שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עינת קדם
עינת קדם
כנס הליכוד בבאר שבע, בשבוע שעבר
כנס הליכוד בבאר שבע, בשבוע שעברקרדיט: אליהו הרשקוביץ
עינת קדם
עינת קדם

"נתניהו. ימין. חזק. מצליח" - זאת סיסמת הבחירות של הליכוד ושל בנימין נתניהו. על "מצליח" אין מחלוקת. נתניהו מצליח למשוך אליו חלקים גדולים בעם ולשכנע אותם שהוא הדבר הטוב ביותר שקרה להם. אך האם הוא ומפלגתו באמת "חזקים"? ההפך מכך. חלשים ונרפים הם ראש הממשלה והליכוד.

נגד נתניהו תלויים ועומדים שלושה כתבי אישום בכפוף לשימוע על שוחד והפרת אמונים. נגד ח"כ דוד ביטן, יו"ר הקואליציה לשעבר, תלויה ועומדת המלצה של המשטרה לכתב אישום בגין לקיחת שוחד. שניהם השתמשו במעמדם כדי לבצע מעשים פליליים. אנשים שכאלה לא יכולים להיחשב חזקים. זו חולשה של הנפש ושל היצר. 

כשחברי הליכוד חוששים לומר את דעתם על האיש שעומד בראשם, זהו גם לא "ימין חזק". רק מי שכבר לא נמצא כיום במפלגה, כמו בני בגין או דן מרידור, מעז לדבר. השאר מצטטים כמו תוכי את דף המסרים ואוי למי שיעז לחרוג ממנו. והמנהיג? איש חסר עמוד שדרה, "שליט" למראית עין בלבד, מפוחד ורדוף, זהיר ומתגונן, עד שלא מסוגל לפרגן לאנשיו ולהציג אותם בשמם ובמעשיהם. כולם מאיימים על נתניהו, כולם אויביו - חלקם בפועל, חלקם בפוטנציה. 

בנימין ושרה נתניהו בטקס הנחת אבן פינה לבית מדרש ע"ש יוני נתניהו
בנימין ושרה נתניהו בטקס הנחת אבן פינה לבית מדרש ע"ש יוני נתניהוצילום: אליהו הרשקוביץ

ומה אומר הימין החזק על החשדות נגד האיש החזק? מסע ציד, תופרים לו תיק, מתנכלים לו, מנסים להפיל אותו, השמאל, התקשורת, המשטרה, אנשי המשפט. נתניהו היה מוכיח את צדקתו בשקט אם היה מאמין בה. אך זה לא איש חזק. מנהיג ששואב חלק מכוחו מהתמיכה שהוא מקבל מנשיא ארה"ב, איש גזען שנתפס פעמים רבות בשקר - אינו איש חזק. מנהיג שכורת בריתות עם מי שמפעילים עליו לחץ מבית ומחוץ ופועל כבובה על חוט, על פי גחמותיהם, דרישותיהם ותכתיביהם של השותפים הקואליציוניים (חוק ההסדרהמתווה הכותלחוק הגיור החדש), אנשי עסקים, בעלי הון וקבוצות לחץ - אינו איש חזק.

גבר שעושה רק את מה שאומרת לו האשה, גם הוא אינו יכול להיחשב חזק. מבין ראש הממשלה ורעייתו התרשמתי שמי שחומד פינוקים ומתנות ומתקשה מאוד להוציא כסף מהכיס היא דווקא שרה נתניהו. מבין שניהם התרשמתי כי מי שאובססיבי לסיקור חיובי בתקשורת זאת שרה נתניהו. רעיית ראש הממשלה דורשת כבוד מכולם: מהעיתונים, מעובדי הלשכה, עובדי המעון, עובדי המדינה, אנשי הליכוד ונשותיהם, ומהבעל. היא השולטת, היא הקובעת, על פיה יישק דבר. היא פסי-כו-לו-גית מש-כי-לה, והוא מ-פ-ח-ד. קצין לשעבר בסיירת מטכ"ל, שלדבריו סיכן את חייו פעם אחר פעם למען המדינה, אינו מסוגל להילחם על דבר בסיסי וקיומי אחד: החלטותיו העצמאיות וחרותו האישית. למרות זאת, הוא קושר את עצמו לחוזקה.

לא יעזרו לראש הממשלה לא ה"נפגשתי עם ידידי הנשיא פוטין", לא "אני נפגש עם מנהיגי העולם" בבייג'ין, טוקיו, ניו דלהי, צ'אד, עומאן או אזרבייג'אן, ולא סוללת עורכי הדין המהוללים והמיליונרים שתומכים בו. גם אם נתניהו יקבל 40 מנדטים וגם עם 50, גם אם ייצא ללא פגע מהפרשיות כולן, גם אם יצליח להרכיב את הקואליציה הבאה ולהיות שוב ראש ממשלה - הוא איש חלש. אדם כבול אינו ראוי לתואר "חזק" וכמוהו גם הימין.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ