לא מחכה למנדלבליט, לא בונה על כתב אישום - זה סוג של בלוג - הארץ

לא מחכה למנדלבליט, לא בונה על כתב אישום

גם אם יכריז היועץ המשפטי לממשלה על הגשת כתב אישום בתיקיו של בנימין נתניהו, שתי המלים "כפוף לשימוע" עוד יהפכו את התמונה. ועם שחקן כמו נתניהו, בסרט המתח הזה הכל עוד פתוח

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נתניהו בכנסת, בדצמבר
נתניהו בכנסת, בדצמברצילום: AMIR COHEN/רויטרס
עינת קדם
עינת קדם

כולם מחכים למוצא פיו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליטכאילו שזה מה שיכריע את גורלו הפוליטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כאילו שזה מה שיקבע את גורלנו שלנו. שוכחים את משמעותן של שתי המלים החשובות: "כפוף לשימוע". אותו הליך שבו תינתן לנתניהו ההזדמנות להשמיע את טענותיו ולנסות לשכנע את היועץ לשנות את החלטתו. כלומר, ההודעה הצפויה של מנדלבליט בסוף השבוע היא רק הצהרת כוונות. הכל פתוח. ייתכן שבאופן ממש לא מפתיע הוא ישנה את החלטתו בסופו של דבר ויפחית בחומרת הסעיפים או אפילו יבטלם.

למעשה, השימוע בענייניו של נתניהו כבר החל. ראש הממשלה כבר מפמפם בתקשורת על עדים מרכזיים שלא זומנו לעדות בתיק 4000. לעתים נדמה כי ברגע המתאים, המואשם בכפוף לשימוע ישלוף שפן וייחלץ. שהכל כאן הוא הצגה, שהכל למראית עין. שנתניהו הוא שחקן וכל הצלחותיו מבוססות על כישוריו. כל מה שנראה שהוא לא רוצה - קורה, כל מה שאפשר להעריך שהוא רוצה - לא קורה, אך בפועל הכל משרת אותו היטב. סרט מתח שבסיומו הגיבור יביא לנו אותה בהפוכה.

מנדלבליט בוועדה לביקורת המדינה, בדצמבר
מנדלבליט בוועדה לביקורת המדינה, בדצמברצילום: אמיל סלמן

לכן אני לא סופרת את הימים עד שמנדלבליט יודיע על החלטתו. ברור לי שבתיקים שבהם הוא יכריז על הגשת כתבי אישום, ה"כפוף לשימוע" יימתח, יתכופף, ועוד קצת יתגמש עד שיתפוגג. הסוף עבור בני הזוג נתניהו יהיה מרוכך כמו בסרטים אמריקאים. 

אני לא בונה על אישום נגד נתניהו גם משום שעבורי הוא לא הבעיה. בממשלת ישראל השתרשה שיטה של הפרת אמונים ונתניהו הוא לא היחיד שמשתמש בה. זה נעשה בכל יום, בכל שעה, בסתר ובגלוי, בחדרי חדרים ובמסדרונות הכנסת, בישיבות עם פרוטוקול וללא פרוטוקול, בעסקות שמי שיוצא נשכר מהן הם פוליטיקאים ומקורביהם, והם בלבד. כתב אישום נגד נתניהו לא ירפא את החולי הזה.

גם בבני גנץ ויאיר לפיד, המתייגים עצמם כאלטרנטיבה וכהיפוכו של נתניהו, אינני תולה תקוות. שניהם משליכים את יהבם על כתב האישום ומצהירים: "לא נשב בממשלה שמעל העומד בראשה מרחף כתב אישום, לא יקום ולא יהיה". ואני תוהה: האם כל הדברים שאמרו גנץ ולפיד על ראש הממשלה, על מפלגתו ועל נאמניו - שלטון יחיד, בית מלוכה צרפתי, ליצני חצר, הסתה, פלגנות, הולכת שולל, הטלת פחד, הפרדה ושיסוי, ליבוי שנאה, גזענות, היעדר ערכים, רוח רעה, תיוג אנשים לפי מידת נאמנותם, ניתוק, שעמום - עם כל אלה הם כן מסתדרים?

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ