בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

הַטֵלֵפוֹן הֶחָכָם

הַטֵלֵפוֹן הֶחָכָם הוֹפֵךְ אוֹתָנוּ לִ'מְחוּבָּרִים' בְּכָל רֶגַע וּבְכָל מָקוֹם. אֵיךְ הַדָבָר מַשְפִּיעַ עַל חַיֵינוּ?

תגובות
איור לסיפור

בשנת 1973 עמד מַרְטִין קוּפֵּר בְּאֶחד מֵרחובות מַנְהַטְן בִּנְיוּ יוֹרְק, הֶחזיק בְּיָדָיו מכשיר טלפון לבן וארוך והֵחל לחיֵיג. קוּפֵּר עבד בְּחֶברת טלפון וּשְמה 'מוֹטוֹרוֹלָה', והאדם שאליו הוא הִתקַשֵר היה ג'וֹאֵל אֶנְגֵל, שֶעָבד בְּחֶברת הטלפונים הגדולה ביותר בארה"ב, AT&T והיה המִתחָרֶה הגדול ביותר שלו. "היי ג'וֹאֵל, מְדַבּר מַרְטִי. אתה יודע איך אני מִתקשר אליךָ? מִמכשיר סֵלוּלָרִי, והפַּעם ממכשיר סֵלוּלָרִי אמיתי!" קוּפֵּר ציין אֶת הדבר מִפּנֵי שהמִתְחָרים שלו כבר הִצליחו להמציא מַכשירֵי טלפון נייד לְשימוש בַּמכונית ואפילו מכשיר טלפון שֶהיה אֶפשר לָשֵׂאת על הגב, אבָל הטלפון של קוּפֵּר היה מִתקַדֵם הרבּה יותר. בַּמכשיר הֶחָדש שלו (כִּינוּ אותו 'הַלְבֵנָה') היו שני חידושים גדולים וחשובים. הראשון קשור ל'טֶכְנוֹלוֹגְיית הַתָאִים' (ולכן שְמו 'טלפון סֵלוּלָרִי' — cell=תא) וּבוֹ מְפוּזֶרת רֶשת אַנְטֵנוֹת שמְאַפשֶרת לכל אַנְטֵנה לשרֵת אֶת המִתְקשרים הקרובים הנִמצאים בַּ'תָא' שלה. אבָל החידוש הגדול הוא לְלא סָפֵק גודֶל המכשיר, וּבְעֶצם ה'קוֹטֶן' שלו. היום מכשיר כזה נִראֶה לנו מְסוּרבָּל וכבד, אוּלם אז פִּיתוּחוֹ נֶחשב לְמַהפֵּכה.

כמעט בַּפַּעם הראשונה השימוש בְּטֶכְנוֹלוֹגְיַית תִקשורת סֵלוּלָרִית אֵינו תלוי בְּחיבור לִ'מְסוֹף תִקְשוֹרֶת' כלשהו. שלא כמו באמצעי תקשורת אחרים, כמו טֵלֶגְרָף, קולנוע, טלוויזיה או פַקְס, המִשתַמֵש אֵינו צריך לָגֶשת לְאֶמצָעִי התקשורת שמְקוֹמו קבוע, אֶלָא המכשיר 'ניגש' אליו וּבְעֶצם נִמצָא על גופו במשך כל שְעות היממה כמעט. השימוש בטלפון סֵלוּלָרִי אינו תלוי בּ'מְסוֹף תִקְשוֹרֶת' קבוע. אֶפשר לומר שהמִשתמש עצמוֹ נֶהפך לִ'מְסוֹף תִקְשוֹרֶת'. ואולי אֶפשר אפילו לראות בַּמכשיר הנַיָיד מעין אֵיבר נוסָף בגופו... הֲרֵי הוא צמוד ממש לַגוף.

למרות החידוש הגדול של מַרְטִין קוּפֵּר, הַ'זִינוּק' הגדול של הטלפונים הניידים אֵירַע רק שלושים שנה לאחַר מִכֵּן, עִם הופָעָתם של הטלפונים החכמים, (סְמַרְטְפוֹנים בְּאַנְגְלִית). קוּפֵּר ראה בַּמכשיר הֶחָדש טלפון נייד ולא יותר. אבָל המַהפֵּכה האמיתית הֵחלה להתרחש כאשר המְפַתְחים של הטלפון הסֵלוּלָרִי הֵבינו שאֶפשר להפוך אותו לְמַחשב של ממש וּלהוסיף לו עוד ועוד אֶפשָרוּיוֹת שימוש וחידושים. וכך הֵחל עִם הזמן 'תַהליך ההִתְכַּנְסוּת' — הטלפון הֶחכם 'בּוֹלֵעַ' עוד ועוד טֶכְנוֹלוֹגְיוֹת תִקשורת. וּבֶאמת היום המכשיר הקטן הזה מֵכיל כמעט כל טֶכְנוֹלוֹגְיָה אֶפשרית: טלפון, רדיו, נַגַן מוּזיקה, טלוויזיה, מַחשב, מצלמה, פַקְס, סורֵק, נַוְוטָן, יומן אישי וּפנס כיס (בְּוַודאי תוּכלו לחשוב על שלושים יִישׂוּמִים נוספים לְפָחות). אחת ההוכחות לַמַהפֵּכה הגדולה שהטלפון החכם מְחוֹלֵל בְּחַיֵינו היא המהירוּת שֶבּה אימץ העולם כולו אֶת הטֶכְנוֹלוֹגְיה החדשה, מהר מִכּל טֶכְנוֹלוֹגְיה אחרת.

אני זוכר שטִיילתי בְּאֵזור נידָח בִּדְרום מִיאַנְמָר, מדינה בִּדְרום מִזרח אַסְיָה, והִגעתי לִכפר שאֵין בו חשמל, אין מים זורמים וברור שאֵין מכשירֵי טלוויזיה או מַחשבים. לְפֶתע שָלַף אַחד התושבים מִכּיסו טלפון חכם וצילם אותי. באותו לילה ראיתי אֶת תושָבֵי הכפר טוענים אֶת המכשירים שלהם בְּחיבור לִמְנוֹע הטְרַקטור שלהם.
צִייַנו שהטלפון הֶחכם הופך אותנו לִ'מְחוּבָּרים' בכל רֶגע ובכל מקום. בְּמה הדבר מִתבַּטֵא? איך הוא משפיע על החיים שלנו? האִם כולנו 'מכורים' לַסֵלוּלָר, כמו שאומרים לא אחת מורים וּפְּסִיכוֹלוֹגים?

איור לסיפור

כשלָמדתי בָּאוּנִיבֶרְסִיטָה הֶחלטתי לבדוק אֶת הטענה הזאת. נִזכּרתי שחבר טוב שלי, פְּסִיכוֹלוג, סיפר לי שאחת השיטות לִבדוק אֶת ההשפָּעה של הִתְמַכְּרוּיוֹת לְחומרים מסוכנים כגון סמים ואַלְכּוֹהול, נִקרֵאת 'מֶחְקַר חָסָךְ'. בַּמֶחקר הזה מוֹנְעים מהאדם המָכור להשתמש בַּחומר שהוא מכור לו, וּבודקים מה הוא מרגיש בְּעִקבות המחסוֹר. דֶרך הבדיקה הזאת נִשְמְעה לי מְעַניֶינת, והֶחלטתי לעשׂות ניסוי דומֶה: אספתי מאה צעירים וּבנֵי נוער מֵרַחבֵי האָרץ שמִשתַמְשים בְּמכשירֵי הסֵלוּלָר שלהם בִּקביעוּת, וּפשוט לקחתי מֵהם אֶת המכשירים לְמֶשך שבוע שלם (בְּהַסכָּמָתם, כמובן).

ביקשתי מֵהם לכתוב יומן אישי וּלתַעֵד בכל יום אֶת ההֶבדלים שהם מרגישים בַּחייהם. התוצאות היו מְרַתְקות. למשל, ילדים רבּים תֵיאָרו תחוּשוֹת פִיזִיוֹת של ממש, הם חשו שהסֵלוּלָר עדיין נִמצא על גוּפָם; כמה מֵהם סיפרו שבְּמֶשך כל השבוע היו להם 'תְחוּשוֹת רֶטט' בַּכּיס; אחרים סיפרו שֶשָמעו צִפצוף של הודעות וּצלילֵי מַקָשים. אֶפשר לקרוא לַתופעה הזאת 'תְחוּשוֹת פַנְטוֹם'. 'פַנְטוֹם' הוא תופעה שֶבּה אנשים שאיבדו איבָר מִגוּפָם מַמשיכים לָחוש אֶת האיבר אף כי הוא אֵיננו. וַהֲרֵי אמרנו שהטלפון הוא כמו איבר נוסף בְּגוף האדם. היו אפילו שהִרכּיבו על עצמם תוֹתָב, כמו רגל מְלָאכוּתית, אבָל התותב היה מכשיר טלפון ישָן שהִפסיק לִפעול או נַגַן מוּזיקה רק כדי להרגיש אֶת התְחוּשה של המכשיר בַּכּיס או ביד.

כְּשֶנִפגשתי עִם כמה מֵהם בסוף 'שְבוּעַ הדִיאֵטה הסֵלוּלָרִית', הוֹדוּ רוּבָּם שֶהָיה להם קשֶה פחות מִמה שֶחָשבו מֵרֹאש (אגב, רק מִשתתף אחד 'נִשבּר' בָּאֶמצע!). הדבר הקשֶה ביותר היה התְחוּשה שכּל הזמן הם מפסידים משהו: מִפגשים עִם חברים, צחוקים של הכיתה בִּקבוצת הווֹטְסְאַפּ וכדומֶה. אבָל הִתבָּרר להם שֶיש להם הרבּה זמן פנוי, וכמה מֵהם הוֹדוּ שזוֹ הייתה הפּעם הראשונה שבּה הם הִצליחו לסכם בַּמַחבֶּרת אֶת כל השִיעור וּלהקשיב לַמורה בלי הַסָחוֹת דעת, אפילו בְּשִיעורים מְשַעממים...
כְּשֶשָאלתי אֶת המִשתַתפים מה היה השינוי הגדול ביותר בִּשבילָם בְּמַהלַך השבוע בלי סֵלוּלָר, ענו לי כמעט כולם: "הַקֶשר עִם המשפחה". היו שסיפרו שפִּתאום הם שׂוחחו שׂיחות ארוכות עִם הוֹרֵיהם ועִם אֲחֵיהֶם בַּמִטבּח או בַּמכונית. אחרים אמרו שֶרק בְּמַהלך הניסוי הם שָׂמוּ לב עד כמה ההורים שלהם עסוקים בַּטלפון הנייד שלהם, ושההורים מְכוּרים לַמכשיר לא פחות מֵהם.

לִפנֵי שָנים אחָדוֹת סיפר מַרְטִין קוּפֵּר בְּרֵיאָיון שבאותם רגעים שֶשׂוֹחח בַּטלפון בָּרחוב בִּנְיוּ יוֹרְק הוא היה שקוע בַּשׂיחה עד כדי כך שלא שָׂם לב לַמִתרַחֵש סביבו וכמעט נִדרס מִמכונית חולֶפת. אין ספק שהסְמַרְטְפוֹן הוא מכשיר חכם, אבָל חשוּב שאנחנו, המִשתַמשים, נִהיֶה חכמים לא פחות מִמנוּ...

עיניים – מגזין לילדיםגיליון 200 בנושא "חוכמה", אפריל 2017תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו