תהרגו אותי, מפה אני לא זז - ילידת 1950, יומן אינטימי - הארץ

תהרגו אותי, מפה אני לא זז

הגיע גם אלי מכתב חשבון הנפש המאוד אישי שכתב יורם יובל, נכדו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ', לבנו של ההיסטוריון והפילוסוף בנציון נתניהו. מכתב מלב אל לב שכואב הלב

אסתר אשכול
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יורם יובל. איזה פוליטיקאי מהסוג האמיתי יתאבד?
יורם יובל. איזה פוליטיקאי מהסוג האמיתי יתאבד?
אסתר אשכול

הוא כותב לו "עזוב אותך נתניהו, לך הביתה" ומסביר ומפרט למה כדאי לו לעשות את זה ויפה שעה אחת קודם. "ההיסטוריה תעריך את זה", כותב הנכד-של לבן-של. "הנה, רבין ווייצמן מחלו על כתרם, כסאם וכבודם, דאגו לך לתקדימים ומנדלבליט אוהב תקדימים. ומרוב שהוא אוהב תקדימים יש סיכוי לא רע שאולי הוא יתחשב ולא ישלח אותך לכמה שנים טובות בכלא".

שלא כמנהגי הרהרתי בעניין ושיהיה ברור: אין לי מושג על מה אני מדברת. ובכל זאת, עם כל הכבוד לרצון הטוב, החברי ומתוך הלב הנוסטלגי של פרופ' יורם יובל, אין דין וייצמן ורבין כדין בנו-של. השניים הראשונים, שגם הם שיחקו פעם את משחקי הכס, קורצו מחומרים אחרים. אצלם המלה "כבוד" באה מכיוון אחר, מהבית, בעוד הכבוד של בנו-של בא ממקום אחר, מהמקום של על-גופתי. נכון, גם זה מהבית, אבל באיגוף כוחני מימין.

אני לא מזלזלת חלילה. להפך. כוח זה כוח ויש לזה המון כוח. זה הכוח לא להתפתות ולהציץ לרגע שמאלה, "להוציא להורג" את כל מתנגדיך, ללבוש שריון טפלון ולא לחוש כאב. זה הכוח להיבחר שוב ושוב ולהתעלם משטויות כמו סיגרים ושמפניות ורכילות והשמצות. לפוליטיקאי אמיתי, כמו בנו-של, אך טבעי להיות חד-צדדי מכל הצדדים. מבחינתו ללכת הביתה זה ללכת אל הראש, לוותר על הכסא זה לוותר על הראש, ואיזה פוליטיקאי מהסוג האמיתי, כמו נתניהו, יתאבד? אה?

נתניהו בהלוויית נחמה ריבלין. ולעזאזל כל העולם ואשת חיקו
נתניהו בהלוויית נחמה ריבלין. ולעזאזל כל העולם ואשת חיקוצילום: הדס פרוש / פלאש90

אפילו אני, שבאמת באמת לא מבינה בפוליטיקה דבר וחצי דבר, יכולה לומר לכם שמי שמתפטר מכסאו רם הדרג על רקע מוסרי (כמו "לא אשב בבית אחד עם מי שלא אוהב אותי"), ובכן, מי שעושה את זה אינו פוליטיקאי. גם מי שמתפטר בגלל אשתו אינו פוליטיקאי. מה לעשות. ואני כמובן מתכוונת ליוליוס קיסר וקליאופטרה, כן?

מי שמזמינים אותו לקחת כיסא ולהצטרף לשולחן של הגדולים, החזקים והאמיצים, ולא משנה כמה נוראים ואיומים הם, ודוחה את ההזמנה והכיסא, הוא אינו פוליטיקאי. הוא מהמתחזים. טמבל, לך תשב לך שם בשקט, קח לך איזה סולמצ׳יק לטפס עליו, תעשה טוב לאנושות קטנה-קטנה אבל תעשה משהו עבור מישהו. כשאתה שם יש לך סיכוי, ולו פיצקלע, להשפיע על משהו ולא חשוב על מה. ואל תגיד שלא אמרנו לך. אם אינך יכול להם - תחבור להם, ואת זה אמרו כבר מזמן אנשים ממש חכמים. אני סתם מזכירה לך.

ובנימין נתניהו הוא הכי פוליטיקאי בלב ובנשמה שאני מכירה. לא שאני מכירה הרבה, אבל הוא בהחלט מייצג את הגווארדיה עליה אני מדברת. זאת שלא נולדה לוותר. שאין לה אלוהים. שתיקח את הסיכונים ולעזאזל כל העולם ואשת חיקו. נתניהו הוא האיש שאנחנו אוהבים לשנוא ולבחור בו שוב וכל מה שהוא עושה הוא עושה כי הוא יכול. אנחנו מרשים לו. לגמרי. עוד תראו שהוא ייכנס אחר כבוד לספרי הלימוד של משרד החינוך וייבחנו עליו בחמש יחידות. הוא יהווה קטגוריה בפני עצמה באוניברסיטה תחת המקצוע "שלטון-הון-סגנון-חזון-אסון" ואת רחוב ז׳בוטינסקי יסבו על שמו.

אסתר אשכול
אסתי אשכול |ילידת 1950, יומן אינטימי

אמרתי לעצמי: בובה, הגיע זמן בלוג. את אוטוטו 70 והגעת לגיל שחובה להתחיל. כמה קשישות בגילך מספרות מה עובר עליהן? ועוד ברמה האינטימית? ובכן, כל עוד את רואה משהו, מסוגלת להתמקד, מתלבשת לבד, לא מאכילים אותך, עדיין בלי חיתול, קדימה לעבודה. בטוח יהיו שניים-שלושה קוראים שימצאו עניין בפוסט טראומה שלך.

נולדתי ב-1950 בקיבוץ בעמק, אם לבת, חיה היום בפלורנטין עם חתול כתום ועציצים, מתעסקת בעיתונות, עריכה וכתיבה כבר 35 שנה, כיום עורכת ירחון מדעי חקלאי וכותבת פה ושם, עצמאית, למדתי משחק ולפעמים יוצא מזה משהו, חושבת על הזקנה אבל לא מתמוטטת מזה, חולה על עוגות קצפת וצלעות טלה, אופטימית סדרתית והרי העולם מצחיק ולמרות שזה נראה בלתי אפשרי אני עדיין מאמינה באהבה.

כך נראים חייה המצחיקים / עצובים / הזויים / מציאותיים וכל מה שבין אלה של מי שנולדה ב-1950 ומתכוונת לסחוב עד 2073.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ