תגיד תודה שאתה גבר, ותתרסק

בראיונות אישיים ובתכניות בטלוויזיה מתועדות בכל יום התרסקויות המדווחות על ידי גברים שאוהבים את המילה "להתרסק" והטיותיה. "להתרסק" היא לא רק מילה אופנתית יפה ובעלת עוצמה. גבר שמרשה לעצמו לדבר על חוויה כל כך חזקה, יודע שלא רק שזה לא פוגע בתדמית שלו כגבר - זה אולי אף מחזק אותה

עינת קדם
עינת קדם
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אהבה מעבר לפינה, מתרסק, להתרסק,
קרדיט: אהבה מעבר לפינה 3, הוט בידור ישראלי, וואלה טי-וי
עינת קדם
עינת קדם

הוא: ואת ריסקת אותי, את שומעת? ריסקת אותי לגמרי, מה שעשית ריסק אותי ואני התרסקתי כמו שבחיים שלי לא התרסקתי.
היא: תפסיק לדבר שטויות, לא עשיתי לך כלום, אתה פשוט אוהב את המילה התרסקתי.
הוא: נכון, אני מת עליה.
היא: יש ג'חנון, תאכל.
הוא: יש עגבניות מרוסקות?

מהמחקר הלא מייצג שערכתי, למדתי שגברים מאוהבים במילה "להתרסק" והטיותיה. גם נשים אוהבות אותה, אבל בעיקר גברים אוהבים להשתמש בה, ובראיונות אישיים ובתכניות בטלוויזיה מתועדות בכל יום התרסקויות המדווחות על ידי גברים.

להתרסק זה ליפול, להתנגש בכוח בקרקע ולהישבר לרסיסים, להימחץ, להתנפץ, אך יש הבדלים דקים בשימוש במילה הזו:

1. התרסקות במובן של מפלה, תבוסה, כישלון שגורם לבושה ומבוכה, למשבר נפשי, לתחושת כישלון, לאכזבה קשה ולפגיעה בביטחון העצמי. למשל: שירי מימון עצרה את האודישן של אחד הזמרים בתכנית אקס פקטור ואמרה שהיא עשתה את זה לפני שהוא יתרסק על הבמה, וערן זרחוביץ מספר שהוא לא רצה ללכת לאודישן של "מסודרים" כיוון שהוא ידע שלא יתקבל, ושגם הפסיכולוג ייעץ לו להימנע מכך, כדי לא להתרסק (סמוטלוק, הוט בידור ישראלי).

אבי אטינגר מתרסק, להתרסק,
צילום: גולשי ספות 2, הוט בידור ישראלי
ערן זרחוביץ, מתרסק, להתרסק,
צילום: סמולטוק, הוט בידור ישראלי, ynet

2. התרסקות במובן של קריסה טוטלית, תקופה קשה. איציק זוהר, שאוהב מאוד את המילה הזאת ומשתמש בה בכל ההטיות האפשריות ובכל הזמנים, מתאר בהאח הגדול VIP את התקופה הרעה שבאה אחרי ההצלחה הגדולה שלו כהתרסקות, ריסוק.

מתרסק, להתרסק,
צילום: האח הגדול VIP2, קשת, מאקו

3. התרסקות שבה חווים משבר נפשי, שיברון לב, כאב גדול ועצב, התמוטטות. מדבריה של קוראת של הטרילוגיה "תחרה וצבע" שכתבה איילת סווטיצקי, אפשר להבין מהי התרסקות במובן הזה: "כשהיא התרסקה (גיבורת הספר), אני התרסקתי איתה. הלב שלי נשבר, אני כאבתי, אני נעצבתי, אני בכיתי" (חדשות שישי, 1.5.15, ערוץ 10). וכשיובל שם טוב מספר על הביקורת הקשה שנכתבה עליו, הוא אומר: "כשיצאה הכתבה פתחתי את העיתון וזה ריסק אותי, זה ריסק אותי. אני זוכר שיומיים לא יצאתי מהבית, לא יצאתי מהמיטה, ורק בכיתי, רק בכיתי יומיים" ("איך להיות - יובל המבולבל", ערוץ 10).

מתרסק, להתרסק,
צילום: האח הגדול VIP2, קשת
מתרסק, להתרסק,
צילום: איך להיות - יובל המבולבל, נענע 10

ניסיתי לברר מדוע גברים אוהבים את המילה "להתרסק" והטיותיה, כך לדעתי, מעבר לצורך שלנו להשתמש במילה חדשה ואופנתית, מוחלטת וחזקה. ראשית, המילה "התרסקתי" נשמעת טוב יותר מנפלתי, התמוטטתי, נשברתי או נכשלתי. 

איציק זוהר, מתרסק, להתרסק,
צילום: האח הגדול VIP2, חוזרים הביתה, מאקו
דב נבון
צילום: סמולטוק, הוט בידור ישראלי, ynet

הסיבה השנייה קשורה אולי לדימוי של הגבר החדש. גבר שמרשה לעצמו לדבר על חוויה כל כך חזקה, מבין את מה שנשים ידעו כל הזמן - שמותר ליפול ולהישבר וזה בסדר לחשוף פגיעוּת ולספר על חולשות ורגעי משבר, ולא חייבים להיות תמיד בשליטה. הוא יודע שלא רק שזה לא פוגע בתדמית שלו כגבר - זה אולי אף מחזק אותה. הוא קם והתרומם מהתהומות ששאבו אותו למטה, הוא מפוכח ומציאותי, הוא אנושי, ובעיקר - הוא מאחורי ההתרסקות, היו לו כוחות להתגבר עליה. אז אם הגבר המטרוסקסואל בעל המודעות למראה החיצוני אימץ לעצמו התנהגות שזוהתה עם נשים מבלי שזה יאיים על הגבריות שלו, כך הגבר המתרסק, המתבונן לתוך עצמו פנימה והמחובר לעצמו, יכול לספר על התרסקות שהוא חווה והתגבר עליה ולהיות אחלה גבר.

מטלטל

המילה האופנתית "מטלטל" חזקה אף היא, אך להבדיל מ"מתרסק" (פועל אקטיבי לעומת "מטלטל" שבו אני פאסיבית), חוויה מטלטלת אינה חוויה מכאיבה בהכרח, אלא חוויה עזה ובעלת עוצמה המפעילה את כל החושים והגורמת לטלטלה והתעוררות, לבירור עצמי נוקב, לחשיבה חדשה והסתכלות שונה על הדברים, ולתובנות.  

אילון יוסף
צילום: נתיבי אילון, ערוץ 10

הבעיה עם "מטלטל" היא הקלות שבה היא נאמרת, כמו הקלות שבה נאמרת המילה "מושלם" על כל דבר שהוא קצת יותר מבסדר. וכך כל דבר הפך להיות מטלטל. אין סרט טוב שאינו מטלטל, והסדרה מטלטלת, הסיפור מטלטל, החוויה מטלטלת, המראֶה מטלטל, הביס מטלטל, הרוטב מטלטל והמנה מטלטלת. התוצאה מטלטלת. וכשם שאם לא אגדיר דבר מה כמושלם, זה כאילו אמרתי שהוא לא משהו, לא הראיתי מספיק התלהבות, ביטלתי אותו, זלזלתי בו - כך אם הביקורת על הסרט והפרומו המקדים לא יכללו את המילה "מטלטל", אפשר להסיק מכך שאין טעם לצפות בו, ואם מבקר המסעדות לא כתב שהמנה שהוא אכל במסעדה מטלטלת, אולי לא כדאי לטרוח ולהגיע למסעדה הזו.

מטלטל,
צילום: ערן לאור, 5.1.15, הארץ
מטלטל, מאסטר שף
צילום: מאסטר שף 5, מאקו

כשחיפשתי בגוגל סרטים מטלטלים, נדמה היה לי שמצאתי את הנפש התאומה שלי בדמותו של אילן קפרוב, שכתב על הסרט "סיינטולוגיה: כלא האמונה" (וואלה, 19.5.15): "כמו לא מעט מילים בשפה העברית, גם 'מטלטל' עברה בשנים האחרונות שחיקה קשה. כשכל סרט תעודה חדש מבטיח לערער אותנו עד עמקי נשמתנו, התוצאה היא סקפטיות מידית כלפי כל שימוש במושג הזה". סוף סוף! איזה כיף זה לקרוא מישהו שחושב כמוני וכותב על זה כל כך יפה. "אלא ש'סיינטולוגיה: כלא האמונה'", המשיך קפרוב, "מה לעשות, הוא באמת סרט מטלטל". ואז חוויתי התרסקות.

פורטיס: הסיפור שלך באמת מטלטל ולא פשוט. מה תשירי לנו יקירתי?
הזמרת: אני אשיר את "נפרדנו כך" של אבנר גדסי. זה שיר שיש לו משמעות מיוחדת עבורי.
פורטיס: את יכולה לטלטל אותי?
הזמרת: מה?
פורטיס: לטלטל אותי.
הזמרת: אני לא מבינה.
פורטיס: תטלטלי אותי.
הזמרת: אתה... אתה רוצה שאני אבוא לשם לטלטל אותך?
פורטיס: את לא צריכה לבוא. תעשי את זה מהבמה עם השיר שלך.
הזמרת: אה, חחח, הבנתי.
פורטיס: נו, את יכולה?
הזמרת: אני מקווה שאצליח לרגש אותך.
פורטיס: לא, זה לא מספיק לי, זה צריך להיות מטלטל.
הזמרת: אני יכולה להרעיד אותך.
פורטיס: לא, לא! 
הזמרת: אני יכולה להסעיר אותך, להקסים אותך...
פורטיס: לא, לא טוב. אני צריך שזה יהיה מטלטל! 
הזמרת: אני יכולה להדהים אותך, להטריף אותך...
פורטיס: לא, אני מצטער יקירתי, זה לא יעבוד.
הזמרת: להמם אותך, להגניב אותך, להדליק אותך...
פורטיס: לא! לא! רק לטלטל!
הזמרת: יאללה יאללה, לך חפש מי ינענע אותך.

עינת קדם

עינת קדם | |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ