שאלה: האם יש משהו שרה"מ כן מוכן לממן עבור עצמו? - זה סוג של בלוג - הארץ

שאלה: האם יש משהו שרה"מ כן מוכן לממן עבור עצמו?

ארבע פעמים בחודש וחצי האחרון נתקלתי בנקודות אור של שפיות במדינתנו. אתמול היתה זו ועדת ההיתרים של משרד מבקר המדינה שהסבירה לבנימין נתניהו כמה דברים בסיסיים

עינת קדם
עינת קדם
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נתניהו. ממשיך באותה עבירה שבה הוא נחשד?
עינת קדם
עינת קדם

כמה זמן עבר מאז שמירי רגב הורדה משידור ואני לא ידעתי את נפשי מרוב אושר? חודש וחצי בערך? והנה, לפני שבוע שוב עלצתי כשחוק "נאמנות בתרבות" של רגב נדחק למקום שבו הוא ראוי להיות, והשבוע זה קרה שוב - כשיו"ר הוועדה למינוי בכירים בשירות הציבורי, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, הזכיר לי מה אני מצפה מנושאי משרות בכירות, כשאמר: "עלינו לשמור על דמותה של המדינה וטוהר השירות הציבורי שלה, שצריך להיות הוגן, ישיר ואמין".

אתמול, מי היה מאמין, זה קרה ברביעית, כשוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה דחתה את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל מימון עבור הגנתו המשפטית משני אנשי עסקים: בן דודו נתן מיליקובסקי וחברו ספנסר פרטרידג'. יפה, פה ושם יש כמה נקודות אור של שפיות. מי יודע? בקצב הזה אולי... אולי... לא! מספיק! זה לא יקרה. 

ספנסר פרטרידג'
ספנסר פרטרידג'צילום: Gareth Cattermole / Getty Images

"אין זה ראוי שבעלי הון יממנו הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית, הכוללת חשד למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון", קבעה הוועדה, "מימון שכזה עלול לפגוע באמון הציבור בטוהר המידות של נציגי השלטון". כאילו, מה, זה לא מובן מאליו? מה חשב לעצמו ראש הממשלה כשהגיש את הבקשה? מה חשב היועץ המשפטי לממשלה כשאישר אותה? כשנתניהו פונה לעזרתם של בעלי הון כדי שיממנו את הגנתו זה לא כמו לחזור על אותה עבירה שבה הוא נחשד בתיק 1000? הרי בעלי הון הם תמיד בעלי אינטרסים, גם כשהם בני דודים וחברים טובים, והתקשרות איתם עלולה לפגוע באינטרס הציבורי. אם זה בסדר ששני בעלי הון יתנו לנתניהו מרצונם החופשי מאות אלפי שקלים כדי לממן את הגנתו, אפילו בכפוף להצהרה שלא נתן ולא ייתן להם כל תמורה בעד זה, למה זה לא בסדר ששני בעלי הון, חברים טובים שלו, נתנו לו שמפניה, סיגרים ותכשיטים במיליון שקל?

בהחלטת הוועדה צוין גם כי פרקליטיו של נתניהו לא סיפקו תשובות לשאלות בסיסיות, כמו מהו הסכום הכולל שאותו הוא מבקש לגייס מהתורמים, מהו הסכום אותו מוכן כל אחד מהם לתרום, באילו תיקים יממנו התרומות הגנה משפטית ומהו שכר הטרחה שכבר נצבר לגבי כל אחד מהם. גם אני רוצה לקבל תשובות על השאלות הבסיסיות האלה, ועל עוד כמה: האם יש משהו שראש הממשלה כן מוכן לממן עבור עצמו? האם זה סביר שאיש כה אמיד, שהונו האישי מוערך בעשרות מיליוני שקלים, יבקש מימון בהגנתו? האם זה סביר שאדם במעמדו יקבל מתנות ששוויין מגיע לכמעט מיליון שקל? האם זה סביר שהמשטרה המליצה להעמידו לדין בתיקים 1000, 2000 ו-4000 בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים, והוא עדיין ממשיך לכהן כראש ממשלה ולא מתפטר?

נתן מיליקובסקי, בן דודו של נתניהו, בניו יורק ב-2014
נתן מיליקובסקי, בן דודו של נתניהו, בניו יורק ב-2014צילום: MICHAEL FALCO / NYT

וגם: האם זה סביר שיאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, ירמוז שמפכ"ל המשטרה היוצא, רוני אלשיך, האיש שתחת ידיו יצאו ההמלצות, הוא מאפיונר ואוטיסט (כתב בפייסבוק שאלשיך הוא שילוב של טוני סופרנו ואיש הגשם)? האם זה סביר שראש הממשלה לא הביע הסתייגות מדבריו חסרי האחריות של מקורבו בני ציפרעל "מלחמת אזרחים" אם נתניהו יועמד לדין? ושאלת השאלות: האם זה סביר שראש הממשלה יצא ללא פגע מכל העניינים הללו? לא, זה לא סביר, אבל במדינת ישראל של היום זה נתפש כנורמלי.

הפוסט של יאיר נתניהו

לפני כארבע שנים פורסם מכתב ששלח יגאל אלון, שר הקליטה בממשלת גולדה מאיר, לנציג משרד האוצר ובו הוא קובל על כך שתקציב הריהוט לדירה שאליה היה אמור לעבור - גבוה מדי. "הצעת התקציב לריהוט וציוד דירת השרד המיועדת לי חורג מהסכום שנראה לי סביר", כתב, "אבקשך, אפוא, לעבד מחדש תקציב קטן יותר, תוך שימוש מירבי ברהיטים ובציוד מדירתי במערב ירושלים". זה היה ב-1969. הסיכוי שייתנו היום לאדם בעל תכונות כאלה לשמור על דמותה של המדינה וטוהר השירות הציבורי שלה, נראה קלוש. אך יש כמה נקודות של אור, ומי יודע? אולי... אולי... לא! די! תצאי מזה! זה לא יקרה.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות