מתפזר, ישיר וברור, נותן מעצמו את המיטב, לא צעקני, לא רועש, לא מנסה לשאת חן. במילים אחרות, "מדויק" הוא מילה אחרת למושלם, נפלא, הכי טוב שיכול להיות, מעולה, מצוין, בול. "זה מדויק להביא מישהי שלא מדברת ברור, כי אז אתה לא יודע לְמה הסכמת", אומר ציון ברוך ליעל פוליאקוב (פוליאקובים, 2, הוט, 2016(. איזה משפט מדויק. 

בכיוון השעון: "זה לא קשור, תקשיבו, היא לא מדויקת בכלל" (אסף אטדגי, הכוכב הבא, קשת); "זה מדויק להביא מישהי שלא מדברת ברור" (ציון ברוך, פוליאקובים, הוט); "אני חושב שאייל הוא מדויק מאוד" (מאסטר שף, קשת); "אני יודעת שמה שקורה לי פה זה שאני לא מדויקת עם עצמי" (קוקו, האח הגדול, קשת)
הכוכב הבא,קשת; פוליאקובים, הוט; מאסטר שף,קשת; האח הגדול,קשת;

בדומה ל"התנהל", גם ל"מדויק" יש תפקיד בעולם הפוליטיקלי קורקט. אנחנו לא נגיד "הוא מזייף", "אי אפשר לשמוע אותה שרה", "הוא מבשל זוועה" - אלא פשוט "הוא לא מדויק". "מדויק" הוא מחמאה, ו"לא מדויק" הוא הסתייגות מנומסת. "מדויק" היא מילה שקואוצ'רים אוהבים מאוד. אדם שמדויק עם עצמו, הוא אדם שמודע לעצמו, נאמן לעצמו, קרוב לעצמו, שלם עם עצמו, מחובר לעצמו, מבטא את עצמו כפי שהוא. 

מתכתב

עוד מילה אופנתית (שכתבתי עליה) - "מתכתב": אזכור ל, מזכיר את, בזיקה עם, יוצר קשר עם, משתלב עם, בהרמוניה עם, מעורר אסוציאציה ל, מכוון ל, מרמז ל, מתייחס ל, בעל מאפיינים זהים, בעל עולם תוכן זהה, מדבר באותה שפה, דומה ל, נשמע כמו, נראה כמו, מהדהד את.

המשותף ל"התנהל", "קיצון", "שיח", "מדויק" ו"מתכתב" הוא שאימצנו את המילים האלה, המקובלות בעולמות אחרים ושנעשה בהן שימוש מוגבל יחסית עד כה, לשפת היומיום. הן מעלות את המשלב הלשוני, הן תורמות לגיוון השפה, יש להן שימושים רבים ולכן הן יעילות, הן יוצרות רושם של תחכום ושפה גבוהה של הדובר, ובעיקר - מי שמשתמש בהן משדר מסר: אני מעודכן באופנה השלטת.  

בכיוון השעון: "אני מתכתבת עם העם פה" (אור סיונוב, האח הגדול, קשת); "איכשהו יצא שימי הצילום שלנו התכתבו עם המציאות" (שלום מיכאלשווילי, לילה כלכלי, ערוץ 10);  "זה מתכתב עם האישיות האינדיאנית שנוצרת בי לאט לאט" (מושיק גלאמין, הישרדות, רשת); "זה עדכני, זה מתכתב עם מה שקורה כאן" (קרן פלס, הכוכב הבא, קשת)
האח הגדול,קשת; חדשות 10; הישרדות,רשת; הכוכב הבא,קשת

בעשירי

מישהו יודע מה זה "בעשירי"? 

משה קפטן (לטהוניה רובל ועדי שילון): נדמה לי שבמקרה של שתיכן אפשר כן לעשות משהו ולשים רגע אחד בצד מטען, שנדבר עליו אם אתן רוצות.
טהוניה רובל: אין צורך.
קפטן: מה זה?
טהוניה: אין צורך לדבר עליו.
קפטן: רק נפרק אותו ונפתור אותו כי סתם כאילו זה לא... אם אתן רוצות.
טהוניה: בעשירי.
קפטן: בעשירי?
עדי שילון (למצלמה): אז קפטן אומר: 'אז אין בעיה, אז נעבוד על זה', וטהוניה בתגובה אומרת: 'בעשירי'. את בטח לא אומרת למשה קפטן 'בעשירי'. (לקפטן): אני בן אדם שיודע להתנהל בכבוד, בדרך ארץ. 'בעשירי' זאת לא תגובה לגיטימית בעיניי.
טהוניה (למצלמה): היא חתיכת פח אשפה. מי את שתבואי ותשפילי אותי מול עשרים אנשים? מי את? (מחקה את עדי שילון): 'יש לי טיפה יותר רמה ואני מדברת קצת יותר בצורה תרבותית'. בעשירי! בעשירי, נשמה.
(בהמשך, אומרת לרמי קליינשטיין כשהיא מחקה את עדי שילון): 'אני יודעת להתנסח, אני יודעת... אני יודעת...'. בעשירי, נשמה, בעשירי כפרה. אתה יודע מה? גם לא בעשירי. בארבעים. אין דבר כזה בכלל". (מתוך "היחידה", הוט).

טהוניה רובל ב"היחידה": "בעשירי!"
היחידה, הוט בידור ישראלי (אתר seretbox.com)

ברור

שמתם לב לאופן ההגייה של "ברור" במלעיל? "בארור". ברור שזה לא חדש, אבל צריך לכתוב על זה משהו. "בארור" כזה (נדמה לי שזה נאמר בעיקר על ידי נשים) מביע הסכמה כמו "לגמרי", אבל יש לו מעמד אחר, הוא פחות כבד, פחות רשמי, ונאמר תמיד בחיוך. אי אפשר להגיד "בארור" בכעס. זה כמו "היוש" לעומת "היי". אפשר להגיד "היי" גם כשאנחנו מדוכדכים, אבל "היוש" משדר תמיד שמחה ועליצות, כך גם "בארור". גם "ברור" במלרע, כשהוא נאמר בטון מסוים, משדר את אותה אווירה טובה. קשה לתאר את זה במילים (כמו שקשה לתאר במילים את הטון השואל-מתריס בסגנון של רפי רשף). אם הייתם מולי עכשיו, הייתי מדגימה לכם. בכל אופן, אם אתם רוצים להיות מדויקים ולהתנהל בהתאם לאופנה, אמרו כשאתם מסכימים בכל לבכם עם משהו - "בארור", ברור? מה אמרתם? בעשירי? וואלה לקחתם את השיח הזה ממש לקיצון.

__________

הפוסט מוקדש לעפר ברנר ז"לתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות