חֲסִידֵי אוּמוֹת הָעוֹלָם - עיניים - מגזין לילדים - הארץ
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

חֲסִידֵי אוּמוֹת הָעוֹלָם

מִי הֵם חֲסִידֵי אוּמוֹת הָעוֹלָם וּמַדוּעַ אֵין תוֹדָה גְדוֹלָה מִזוֹ שֶאֲנַחְנוּ חָבִים לָהֶם

תגובות
חסידי אומות העולם - מגזין עיניים

בַּתקוּפה הקשָה והחשוּכה של השוֹאָה פעלו עֶשׂרות אַלפֵי אנשים שאנו חָבים להם תודה עד היום. הם מכונים 'חֲסִידֵי אוּמוֹת העולם'. האנשים האלֶה סִיכְּנוּ אֶת חַיֵיהם ואֶת חַיֵי בּנֵי מִשפְּחותיהם כדי להציל יהודים בְּאֵירוֹפָּה מִידֵי הגֶרְמָנים הנָאצִים.

מי היו חֲסִידֵי אוּמוֹת העולם? האִם היה לְכולם מְכַנֶה משוּתָף? כְּכל שמִתבָּררים עוד ועוד פרטים על מַעשֵׂיהם אֶפשר לִקבּוע שֶהיו בהם גם גברים וגם נשים, גם רַוָוקים וגם נְשׂוּאים, גם עשירים וגם עניים, גם מבוגרים וגם צעירים וַאפילו ילדים. היו בהם נוֹצְרים, מוּסְלְמים, חַסרֵי דת (אָתֵאִיסְטים), סוֹצְיָאלִיסְטים, לְאוּמָנים ועוד.

היו שהִכּירו אֶת היהודים שהִצילו עוד לִפנֵי המלחמה — פְּעָמים הם היו ידידים וָתיקים וּפעמים מַכּרים רחוקים, אבָל רַבּים מֵהם כְּלל לא הִכּירו אֶת מי שֶהם הִסתַכּנו כּדֵי להצילוֹ. הם פגשו אדם בְּצָרה והֶחליטו לעזור לו. מדוע הם עשׂוּ אֶת מה שֶעָשׂוּ? על השאֵלה הזאת קשֶה לענות.

השִלטון הנָאצִי אסר לסייע ליהודים ורדף אֶת המְסַייעים. חֲסִידֵי אוּמוֹת העולם פעלו בניגוד לָהוראות, ולא פעם נִתפּסו וְנִרצחו.

הַצָלַת היהודים נֶעֶשׂתה בִּדרכים רבּות וּמגוּוָנות: הַסְתָרה בַּבַּית, בּמַחסן, בְּמִנְזָר, בּמַרתֵף, בַּעלִייַת הגג, בּרֶפת, בּמְלוּנה של כלב ואפילו בִּכלובֵי גן החיות; עָזרו להם לַעבור מִמקום לְמָקום, נתנו להם כסף, אוכל וּבגדים, הִנפּיקו בשבילם תעודות זֶהוּת מזוּיָפוֹת — עשׂוּ לְמַענָם כל מה שאדם צריך כדי לִשׂרוד.

אִירֵנָה סֶנְדְלֵר, אישה פולנייה צעירה, הייתה מִמַנהיגוֹת אִרגוּן 'זֶ'גוֹטָה'. חַברֵי האִרגון הִבריחו ילדים אֶל מִחוץ לְחומות גֵטוֹ וַרְשָה והֶעבירו אותם למשפחות שהִסכּימו לאמץ אותם עד סוף המלחמה. אִירֵנָה סֶנְדְלֵר עברה אֶת חומות הגֵטוֹ הלוֹך וָשוֹב והוציאה ילדים יהודים למרות הסכּנה הגדולה שהייתה כְּרוּכָה בַּמַעשֶׂה שלה. יום אחד תפסו אותה הנָאצִים ודרשו ממנה לִמסור להם אֶת פְּרָטֵי מקומות המִסתור של הילדים שהיא הִצליחה להוציא. היא סֵירבה להסגיר אותם וְנִכְלְאה, אך בסופו של דבר הִשתחררה מהכֶּלא בִּזכוּת השוחַד ששילמו חֲבֵרֶיה לְשומֵר הכֶּלא.

חסידי אומות העולם - מגזין עיניים

אוֹסְקָר שִינְדְלֵר היה גֶרְמָני. הוא תָמך בַּנָאצִים ואפילו היה חבר בַּמִפלגה הנָאצִית. בִּזכוּת קְשָרָיו בַּמִפלגה הוא הֵקים מִפעָלים בְּפּוֹלִין, בין השְאר כדי לנַצֵל אֶת כוח העבודה של היהודים שָם בלי שיִצטָרֵך לשלם להם. אך כאשר הֵבין מה מְצַפֶּה לַיהודים בְּפּוֹלִין ונוֹדע לו על ההַשְמָדה השִיטָתִית הנוֹרָאה, שינָה אֶת אוֹפְיָיה של פעילוּתוֹ והִציל מאות יהודים — לא רק אֶת אלֶה שעָבדו בַּמִפעלים שלו אֶלָא רבּים אחרים.

בני משפחת סְקְרוֹבוֹנֵק הִסתירו בְּבֵיתם בְּפּוֹלִין את היַלדה היהודייה חַנָה ואֶת אִימהּ, אף על פי שכְּלל לא הִכּירו אותן לִפנֵי כן. בְּמֶשך שנתיים חיו חַנָה ואִימה עִם המשפחה בַּדירה הקטנה שבַּקומה השישית בְּבִניָין בְּוַורְשָה. בכל פעם שמישהו הִתקָרֵב לַדירה היו השתיים מִתחַבּאוֹת בָּארון. בְּמֶשך שנתיים לא יכלו שתי הבנות בְּמשפחת סְקְרוֹבוֹנֵק, בָּשָה וחַנְקָה, להזמין חברות לבֵיתָן. וכמובן, התְנָאים שבהן חיה המשפחה לא היו נוחים — לא פָּשוט לארח אנשים זָרים בְּמֶשך זמן רב כל כך, בייחוד בִּזמן מלחמה, הַפְצָצות וּמַחסור בְּאוכֶל שגם הפולנים סבלו מִמנוּ. חַנָה ואימה הִסכּימו לִדרישת ההורים בְּמשפחת סְקְרוֹבוֹנֵק: אִם יִיכָּנסו הנָאצִים לַבִּניָין יֵרדו חַנָה ואימה לַקומה החמישית (כדי שלא יֵדעו שהן באו מהקומה השישית) ו...יִקְפְּצו מהחלון. אמנם הדרישה הייתה נוראה, אבָל בְּנֵי משפחת סְקְרוֹבוֹנֵק פחדו שיוּצְאוּ לְהורֵג אִם יִתגַלֶה שֶהם מַסתירים בְּבֵיתָם יהודים. הם יָדעו שזה היה גוֹרָלם של פּוֹלָנים אחרים שניסו להציל יהודים וְנִתְפְּסו. והִנֵה, יום אחד, עלו הנָאצִים בְּמַדרגות הבִּניין. אימה של חַנָה אחזה בְּיַד ביתה והִתְכַּוְונה לקַיֵים אֶת הַבטָחָתה, אבָל בָּרֶגע האחרון קראה להן הילדה חַנְקָה והֶראֲתה להן מחבוא מיוחד שהֵכינה בִּשבילן כדי שלא יִצטָרכוּ לִקפּוץ. ואכן הן ניצלו. חַנָה ואִימהּ עלו לָאָרץ, וחַנָה, יְלָדֶיה וּנְכָדֶיה — כולם חיים היום בִּזכות משפחת סְקְרוֹבוֹנֵק והילדה חַנְקָה.

פִּיט (פִּיטְיָה פְּרִימוֹוֵיס), ילדה צעירה מֵהוֹלַנְד, הִצילה אֶת חַיֶיה של חבֶרתה הטובה, הַנֶקֶה. אֶת הורֶיה של הַנֶקֶה לקחו הגֶרְמָנִים הנָאצִים, וּפִּיט שִכְנְעה אֶת הורֶיה שלה להסתיר אֶת הַנֶקֶה בְּבֵיתָם. בְּכל פעם שהַנֶקֶה נֶאֶלְצה להתחבֵּא בָּארון ישבה ליָדה חבֶרתה פִּיט ושרה באוזנֶיה כדי שלא תפחד ולא תרגיש בודדה. הַנֶקֶה ניצלה, עלתה לָארץ והקימה כאן משפחה.

עד היום זכו 24,811 אנשים בַּתוֹאַר 'חֲסִידֵי אוּמוֹת העולם'. אֶת התואַר מַעניקה מדינת יִשׂרָאֵל, לאחַר שוַועדה מיוחֶדת בַּמוֹסָד 'יָד וָשֵם' בודקת היטב אֶת פְּרָטֵי הסיפור — אִם הוא אמיתי, אִם אותו אדם לא פגע באחרים, אִם הסיבות לַמַעשֶׂה היו טְהוֹרות, כלומר אִם הוא לא הִרְוִויח מִמנוּ משהו ועוד.

התואר 'חֲסִידֵי אוּמוֹת העולם' מְסַמֵל בָּעולם כולו אֶת הבִּיטוּי העֶליון של גבורה ושל בחירה בַּטוֹב בִּתְנָאים קשים וּמסוּכָּנים בִּמיוחד.

אין תודה גדולה מִזוֹ שאנחנו חָבִים לַחֲסִידֵי אוּמוֹת העולם, אך האִם יש דֶרך להודות על מַעשׂים נַעֲלִים כל כך?

האיורים מתוך הספר "הַנֶקֶה וּפִיט" מֵאֵת רַן כֹּהֵן אַהֲרוֹנוֹב בהוצאת "כֶּתֶר"

יָעֵל רִיצְ'לֵר־פְרִידְמָן היא ראש מדור בבית הספר להוראת השואה ביָד וָשֵם

מאמר מעיניים – מגזין לילדים, גיליון 156 בנושא "תודה", אוגוסט 2013תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו