לפיד נגד נישואי תערובת אבל ללוסי אהריש מגיעה "הנחת סלב" - זה סוג של בלוג - הארץ

לפיד נגד נישואי תערובת אבל ללוסי אהריש מגיעה "הנחת סלב"

בראיון שהעניק ל"חדשות" התפתל יו"ר "יש עתיד" סביב הצהרתו כי הוא מתנגד להתבוללות בטיעון המשלב בורות, התבצרות וילדותיות. כשחושבים על זה הוא גרוע יותר מאורן חזן ואריה דרעי

עינת קדם
עינת קדם
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
לפיד. מינוס ומינוס הם פלוס
עינת קדם
עינת קדם

המחלה HIBM (ניוון שרירים עם גופיפי הסגר) פגעה באחותי הגדולה ואחר כך בי. אחותי חלתה בה כשהיתה בת 20. לא הבנו בתחילה מה יש לה. למה בחורה צעירה ונמרצת, מלאת אנרגיות, שרוצה לטרוף את העולם, שאוהבת ספורט ולצאת לטיולים, הולכת בצליעה, נופלת כל הזמן ונפצעת. גם הרופאים לא ידעו מה זה עד שהיא הגיעה לנוירולוג. HIBM היא מחלה גנטית חשוכת מרפא, הוא אמר לה, וזה ילך ויחמיר. הוא גם ציין שקיים סיכוי של 25% שכל אחד מהאחים יחלה במחלה. "25% זה כלום, זה לא הרבה", ניסיתי להרגיע אותה, "לא יכול להיות שזה יקרה לשניים במשפחה. וגם אם זה יקרה לי - בטח עד אז ימצאו לזה תרופה".

טעיתי. הסיכון התממש ותרופה עדיין לא נמצאה. אחותי ואני הפכנו לנכות במוגבלות פיזית המחמירה עם הזמן, עם חולשת שרירים קשה, בכסא גלגלים, תלויות בעובדת סיעודית ולא יכולות לעשות אפילו פעולה פשוטה כמו להתהפך במיטה בלילה. כשחקרתי את הנושא למדתי שההורים שלי הם נשאים של מוטציה גנטית העוברת בהורשה אוטוזומלית רצסיבית. תופעות כאלה, הוסבר לי, נגרמות בין היתר מנישואי קרובים שהיו אופייניים בקרב היהודים בגולה. הוריי שעלו מפרס אינם קרובי משפחה וגם הסבים לא, אבל גנטיקה היא עניין חזק והגן הפגום לא נכחד.

אפשר להבין יהודים שהיו מיעוט בגולה, לא רצו להתבולל ומצאו את הפיתרון בנישואי קרובים. אך מה קורה כאן, בישראל, מדינת הלאום של העם היהודי שבה נקבעה זכותו הטבעית להגדרה עצמית ויש לה סמל, דגל, המנון, לוח שנה עברי, חגים ועברית כשפה רשמית? מדינה המתפארת בערכים של שוויון ודמוקרטיה לא הבדלי דת, גזע או מין; המצהירה על קבלה של בני האדם ללא אפליה, ללא הבדלי צבע עור, משקל גוף, מראה חיצוני, גיל, עדה, אמונה, כישורים, השכלה, השקפה פוליטית או נטייה מינית; המקבלת בני אדם ללא קשר למעמדם החברתי או הכלכלי, ללא קשר למקום מגוריהם, מקצועם, שפתם ותרבותם; המכילה שומרי מצוות וכאלה שלא, חרדים וחילונים, בעלי חזות מזרחית או אשכנזית, להט"בים, אתיופים, רוסים, ערבים, נוצרים, דרוזים ועוד; המקבלת עיוורים, חירשים, אוטיסטים, בעלי מוגבלויות בכל סוגי הלקויות, כולל נכים כמוני; מה קורה במדינה הנאורה והליברלית הזו המחנכת לאהבת האדם באשר הוא אדם, לחרות ולבחירה חופשית על פי צו הלב? 

ביום שישי בערב התראיין יו"ר "יש עתיד", יאיר לפיד, ל"חדשות". לא היה שם משהו חדש. כרגיל, אמירות עמומות, תשובות מתחמקות, סתירות שאינן מתיישבות עם ההיגיון, שרבוב מידע לא נחוץ ולא רלוונטי, התחנפויות הקורצות לשותפים עתידיים, וניסוחים מתפתלים שלא מובילים לשום מקום, מין הומור מתחכם כזה, שנעשה בדרך של שלילה כפולה והיקש שניתן להבינם רק אחרי שעוצרים רגע, מקשיבים שוב, עושים תרגיל חשבוני שמינוס ומינוס הם פלוס, ואחרי שפותרים את התעלומה עולה התהייה: למה ללכת סחור סחור? למה לא להגיד את זה ישירות ופשוט? 

הנה דוגמה לניסוח פתלתל מהסוג הזה: אחרי שלפיד אישר שנפגש עם משה כחלון לאחרונה, הוא נשאל על ידי המראיינים דני קושמרו ועמית סגל אם שר האוצר המכהן הוא שר אוצר טוב. "אני לא נותן ציונים לשרי אוצר", הצהיר לפיד והוסיף באותה נשימה: "אבל ודאי שהוא אדם עם רגישות חברתית שמנסה לעשות את הטוב ביותר שהוא יכול". "או, מחמאות לשר האוצר", אמר קושמרו. "כן, בוודאי", השיב לפיד, "אף פעם לא קרה לי משהו רע מזה שאמרתי מלה טובה על מישהו, גם אם הוא ממפלגה אחרת".

חתונת לוסי אהריש וצחי הלוי

אחר כך נשאל לפיד על הצהרתו העקרונית שהוא נגד נישואי תערובת (27:32 דק' בסרטון), זו שנאמרה בתגובה לסערה סביב נישואיהם של לוסי אהריש וצחי לוי. "אם הבן שלך יואב מביא את פאטמה או את קלאודיה", שאל סגל, "היית אומר לו אל תתחתן איתן?". לפיד חייך והשיב שבדיוק את השאלה הזאת שאלה אותו פעם אהריש, ושהוא ענה לה שזה היה מצער אותו כי העם היהודי נורא קטן, נחבט נורא בשואה ושהוא היה רוצה שהנכדים שלו יעשו פסח וחנוכה. "אבל, אמרתי לה, אם אחד הילדים שלי היה בא ואומר לי שהוא הולך להתחתן עם לוסי אהריש, הייתי מאוד שמח, כי אותה אני מכיר ואותה אני אוהב, ותמיד כשאנחנו מכירים אנשים זה אחרת".

כלומר, לפיד נגד נישואי תערובת אבל יש נסיבות מקלות. כשמדובר באשה ערבייה יפה, חכמה, רגישה, משכילה, מוכשרת, מקסימה ומפורסמת כמו אהריש, שאת תכונותיה כולנו למדנו להכיר, הוא דווקא ישמח. לפיד לא מסוגל להניח שאם בנו היה מביא את חברתו הלא יהודייה שאינה אהריש, גם היא יכולה להיות בעלת תכונות דומות. ללוסי הוא עושה הנחת סלב, אבל האפשרות שבת זוג אחרת שאינה יהודייה ושאותה הוא כלל לא מכיר תיכנס למשפחתו, תצער אותו.

מעבר לכך שהטיעון שלפיו "תמיד כשאנחנו מכירים אנשים זה אחרת" הוא ילדותי ולא מתאים לאדם שרוצה להיות ראש ממשלה - שהרי בני אדם הם לא קציצת תרד שלא רוצים לאכול ורק אחרי שמתנסים ומכירים "פתאום זה אחרת" - לפיד מבטא דעות חשוכות של חשש מהשונה, מהאחר והלא מוכר. טיעון כזה מוכיח שמקורה של ההתנגדות לנישואי תערובת, ובייחוד לנישואים עם ערבים, הוא בורות, נוקשות מחשבתית והתבצרות בעמדות מסורתיות, וכי החשש מהכחדתו של העם היהודי היא תירוץ בלבד. הוא מוכיח שלפיד, חרף הצהרותיו הבומבסטיות, אינו מסוגל להכיל ולקבל את האחר. יאיר לפיד אינו יותר טוב מ"חבורת סמוטריץ' ואורן חזן" ואריה דרעי. למעשה, אם חושבים על זה, הוא אף גרוע מהם.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ