גברת ראשונה צריכה להתנהג כמו גברת ראשונה - זה סוג של בלוג - הארץ

גברת ראשונה צריכה להתנהג כמו גברת ראשונה

גברת ראשונה אמורה לדעת שתכשיטים, משקאות, סיגרים, ריהוט לבית הפרטי וארוחות מיוחדות, צריכים לבוא מהכסף האישי והפרטי שלה ושל בעלה ולא ממתנות או מכסף ציבורי. היא גם אמורה לדעת שטוּב לב ואורך רוח הן תכונות שמוקרנות החוצה. וכשזה נעשה באופן טבעי - כולם יידעו על זה בלי שמישהו יכתוב על זה

עינת קדם
עינת קדם
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הזוגות נתניהו וטראמפ בביקור הנשיא האמריקאי בישראל
עינת קדם
עינת קדם

כשאני שומעת את הנאומים של בנימין נתניהו ואת "שרה ואני", "אשתי שרה ואני", "אני ושרה אשתי", אני תוהה האם יש תקנון פנימי סודי שמכתיב את מספר הפעמים שזה יופיע בטקסט. כשאני צופה בתמונות הרבות של אשת ראש הממשלה לצד בעלה, כשהמצלמה שבה ומראה את הבעות פניה, עולה תהייה דומה.

כשאני שומעת את הצירוף "הגברת הראשונה", שאינו נהוג במדינת ישראל ונתפר עבור הזוג המלכותי (בני ציפר צועק מהיציע: "יחי בנימין נתניהו המלך, ותחי שרה רעייתו"), אני שואלת את עצמי אם זאת שמשתוקקת כל כך שיכירו בה כגברת הראשונה, מודעת למשמעות שעומדת מאחורי התואר הזה. 

להיות גברת ראשונה זה תואר מחייב. הוא מחייב קודם כל צניעות. לא צריך להדגיש, ושוב לחזור ושוב לספר על כך שהגברת היא "פסיכולוגית ילדים בשירות הציבורי". מי שמתעניין ורוצה לדעת על הגברת הראשונה קצת יותר, יכול ללמוד עליה מוויקיפדיה, הכל נמצא שם. הוא לא צריך לקבל את המידע הזה בפרצוף בכל פעם מחדש.

מעמד של גברת ראשונה לא נותן היתר להשפיל ולהעליב את העובדים. להיפך, על הגברת הראשונה להקפיד אף יותר מאחרים על זכויותיהם של עובדיה, ולהימנע מהעסקה פוגענית. בלי צרחות, בלי התפרצויות זעם, בלי להעניש, בלי להעיף נעליים על עובדים, בלי שערוריות, בלי תלונות ותביעות, אפילו לא אחת. התנהגות מכובדת, מכבדת וראויה, שמשמשת דוגמה לאחרים.

הגברת הראשונה אמורה לדעת שתכשיטים, משקאות, סיגרים, ריהוט לבית הפרטי וארוחות מיוחדות, צריכים לבוא מהכסף האישי והפרטי שלה ושל בעלה ולא ממתנות או מכסף ציבורי. היא אמורה לדעת שמתנות לא דורשים, וגם אם הן ניתנות מרצון, צריך להגיד: "תודה, אבל אין צורך", ולהגיד: "תודה, אבל אני לא יכולה לקבל את זה. ספר זה בסדר, מזכרת קטנה זה בסדר", ולהגיד: "לא, זה לא ראוי, זה לא מתאים, זה לא מכבד אותי, כגברת ראשונה, אני אמורה לשמש דוגמה".

"למן הרגע שנכנסה לאולם שבו התקיימה מסיבת ברית המילה, היה זה כאילו זרחה שמש פנימית והפיצה אור על הכל. טוב הלב שהוקרן ממנה, ואורך הרוח שלה, ויכולתה לשוחח עם כל אחד ואחד מהאורחים הרבים שסבו אותה, שיוו לה ארשת של מלכה" (בני ציפר, 12.12.17, פייסבוק).

גברת ראשונה שמכבדת את עצמה ורואה שזה מה שכותב עליה אדם שמקורב אליה, צריכה להגיד לו: "זה לא נוח לי כשאתה מדבר וכותב עליי בהערצה כזאת, זה לא מתאים, זה לא נעים לי שאתה מפאר ומאדיר אותי, זה מביך אותי, זה לא לעניין. אני אדם רגיל, לא עשיתי שום דבר שמצדיק סגידה כזאת, תפסיק לכנות אותי מלכה ואת בעלי מלך, זה פתטי, זה מגוחך (ואגב, זה מגחיך גם אותך), זה מיותר, זה עושה בדיוק את ההפך. אני לא רוצה את זה, אני לא זקוקה לזה". 

גברת ראשונה אמורה לדעת שטוּב לב ואורך רוח הן תכונות שמוקרנות החוצה. כשזה נעשה באופן טבעי, כשזה עקבי וכלפי כולם, כשזאת לא הצגה, כולם יידעו על זה בלי שמישהו יכתוב על זה. 

גברת ראשונה צריכה להתנהג כפי שמצופה מגברת ראשונה, כפי שמצופה מגברת. היא אמורה לשמש דוגמה, היא אמורה לבטא את התכונות הטובות בהתנהגות מוסרית, בשקט ובצנעה. לא במילים, לא בדרישה לכבוד, לא ברדיפה אחריו. הכבוד, ההערכה, השם הטוב, ההוקרה והגדולה יבואו. אם זה אמיתי ומהלב, הם יבואו מעצמם. "כל המחזר על הגדולה, גדולה בורחת ממנו, וכל הבורח מן הגדולה, גדולה מחזרת אחריו". עירובין יג, ב.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ