בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לשבוע בלבד - מינוי לאתר ב-50% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מגזין עיניים

אֲנִי סוֹלֵחַ, זֹאת אוֹמֶרֶת שֶאֲנִי אָדָם טוֹב

אֲנָשִים סוֹלְחִים כִּי הֵם רוֹצִים לְהַרְגִיש שֶהֵם אֲנָשִים טוֹבִים וּמְקַוִוים שֶגַם הָאַחֵרִים יַחְשְבוּ עֲלֵיהֶם כָּךְ

4תגובות
איור לסיפור


הַאִם מישהו פָּגע בכם באחרונה? האם אתם שוקלים לסלוח לו או לה אם יתנצלו בפניכם? האם מְשַנֶה לכם מה יהיה תוכן ההתנצלות? ובכלל, מה יש בה בהתנצלות שמביא אותנו לִמְחול על עָוֶול שאנו חושבים שנַעשָׂה לנו?
החוקרת גֵ'יין רַייזְמָן מאוּניבֶרסיטַת קוֹרְנֵל שבְּארצות הברית חקרה את השאלות האֵלה, וממֶחקריה עולֶה שאנשים סולחים כי הם רוצים להרגיש שהם טובים, וּמְקַוִוים שגם האחרים יַחשבו עליהם כך.

רַייזמָן זימנה 65 זוגות סטודנטים למעבדה. לכל זוג היא הוסיפה שני אנשים מִשֶלָה, בחור בְּשֵם אֶנְדְרוּ ובחורה בשם לִין, ששיתפו איתה פעולה ללא ידיעת הנבדקים (שיטה מקובלת בְּמחקרים בְּמדעי ההִתנהגות). אֶנְדְרוּ הוצמד לאֶחד מבְּני הזוג והם התבקשו להרכיב תַצְרֵף (פָּזֶל); לין הוצמדה לבן הזוג השני ושניהם רק צָפו באֶנְדְרוּ ובבן זוגו הממלאים את משׂימתם. כל פיסת תַצרֵף שהונחה כַּהֲלָכה זיכּתה את כל ארבעת אנשֵי הצֶוֶות ב־25 סֵנְטִים.

איור לסיפור

כמה דקות לאחר שהֵחֵלו אֶנְדְרוּ ובן זוגו להרכיב את התַצרֵף צִלצֵל הטלפון של אֶנְדְרוּ, ובהתאם להַנחָיוֹת שקיבל לפני הניסוי מהחוקרת הוא שָקע בשׂיחת רְכילוּת בִּמְקום לסַייע במילוי המְשׂימה. גם לאחַר שסִיים את השׂיחה הִמשיך אֶנְדְרוּ לחבֵּל בעבודת בן זוגו בכל מינֵי דרכים.

בתום הזמן שהוקְצַב לַמשׂימה הֵגיב אֶנְדְרוּ באחת משלוש דרכים: בִּשְליש מהמקרים הוא התנצל ביוזמתו בפני שאר הצֶוֶות על התנהגותו, בִּשְליש מהמקרים הוא התנצל רק לאחר שֶלין נזפה בו. בשאר המקרים הוא לא התנצל כְּלל.

איור לסיפור

אחרי הניסוי התבקשו המשתתפים (פְּרָט לאֶנְדְרוּ ולין, כמובן) למלא שאלון ולציין כיצד יש לחַלק בין ארבעת חַבְרֵי הצֶוות שלהם את הסְכום שהצטבֵּר כתוצאה ממילוי המשׂימה. נמצאו הבדלים מפתיעים בהַערָכת חֶלקו של אֶנְדְרוּ בין אלֶה שצפו בהַרכָּבַת התַצרף לבין בְּנֵי זוגו למילוי המְשׂימה: בְּנֵי הזוג שֶצפו הֶעניקו לאֶנְדְרוּ שְליש מן הכסף כאשר התנצל מיוזמתו, רק מעט פחות מהכסף כשלא התנצל, והַרבֵּה פחות — תשעה עשׂר אחוזים (19%) בלבד — כאשר התנצל לאחר שנִנזַף. לעומת זאת, בְּנֵי הזוג של אֶנְדְרוּ, שנפגעו ישירוֹת מהתנהגותו, היו באופֶן מפתיע נדיבים יותר כְּלַפָּיו: הם הֶעניקו לו שלושים ושישה אחוזים (36%) מהזכייה כאשר לא התנצל, ולא הִבחינו כְּלל בין התנצלות אמיתית להתנצלות מאולצת — בשני המקרים הם העניקו לו כארבעים אחוזים (40%) מהסְכום.
מדוע מי שצפה מהצד הֶעניש את אֶנְדְרוּ המפריע יותר ממי שעָבַד איתו יחד? הֶסבּר מעניין אפשר למצוא במחקר נוסף שערכה גֵ'יין רַייזמָן. בַּמחקר הזה הוצג לפני המשתתפים תיאור של אירוע: עובד איחר לעבודה, ואיחורו פָּגע בשותפיו לַצֶוֶות. בַּחֲצִי מהמקרים התנצל העובד המאחר מיָד, ובָחֵצי האַחֵר רק לאַחַר שאולץ לעשׂות כך. המשתתפים התבקשו לדַמיֵין שהם שותפים לַצֶוֶות של המְאחֵר ולהעריך את תגובתם לאיחורו. הם התבקשו לענות אם היו מקבלים את התנצלותו או דוחים אותה, וּלדַרֵג את תחושותיהם לגַבֵּי עצמם בקשר לִבְחירתם.

התברר שמשתתפים שקיבלו את ההתנצלות נָטוּ לדרג את עצמם גבוֹהַ יותר בְּסולם ההערכה העצמית מאלֶה שדחו את ההתנצלות. משמעות המִמְצָא הזה היא שקַבָּלַת התנצלות או סליחה מעוֹררת באנשים הרְגשה שהם טובים וחיוביים, ואולי אף נעלִים יותר מאחרים.

איור לסיפור

האם הרצון להיות טוב הוא שהִשפיע גם על תגובתם של המשתתפים בניסוי הראשון? ואם כן, מדוע אלֶה שצפו במשׂימה הענישו את אֶנְדְרוּ המפריע יותר מאלֶה שֶעבדו איתו יחד? נראֶה ששותפָיו של אֶנְדְרוּ זכו לתַדמית חיובית בעינֵי עצמם, ואולי גם בעינֵי אחרים, משום שגילוּ כלפיו נדיבוּת וסלחנות; הצופים בַּניסוי זכו גם הם בתדמית חיובית בגלל הִזדהותם עם בנֵי הזוג שנפגעו מהתנהגותו של אֶנְדְרוּ. מתברר שהמניע של שתי הקבוצות היה זֵהֶה: אלה גם אלה ביקשו להרגיש ראויים להערכה בעיניהם ובעינֵי האחרים. ההבדל בתגובותיהם להתנהגותו של אֶנְדְרוּ נבע מההבדל באדם שעם סִבְלוֹ הם בחרו להזדהוֹת.

מתוך המגזין לילדים 'עיניים', גיליון 99 בנושא 'סליחה'. להזמנת מינוי וגיליונות קודמיםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו