איילת שקד, על מי את מאיימת ב"רעידת אדמה"? - זה סוג של בלוג - הארץ

איילת שקד, על מי את מאיימת ב"רעידת אדמה"?

במשחק הפינג פונג בין שרת המשפטים לבית המשפט העליון, הראשונה מנחיתה ומיד סופגת טלטול ואז מתלוננת ומאיימת שהקרקע תרעד. אספתי עבורה את הנחיות פיקוד העורף כדי שתוכל להתגונן

עינת קדם
עינת קדם
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שרת המשפטים שקד ונשיאת העליון חיות, בחודש שעבר
עינת קדם
עינת קדם

יושב אדם בביתו ומזיז את ראשו מצד לצד כמו בעת צפייה במשחק פינג פונג. בצד ימין שרת המשפטים איילת שקד מרימה להנחתה, בצד שמאל בג"ץ מחזיר. לעתים קרובות שקד שוברת את כללי המשחק ומכוונת את הכדור ישר לעין. בית המשפט העליון המום וכואב. הוא שותק, מתאפק ומבליג, מחכה לשעת כושר להגיב. ואני, הצופה, מחכה איתו. וכשהוא עושה זאת ומזכיר לי כמה חזק הוא, אני מרגישה בכל רמ"ח איבריי את משמעות המלים: "בית המשפט העליון, בית דין גבוה לצדק".

זה קרה כששמעתי את הנשיאה לשעבר דורית בייניש מדברת, וכשאני שומעת את הנשיאה הנוכחית אסתר חיות אומרת את דבריה. שתיהן מדברות בקול בוטח ומסבירות בפשטות את המובן מאליו. באותם רגעים, דמותה של שקד, שכל כך שוקדת על נאומיה, כל כך מתאמצת ללגלג ולהתריס, עם משפטים ציניים כמו "מבחוץ יהום הסער, אך בית המשפט יאיר לנו הסהר", מתנפצת באחת.

ויש עוד רגעים כאלה. למשל, כשבג"ץ קורא לשקד מלמעלה: "בג"ץ לשקד: הבהירי אם את מבקשת שנתערב בעונשה של השופטת פוזננסקי-כץ". ולפתע שקד נראית לי כמו ילדה קטנה. מעצבנת, אך בלתי מזיקה.

לפני ימים אחדים זכתה שקד לעוד טלטול נחרץ כזה מבג"ץ בעקבות עתירה. הוא הוציא צו על תנאי והורה לשרת המשפטים לנמק מדוע אינה מעמידה לדין משמעתי את רבה של העיר צפת, שמואל אליהו, חרף התבטאויותיו בשנים האחרונות נגד ערבים, הלהט"בים, מערכת המשפט, המערכת הפוליטית, גורמים במערכת הביטחון ואחרים. "בג"ץ דרש משקד", נכתב, "הסבירי למה הרב אליהו אינו עומד לדין משמעתי".

הפנייה הישירה הזאת מצאה חן בעיניי, אז חיפשתי עוד כאלה בגוגל: "בג"ץ למדינה: הסבירי כיצד הועברה קרקע שעליה גרים מאות פלסטינים לעטרת כהנים". "בג"ץ למדינה: הודיעי בתוך חודש אם תגמישי את הליך הרישום של לסביות כאמהות". "בג"ץ למדינה: הצדיקי את ההחלטה להקים ועד עבור המתנחלים בחברון - אחרת יבוטל". כן, תנו לי עוד מזה.

"אפי נוה יודח מהוועדה למינוי שופטים? בג"ץ הורה לשקד להשיב לעתירה תוך 10 ימים". לא, לא, זה לא הפורמט. זה צריך להיות ככה: "בג"ץ לשקד: סליחה, את, כן, את. השיבי בתוך 10 ימים לעתירה הדורשת את הדחתו המיידית של אפי נוה מתפקידו כחבר בוועדה לבחירת שופטים, לאור החשדות נגדו". ארכה? לא, אין הארכת מועד, הציבור רוצה לדעת מה יקרה עם ראש לשכת עורכי הדין שהעבירות שהפרקליטות מייחסות לו (בכפוף לשימוע) הן קשירת קשר לעוון, יציאה מישראל וכניסה לישראל שלא כחוק בצוותא וקבלת דבר במרמה בצוותא. אנא הזדרזי והשיבי.

כמה עתירות הצטברו נגד חוק הלאום? שמונה. עוד פעם למה לא דחינו את זה על הסף? אם נתערב זה מסוכן, את אומרת? ריבונות העם, את אומרת? אנחנו מערכת אנטי דמוקרטית ואנטי ציונית, את אומרת? דיקטטורה שיפוטית שיש לרסק? דיקטטורה? את רוצה לרסק אותנו? הנה, קחי פומפייה. לא, תשאירי אצלך, זוהי מתנה מבית המשפט.

אם נתערב זה עלול למוטט כל יסוד משטרי, את אומרת? רעידת אדמה, את אומרת? בזה אנחנו יכולים לעזור. באתר פיקוד העורף מופיעות הנחיות להתנהגות נכונה בעת רעידת אדמה, נשמח להקריא לך. אז ככה: אם תהיה רעידת אדמה, את תרגישי שהקרקע רועדת מתחת רגלייך, חלונות ישקשקו במסילותיהם, חפצים ורהיטים יתחילו לזוז בצורה משונה, המנורות יתנודדו על התקרה, והרעידות יקשו על היציבות והתנועה. השניות הראשונות הן קריטיות ובעלות הסיכוי הטוב ביותר להינצל. שמרי על קור רוח והגיבי במהירות.

שטח פתוח הוא הכי בטוח. אם הרעידה מתרחשת כשאת מחוץ למבנה, הישארי בשטח הפתוח ותתרחקי ממבנים, מגשרים ומעמודי חשמל. אם את ברכב, תדוממי מנוע ותישארי ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים. ואם את נמצאת בחוף הים, עזבי את החוף מיד, מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותוזכרי תמיד, מבחוץ יהום הסער, אך בית המשפט יאיר לך הסהר. אנחנו המגדלור שתמיד יאיר את דרכך.

רגע, רגע, לאן את רצה? להתכונן? העיקר שתגישי בזמן את התשובה לעתירה. 10 ימים נתנו, לא יותר. זהו, את רשאית ללכת.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ