בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

מִי דוֹאֵג לַחֲתוּלֵי הָרְחוֹב?

מִי דוֹאֵג לַחֲתוּלֵי הָרְחוֹב? אֵיךְ מְטַפְּלִים בַּחֲתוּלִים רַבִּים כָּל כָּךְ? אֶת מִי זֶה מַרְגִיז, וְאֶת מִי לֹא? אֵיךְ אֶפְשָר לַעֲזוֹר לָהֶם? מִתְבָּרֵר שֶאֲנָשִים רַבִּים אוֹהֲבִים חֲתוּלִים, וְרַבִּים גַם מוּכָנִים לְהַקְדִיש זְמַן, כֶּסֶף וּדְאָגָה לַחֲתוּלִים שֶאֵינָם שֶלָהֶם וְחַיִים בָּרְחוֹבוֹת וּבַחֲצֵרוֹת

18תגובות
חתול רחוב אוכל אוכל שהשאירו לו שכנים טובים
צוּר קוֹצֵר

חוֹשך, אישה נושֵׂאת תרמיל גדול מִסתובבת בִּרחובות שקטים, עוצרת מִדֵי פעם ליד גדר אבנים וּמְפַזֶרת עלֶיה וּלְצִידה ערימות קטנות של מזון יבש. מִכּל עֵבר צָצים, מְצִיצים, מִתְגַנבים חתולים: לבנים ואפורים, שחורים וגִ'ינְגִ'יים, מפוּספָּסים או בַּעלֵי כתמים צִבעוניים. כל חתול בוחר לו ערימה קטנה ואוכל לְתֵיאבון. אלֶה חתולֵי רחוב יְרוּשַלְמִיִים נֶחמדים, מטוּפּחים, שֶיש מי שדואג להם, מטפל בהם, מאכיל אותם וקורא להם בשם: 'הי, אפור קטן, בוא לֶאכול', 'גִ'ינְגִ'י וג'וֹן בִּרְיוֹן, תפסיקו לריב, תֹאכלו יפֶה!' — מי דואג לחתולֵי הרחוב? איך מטפלים בחתולים רבּים כל כך? אֶת מי זה מרגיז, ואֶת מי לא? ואיך אֶפשר לעזור להם?

מִתבּרר שאנשים רבּים אוהבים חתולים ורבּים גם מוכנים להקדיש זמן, כסף ודאגה לחתולים שאֵינם שלהם, לחתולים שאֵינם שַיָיכים לְאיש וחיים בָּרחובות ובחצרות. מאכילֵי החתולים מְעוֹרְרים כל מִינֵי תְגוּבוֹת בִּשְכֵנֵיהם ובאחֵרים החולפים בַּשכונה. יש התוֹמְכים בהם, כי הם רואים בחתולים גורֵם חִיוּבִי שמַרחיק נחשים ועכברים ותורֵם לְמִרְקַם החיים בַּשכונה; אך יש שאֵינם מְקַבְּלים אֶת אַנשֵי החתולים בְּסֵבר פָּנים יפות, כי הם חושבים שפִּיזור אוכל לחתולים גורם לְלִכלוך או שהם חוששים שהטיפול בחתולים יִגרום לְמִפְגָע שְכוּנָתי. לְטַענת המתנגדים, הטיפול יעודד אֶת החתולים להתרבּוֹת יותר מדי וּלהציף אֶת חַצְרות הבָּתים.

בִּשכונת בֵּית הכֶּרֶם בִּירוּשָלַיִם יש קבוצה של אנשים שדואגים לחתולים כבר שנים רבּות. אבי, אחד מֵהם, הִסכּים לספֵּר על פְּעילוּתָם.

כמה שנים אתה דואג לחתולֵי הרחוב?
כמעט שתֵים עשׂרה שנים.

האִם זוֹ הִתאַרְגְנות שְכוּנָתית?
בַּהתחלה כל אחד הֶאכיל אֶת החתולים שהִסתובבו מִתַחת לַבַּית שלו. עִם השנים הִתחלנו להכיר זה אֶת זה, ונוֹצְרה קבוצה גדולה יותר שמְשַתֶפת פעולה: אנחנו תוֹמְכים זה בָּזֶה, ופעם בִּשנתיים אנחנו נִפגשים בְּאַחד הבָּתים, מְדַבּרים וחוֹלְקים חֲוָויוֹת.

יש לךָ חתול בַּבַּית?
היה לי חתול הרבּה שָנים, אבָל הוא נִפטר לִפנֵי שתֵים עשׂרה שנה. מֵאז אני מחלֵק אֶת האהבה שלי לחתולים שבַּסביבה.

חתולי רחוב
צוּר קוֹצֵר

כמה חתולים יש אצלְכם בַּשכונה?
יש כמה עֲשָׂרות. אנחנו מִשתַדְלים לִשמור על מִספּר קבוע. לִפנֵי שתֵים עשׂרה שנה הֶחלטנו החלטה חשובה, ואנחנו מְקַיְימים אותה עד היום: 'לא מאכילים בלי שמְעַקְרים'. העיקור הוא לְטובת החתולים, כי חתולות שהמצב התְזוּנָתִי שלהן טוב מַרְבּוֹת להמליט גורים, וכאשר מִספּר החתולים גדול מִדַי אי אֶפשר לִדאוג וּלהאכיל אֶת כולם. החלטה נוספת הייתה 'אין אוכל בלי מים'. לִפעמים המים חשובים יותר מהאוכל. יְרוּשָלַיִם היא עיר שְחוּנָה יַחסית, והגשם בה מועט. אין בה גם מַזְגנים רבּים כמו בַּשְפֵלָה, ולכן אין לחתולים מְקוֹר מים זמין (פעולת המזגנים מְיַיצֶרת מים, ואלֶה מוּזְרָמים לְגינות הבָּתים לַהֲנָאַת החתולים). אַכְזָרי לתת לֶאכול ולא לתת מים.

איזה אוכל אתם מְחַלקים להם?
אוכל יבש המיועד לחתולים. יש שכנים שרוצים להֵיטִיב עִם החתולים וּמְפַזְרים להם שְאֵריות מזון, עצמות וכדומֶה. זה ממש לא טוב — גם מִשום שהחתולים עלולים להֵיחנק מהעֲצָמות, וגם מִשום שנִשאר הרבּה לִכלוך בָּרחוב, וכך נִגרם מִטְרָד שמַפריע לַסביבה. אנחנו מְחַלְקים להם רק אוכל יבש, ובאותו אֵזור גם מַחְבִּיאים כֵּלים עִם מים.

כמה אנשים אתם?
כְּשִבעה אנשים בְּאופֶן קבוע וּלְאורֶך זמן. פֹּה וָשָם יש יוֹזְמות קטנות של אנשים נוספים. אנחנו מַשקיעים לא מעט כסף והרבּה אהבה בחתולֵי השכונה: כל אחד מֵאיתנו מְמַמֵן אֶת האוכל של החתולים מִכִּיסוֹ, אִם הוא רואֶה שחתול חולֶה או סובל הוא לוקח אותו לִבדיקה אצל הוֵוטֵרִינָר וּמְשַלֵם על הביקור ועל הטיפול הנִדרש, וכמובן — דואג לָקחת אֶת החתולים אֶל הוֵוטֵרִינָר לְעִיקוּר.

חתול רחוב אוכל אוכל שהשאירו לו שכנים טובים
צוּר קוֹצֵר

איך מְעַקְרים אֶת החתולים?
יש מַלְכּוֹדות מיוחדות שלוֹכְדות אֶת החתולים בעדינוּת וּבלי לִפגוע בהם. בַּמלכודות שָׂמִים אוכל לחתולים, והחתולים כמעט אֵינם מרגישים שהם נִלכּדים וּממשיכים לאכול. מהמלכודת מעבירים אותם לִכְלוּבים וּמְביאים לוֵוטֵרִינָר. הוֵוטֵרִינָר בודק אֶת הֶחתול, ואז מְנַתֵח אותו. בְּדֶרך כלל למחרת הֶחתול כבר מרגיש טוב ואֶפשר להחזיר אותו לַשכונה. זוֹ שיטה מסוּדֶרת מאוד. למרות הטיפול הֶעָדין והַזָהיר ברור שלחתול לא נעים להיתפֵס, והוא גם לא אוהב שמעבירים אותו מִמָקום למקום, הֲרֵי הוא חיה טֵרִיטוֹרְיָאלית מאוד וקשור לְאֵזור המִחְיָה שלו. אבָל אין ברירה, כי העיקור הֶכרֵחִי לְטובת החתולים וּלְטובת החֶברָה.

אתם מְשַלְמים על כל העיקוּרים?
בַּשנים הרִאשונות היינו מְעַקְרים אֶת החתולים על חֶשבּונֵנוּ, אבָל כַּיום העירייה מְשַתֶפת איתנו פעולה: אנחנו לוכדים אֶת החתולים, מְביאים אותם לַוֵוטֵרִינָר העירוני וּמַחזירים אותם לַשכונה, ואִילו העיקור עצמוֹ הוא על חשבון העירייה. יותר ויותר רָשוּיוֹת מקוֹמיוֹת מְסַייעוֹת לאֶזרחים הדואגים לחתולֵי הרחוב וּמְשַתְפות איתם פעולה, ועל כך צריך להוֹדות להן. גם הן מְבִינוֹת שהעיקור טוב לחתולים, ולוּלֵא הוּגְבַּל כּושֶר ההִתרַבּוּת שלהם היה צפוי להם סֵבל רב.

אתם מַכּירים אֶת כל החתולים בַּשכונה שלכם?
בָּאֵזור שאני מאכיל יש בין חמישה עשָׂר לְעֶשׂרים חתולים שאני מַכּיר וּמְזַהֶה.

אתם מַעניקים להם שמות?
כמובן. לכל החתולים שאנחנו מַאכילים יש שמות. שְמות החתולים מקוּבּלים על כל המְטַפְּלים וכולם מַכּירים אותם. הִנֵה כמה מהם: 'שָמֶנְטוֹב' הוא חתול שְמנמן וג'ינג'י; 'בּוֹאִי' היא חתולה מִתלַטֶפת וחמודה בַּעלת עין אחת כחולה ואחת ירוקה. קראנו לה על שמו של הזמר דֵייוִויד בּוֹאִי בַּשבוע שבּו הוא נִפטר; 'סְנָאִית' היא חתולה משוּנָה — בַּקיץ היא רזָה מאוד ונִראֵית כמו סְנָאִי, ואִילוּ בַּחורף היא מצמיחה פַּרוָוה של חתולה פרסית ונִראֵית כמו אריֵה. אי אֶפשר להכיר אותה; לִפנֵי שבוע נִפְטְרה 'אִימָא', היא הִגיעה לִפנֵי כולם, לִפנֵי 18 שנה. כבר אז היא הייתה זקנה מאוד וסבלה מאוד בחוֹרָפים. קראנו לה 'אימא' כי היא הייתה האימא של כולם; 'ג'וֹן בִּרְיוֹן' הוא הבן של 'אימא' ויהיה בְּקָרוב בן שתֵים עֶשׂרה. הוא חתול אַלים, ה'גַנְגְסְטֵר' של החבורה, וכולם פוחדים מִמנוּ. אֶל החתולים האחרים הוא כמו אריֵה, אבָל איתנו הוא תמיד הִתנַהֵג כמו גור חמוד; 'מוּסְקֵטֵר' הוא אֶחד מִשלושה גורים שנִראוּ בְּדִיוק אותו דבר ולכן כינינו אותם 'שְלוֹשֶת הַמוּסְקֵטֵרִים', על שֵם גיבורֵי הסֵפר המפורסם של הסופֵר הצָרְפָתִי אָלֶכְּסַנְדֵר דְיוּמָא האָב; לִפנֵי כמה שנים הייתה חתולה מקסימה שכּולם קראו לה: 'מוֹתֶק'. כל מי שראה אותה קרא לה כך. היא הייתה כמו מלאך, כמו בובה. בּרֶגע שנִיגְשו אליה היא הייתה נִשכֶּבת על הגב וחושֶׂפת אֶת הבטן לְליטופים. זה נדיר מאוד, חתולים לא מִתנַהגים כך בְּדֶרך כלל. חתולים, כמו בני האדם, שונים מאוד זה מִזֶה בָּאופי שלהם, וּמוֹתֶק באמת הייתה אחרת. היה לה אופי שלא ראיתי אצל שום חתול. עד היום אנחנו מִתגעגעים אליה.

חתולי רחוב אוכלים אוכל שהשאירו להם שכנים טובים
צוּר קוֹצֵר

איפֹה החתולים יְשֵנים בְּדרך כלל?
הם ישנים בְּשׂיחים או בְּחַצְרות הבָּתים. הבּעיה הכְּאוּבָה היא בַּחורף, כי יְרוּשָלַיִם קרה מאוד בַּחורף. בַּקיץ הם יכולים להסתתר מֵהשֶמש, אבָל קשֶה להם בַּחודָשים הקרים. בַּשֶלג זה הכי קשֶה, הם מְבוֹהָלים לגמרי. אנחנו מְנַסים לעזור להם וּמניחים בַּחֲצֵרוֹת אריזות מִקַלְקר, ואפילו מְרַפְּדים אותן, כדי שיוּכלוּ לִשכּב בתוֹכָן.

כמה פעמים ביום מַאכילים אותם?
בְּדֶרך כלל פעם אחת ביום. הרבּה פעמים אנחנו עושׂים אֶת זה בַּלילה, כי בִּשְעות היום לִפעמים אנשים מְעִירים הֶעָרות לא נעימוֹת.

מה קורֶה כשאתה מַגיע להאכיל אותם?
הם מִתְאַסְפים, מִתְחַכְּכים בי, מְגַרְגְרים. אִם אני מצליח לִרכּוֹש אֶת אֵמוּנָם, אנחנו נַעשׂים חברים טובים מאוד.

זוֹ מְחוּיָבוּת גדולה.
נכון. לכן יש הִתארְגנוּת בשכונה ואנחנו עוזרים זה לָזֶה. אִם אני יודע שאני צריך לִנסוע, אני מודיע מֵרֹאש וּמְוַודֵא שיַחליפו אותי. לכולנו חשוּב שֶתָמיד יהיה מישהו להאכיל אֶת החתולים. זוֹ מְחוּיָבוּת של הרבּה שנים. אנחנו נִקְשָרים מאוד לַחתולים. אני מרגיש שאלֶה חתולים שלי שאֵינם חיים אצלי בַּבּית.

יש גם כלבים שמִסתובבים בָּרחוב?
לא, לכל כלב יש בית ובעלים. יש הרבּה כלבים בַּשכונה, וּבְדרך כלל מִסתובבים איתם קשורים בִּרְצוּעה. עד לִפנֵי כמה חודָשים היו הולכים עִם כלבים לא קשורים, והכלבים היו מַטְרידים אֶת החתולים. הבעיה נִפְתְרה כשהקימו בַּשכונה אֵזור מְגוּדָר שאֶפשר לשחרר בו אֶת הכלבים, ושָם הם יכולים לרוץ וּלהִשתוֹלֵל.

איך הסביבה מִתיַיחֶסת אליכם ואֶל החתולים?
בְּדרך כלל התְגוּבוֹת טובות. מֵאָז שהִתחלנו להאכיל אותם נֶעֶלמו העכברים והנחשים, ולכן אנשים בַּשכונה אומרים לנו תודה. פֹּה וָשָם יש גם אנשים שמְעירים הֶעָרוֹת מַכאיבוֹת או עוֹקְצָניוֹת. בְּדֶרך כלל אנחנו מַסבּירים להם יפֶה שאנחנו דואגים לחתולים, שמְעַקְרים אותם, שמִספּר החתולים לא עלָה אֶלָא פָּחַת, ושזה נַעשׂה בְּשיתוף עִם העירייה, וְלָרוב ההֶסבֵּר מִתקַבֵּל יפֶה וּבַהֲבָנָה והיַחס אלינו מִשתַנֶה לְטוֹבה.

מתוך המגזין לילדים 'עיניים', גיליון 201 בנושא 'חתולים', מאי 2017

להזמנת מינוי וגיליונות קודמיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו