הַפְתָעָה חִיוּבִית וְהַפְתָעָה שְלִילִית - עיניים - מגזין לילדים - הארץ
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

הַפְתָעָה חִיוּבִית וְהַפְתָעָה שְלִילִית

הַפְתָעָה הִיא כְּמוֹ רַעַם בְּיוֹם בָּהִיר: הִיא מַפְגִישָה אֶת הַצִיפִּיוֹת שֶלָנוּ עִם מְצִיאוּת שֶלֹא צָפִינוּ

תגובות
מסיבת הפתעה


כְּבר חושך בחוץ ואַתם עיֵיפים; היום הוא יום ההוּלדת שלכם, והיה לכם יום ארוך וּמַתיש; רַבתם עִם הֶחָבר הטוב ביותר שלכם, ועכשיו נִזכַּרתם שלא הֵכַנתם את השִיעורים לְמחר; אתם פותחים את הדֶלת וּמַדליקים את האור וּלְפתע — הַפתעה! המון חברים וּבנֵי מִשפחה קופצים עליכם, מחַיְיכים אליכם וּמחַבְּקים אֶתכם בְּהִתרַגשות. עכשָיו נַסו לַענות בְּכֵנות על השאֵלה איך אתם מרגישים. הרֶגש הזה נעים לכם? כל אחד אוהב דברים משַׂמחים, וּמְסיבה שנֶערכת בַּעבוּרכם היא, לִכְאוֹרָה, אֵירוּע משַׂמח. אִם כן, מדוע לא כולם נֶהנים מִמְסיבּות כָּאלה? מדוע יש אנשים שאוהבים הפְתעות אבל שׂונאים מְסיבּות הפתעה שתוּכנְנו בִּמיוחד בַּעבוּרם?

אֵירוע לא צָפוי שקורֶה בלא תִכנון וּבלי שמְצַפּים לו יוצֵר אצל כל בנֵי האדם רגש דומֶה, רגש של הפתעה. ההפתעה היא אֶחד מִשישה רגשות שאֶפשר לזַהות על פי הבָּעת הפָּנים והם משוּתפים לכל בנֵי התַרבּוּיות בָּעולם. חמֵשֶת האחֵרים הם עֶצב, כַּעס, פחד, גועַל ושִׂמחה. בְּכל העולם ילד או מבוּגר מוּפתע מֵרים את הגַבּות, פוער את עיניו ואת פיו לרווחה. הוא מִתרגֵש, נָבוֹך וחש תחושה שדומָה לפַחַד.

אולם הפתעה היא רֶגש יוצא דוֹפֶן מִשאַר הרגשות. הרגשות שלנו מכַוְונים אותנו בָּעולם כמו מַצפֵּן רָגיש. רגש חִיוּבי (כגון שִׂמחה) מורֶה שנָעים לנו, ואנחנו רוצים שהוא יִימָשך, ואילו רגש שְלילי (כגון עֶצב או פַּחד) מורֶה על מה שלא נעים לנו, ואנחנו רוצים להִתרחֵק ממנוּ. אבל רגש ההפתעה אֵינו חִיוּבי ואֵינו שלילי. הוא נֵיטְרָלי, וזה מצב שקשֶה לנו לִסבּול, מִשוּם שאנחנו מוּכרחים לדעת בכל רגע אִם מה שקורֶה בָּעולם טוב או רע בִּשבילֵנו. ואכֵן, רגש ההפתעה אינו נִמשך יותר מֵהֶרֶף עיִן. לאחַר שַבְריר שנִייָה הוא משתנה: אִם ההפתעה טובה הוא נהפך לשִׂמחה או להִתרַגשות, ואִם ההפתעה רעה הוא נהפך לפחד, לעצב, לכעס או לקִנאָה.

יום הולדת

הפתעה היא כמו רעם בְּיום בָּהיר: היא מַפגישה את הציפִּיות שלנו עם מְציאוּת שלא צָפינו. אִם עכשיו קַיִץ ואנחנו מִתפַּלְלים לְגשם, רעם בְּיום בָּהיר הוא הפתעה חִיוּבית; אבל אִם אנחנו שׂונאים חורף וּשְׂמֵחים שסוף־סוף מֶזג האוִויר מִתחמֵם, רעם בְּיום בָּהיר הוא הפתעה שְלילית. בלי לָשׂים לב יש לנו כל הזמן ציפיות בְּקשר לַדרך שֶבה החיים אמורים להִתנהֵל. לדַאֲבוֹנֵנוּ, הם לא תמיד מִתנַהלים לפי הציפיות שלנו, וכאשר הפַּעַר בין מה שקורֶה וּבין הציפיות גדול, אנחנו מוּפתעים. למשל, כאשר אנחנו הולכים כך סתם בָּרְחוב, איננוּ מצַפּים שמַשֶהו משַׂמח בִּמיוחד יִקרֶה לנו. אִם זה קורֶה, למשל, אם פוגשים חבר טוב או מוצאים מַטבֵּע של עשָׂרה שְקָלים,  ההפתעה שלנו חִיובית. הפתעה חיובית מִתעוררת גם אִם הציפִּייָה שלנו שלילית, למשל, אִם איבַּדנו את הטלפון הנַיָיד שלנו וּכבר חשבנו שלא נִמצא אותו, וּפתאום מוצאים אותו בְּמָקום לא צָפוי. מִקרים כָּאלה מחַזקים אצלנו את התחושה שאנחנו בנֵי מזל; שיֵש מישהו שחושב עלינו ודואג לנו; שאנחנו יכולים לצַפּות לקבל את מה שאנחנו זקוקים לו. לעומת זאת, אִם הציפִּייָה חִיובית אבל קורה דבָר רע תִהיֶה ההפתעה שלילית. כך קורֶה, למשל, אִם ציפינו שחבר טוב יִקנֶה לנו מתנָה ליום ההוּלדת וּבְסופו של דבָר הוא אפילו לא הִתקשֵר לומַר לנו מזל טוב.

נַחזור אל מְסיבּות ההפתעה. מדוע יש אנשים שאֵינם אוהבים אותן? בגלל הציפיות שיֵש להם מֵהעולם. יש אנשים שאוהבים תכניות בְּרוּרות. הם אוהבים לִשלוט בְּמה שקורֶה להם, ואינם אוהבים שאחֵרים יודעים משהו שקָשור בהם ושהֵם אינם יודעים. כאשר המְציאוּת אינה מִתיַישבת עִם התִכנון שלהם הם דואגים, וכאשר התִכנון מַצליח הם נִרגעים. הפָרָה פִּתאומית של הציפיות גורמת להם להרגיש חוסר נַחַת, ולכן הם אינם אוהבים שמַפתיעים אותם, גם לא בִּמְסיבּות הפתעה. הם יודעים שֶמי שֶתִכנן את המְסיבּה חשב עליהם ואוהב אותם, אבל הם מַעדיפים לָחוּש את הבּיטָחון שבַּשִגְרה מִלְהַרגיש את האִי־נַחת שבַּהפתעה. אבל כל זה לא אומר שהֵם לא יְתַכנְנו מְסיבּות הפתעה לאחֵרים...

הפתעת בהלה

יש אנשים שהחיים שלהם מתוּכנָנים פחות והם שְׂמֵחים כאשר עורכים להם מְסיבּה בְּהפתעה. להם כנִראֶה לא מַפריעה הפָרַת הציפִייָה מִשוּם שהם אוֹפְּטִימִיִים:  אמנם לא תמיד הם יודעים לִצְפּות את מה שיִקרֶה, אבל הם מקַוִוים שאִם משהו יַפתיע אותם תִהיֶה ההפתעה טובה. הם עסוקים פחות בַּניסָיון לִשְלוט בְּמה שיִקרֶה בְּחיֵיהֶם, אולַי מִשוּם שֶהם מַאמינים בְּמה שכָּתַב פעם ג'וֹן לֵנוֹן (אֶחד מחברי לַהקַת 'החיפּוּשִיות'): "החיים הם מה שֶקורֶה לךָ כשאַתה מתַכנֵן תכניות אחֵרות". לכן הם אינם רואים טַעם בְּתִכנוּנים רבּים מִדַי. הם רוצים לִחְיות את החיים וּלְצַפּות להפתעות.

 

מתוך המגזין לילדים 'עיניים', גיליון 204 בנושא 'הפתעה'. להזמנת מינוי וגיליונות קודמיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו