טיעונים מביכים, עיוורון ובכיינות: מה שכח לציין עמית סגל בפוסט הוויראלי שלו

פרשן חברת החדשות נימק בפוסט פייסבוק ויראלי את תמיכתו בפסקת ההתגברות בכשלונו של בג"ץ להגן על החלשים. טיעוניו חושפים את תפישת המציאות המעוותת שלו ושל מנהיגי הימין

אישתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית סגל
אישתון

בטרם חלפה לה יממה, הספיק פוסט פייסבוק של עמית סגל על פסקת ההתגברות לצבור אלפי שיתופים. אם נסכם את טענתו, אומר סגל כי בג"ץ הוא מגן החלשים בתאוריה בלבד. לו היה כך בפועל, היתה הצדקה ליבבות השמאל. אך משהפקירם לגזירות הרוב הדכאני, קמה ההצדקה להתגברות על פסיקותיו הקלוקלות.

בשלב זה בוויכוח, ודאי שמעתם דעות רבות בנושא. מימין ומשמאל מסבירים לנו מדוע בג"ץ - כן או לא - התערב יותר מדי והאם הוא מגן המיעוטים. בפועל, המלומד שבמשפטנים לא יוכל לכמת מידע זה בראשו. כבכל נושא, 99.9% מהטקסטים על פסקת ההתגברות, אינם מגובים בנתונים והוכחות. המתדיינים קובעים מסמרות בנוגע להטיה בעשרות אלפי בג"צים, על סמך הבודדים שתקעו יתד בזיכרונם ומתבססים על דגימה לא-רנדומלית של שבריר האחוז. כמו אדם שגר בסמוך לאצטדיון ומשוכנע כי 90% מהאוהדים בארץ הם של אותה קבוצה, כך גם אלה המתבטאים בנושא זה ללא נתונים, ביושבם מחוץ לאצטדיון הפוליטי אליו הם משתייכים.

וזה לא שסגל משוכנע שבג"ץ איננו מגן החלשים בעוד השמאל משוכנע שכן. רק מי שלא קוראים מחוץ למחנה יחשבו כך. סגל פשוט הצליח לכתוב טקסט שלם על הפקרת המיעוטים בידי בג"ץ, מבלי לציין אחד שאיננו יהודי: אין ערבים, בדואים, דרוזים, יהודים שיהדותם אינה מקובלת על החרדים, מבקשי מקלט או פלסטינים. זו, כידוע, תופעה הולכת ונרחבת בימין, המשוכנע בניגוד לכל סטטיסטיקה, כי בין הים והירדן היהודים הם בחזית המקופחים ושככל שישנן אפליות - הדתיים, המתנחלים והיהודים סובלים מהן, בעוד שהערבי והחילוני חוגגים על חשבונו.

פעם חשבתי שזאת הצגה לצורך קידום אג'נדה פוליטית (לא דבר פסול מבחינתי ואינני חסיד של אמת הבאה על חשבון הצדק). אך ככל שהתבגרתי, הבנתי שמחקרים ונתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באמת לא רלוונטים וחלק ניכר מהחושבים כסגל, משוכנע שבישראל היהודי הוא בתחתית. ושנכפית עליהם ההכרה במצוקתם של לא-יהודים, יסבירו כי "הנתונים משקרים" או שמצבם הוא תוצר התנהלותם, אם לא של הגנטיקה או התרבות הלא-יהודית שלהם (בדומה למצביעי טראמפ המשוכנעים שהלבנים מקופחים בארה"ב ושמצוקות המיעוטים הן פיקטיביות - אם לא תוצר של תרבותם העצלנית והפושעת).

והרי סגל לא לחלוטין התעלם מהערבים. הם בתוך הטקסט שלו בדיוק בתור אותם נחותים, שסבלם נובע מהיותם. הוא מזכיר כיצד בג"ץ לא הגן על מתנחלי עמונה המסכנים, שבסך הכל התיישבו ביודעין על אדמה גנובה וכתוצאה מכך נחשפו לעונש הנורא מכולם: מציאת קרקע חלופית, בניית הבתים מחדש ופיצוי של מיליוני שקלים - הכל על חשבון המדינה. אלו קורבנות הבג"ץ של סגל: עבריינים שכאשר נתפשים בעבריינותם, מפוצים על הנזק שנגרם להם כתוצאה מהאכיפה. 

יש, כמובן, דאגה לערבים, שהם בעצם בעלי הקרקע (וסגל מאשר זאת באגביות ותוך התעלמות מאלמנט הפשע שנגזר מכך). אך דאגתו היא לפיצוי שהפסידו בלבד, כאילו שבג"ץ חיבל להם בעסקת מכר ולא הגן עליהם משוד. או כלשונו: "במקום פיצוי הגון לבעלים הערבי ובית למתנחלת היהודיה נותר הוא בלי פיצוי והיא - בלי בית". בכך מצטרף סגל ללהקת הבכיינות החדשה שסוחפת את המדינה בעשורים האחרונים: אכלו לי את שגנבתי, שתו לי את שגזלתי.

אתם מבינים, לסגל ולמתנחלים האדמה היא קדושה שיש לגאול, אפילו בדם. בעבור הערבי, לעומת זאת, ההפסד איננו באבדן אדמתו - כי אין בו אהבה לאדמה או לארץ, כמובן, אלא רק חומרניות בצעתית - אלא באבדן הרווח הכפוי. אם היו אומרים זאת על יהודים, היינו אומרים שזו אנטישמיות.

והמיעוט השני הסובל מבג"ץ לשיטת סגל? החרדים, כמובן: "83% מהחוקים שפסל [בג"ץ] בשם הפגיעה בשוויון היו כאלה שהרוב חוקק לטובת המיעוט החרדי". סגל מתעלם פה מכך שאין פסיקה לטובת ציבור אחד אשר אינה לרעת אחר וכנראה שפגיעה בערכי דת ברורה לו ככזאת, אך בערכי החילונים זה פשוט מעשה שהכל היו מרוויחים ממנו, לולא רשעותו של בג"ץ. וכך, לפי סגל, נותרו החרדים חשופים לרודנות של משלם המיסים הישראלי, שברוב חוצפתו, לא רק שמתלונן על שנכפים עליו חוקים ומנהגים לא לו, אלא גם מסרב להכיר בזכותם המולדת שלא לשרת בצבא, להרבות בילדים בעזרת סבסודו, תוך הגדרתו כ"עגלה ריקה" ונחותה, אך שימושית להובלת ערמות מזומניו אל מוסדות לימודיהם, המנותקים מצרכי הכלכלה המודרנית.

אל תבינו אותי לא נכון. אין ציבור - רוב או מיעוט, עשיר או עני - שלא סובל מתישהו מאפליה או קיפוח (ואבהיר כי אני משתמש בטקסט זה במודע בהכללות שלהן חריגים רבים). אבל אלה הדוגמאות שמצאת? אלו החלשים שבג"ץ בגד בהם? האנשים שגונבים אדמות ומפוצים על כך והאנשים שמרצונם בוחרים בחיי עוני ובידול ונתמכים בכפייה על ידי יתר אזרחי ישראל?

לא זו אף זו, שני הציבורים שבחר סגל הם כמובן שני הציבורים הנהנים מיצוג יתר בכנסת. יש פי שניים מתנחלים בכנסת, מאשר חלקם באוכלוסייה ואם מוסיפים את המתנחלים שאינם גרים בהתנחלויות (דוגמת בנט ושקד, שגרים בתחומי הקו הירוק אך ליבם מעבר לו), לפחות פי ארבעה. ובעוד שהחרדים מהווים כ-9% מהאוכלוסייה, הם מהווים כ-11% מהכנסת (וגם זה רק בגלל שאלי ישי שרף להם 4 מנדטים). אך גם בכך נחטא לאמת, שכן הם אינם סתם "בכנסת", אלא בקואליציה. יצוג באופוזיציה - שתפקידה נע בין פיקוחי להצהרתי - הוא כמעט חסר משמעות. בכדי להבין כוחם בפועל, יש למדוד חלקם בממשלה. שם המתנחלים הם לפחות 16% (יותר מפי 3 מחלקם) והחרדים - 21% (יותר מפי 2). וזאת לפני שדשנו בכך שרבים מהחרדים הם מתנחלים (כ-15%) ורבים מהמתנחלים הם חרדים (כ-30%), כך שיש להם, בנוסף, גם כפל-ייצוג פנימי (או כפי שסגל היה מגדיר זאת - כפל נרדפות).

סגל כועס על בג"ץ שאינו מגן על ה"חלשים" הללו, המיוצגים ומתוקצבים בכפולות מחלקם באוכלוסייה ושכל אורח חייהם - אשר הוא זה שבכל זאת מכניסם לקבוצת הקורבן (כמפונים או כעניים) - הוא מבחירתם החופשית ולא מכפיית בג"ץ או רוב מדומיין שאנסם להריונות רבים, חינוך מיושן והסלילם לעוני וגזל אדמות. סגל דורש שבג"ץ יגן על שתיים מהקבוצות החזקות ביותר בישראל מהפגיעה הנוראית הנגרמת להם על ידי העריצות של רצונם החופשי, מהשלטון של הפלסטינים הכבושים ומהסחטנות הנוראית של משלם המיסים הישראלי המממן את קיומם. הקרונות מלינים על רשעותו של הקטר.

כשאתה מאמין בזה - כמו באותו איור מפורסם של מיש, בו השרירן הישראלי-יהודי מביט בראי ורואה ילד קטן עם טלאי צהוב - אין פלא שתגיע למסקנה שבג"ץ איננו מגן החלשים. כשאתה מאמין, כמו נתניהו, שלמרות היותך ר"מ מכהן מזה כעשור, אתה למעשה החלש והנרדף, אין פלא שתשתכנע בקיומה של דיקטטורת שמאל-תקשורת-בג"ץ. כשאתה מאמין, כמו הצל וצלליו, שערבים עושים כרצונם בישראל, בעוד היהודים נרדפים ללא רחם, אין פלא שתחשוב שהקרן החדשה לישראל היא התמנונאצי השולט בכל.

הגן עלינו, בג"ץ!

הגן עלינו מטורי הדעה ב"הארץ" ומההפגנות של השמאל, שהם, כידוע לכל, מוקד הכוח בכל מדינה. הגן עלינו, השולטים, היושבים בממשלה, המיוצגים בכפולות מחלקם! הגן עלינו מהשמאל אותו ריסקנו ומהפלסטינים אותם כבשנו.

זו העת! זו השעה האחרונה לפעול, בשארית כוחותינו הדלים, כבעלי השררה. אנו נדרשים לפסקת התגברות בגלל עריצותו של המיעוט השמאל-בג"צי על הרוב שהוא אנו, ואנו מצדיקים פגיעה זו בכך שהוא אינו מגן על המיעוט שהוא אנו מפני הרוב שהוא הוא.

ויותר מכל, הגן עלינו מראות הפרדוקס שבדברינו. כי אם נהיה כנים לרגע, אינך פוגע בנו בפסיקותיך, בג"צי שלנו. יש מאיתנו כיום יותר משהיו אי-פעם, כוחנו רב מבכל נקודה בעבר, עד כי אנו מוחים על כוחו של בג"ץ, בעודנו מנהלים דיון על האם כן או לא בא לנו לבטל את קיומו.

לא... מה שאנו באמת זקוקים לו ממך, בג"צי, הוא שתגן עלינו מהסתכלות על המציאות נכוחה, דרך עובדות ונתונים אמפיריים. כפי שאמר בזמנו סטיבן קולברט אל פניו ההמומות של הנשיא בוש: היטב ידוע כי למציאות יש הטייה שמאלנית-ליברלית.

לא... אין אנו זקוקים להגנה ממעשיך, אשר הם לכל היותר כמו הילד הנלחם בגלים. אנו זקוקים להגנה מהמשמעות המוסרית של אמירותיך. אתה הרי לא לוקח את אדמתנו, גם אם נדמה לרגע שאתה כן. עוד טרם יבשה הדיו על פס"ד המורה על פינוי וכבר סומנה הקרקע החלופית-פלסטינית, המיליארדים לתקצב את הבנייה מחדש והמיליונים כפיצוי על הענשת הפושע.

לא... לא את הקרקע אתה שומט מתחת לרגלינו, אלא את המוסריות שבהחזקתה. לא את הכסף אתה לוקח מכיסינו, אלא את היכולת לטעון, ללא בושה, כי הם שלנו למרות שתפורים הם במכנסיהם של אחרים.

הגן עלינו, בג"ץ. לא ממעשיך, אלא מהמשמעות של עצם קיומך, המתעקש ברשעותו להזכיר את קיומם של אחרים.

הקריקטורה של מיש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ