בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

גִיבּוֹרַת־עָל וּשְמָה הֵלֵן קֵלֵר

עַל הֵלֵן קֵלֵר, גִיבּוֹרַת־עָל מִסוּג אַחֵר

4תגובות
הלן קלר

כְּשֶמְדוּבָּר בְּגיבורֵי־על בְּדֶרך כלל הכַּוָונה לַדְמוּיוֹת הבִּדְיוֹניוֹת שנולדו בְּחוברות קוֹמִיקְס וּמִשָם עברו אֶל הקולנוע: סוּפֶּרְמֵן, בֶּטְמֵן, סְפַּיידֶרְמֵן, ווֹנְדֶרְווּמֵן. לִפעמים מזכירים באותה נשימה גם אֶת בִּילְבִּי, הילדה החזקה ביותר בָּעולם, הגיבורה הבִּדְיונית בסִפרהּ של אַסְטְרִיד לִינְדְגְרֵן. לִפעמים מְדַבּרים גם על גיבורֵי־על בַּמציאוּת, ואז על פי רוב מתכוונים לִסְפּוֹרְטָאִים בַּעלֵי הֶישֵׂגים יוצאֵי דופֶן ושוברֵי שׂיאים. הֵלֵן קֵלֵר (1968-1880) הייתה גיבורת־על מִסוג אחֵר.

היא הייתה חזקה, אמיצה וַחכמה בְּמִידה יוצֵאת דופֶן, וּבִזכות התְכוּנוֹת האלֶה וּנְחישוּתה היא פרצה גבולות. היא הִצליחה להתגבֵּר על שתי מִגְבָּלוֹת קשות שלה עצמה: עיוָורון וחֵירשוּת, וּלאחַר שנָחלה ניצחון אישי ולָמדה לְתַקשֵר ואף לדבֵּר, יצאה לְמִלחמה למען אנשים בַּעלֵי מוּגבָּלוּיוֹת — היא נִלחמה לְשינוי היַחס של החֶברָה כְּלַפֵּיהם, וּבְעיקר פעלה לְשיפּוּר חַיֵיהם וּלפיתוּח עֲזָרים שיְסַיְיעו להם להִשתַלֵב בַּחֶברָה. הֵלֵן קֵלֵר הייתה ועוֹדֶנה מְקור הַשְרָאה וּמוֹפֵת לָרוח האֱנוֹשית.

הֵלֵן קֵלֵר נולדה בִּמדינת אָלַבָּמָה שבְּאַרְצות הברית. היא הייתה תינוקת נוֹרְמָלית וּבריאה, אך בגיל שנה וחצי חָלְתה בְּמחלה שפָּגעה אֲנוּשוֹת בִּרְאִייָתה וּבִשמיעתה. כֵּיוָון שעדיין לא הִספיקה ללמוד לדבֵּר, היא הייתה מַבּיעה אֶת עצמה בִּנְהָמוֹת בִּלבד והיה קשֶה מאוד לתַקשֵר איתה. הורֶיה ריחמו עליה, ולכן נֶעֶשְׂתָה יַלדה מפונקת, פִּראית וחַסרת גבולות.

למזלה הגדול של הֵלֵן קֵלֵר היא גָדלה בְּמשפחה אוהבת, אמידה, מַשׂכּילה וּבַעלת קְשרים. אֶחד מִיְדִידֵי המשפחה היה אָלֶכְּסַנְדֵר גְרָהָם בֵּל, ממציא הטֵלֵפון, שהִתעַנְיְינוּתוֹ בכל הקשור לִשמיעה הֵביאה אותו לעבוד עִם ילדים חֵירשים. גְרָהָם בֵּל יעץ לַהורים לִפנות לְמָכון לסיוע לעיוורים, וּמִן המכון נִשלחה לְבֵית המשפחה מורה צעירה בת 21, אָן סָאלִיבָן. סָאלִיבָן עצמה הייתה לְקוּיַית רְאִייה וחַסְרת כל ניסיון בהוראה, אך בְּתוּשִייה וּבְהַתמדה היא מצאה דרכים לסלק אֶת המחסומים שעמדו לִפנֵי תלמידתה. איש לא שִיעֵר שהאישה הצעירה הזאת תְלַוֶוה אֶת הֵלֵן קֵלֵר במשך 49 שנים, וְשֶהַשפָּעתה תִהיה אדירה כל כך. הֵלֵן קֵלֵר הייתה בת שבע כשפָּגשה אֶת מורתה לָרִאשונה, וּבַבִּיוֹגְרַפְיָה שלה (סיפור חַיֶיה) היא כָּתבה שאותו היום היה המַשמָעוּתי וְהֶחָשוב בְּחַיֶיה.

איור של הלן קלר

ההתחלה הייתה קשָה. הֵלֵן הייתה פִּראית וּבִלתי נִשלֶטת, וּכדֵי לִיצור איתה קשר ביקשה המורה הצעירה מהורֶיה להתרחק מהילדה וּלאַפשֵר לה לחנך אותה מֵחדָש. השתיים התגוררו יחד בְּבַית קטן בֶּחָצר של בֵּית המשפחה. אמנם סָאלִיבָן הייתה חַסְרת ניסיון בְּהוראה, אך היא הִתבָּרכה בִּתְכוּנוֹת הַיְסוֹד של מורה מעולה: אִינְטֵלִיגֶנְציה גְבוהה, רגישוּת, סבלנות וִיצירתיוּת. היא תִקְשְרה עִם תלמידתה בְּאֶמצָעוּת מֶחֱווֹת גוּפָניוֹת, וּפיתחה שְׂפת סימנים המבוּטָאים בִּלחיצות על כף היד. כדי ללמד אֶת הֵלֵן לדבֵּר הניחה סָאלִיבָן אֶת אֶצבְּעותֶיה של הֵלֵן על פָּנֶיה, על שְׂפָתֶיה ואפילו על לְשוֹנה, וכך יכלה הֵלֵן העיוורת והחֵירֶשת לחוש אֶת הבִּיטוי החיצוני של הֲגִייַת הצלילים. המילה הראשונה שניסתה סָאלִיבָן ללמד אֶת הֵלֵן הייתה 'בּוּבָּה'.

בְּמֶשך זמן רב היה הלימוד מְתַסכֵּל, וכמעט לא הוּשְׂגה הִתקַדְמוּת. התלמידה לא מצאה טעם בְּמִשׂחֲקֵי לחיצות הידיים, וּבְצֶדק. הַפְּריצה הגדולה הִתרַחשה ליד מַשְאֵבת המים בַּחֲצַר בֵּית קֵלֵר, כשסָאלִיבָן אִייְתה להֵלֵן אֶת המילה 'מַיִם' וּבְמַקבּיל הִרטיבה במים אֶת פָּנֶיה. בְּרֶגע זה, פתאום, הפכו הסימנים לִדְבר־מה מוּחָשי וּמְרגש. הֵלֵן הֵבינה אֶת הכוח של המילים ואֶת תַכְלית השימוש בהן. באותו היום למדה הֵלֵן מילים רבּות נוספות וחדלה, ממש בְּאַחת, מֵהִתנַהגוּתה הפִּראית.

מֵאותו יום הִתקדמה הֵלֵן בְּקֶצב מהיר, ואף למדה לִכתוב בִּכתב רגיל, של רואים. שנה לאחַר מִכֵּן היא הֵחֵלה לבקֵר, מְלוּוָה בְּמוֹרָתה, בְּבֵית הספר לעיוורים, ועִם הזמן למדה לִקרוא כְּתב בְּרַייל בחמש שָׂפות! סָאלִיבָן הִתעקשה על לִימוד השׂפות, ויָצאה נגֶד דַעתו של גְרָהָם בֵּל, שטָען כי הִשתַלְטוּת על שָׂפה אחת קשָה דַיָהּ לְמוּגְבְּלֵי חושים.
בִּזכות השילוב של תלמידה מעולָה, חריפת שֵׂכל וּשְאַפְתָנית עִם מורָה כישרונית וּמְסוּרה הִגיעה הֵלֵן קֵלֵר להֶישֵׂגים גבוהים לפי כל אַמַת מִידה, והִתקבלה לְלימודים גבוהים בְּמִכלֶלת 'רֶדְקְלִיף' היוּקרָתית. כל שְנות לימודֶיה ישבה סָאלִיבָן לְצִידָה של הֵלֵן ותִרְגְמה לְמַענה בִּנקישות אצבעות כל מילה וּמילה שיָצאה מִפִּי המַרצה. בְּגיל 24 סִייְמה הֵלֵן אֶת לימודֶיה בְּהִצטַיינוּת, והייתה האדם העיוור הראשון שזָכה לְתואר אָקָדֵמי. הֵלֵן קֵלֵר הוכיחה לָעולם כי גם בַּעלֵי מוּגבָּלוּיוֹת יכולים להגיע לְהֶישֵׂגים אָקָדֵמִיִים גבוהים וּלְהִשתַלֵב בַּחֶברָה.

הלן קלר

בִּשנת 1903, בִּהְיוֹתה בת עֶשׂרים ושלוש בִּלבד, פִּרסמה הֵלֵן קֵלֵר אֶת סיפור חַיֶיה בְּסֵפר. הספר נַעשָׂה רב־מֶכֶר ותוּרגם לְשָׂפות רבּות. בְּהֶמשֵך חַיֶיה כתבה וּפִרסמה סְפרים נוספים, ובהם סֵפר על מוֹרָתָה, אָן סָאלִיבָן. הֵלֵן קֵלֵר טענה כי אי־היְכוֹלֶת לדבֵּר בְּאופֶן מוּבָן מְדַכֵּא אותה הרבֵּה יותר מֵעִיוְורוֹנה וּמֵחֵירְשוּתה, ולכן היא לא ויתרה והִצליחה לסַגֵל לעצמה יכולֶת דיבור מעורֶרת הִשְתָאוּת וְלָשֵאת נְאוּמים בִּפנֵי קהל רב (מומלץ מאוד לחפּשׂ בַּמִרשֶתת סִרטונים שבּהם נִראֵית הֵלֵן קֵלֵר נואֶמת. ההאזנה לה היא חֲוָויה מַפְעִימָה).

הֵלֵן קֵלֵר, עִם אָן סָאלִיבָן לְצִידה, הִקדישה אֶת חַיֶיה למאבק לְמַען המוּגבָּלים בְּאֶבְרֵי החִישָה (עיוורים, חֵירשים ואִילְמים). היא ראתה אֶת עצמה לוחמת בחשיכה וּבַבּוּרוּת. כדי להפיץ אֶת בְּשׂוֹרָתה היא יצאה לְמַסָעות בְּעֶשׂרות ארצות, וּבִשנת 1952 היא ביקרה גם בְּיִשׂרָאֵל. בְּחַיֶיה הארוכים והפְּעילים היא נִפגְשה עִם אַנְשֵי שֵם רבּים, ועִם כמה מֵהם אף רָקְמה קִשרֵי ידידוּת. אֶחד מִיְדידֶיה היה הסוֹפר מַרְק טְוֵויין, מְחַבֵּר 'תוֹם סוֹיֵיר'. טְוֵויין הוּקסם מִמנה ואמר: "רק שני אנשים חשובים חיו במאה ה־19: נַפּוֹלֵאוֹן והֵלֵן קֵלֵר".
בִּשנת 1964 הֶעניק הנָשׂיא לִינְדוֹן ג'וֹנְסוֹן להֵלֵן קֵלֵר אֶת מֵדַלְיית החֵירוּת הנְשׂיאוּתית, עיטור הכבוד האֶזרחי הגָבוה ביותר שֶמַעניקה אַרְצות הברית. הֵלֵן קֵלֵר מתה בְּשֵׂיבה טובה, בִּשְנָתה, זמן קצר לִפנֵי יום הולדתה השמונים וּשמונָה

מתוך המגזין לילדים 'עיניים', גיליון 203 בנושא 'עיוורון '. להזמנת מינוי וגיליונות קודמיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו