שקרים לנכים: ככה זה נראה בוועדת הכנסת

"אני שמח שאומנם לא באופן מלא, אבל באופן חלקי, עמדו במילה כלפי ציבור הנכים". צודק. המילים "קצבת נכות" מוזכרות גם בהצעת החוק

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנת נכים
יחסה המזלזל של המדינה לציבור הנכים שבו היא בגדה. הפגנת נכים בתל אביב קרדיט: אלון רון
עינת קדם
עינת קדם

ישיבה בכנסת. אני לוחצת על המילים "שידור הישיבה", ועוד לחיצה על שם הדיון.

הזמן: יום שני , 12 בפברואר 2018 , 15:15.

המקום: חדר ועדת הכנסת, אגף קדמה, קומה 3, חדר 3720.

משתתפים: יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני וחבר בוועדת הכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס, ועוד כמה דמויות וקולות ברקע שאני לא יודעת מיהן.

סיבת הישיבה: בקשתו של יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) לקיים דיון מקדים בהצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון מס' 201 והוראת שעה) (הגדלת קצבת נכות), התשע"ח-2018 מ/1194, לפני העברתו לקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ולאחר שהסתיימו 3 דיונים בנושא בוועדת העבודה - הראשון ב-1.2.18, השני ב-5.2.18, השלישי ב-12.2.18. 

סרטון אחד קצר, בן 5:53 דקות, מישיבה שמסמלת את יחסה המזלזל של המדינה לציבור הנכים שבו היא בגדה. ישיבה קצרה שבה כמה חברי כנסת שאין להם דאגות פרנסה, דנים כלאחר יד בהצעת חוק שסותרת כמעט בכל אחד מסעיפיה את ההסכמות עם הנכים בספטמבר 2017, שניתנו בדיון ארוך ובסיומו צולמה תמונת הניצחון של המשתתפים. הצעת חוק שלוקחת את הנכים אחורה, אחרי שנים של שחיקה בקצבאותיהם והזנחה וגזילת כספיהם, ומתריסה נגדם על כך שלרגע הם העזו להאמין שלאנשים שישבו שם ולממשלה יש מילה של כבוד שאפשר לסמוך עליה.

זוהר ומלכיאלי מדברים ביניהם. חסון נכנס בסערה לחדר וקורא: "אני לא פה, אני לא פה, יש גבול למה שאפשר לשאת כאן". הוא צוחק וזוהר ומלכיאלי צוחקים. "ואתה יודע מה חמור בכל הסיפור הזה?" חסון מתיישב וממשיך בנימה ההיתולית ופונה לזוהר. "שאתה מאפשר את זה. האדישות שלך, והעובדה שאתה מאפשר את הדבר הזה, את העוול המתמשך הזה". 

"יאללה, אני מתכבד לפתוח את ועדת הכנסת..." זוהר מקריא את שמה הארוך של הצעת החוק, "יש מישהו שרוצה לומר משהו?... כן יואל, דבר אליי".

חברי הכנסת יואל חסון, מיכאל מלכיאלי ומיקי זוהר: הם היו מסכימים לשחיקה כזאת בשכר שלהם?
חברי הכנסת יואל חסון, מיכאל מלכיאלי ומיקי זוהר: הם היו מסכימים לשחיקה כזאת בשכר שלהם?צילום: צילום מסך ערוץ הכנסת

ח"כ חסון: "אה, אדוני היו"ר, אני קודם כל מברך..." [זוהר: "תודה, תודה"], לא אותך [עוד צחוקים ודחקות]. אני מברך על כך שבשעה טובה מביאים את חוק הנכים להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. אני רוצה להזכיר לך, לחברי הוועדה ולפרוטוקול, שסיעת המחנה הציוני היתה הראשונה שהעלתה את נושא הנכים על סדר היום הציבורי וביקשה לקדם אותו" [כמו ביבי שהיה הראשון לזהות?]

"אני שמח שאומנם לא באופן מלא, אבל באופן חלקי, עמדו במילה כלפי ציבור הנכים [צודק. המילים 'קצבת נכות' מוזכרות גם בהצעת החוק ומבחינה זו הם עמדו במילים] ואנחנו עומדים לאשר מתווה [לא, זה לא מתווה. המתווה היה הסכמות עקרוניות עם הנכים בספטמבר 2017, ועל בסיסן הממשלה היתה אמורה להכין הצעת חוק שתהפוך לתיקון בחוק הביטוח הלאומי. במקום זה, היא התנערה מההסכמות האלה], שכמו שאני אומר אומנם הוא לא שלם כפי שרצינו [מעבר לפריסה הארוכה של ההעלאה לאורך יותר מ-3 שנים, שהנכים נאלצו להסכים לה במתווה (אתה היית מסכים לפריסה כזאת בהעלאה של המשכורת שלך?), נקבע שההצמדה תתחיל רק ב-2022, מה שייצור שחיקה בקצבאות. אתה היית מסכים שישחקו ככה את המשכורת שלך? ההבטחה ליעד הסופי של הקצבאות לא קוימה ומשאירה את הנכים במצב די דומה למצבם כיום. אתה היית מסכים שגם ייקחו כספים ששייכים לך וגם יגידו לך שאין כסף להחזיר לך אותם? וההבטחה לסכום הדיסריגרד שלא קוימה. אתה היית עובר בשתיקה על הבטחות שכל מטרתן היתה רק להפסיק את ההפגנות?] אבל הוא תחילת דרך חשובה" [חקיקה היא הסוף, היא לא התחלה]

"אני לא מזלזל בחשיבות של החוק הזה, אני אומר אבל... אנחנו נסתייג על זה במידת הצורך במליאה על ידי הדוברים שלנו [מה זה יעזור?]. אנחנו בהחלט חושבים שהיה אפשר לתת או ללכת לכיוון קצת יותר קדימה במתווה הזה [אמרתי כבר שזאת הצעת חוק שתהפוק לחוק] מבחינת ההצמדה גם לשכר המינימום בעיקר" [הדרישה של הנכים היתה קצבה בגובה שכר מינימום, אבל במתווה הם התפשרו על קצבה של 4,050 שקלים עבור רוב הנכים בתום 4 פעימות שיסתיימו ב-2021. כל זה התפוצץ לנכים בפרצוף כשהאוצר הודיע שהקצבה תעמוד על 3,700 שקלים בשנת 2021, כאמור, עם הצמדה שתתחיל בשנת 2022. זאת הצעת החוק הסופית].

"וחסרים לי גם הדברים הלא ברורים שנמצאים שם, שהם תלויים בדברים אחרים, אני לא אכנס לפרטים. אני רק אומר, אנחנו היה לנו דיון בסיעה והחלטנו לתמוך בגרסה הזאת של חוק הנכים [תודה רבה על התמיכה בהצעת חוק בוגדנית שהורסת את הנכים], אנחנו מתכוונים להצביע על כל הכשלים מבחינתנו שיש בכל זאת בחוק [מה זה יעזור?] על החוסרים שיש בחוק, ומקווים שהם יטופלו בעתיד" [מהמאבק ב-2001 ועד היום חלפו 17 שנה. לחכות עוד 17?]

"וגם מצד שני אני מקווה שממשלות אחרות [בראשות ביבי? זה שהחליט ב-2003 כשר האוצר להצמיד את הקצבאות למדד, מה שיצר את שחיקתן לאורך שנים והוביל את הנכים למצב שבו הם נמצאים כיום?] או תיקוני תקציב או קיצוצים כאלה ואחרים לא ישפיעו על המתווה הזה בהמשך, אדוני היו"ר" [הצעת חוק אמרתי לך, שעם אישורה בקריאה שנייה ושלישית תהפוך לחוק ולעובדה מוגמרת].

תמונה בתום דיון עם הנכים שהתקיים בספטמבר 2017 ובו נקבעו עקרונות היסוד להעלאת קצבאות הנכות. הממשלה התנערה מההבטחות.
תמונה בתום דיון עם הנכים שהתקיים בספטמבר 2017 ובו נקבעו עקרונות היסוד להעלאת קצבאות הנכות. הממשלה התנערה מההבטחות.צילום: דוברות ההסתדרות

ח"כ זוהר: "אנחנו מודים לך על הדברים. מי בעד?" 

רואים את חסון ומלכיאלי מרימים את היד.

ח"כ זוהר: "מי נגד? [ח"כמלכיאלי טס החוצה]... נמנע?"

חסון קם ויוצא מהחדר. זוהר נשאר לשבת ומדבר.

סוף.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ