עינת קדם
עינת קדם
אהוד אולמרט
אהוד אולמרט מתוך הריאיון. איש חכם, חזק ואמיתיקרדיט: מאקו טי-וי / קשת 12
עינת קדם
עינת קדם

צפיתי בריאיון של גיל ריבה עם אהוד אולמרט, זה שאמר פעם שהוא ראש ממשלה לא פופולרי. גם מה שאכתוב כאן אולי לא פופולרי. אני רוצה לשים בצד את המעשים שעשה ואת אלה שבגללם הוא הורשע וישב בכלא. זה לא שאני מזלזלת בחומרת מעשיו, אבל אם אכתוב כמו רבים שהוא שיקר בריאיון, שהוא התחמק מאחריות, שמה שאמר היה מפוקפק, שהוא חצוף, שטענותיו על רדיפה הזויות, שהוא מושחת, נהנתן ובזבזן, שהוא עשה שימוש לרעה בכוח שהיה לו, שהוא יהיר ותאב כוח ומרוכז בעצמו - אשקר לעצמי. זה לא מה שהרגשתי באותם רגעים כשצפיתי בו.

נהניתי להקשיב לו, אהבתי להתבונן בו, איש חכם, חזק ואמיתי. אהבתי כשאמר על השיחה המוקלטת עם שולה זקן שריבה השמיע לו: "גיל, זאת שיחה מסריחה שאני מצטער עליה", וזה לא אכפת לי מאילו סיבות הוא מצטער עליה. יש סיכוי שביבי הממלכתי היה אומר דבר כזה? אהבתי כשאמר שהוא הרגיש חרא כשילדיו נחקרו. נדהמתי כשאמר: "מה, אתה רוצה לשמוע תיאור סוער על מה שקרה בחדר השינה שלנו?" כשנשאל על הלילה האחרון לפני הכניסה לכלא. 

זה מצא חן בעיניי שעליזה אשתו עמדה בצד והסתכלה עליו כשדיבר, לבושה בשמלה שחורה פשוטה, בלי פן, לא מאופרת, מבטה שקט, ואחר כך במטבח כששתה קפה היא העירה לו שהוא יכול להיות יותר מחויך בריאיון. גם אם הכל היה מבוים, לא אכפת לי, אהבתי את זה. לא יכולתי להימנע מהשוואה בין המחזאית, הסופרת והאמנית שחיפשה פתרונות הומניטריים למבקשי מקלט ופעלה למען פליטי דרפור בלי לדרוש בצרחות שייתנו לה סיקור אוהד שמבליט את התארים שלה, לבין הגברת הראשונה, הפסי-כו-לו-גית המומחית, אשת ראש הממשלה שעושה פעילות ציבורית כל יום בעבודה המקצועית שלה, כאישה מש-כי-לה, BA MA זהו!

גם לא יכולתי להימנע מהשוואה בין יאיר נתניהו, בנם של שרה וביבי נתניהו, שהפעילות החברתית שלו מסתכמת בבילוי במועדוני חשפנות וקבלת שירותי מין בתשלום, לבין ילדיו של אולמרט, ובייחוד מהשוואה בין יאיר לדנה אולמרט, מרצה בחוג לספרות, שהיתה פעילה בארגון שמאל (ארגון כביסה שחורה - ארגון להט"בי נגד הכיבוש ולמען צדק חברתי), תמכה במכתב הטייסים והיתה פעילה במחסום Watch וב-10 ביוני 2006 השתתפה בהפגנה בשכונת מגוריו של הרמטכ"ל דאז דן חלוץ במחאה על תקרית ברצועת עזה שבה נהרגו 8 אזרחים פלסטינים. אולמרט אמר לגיל ריבה שהוא אמר אז לבתו שאם היא רוצה להפגין מול ביתו, היא חופשייה לעשות את זה בתנאי שאחר כך היא תבוא לשתות עם אבא קפה.

אולמרט מתוך הראיון לקשת
אולמרט מתוך הראיון לגיל ריבה בקשת. גם אם הכל היה מבוים, לא אכפת לי, אהבתי את זהצילום: מאקו טי-וי / קשת 12

ולא יכולתי שלא להשוות בין תגובת הספין של ביבי, אחת מרבות, על דבריו של בנו "זה היה בשביל הזונה" על 400 שקלים שניתנו לו מהחבר, כשפטר את זה כדברי הבל בהשפעת אלכוהול ואמר שרעייתו והוא חינכו את הילדים לערכים וכבוד לכל אדם, לבין תשובתו הישירה של אולמרט כשנשאל איך הוא מרגיש שבנו אריאל לא התגייס לצבא, ואמר שזה כואב לו ושזה דבר שהוא לא משלים איתו ולא סולח עליו ושבמידה מסוימת הוא מרגיש שזה כישלון חינוכי שלו אבל הוא תמיד כיבד את הבחירות של הילדים שלו.

אהבתי את הציניות של אולמרט כשאמר על יו"ר מפלגת העבודה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק  שדרש ממנו במאי 2008 להתפטר כראש הממשלה על רקע החשדות נגדו בפרשת טלנסקי, ואמר לו שזה כואב לו לעשות את זה בגלל החברות ביניהם: "אצל ברק חברות זו חברות. הלב נשבר כשהוא צריך לבשר לי בשורה קשה", ומה שאמר על שולה זקן - כן, התחברתי לתיאור שלו עליה.

אהבתי כשאיפשר להראות את שיחת הטלפון שלו עם אשתו וכשסיפר לה על אישה צעירה שהתנפלה עליו, וכשנשאל האם היא יפה אמר "לא, לא כל כך יפה". זה היה אמיתי. אהבתי כשאיפשר להראות אותו יושב במסעדה ולעשן בהנאה סיגר. אהבתי את הכנות שלו כשאמר: "זה נכון, אני אוהב לעשן סיגרים. קניתי אותם ועישנתי אותם. מה קרה? בניגוד למישהו שקיבל אותם". אהבתי את הכנות שלו כשאמר: "אהבתי להיות ראש ממשלה, אני לא מסתיר את זה. חשבתי שאולי אני עושה את זה קצת יותר טוב", וכשדיבר על השררה, בלי פוזה, בלי התחסדות. "אני רוצה את השררה על הדברים שבגללם שווה שתהיה שררה. ואני אף פעם לא הסתרתי את זה". 

אולמרט מעשן בהנאה סיגר
מעשן בהנאה סיגר. "זה נכון, אני אוהב לעשן סיגרים. קניתי אותם ועישנתי אותם. מה קרה? בניגוד למישהו שקיבל אותם"צילום: מאקו טי-וי / קשת 12

אהבתי מאוד כשאמר שהוא היה רוצה ליטוף וחיבוק מאימא שלו ואת המבט המתגעגע שהיה בעיניו כשאמר שהיה רוצה שהיא תגיד לו שהיא אוהבת אותו, ושלמרות שהוא יודע שהיא אהבה אותו והיתה גאה בו, הוא היה רוצה לשמוע את זה בקול רך עם ליטוף. לא הבנתי למה אריאנה מלמד לועגת על אמירה כל כך אנושית שבאה מהלב. "אולי תעזרו לו לממש את אהבתו", היא כתבה. התרגשתי כשסיפר על נכדו הראשון, שביום שסבו הלך לכלא אמר בבית הספר שזה סבא שלו ושהוא אוהב אותו ושהוא היה ראש ממשלה נהדר. "פתאום כל הדרמה הזאת של חיי מתנקזת לילד בן 13, יפה תואר, נקי, עם מבט מקסים בעיניים. קשה".

אהבתי כשאמר: "ניסו לרמוס את כבודי אבל לא נתתי לעצמי להירמס". אני לא יודעת אם אכן ניסו לרמוס את כבודו בכלא, אבל אני מעריכה אנשים כמוהו ששומרים על כבוד עצמי, איפוק ושליטה עצמית. אהבתי כשאמר שהתעקש שהוא יהיה ברוטציה של התורנויות וששטף את הרצפה ושטף כלים וכשסיפר בכנות על הטלטלה הרגשית שעבר מלהיות ראש ממשלה לאסיר בכלא. וכשנשאל לבסוף: "לא חטאת בחטא הגאווה?" השיב: "כולנו חטאנו בו, גם אני".

ראש הממשלה לשעבר והאסיר לשעבר אהוד אולמרט רחוק מלהיות מלאך ולשמש דוגמה ומופת, אבל הוא אדם בשר ודם שהדברים שאמר עוררו אצלי אמפתיה, הערכה, כבוד ואמון. זה הרבה יותר ממה שאני חושבת על כמה חברי כנסת צדקנים וקשקשנים, ושרת תרבות חנפנית ומתלהמת, ושר אוצר בוגדני, וראש ממשלה-כן-יהיה-הרבה-כי-יש-הרבה, שמעולם לא שמעתי מהם ולו אמירה אחת כנה, אמיתית וישירה.

ועוד משהו, על גיל ריבה שירדו עליו כמראיין של אולמרט - עשה עבודה מצוינת.

עינת קדם

עינת קדם | |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ