בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לִי כָּל גַל נוֵֹשא מֵדוּזָה

מֵדוּזוֹת וּבַקְבּוּקִים וּבָהֶם מִכְתָבִים עַל גַלֵי הַיָם

8תגובות
מכתב בבקבוק

לְשיר ידוע קוראים 'רוּתִי', אבָל אין כמעט איש שקורֵא לו בִּשמו. אפילו בָּרַדְיו מְשַנים אֶת שמו וקוראים לו על פי השורה הראשונה שלו: ״לי כל גל נושֵׂא מַזכֶּרת״. מִצד אחד זה מוזר, כי אין עוד שיר מִכּל השירים הרבּים האחֵרים שכּתב חַיִים חֵפֶר שלא נִקרָא בִּשְמוֹ. מִצד שני זה לא מוזר, כי השורה הזאת גם יפָה וגם מְסַקרֶנת: מי יכול לומר שהוא קיבל מַזכֶּרת מהגלים בַּים?

נִיקוֹלָה וַייט יכולה. נִיקוֹלָה וַייט היא אמנית אַנְגְלִייָה צעירה, וּמֵאז הייתה בת אחת עֶשׂרה היא אוספת מַזכָּרות שמְביאים לה הגלים. כשהייתה בת ארבּע עשׂרה מצאה בקבוק וּבו מכתב, וּמֵאז היא סוֹרֶקת אֶת חוֹפֵי הים של אַנְגְלִייָה ואֶת גְדוֹת הנְהָרות שָם וּמְקַוָוה למצוא בקבוקים וּבתוכם מכתבים. היא כבר מצאה שישים בקבוקים כאלֶה!
בְּאַנְגְלִייָה שליחת בקבוק וּבוֹ מִכתב לַים היא תחבּיב דֵי נפוץ, כי הגלים חזקים, וגדולים הסיכּוּיים שאחרֵי שנתיים או שלוש יגיע המכתב לחוף אחֵר. אַנְגְלִי ושמו קְלִינְט בָּפִינְגְטוֹן כבר מצא שמונים וארבּעה מכתבים בְּבַקבוקים. לא מִזמן הוא מצא בקבוק שהטילה כַּלה ביום נישׂוּאֶיהָ לַנהר ליד אוּלם החתונה. הדבר קרה בִּשנת 1981, והנהר הוא נהר דֵלָאוֵור שבְּאַרְצוֹת הבְּרית. לַבּקבוק הזה נִדְרְשו שנים רבּות להגיע מהנהר לְחוף האוֹקיָינוס בְּמִזרח אַרְצוֹת הבְּרית. הוא נישָׂא מִגל לגל והִגיע בסופו של דבר לְחוֹפֵי אַנְגְלִייָה.

מכתבים בבקבוק

בשנת 1906 הֶחליט חוקר של האָקָדֶמְיָה לְבִּיוֹלוֹגְיָה ימית בְּאַנְגְלִייָה להשליך לַים אֶלף בקבוקים. בכל בקבוק היה מכתב ובו הִסבּיר החוקר שהוא מְעוּניין לִבדוק לאן הגלים יכולים לָשֵׂאת אֶת הבקבוק, ולכן מי שיחזיר אֶת הבקבוק לָאָקָדֶמְיָה יִזכּה בִּפְרס של שִילִינְג (מטבע אַנְגְלִי) אחד.

שום בקבוק לא נמצא... עד לִפנֵי כשנתיים וחצי. בְּאַפְּרִיל 2014 מצאה אישה בְּגֶרְמַנְיָה אֶת אַחד הבקבוקים. הוא נישָׂא מִגל לגל מאז שנת 1906. בָּאָקָדֶמְיָה הימית שָׂמחו מאוד, אבָל הם הִתקַשוּ לִמצוא מטבע של שִילִינְג ולהעניק לָאישה אֶת הפרס, כי בינתיים יצא המטבע הזה מִמחזוֹר המטבעות בְּאַנְגְלִייָה.

מכתב בבקבוק

מדוע אנשים משליכים מכתבים אֶל הגלים? למֵיטַב יְדִיעָתֵנו, הראשון שֶעשׂה אֶת זה היה הפִילוֹסוֹף היְוָוני תֵאוֹפְרַסְטוּס. הוא הטיל כד ובו מִכתב מִצוּק גָבוה בְּאָתוּנָה אל הים התִיכוֹן. בַּמכתב הוא ביקש לדעת לאן הגלים יכולים לשֵׂאת אותו, בדיוק כמו שעָשׂה החוקר הימי האַנְגְלִי אַלפּיים וּמאתיים שָנים אחריו. אבָל תֵאוֹפְרַסְטוּס לא קיבל שום תשובה, אולי כי הים התיכון אֵינו מקום טוב לַתַחבּיב הזה: הים שָקֵט לְעוּמת האוֹקְיָינוס, ועוֹצְמָתָם של הגלים שלו אֵינה גדולה כמו זוֹ של הגלים בַּים הצפוני.
ואכן, ילדים יִשׂרְאֵלים אֵינם מַרבּים להטיל בקבוקים לַים. הגלים בְּיִשׂרָאֵל מְביאים לַחוף דברים אחֵרים לגמרי, הם מְביאים מֵדוּזוֹת.

מֵדוּזָה היא בעל חיים (הקרוי על שם מפלצת מן המִיתוֹלוֹגְיָה הַיְוָונִית) אף כי היא מזכירה שַׂקית נַיְילון: אין לה מוח, אין לה אֵיבַר מין, אין לה לב; היא יצור לא מְתוּחכּם עד כדי כך שאֶפשָר לחשוד שלְמִכתב בתוך בקבוק יש יותר אִינְטֵלִגֶנציָה מִשֶיש לה. ואף על פי כן המֵדוּזות שׂוֹרְדות בַּים שלנו מִילְיוֹנֵי שָנים, הרבּה יותר מבקבוקים, מִמִכתבים וּמִבְּנֵי אדם.
עד כמה מֵדוּזה שונָה מִבּקבוק שֶיש בו מכתב? ב־27 בְּיוּלִי 2006 עָגנה נושֵׂאת המְטוסים האָמֵרִיקָאית 'רוֹנַלְד רֵייגֵן' בִּנְמל בְּרִיסְבֵּן בְּאוֹסְטְרַלְיָה. אז היא הייתה ספינת המִלחמה המְתוּחכֶּמת ביותר בעולם. אבָל בַּלַילה נִשאֲבו לְמַערֶכת הקֵירוּר שלה אַלְפֵי מדוּזות והן הִשבּיתו אֶת המנוע שלה. החיילים האָמֵרִיקָאים ניסו להילחם בַּמדוזות אבָל לא הִצליחו, כי אי אֶפשָר להרוג מדוזה, וגם כְּשֶמדוזה מֵתה היא ממשיכה להזיק בְּדִיוק כמו שהֵזיקה כשהייתה חיה — היא יכולה להמשיך לִצְרוֹב, וברור שהיא יכולה להמשיך להישָאב לתוך מנוע. ואכן, גם כעבוֹר ארבּעה ימים עדיין הייתה נושֵׂאת המטוסים מְשוּתֶקת והיה צריך לִגרור אותה אֶל מִחוּץ לַנָמֵל. המדוזות ניצחו אֶת צְבא אַרְצוֹת הבְּרית.

מדוזות יכולות להַשבּית אפילו מדינה שלֵמה. בְּלֵיל 10 בְּדֵצֶמְבֵּר 1999 נוֹתְרו יותר מארבּעים מִילְיוֹן בני אדם בַּפִילִיפִּינִים ללא חשמל, כי מִילְיוֹנֵי מדוזות נִשאֲבו לתוך כּוּר גַרְעִינִי לְיִיצוּר חשמל בַּמדינה. לְמַעשֶׂה, מדוזות יכולות למוֹטֵט כַּלכּלה של יותר מִמדינה אחת: עד שנת 1980 הִתקַיימו כל המדינות סְביב הים השחור בְּאֵירוֹפָּה מִדַיִג, אבָל אז הֵחֵלו לִזרום לַים מִילְיוֹנֵי מדוזות. ככל הנִראֶה הן היו דבוּקוֹת לַספינות שהִגיעו לשָם מֵאָמֵרִיקָה. בתוך עשׂור כמעט לא נוֹתְרו דגים בַּים השחור, וְכַיום הוא מלא בעיקר במדוזות.

מכתב בבקבוק

הסיבות לָעלייה הפִּתאוֹמית והמַבְהִילה בְּמִספַּר המדוזות בַּים קשורות כולן בְּהִתנַהגוּתָם של בני האדם. תמיד היו מדוזות, גם בַּים התִיכוֹן שלנו, אבָל הן לא היו רבּות כי יצורים חזקים מהן — כְּרישים, צַבּים ודוֹלְפִינִים — אכלו אותן. אבָל מֵאָז הֵחֵלו בני האדם להִשתַמֵש בְּשַׂקִיות נַיְילון וְלִזרוק אותן לַים אחרֵי השימוש, בָּלעו היצורים החזקים האלֶה בְּטָעות אֶת השׂקיות. אלֶה שהִצליחו לִשׂרוד לַמרות השׂקיות נִמנָעים היום מִלֶאכול מדוזות.

גם שינוּיֵי אקלים אחֵרים, כגון ירידת החמצן בְּכמה מֵהאֲזורים היַמִיִים, מֵיטִיבים רק עִם המדוזות, כי רק הן מסוגלות לִחיות בְּסַף חמצן נמוך מאוד. וכמובן, שיטוֹת הדַיג החדשות פוגעות גם הן בַּדגים הגדולים, וזה עוד ניצחון לַמדוזה. לכן מוּטָב שלא לִזרוק לַים שום דבר, גם לא בקבוק וּבו מכתב, וכך לא נִצטָרֵך לקרוא לשיר 'לִי כָּל גַל נוֹשֵׂא מֵדוּזָה'.

 

מתוך עיניים – מגזין לילדים, גיליון 198 בנושא 'גלים', פברואר 2017תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו