נתניהו מכוסה (באהבה) מכל הכיוונים - זה סוג של בלוג - הארץ

נתניהו מכוסה (באהבה) מכל הכיוונים

אלוף הספינים רוצה שנתמקד ב"לחץ" שסוגר עליו כביכול. אבל יש לו את השליחים שלו, פרקליטים, כסף למימון שירותיהם וגם יועמ"ש על הכוונת. כך נראה מסע ציד אמיתי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נתניהו בהדלקת נרות חנוכה, בחודש שעבר
נתניהו בהדלקת נרות חנוכה, בחודש שעברצילום: עופר וקנין
עינת קדם
עינת קדם

ביבי הוא לא איש אחד. הוא מתפצל לעשרות שליחים המעבירים את מסריו ומשרתים את מטרותיו. חברי כנסת, חברים טובים, עיתונאים, והבן יאיר נתניהו - השליח הראשי, שמשתף פוסטים וכותב אמירות וציוצים נגד הרעים ולטובת אבא ואימא. אלה נגני התזמורת בניצוחו של נתניהו, זאת המשמעות של הביטוי "מסע מתוזמר" שהוא אוהב כל כך.

ביבי הוגה את הרעיון ונותן אור ירוק, והשליחים המסורים מתחילים לזמזם מכל הכיוונים, מוודאים שהמסרים נצרבים בתודעת הציבור. כך זה עבד באמירה על גדעון סער שהובילה לחוק, כך כנראה זה עבד בהתקפה על אופירה אסייג אחרי שתמכה באורנה פרץ, בהתקפות נגד בני גנץ, ובפרסום האיום על "מתקפה חסרת רחמים" נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, באחד השערים באתר "ישראל היום", אם יפרסם את הכרעתו בתיקי נתניהו לפני הבחירות. נתניהו הוא התסריטאי, המלהק והבמאי, הוא קובע את העיתוי ואת הדרך. כמובן, את התפקיד הראשי הוא שומר לעצמו, בסרטונים, תמונות, פוסטים ונאומים לאומה.

את הנבואה על מלחמת אזרחים אם נתניהו ייכנס לכלא שמעתי לראשונה מחברו בני ציפר בפודקאסט. "אתה יודע מה", הוא אמר, "אם חס וחלילה דבר כזה יקרה, אני צופה, עכשיו באמת, אני צופה שתהיה פה מלחמת אזרחים, אם חס וחלילה משהו כזה יקרה, מה גם שזה לא יקרה". זה היה יומיים אחרי נאומו של נתניהו בכפר המכבייה בחנוכה, שהכריז בעוד רוח המכבים מפעמת בו שהמלצות המשטרה הן משחק מכור מראש וכי זהו מסע ציד שנמשך נגדו. האות ניתן. אמסלם התחיל לפמפם. "נניח שהמשטרה והפרקליטות ידיחו את נתניהו, יהיה שבר עצום בציבור ואנשים לא יסכימו לקבל את מי שייבחר". זהו שיח בקודים עם הבוחרים, והם מבינים מה מנסים להגיד להם מאחורי השורות: אל תסכימו לקבל החלטות מהסוג הזה.

לפני ימים אחדים הגיע הזמן לעוד נאום מצד ראש הממשלה. נתניהו סיפר בטון דרמטי שהוא דרש לקיים עימות עם עדי המדינה בתיקים נגדו ושבקשתו סורבה פעמיים, והנה עוד הוכחה שחוסמים אותו במכוון ולא מאפשרים לו להוכיח את צדקתו. את השאר הבוחרים אמורים להסיק בעצמם.

אך נראה כי המטרה העיקרית בכל הדרמה הזאת, כולל המתקפה על היועץ, היא ספין. אלוף הספינים רוצה שנתמקד ב"לחץ" שסוגר עליו כביכול. אם מנדנבליט יפתיע, הבוחרים כבר יודעים מה עליהם לעשות. אם הוא יבחר בדרך שתאפשר לנתניהו להמשיך ולכהן כראש ממשלה, נתניהו ייראה כמי שכלל לא צפה זאת מהמזכיר לשעבר.

כך כיסה את עצמו נתניהו מכל הכיוונים. יש לו את השליחים שלו שמפיצים את מסריו, האיום ליועץ כבר נשלח, יש לו את הפרקליטים ואת הכסף למימון שירותיהם, יש לו את הבוחרים שלו שמקבלים איתותים ויילחמו למענו, ובסוף הדרך נמצא היועץ המשפטי לממשלה, שההחלטה על המסקנות שיסיק מהשימוע תלויה בו. משום מה רבים חושבים שזה הולך לכיוון של הגשת כתב אישום, ובייחוד אחרי שהתייעץ בפורום של יועצים משפטיים ופרקליטי מדינה לשעבר האם יש לפרסם החלטה נגדו על הגשת כתב אישום, בכפוף לשימוע - לפני הבחירות או אחריהן.

אך  "זכרו", כותב אורי משגב, "שראש התביעה הכללית, שאמור לקבל החלטות גורליות בענייניהם הפליליים של ראש הממשלה ורעייתו - שימש כמזכיר הממשלה הקודם שלו, ומאז תחילת החקירות בעניינו ראה לנכון להיפגש עמו 104 פעמים, לעתים ביחידות. לאורך התקופה עמד מנדלבליט על זכותו להמשיך ולקיים את שגרת הפגישות הזו, והתעקש לא למסור לציבור כמה מהפגישות נערכו בארבע עיניים, ובאילו מועדים". אני דווקא זוכרת את זה, זוכרת את זה היטב. גם נתניהו זוכר.

עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות