שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

להרעיל כדי לשמור על הקיים

הסרטונים של "הליכוד TV" והשתלחויותיו של יאיר נתניהו נועדו ליצור רעש שיאחד את השורות. איך אמר על זה התאום של רה"מ: "גם אם אירה במישהו בשדרה החמישית עדיין יצביעו לי"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הליכוד טי וי
מתוך סרטון התעמולה של הליכוד טי-וי. "אני נראה טוב?" שואל הדמוי-אמנון, ואלירז (מימין) עונה: "אתה נראה טיל"צילום: מתוך סרטון התעמולה של הליכוד טי וי
עינת קדם

בנימין נתניהו הוא מלך הפרובוקטורים והספינים ובזכות הכישרון הזה הוא משיג את מבוקשו. לא ייתכן שאדם ריכוזי כמוהו לא ידע על "סרטון הקברים" ששידר "הליכוד TV". "סליחה, טעות בעריכה, לא ידעתי", הוא התגונן לנוכח התגובות הקשות אבל המטרה הושגה מבחינתו. גם אם המסר ייצרב בתודעתם של 200 בוחרים או אפילו פחות - עדיין יישאר לו רווח נקי. 

גם בסרטון הלעג על מראהו החיצוני של הפרשן אמנון אברמוביץ', מטרתו העיקרית של נתניהו היתה למשוך גולשים וליצור רעש. הוא ידע שהסרטון יקומם, הוא ידע שיהיו מי שייגעלו מהפגיעה והזלזול, אך הוא איננו מתעניין באלה. הוא מכוון למחנה שלו. וזוהי האסטרטגיה המפלגתית: הליכוד לא מנסה למשוך בוחרים ממקומות אחרים, הוא מנסה לשמור על הקיים.

אני לא קונה את הסיפור של נתניהו, כפי שהוא הובא מפיה של השרה מירי רגב, כאילו התמונה שבה מצולמים ראשי הליכוד בלעדיה היא ניסיון לפנות לגברים אשכנזים מהשבט הלבן. או במלותיה: "...הוא התקשר אליי להגיד לי שהם שמים את השביעייה שתביא קולות מהמרכז, שמאלה לימין... יכול להיות שראש הממשלה חשב שהתמונה הזאת משרתת הבאת אוכלוסייה אחרת לליכוד". אלא שמעבר לעובדה שגדעון סער הוא חצי בוכרי ויריב לוין לא מופיע בתמונה למרות שסיים בפריימריז במקום גבוה יותר מניר ברקת, מדובר בקבוצת גברים בחליפות. רגב היתה בולטת בנוף הזה, אך זה תפקיד ששמור לאשה אחרת.

אם כן, לא הבאת קהל מצביעים אחר לליכוד היא המטרה של נתניהו. השימוש בהשפלה נעשית כאמצעי. כמו בפרסומת, השיטה היא למשוך תשומת לב, לעורר מהומה באמצעות שבירת הכללים, ובדרך זו לחזק את הליכוד. מי שמוביל את הקו האגרסיבי והמלוכלך הזה הוא יאיר נתניהו. כמו בתקופת המקארתיזם בארה"ב, בנו של הממונה על מערך הסייבר הלאומי מאתר במהירות הבזק פוסטים שמאיימים לכאורה על השלטון ומשחרר מיד את טילי הרעל שבאמתחתו. להצמיד לנתניהו הבן מאבטחים - זה בסדר, אבל להגן על האזרחים מציפורניו הטורפות - זה לא.

הפוסט של יאיר נתניהו נגד מירי מסיקה

מפחיד נהיה כאן. תומכי הליכוד, ששבים ומבהירים כי הם מצביעים לה מכיוון שלא קיפחה את המזרחים כמו מפלגת העבודה, הפכו ממקופחים לדורסים. מי שמעריץ את נתניהו יבחר בו שוב כראש ממשלה גם אם מעשים מהסוג הזה מפריעים לו. כי כמו שאמר התאום של נתניהו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "גם אם אירה במישהו בשדרה החמישית עדיין יצביעו לי". נתניהו ומשפחתו יורים לכל הכיוונים אך טבעת ההגנה והתמיכה שמקיפה אותם נותרת יציבה.

עינת קדם
עינת קדם |זה סוג של בלוג

ילידת 1966, גרה ברמת גן, עורכת לשון ותוכן.

לקראת גיל 30 חליתי ב-HIBM  - מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בחולשת שרירים ובעקבותיה אני יושבת בכיסא גלגלים. המחלה שכיחה בקרב יהודים יוצאי פרס והאזורים הסמוכים לה. הוריי, שניהם ילידי פרס, הם נשאים של הגן הפגום הגורם למחלה. בבלוג אני כותבת על עצמי ועל נושאים חברתיים ופוליטיים. 

נושא נוסף שאני עוסקת בו בבלוג הוא השפה העברית. תמיד שמתי לב לאופן שבו אנחנו משתמשים במילים מסוימות. אני בודקת באילו מצבים אנחנו משתמשים בהן, מה מאפיין אותן ומה הן משרתות. "זה סוג של" הוא אחד הביטויים המעצבנים שיש כאן, משום שיש בו התחמקות מהדבר עצמו: "זה סוג של הגשמת חלום", "זה סוג של התרגשות". בחרתי בו כדי להדגיש את ההפך ממה שהוא מייצג: זה באמת בלוג ולא סוג של בלוג, והדברים שאני כותבת עליהם מבטאים אותי במדויק - לא ליד, לא בערך, לא "סוג של".

למייל שלי. 

לבלוג בפורמט הישן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ