שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מירי רגב הורדה משידור ואני לא ידעתי את נפשי מרוב אושר

את עצמה היא מעלה, את ראש ממשלתה היא מעלה, את אשתו של ראש הממשלה היא מעלה, אך את מי שמתנגד להם - היא מורידה. אז שיורידו אותה. וגם הצעה פרודוקטיבית: נקרא לזה "חוק שומר מסך"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
השרה מירי רגב בפסטיבל "כתר המזרח", 2017. השנה היא לא קיבלה זמן מסך
השרה מירי רגב בפסטיבל "כתר המזרח", 2017. השנה היא לא קיבלה זמן מסךצילום: רמי שלוש
עינת קדם
עינת קדם

לא בכל יום נתקלים בכותרת מרנינה כזו. "מירי רגב עלתה לבמה להעניק פרס מפעל חיים לאבנר גדסי - והורדה משידור", כך בישרה הכותרת ב"הארץ". ברגע שראיתי את זה עבר בגופי רעד של התרגשות ושמחה. למה היא הורדה משידור עדיין לא ידעתי, רק הכותרת עצמה, כמה יפה היא.

"הורדה משידור". איזו עוצמה יש בשתי המלים האלה כשהן מתקשרות לשרה הכוחנית הזו. כן, שיורידו את משביתת השמחות הזאת משידור, את מעכירת האווירה, המקלקלת הצעקנית, הסכסכנית הנצחית, המבאסת הסדרתית, שמהרגע שבו נכנסה לחיינו כשרת תרבות אין נחת - רק עוגמת נפש, אכזבה וייאוש. את עצמה היא מעלה, את ראש ממשלתה היא מעלה, את אשתו של ראש הממשלה היא מעלה - ואת מי שמתנגד להם ומבקר אותם היא מורידה. ככה זה עובד, זוהי הנוסחה. אז שיורידו אותה.

רגב בפסטיבל "כתר המזרח"

ערוץ 10, נכתב בידיעה, קטע את הנאום בפסטיבל "כתר המזרח" אותו רגב יזמה, בגלל התעקשותה לדבר למרות שהיועץ המשפטי לממשלה אסר עליה. מה? כתוב שאביחי מנדלבליט אסר זאת מתוך כוונה למנוע הפצת דברי תעמולה בשידור המקודם על ידי משלמי המסים. רגע, משלמי המסים זה אנחנו. היועץ המשפטי לממשלה הגן עלינו? אביחי? מנדלבליט? זה יכול להיות? 

אני ממשיכה לקרוא. גורמים בערוץ 10 מסרו שלפני תחילת הצילומים רגב התעקשה שהבמאי יתעד את נוכחותה במקום מספר פעמים. נו, ברור, זוהי רגב שאנחנו מכירים. כתוב שלשכת הפרסום הממשלתית, שהיתה אמונה על הפקת המופע, התנגדה לבקשתה ומנעה כל אזכור של רגב או חשיפה שלה. טוב, זה כבר יותר מדי בשבילי, אני לא רגילה לכזאת מנה גדושה של אושר. זה גדול! זה נפלא! ככה, כן, שתרגיש שרת הנאמנות סותמת הפיות מה זה כשמורידים.

בטח היא כתבה על זה משהו בפייסבוק. או, הנה: "אמש הצדענו לתושבי עוטף עזה עם פסטיבל כתר המזרח. היה שמח! צפו באירוע המלא". תרגום: עזבו את השידור בערוץ 10. צפו בסרטון שלי, בכולו, אל תפספסו כלום, תקשיבו לדברי החוכמה שלי בראיונות - אני מדהימה! תראו איך המצלמה מפנקת אותי, איך היא עוקבת אחריי ומתעדת כל הזמן את הבעות פניי, תקשיבו לדבריי בטקס הענקת הפרס, תראו את האהבה שאני מקבלת מהציבור, תראו איך הם מנשקים אותי ומחבקים אותי, תראו איך הם נותנים לי כבוד, קוראים לי כל הזמן "השׂרה", "השׂרה". תקשיבו לעדי לאון שאמר: "כל הכבוד למשרד המדהים הזה ולשרה". הפעם זה לא לשרה רעייתו, זה לי, שרת התרבות. תראו איך אני מתמזגת עם כולם ואיך אני שרה "את עולמי עם שחר, את לי כל היום, את עולמי בלילה, את החלום".

רגב וגדסי במעמד הענקת הפרס. צופי ערוץ 10 פספסו את הרגע המשמח
רגב וגדסי במעמד הענקת הפרס. צופי ערוץ 10 פספסו את הרגע המשמחצילום: דוברת משרד התרבות

מירי רגב היא החלום, חלום בלהות, ומשום כך הידיעה הזאת עליה סיפקה לי כמה רגעים של הנאה ואף הולידה בראשי רעיון, מין חלום נעים ומתוק, הצעת חוק להגנה על הציבור מפני פוליטיקאים המסכנים את הדמוקרטיה. קראתי לו "חוק שומר מסך". החוק קובע שברגע שפוליטיקאים עריצים סותמי פיות ומשתיקי ביקורת פותחים את הפה ומתחילים לדבר, המסך עובר אוטומטית לתשדיר שירות למען הציבור. למשל, תשדיר על כללי הזהירות ברכיבה על אופניים רגילים וחשמליים; תשדיר על התנהגות בכביש - לא לנהוג מהר מדי, לא לנהוג אחרי ששותים אלכוהול, לא להידחף לצומת לא פנוי, לא לצפור סתם, לא לקלל, לא לחתוך רכב אחר, לתת זכות קדימה; תשדיר המלמד איך להביע דעה באופן מכבד וענייני; תשדיר המחנך לקבל כל אדם ולכבדו ללא קשר לדתו, אמונתו, דעתו הפוליטית, מעמדו החברתי והכלכלי או חיצוניותו; תשדיר על איפוק, אורך רוח, סובלנות ועזרה הדדית; תשדיר על אנושיות ואהבת האדם באשר הוא אדם ומניעת עוול וסבל כלפי קבוצות מיעוט ואוכלוסיות חלשות ומדוכאות. 

רוצים הצעות נוספות? תשדיר המסביר מהי דמוקרטיה ומהם העקרונות שעליהם היא מתבססת; תשדיר המציג את חשיבות תפקידו של בית המשפט העליון כמערכת עצמאית ובלתי תלויה ברשויות האחרות; תשדיר על חשיבותו של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו; תשדיר על מגילת העצמאות ועקרונותיה - על יסודות החירות, הצדק והשלום שעליה מושתתת המדינה, על שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין; על חופש הדת, חופש המצפון, הלשון, החינוך והתרבות; ועוד תשדיר אחד, על חשיבותו של חופש הביטוי והיצירה במדינה דמוקרטית, המאפשר העלאת סימני שאלה חברתיים ופוליטיים והמעודד פתיחות מחשבתית וביקורת ללא מורא.

אם חוק כזה היה נחקק, אולי מירי רגב וחבריה לשלטון היו צופים בתשדירים. אולי הם היו לומדים משהו.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ