בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

מִשְׂחָקִים בַּחֲשֵיכָה

הַצָעוֹת לְמִשְׂחָקִים בְּעֵינַיִים עֲצוּמוֹת

תגובות
משחקים בחשיכה

כְּשֶהחושך יורד עולים וּבאים הִתרַגשוּיוֹת וּפְחדים, לכן מְהַנֶה בִּמיוחד לשׂחק בחשיכה. יש מִשׂחקים שאֶפשר לשׂחק אך ורק בַּחושך, יש מִשׂחקים שהחשיכה אֵינה תְנאי לְקִיוּמָם אך היא מוסיפה להֲנָאה מֵהם, ויש מִשׂחקים שהמִשתַתפים עוצמים אֶת עֵיניהם או מְכַסים אותן וכך הם חוֹוִים חשֵיכה פרטית. כשאנחנו מְשַׂחקים בַּחושך אנחנו מדגישים אֶת החושים האחרים שלנו, וזאת חֲוָויה מהנָה וּמְעַניֶינת. אז קָדימה, בואו נשׂחק!
מַהוּ הַחֵפֶץ? מַהוּ הַמַאֲכָל?

זֶה מִשׂחק ניחושים. מְכינים מֵרֹאש מִגְוַון חפצים כְּמִספּר המִשתתפים וּמִגְוַון מאכלים או משקאות, גם הם כְּמִספּר המשתתפים. מסתירים אֶת החפצים ואֶת דִברֵי המאכל מֵעֵינֵי המשתתפים וּמחליטים כמה זמן מוקצב לְכל ניחוש.
מְחַלְקים אֶת המְשַׂחקים לִשתֵי קבוצות שָווֹת בְּגוֹדְלָן. כל קבוצה בְּתוֹרהּ שולחת נציג, ואז מְכסים אֶת עֵינָיו בְּמִטפּחת או בְּסרט וּמַגישים לו אֶת אַחד החפצים. על המִשתתף למשֵש אֶת החפץ וּלְזַהות מהו בְּפֶרק הזמן שנִקבּע. כל ניחוש נכון מְזַכֶּה אֶת הקבוצה בִּנקודה.
לאחַר שזוֹהוּ כל החפצים שוב נשלחים על פי תור נציגים מִכּל קבוצה. עתה מוגשים להם מאכלים או משקאות, ועליהם לְזַהוֹת מָהם.בְּסוף שני הסיבובים מְסַכְּמים אֶת הנקודות וּמַכריזים איזו קבוצה ניצחה.

פָּרָה עִיוֶורֶת
זה מִשׂחק 'תוֹפֶסֶת' בְּעיניים עצומות. כדאי לשׂחק אותו בְּדֶשא או בחדר גדול פָּנוי כדי להימנע מֵהִיתָקְלוּיוֹת וּמִתאונות.
קושרים לְאַחד המִשתתפים סרט או מִטפּחת על העיניים:  הוא ה'פרה העיוורת', ועליו לנסות לִתפּוס אֶת אַחד המִשתתפים. כל המשתתפים צריכים לחמוק מה'פרה', אך עליהם להשמיע קולות שיִרְמְזוּ לַ'פָּרה' היכן הם נמצאים. מי שנִתפּס הופך להיות ה'פּרה' החדשה
אֶת המִשׂחק הזה מְשׂחקים בְּחֶדר גדול וּפנוי. לִפנֵי שמַתחילים מְחַלקים אֶת הקבוצה לזוגות.
כל זוג מְשַׂחק בתורו. אחד מִבּנֵי הזוג מְכַסֶה אֶת עֵינָיו בְּמִטפּחת, והשני נותָר בְּעיניים גלויות. על רצפת החדר מפזר המַנחֶה מִכשולים: חולצה, שְעון יד, כיסא, צעיף, נעל וכדומה. הזוג עומד בַּקָצֶה האֶחד של החדר, והמַנחֶה עומד בַּקצה הנֶגדי. השׂחקן ה'עיוור' צריך להגיע בְּדִיוק עד לַמַנחֶה בְּהַדרָכתו של בן זוגו בלי לגעת בַּמִכשולים שֶעל הרצפה. אִם הוא נוגע בְּאֶחד מֵהם, הוא נפסל. לִפנֵי כל זוג חדש מְשַנים אֶת סידור החפצים בַּחֶדר ואֶת נקודת הסיום. המנצח הוא הזוג שֶחָצה אֶת החֶדר בַּזמן הקצר ביותר וּבלי להיתקל בְּמִכשוֹלים.

משחקים בחשיכה

צִיוּר בְּעֵינַיִים עֲצוּמוֹת
בַּמִשׂחק הזה אֶפשר להשתמש בְּלוח מָחִיק גדול או בְּגיליונות נייר גדולים התְלוּיִים על הקיר, וַאפילו בְּדפים רגילים. בוחרים צֶוות של שלושה שופטים וּמְחַלְקים אֶת המשתתפים לִשתֵי קבוצות שָווֹת בְּמִספָּרן.
כל קבוצה שולחת נציג אחד, הנציג מְכַסֶה אֶת עֵינָיו, השופטים מכריזים על נושֵׂא הציור, ועל הנציג לצייר אותו בתוך דקה. הנושֵׂא יכול להיות פשוט, כמו 'כלב', או מורכָּב יותר, כמו 'לוחֶמת מְבִיסָה דְרקון'. השופטים בוחרים אֶת הציור המוּעדף עליהם, והקבוצה זוכָה בִּנקודה. אחרֵי שכּל הילדים משתתפים מְסַכּמים אֶת הנקודות וּמַכריזים איזוֹ קבוצה ניצחה.
 

מַצְלֵמָה
אֶת המִשׂחק הזה מְשׂחקים בַּטֶבע. מִתחלקים לזוגות. בן זוג אחד הוא ה'צַלָם', והשני הוא ה'מצלמה'. ה'מצלמה' עוצם אֶת עֵינָיו או מְכַסֶה אותן בְּמִטפּחת, וה'צלם' מְכַוֵון אותו אֶל התמונה שהוא רוצה 'לצלם'. ה'צלם' בוחר היכן יעמוד בן הזוג שלו, למשל קרוב מאוד לְפֶרח, לִקְליפה של עץ, מול נוף פתוח או מול ענן מַרְשים בַּשָמַים. מִשֶבָּחר ה'צלם' בַּתמונה הוא לוחץ לחיצה קצרה על היד של ה'מצלמה', וּבֶן הזוג פוקח אֶת עֵינָיו ל־3-2 שניות וּמיד עוצם אותן שוב. אז מוליך אותו ה'צלם' לַתמונה הבאה. אחרֵי כמה תמונות מִתחַלפים בַּתפקידים. ההֲנָאה בַּמִשׂחק הזה היא החֲוָויה של ההִתבּוננות — גם של הצלָם שבּחר אֶת התמונה וגם של ה'מצלמה' שזוכֶה להביט לְרֶגע קצר בִּפְרט נִבחָר מִתוך הַמציאוּת.
 

סָבְתָא חוֹשֶךְ
זה מִשׂחק שמְשַׂחקים בַּבַּית. בוחרים חדר שֶיש בו הרבה מקומות מִסְתור, ושאֶפשר להחשיך אותו לגמרי (או כמעט לגמרי). בוחרים מי יהיה ה'סבתא', והוא או היא מְחַכּים בחוץ.
המִשתתפים האחרים מִתחַבּאים כְּמֵיטַב יְכוֹלְתם בַּחֶדר: מותר להִתכּסוֹת, להיכנס לָארון או לְארגז וכדומה. כשכּולם מוצאים מחבוא הם צועקים יחד: "סבתא חושך!" וזה הסימָן ל'סבתא' להיכנס. ה'סבתא' נִכנֶסת בעיניים עצומות, כי בִּזמן פתיחת הדלת החֶדר מואר והמִתחַבּאים עלולים להִתגַלוֹת. לאחַר סגירת הדלת יכולה ה'סבתא' לִפקוח אֶת העיניים וּלהתחיל לחפּשׂ אחַר כל המִסתַתְרים. כשהיא מוצאת מישהו, עלֶיה לְזַהוֹת מי הוא. המשתתף שנִמצָא אחרון נַעשֶׂה ה'סבתא' בַּסיבוב הבָּא.
 

משחקים בחשיכה

הִתְגַנְבוּת יְחִידִים
אֶת המִשׂחק הזה מְשַׂחקים בַּחושך בַּחוץ. כדאי לִבחור בְּמָקום שֶיש אליו גִישָה מִכּל הכִּיווּנים וגם מְקוֹמות מִסתוֹר כמו עצים וסלעים. המטרה בַּמִשׂחק הזה היא לגנוב אֶת ה'דֶגֶל' המוצב בְּמֶרכַּז מַעגָל המוּגָן על ידי שומרים.
על האדמה מְסַמנים בַּאבנים מעגל בְּקוֹטֶר של שני מֶטְרים בְּעֵרך. בְּמֶרכַּז המעגל מַציבים חֵפץ כּלְשֶהו, שיהיה ה'דגל'. בוחרים אֶת השומרים (על כל עשָׂרה ילדים כדאי שיהיו שני שומרים) ונותנים להם פנסים.
המִשתתפים מְנַסים לפרוץ לַמעגל וְלִגנוב אֶת הדֶגל שבְּמֶרכָּזוֹ; על השומרים לְגַלות אֶת הפורצים וְלִמְנוע מֵהם להגיע לַמעגל וגם לצאת מִמנו עִם הדֶגל. כאשר השומרים מְגַלים משתתף הם קוראים בִּשְמו. אִם הזיהוי נכון, המִשתתף נִפְסל וחוזר לאחור. לַפּורצים מותר לנסות לבלבּל אֶת השומרים: להחליף פְּרָטֵי לְבוּש או להִסתַווֹת.
מִשתתף שמצליח לִפרוץ לַמעגל צריך להצליח גם לצאת מִמנוּ וְלִברוח עִם הדגל. כל עוד הוא נמצא בתוך המעגל הוא מוּגן, וּמותר לו להמתין לְפורץ נוסף כדי שיהיה להם קל יותר לִברוח. אִם הפורץ נִתפּס בְּצֵאתו מֵהמעגל, המִשׂחק נִמשך עד שאַחד הפורצים מצליח לגנוב אֶת ה'דגל' וְלָצֵאת בלי להיתָפֵס. בְּמִקרֶה כזה הפורצים מנצחים, וּמַתחיל סיבוב חדש

מתוך המגזין לילדים 'עיניים', גיליון 203 בנושא 'עיוורון'. להזמנת מינוי וגיליונות קודמיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו