שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איילת שקד - היית ונותרת כוחנית

היא ידעה לנפנף אותי ולהשתיק אותי בקלות, להגיד לי שאני מדברת שטויות, שאני לא רציונלית. תמיד היא הצליחה להשיג את מה שרצתה, ברוב המקרים בלי להתאמץ. פעם, נשים כמוה גרמו לי להרגיש קטנה וחסרת ערך

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איילת שקד בדרכה לישיבת ממשלה
איילת שקד בדרכה לישיבת ממשלה. "פעם, נשים כמוה גרמו לי להרגיש קטנה וחסרת ערך"קרדיט: אמיל סלמן
עינת קדם

איילת שקד נואמת בכנס ''העמותה למשפט ציבורי'' שנערך השנה בזכרון יעקב. אני מכירה נשים כמוה, נתקלתי בהן פעמים רבות בחיי, במקום העבודה, בצבא, במוסדות שהגעתי אליהם כדי לקבל שירות. זוכרת את האישה ההיא שהסתובבה עם מבט קבוע של מיאוס, שנתן לי תחושה שאני זאת שאחראית לחוסר שביעות הרצון הזה, את האישה עם המבט הקר והמתנשא שגרם לי להרגיש טיפשה ולא חשובה, שגרם לי להרגיש שאני מטרידה אותה ומבזבזת את זמנה היקר וברגע שאלך היא תוכל להתפנות לאלה שראויים לה. היא ידעה לנפנף אותי ולהשתיק אותי בקלות, להגיד לי שאני מדברת שטויות, שאני לא רציונלית. תמיד היא הצליחה להשיג את מה שרצתה, ברוב המקרים בלי להתאמץ במיוחד. פעם, נשים כמוה גרמו לי להרגיש קטנה וחסרת ערך.

אני מקשיבה לנאום של שקד שבו היא תוקפת את בית המשפט העליון. זה כבר הפך לשגרה. היא מקריאה בקול מונוטוני מהדף את הנאום שמן הסתם נכתב עבורה על ידי צוות היועצים שלה, נראית כמו תלמידה בטקס בבית הספר. המשפטים מאולצים ומסורבלים, הרעיונות שבורים וכדי להבין אותם צריך לחזור ולשמוע את אותו רעיון כמה פעמים, העובדות עוברות שיפוץ והדעות מוצגות כעובדות. "הבריחה של הדמוקרטיה נובעת מפחד עמוק וקמאי מהעם", היא קובעת, ובונה על המשפט הזה את כל התיאוריה שלה על בית המשפט העליון.

כפי שזה נראה בתקופה האחרונה, פרויקט הדגל של שרת המשפטים הוא צמצום כוחו של בית המשפט העליון. זה נעשה בשלוש דרכים עיקריות: הראשונה היא בחירת השופטים בוועדה לבחירת שופטים נעשית לאחר תחקיר מקיף על כל שופט, שבמסגרתו נבדקת תפיסת העולם הערכית העולה מהפסיקות המשפטיות שלו. מתחקיר התכנית עובדה עולה שנבדקים פרמטרים נוספים, כמו המוצא העדתי של השופט, המחנה הפוליטי שהוא משתייך אליו, אם הוא דתי, למי הוא נשוי ומה הרקע של בן/בת הזוג, ואם פסיקותיו שמרניות או מבטאות אקטיביזם שיפוטי. בהתאם לכך מחליטים, בשילוב כוחות בין הפוליטיקאים ועורכי הדין החברים בוועדה, האם לקדם את מינויו לעליון או להתנגד לו.

איילת שקד בטקס השבעת אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון
פרויקט הדגל של שרת המשפטים הוא צמצום כוחו של בית המשפט העליון. שקד בטקס השבעת אסתר חיות לנשיאת בית המשפט העליון צילום: אמיל סלמן

הדרך השנייה היא קידום חוק יסוד: החקיקה, שיגביל את סמכות בג"ץ לבטל חוקים.

הדרך השלישית היא ערעור מעמדו של בית המשפט העליון בתפיסה הציבורית, באמצעות נאומים וראיונות לתקשורת. בית המשפט העליון מוצג כאליטה מתנשאת, גוף שפסיקותיו מבוססות על נורמות משפטיות שאינן מתאימות למציאות המורכבת של חיינו, וחבריו הם גילדה המבקשת לשמר את כוחה ולבחור את אנשיה תוך הפעלת שיקולים לא ענייניים. מה ששקד טוענת בכנס ששופטי העליון עושים לעם - הופכים אותו מדמוס לדמון - היא עושה לשופטים. דמוניזציה שלהם והסתה של הציבור נגדם.

נאומיה של שקד הם משחקי מילים שעמלו עליו דוברים צעירים להוטים וחדורי מוטיבציה, וכל מטרתם היא לכופף, להכניע ולהראות מי הבוס. אין בדבריה תובנות עמוקות או ניסיון חיים, אין בהם טיעונים מנומקים המציגים את מכלול ההיבטים והשיקולים לכאן ולכאן. זהו משחק מילים מתחכם של פוליטיקאית בעלת אינטרסים, לא יותר מכך.

פעם, נשים כמוה באמת גרמו לי להרגיש קטנה וחסרת ערך. היום כבר לא. היום אני רואה אותן כפי שהן.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ