אסתר אשכול
אסתי אשכול
איור תשבץ וסודוקו
"כל הלהרים את הראש, להוריד אותו, להרים, להוריד - רק מלחשוב על זה אני חוטפת סחרחורת"קרדיט: איור : ערן וולקובס
אסתר אשכול
אסתי אשכול

תשחצים. זה הדבר. כמעט בכל עיתון יומי יש תשחץ או שניים או שלושה. פעם קראו לזה תשבץ הוא זכה לעדנה כריזמטית. לצערם של חסידי התשבצים, קצב הטיפול בהם בימינו אלה לא מסתדר עם המרדף האנושי אחר מהירות החלקיקים. כל הלהרים את הראש, להוריד אותו, להרים, להוריד, להרים - רק מלחשוב על זה אני חוטפת סחרחורת ואקסנשוס (מכת מכשפה). הצוואר תקוע והדוקטור שם לך צווארון עבה כזה באמצע הקיץ. לנסות ולפתור תשבץ (להבדיל מתשחץ) זה עניין טרחני מכל זווית אפשרית, אלא אם כן זה הז׳אנר שלך או הפרקינסון האישי. 

לניסיון להתמודד עם נתוני התשבץ (להבדיל מתשחץ), ועוד כשאתה בפנסיה וחצי עיוור, יש סדר עניינים:

1. אוי זה תשבץ רציתי תשחץ.

2. אני בקושי רואה את ההגדרות, למה לא יכולים שם במערכת טיפה להגדיל את החריונים.

3. משקפיים שלי איפה אתם... או תודה לאל, על האף.

4. עיניים עולות ויורדות, עולות ויורדות. עולות לראות את המשבצות שתמיד את תוהה לפשר היצירה שבהן. בחנוכה למשל יש לזה צורה של חנוכיה שהלל ונבו הכינו בגן מפקקים, בפורים הגברת ושתי לא רוצה לרדת, ובל״ג בעומר תפוח אדמה שרוף בתוך מדורה דועכת.

כנס פותרי תשבצים וחידות היגיון ב-2010
כנס פותרי תשבצים וחידות היגיון ב-2010צילום: טלי מאייר

5. למרות הפונט הזבובי את מצליחה להבין שכתוב שם, לדוגמה: 1 מאונך - גלובוס (שתי אותיות) - וממהרת לחזור למעלה ולנסות ולחשוב למה התכוון יובל חמצני, בן כיתה וחבר מהמוסד החינוכי ותשבצן-על. נגיד שהחלטת שהתשובה היא עט, הכנסת אותה למקומה ואת ממהרת להוריד את הראש ל-3 מאונך - מי אמר למי: "משה, זה אני אלוהים מדבר אליך!" (5, 4). קשה, מה? תעברי הלאה, תוכלי לחזור לזה אחר כך.

מורידה את העיניים ל-11 מאוזן - רוצחת קרפדות סדרתית באוסטרליה, ומעלה אותן מיד לראות איפה יובל השאיר לך מקום וכמה. 20 מאונך - מה בין הלוח הנובי והלוח הסומלי (4, 5, 7). 26 מאוזן - בין כמה נקודות עובר קו ישר אחד ולאיזה קיבוץ שייכת להקת האירוסים של בית אלפא (3, 4).

אוח, והנה הגדרה אתגרית: 19 מאוזן - מה אמר לעצמו האדם הראשון שנחת על הירח (3, 5, 3, 3, 4). רוצים רמז? קבלו: א - י / מ- - - ו / ה - ה / כ - ן / ל - - י (לא, לא תמצאו את זה במורדו ולא אמרתי שיהיה קל). יש למישהו אקמול?

הבו לי תשחץ!

מהתרשמות אישית שלי, מהיום שבאה לי המאניה של התשחצים, ולא יעזור כאן לא ציפרלקס וגם לא וולבוטרין, נהיו לי יותר חיווטים בראש והניצוצות עפים שם לכל עבר. אם קודם לא יכולתי בשלוף להגיד לכם מי כתב את הספר "עלילות חסמבה במערת הקוונטים האפלה במנהרות הקוטב", מי היתה עוזרת ההפקה בסדרה האלמותית "קו אונידין" ומי ברא את האטום, הרי שהיום, לא תאמינו, אני גם לא יכולה. וזה לא קונץ להיכנס למורדו.

אבל מה, אסקופה נדרסת זה כבר ברור וידוע, שלחופה על אם הדרך גם זה מובן לחלוטין, מה זה גומץ למדתי השבוע, וגם מהם אינוס, סטולג', צ'אנב וג'לום (מדובר בצבי הנינג׳ה בגרסה נפאלית או פקיסטאנית?), מה זה צפיית רצף, אסונה, ועוד מלים מוזרות מתחום האקדמיה.

ולסיכומו של עניין לא ברור זה, שאין לי מושג למה העליתו אותו על הנייר, קחו אתכם גלובוס לכל מקום. אולי תפגשו תשחץ בדרך, תהנו מניצוצות חשמליים ומשיפור הזיכרון. והבה נחזור על אקסיומה שחוקה: אם תפתרו תשבצים עד גיל 121 ללא ספק תאריכו ימים.

אסתר אשכול

אסתי אשכול | |ילידת 1950, יומן אינטימי

אמרתי לעצמי: בובה, הגיע זמן בלוג. את אוטוטו 70 והגעת לגיל שחובה להתחיל. כמה קשישות בגילך מספרות מה עובר עליהן? ועוד ברמה האינטימית? ובכן, כל עוד את רואה משהו, מסוגלת להתמקד, מתלבשת לבד, לא מאכילים אותך, עדיין בלי חיתול, קדימה לעבודה. בטוח יהיו שניים-שלושה קוראים שימצאו עניין בפוסט טראומה שלך.

נולדתי ב-1950 בקיבוץ בעמק. אני אם לבת, חיה בפלורנטין עם חתול כתום ועציצים ועוסקת בעיתונות, עריכה וכתיבה כבר 35 שנה. למדתי משחק ולפעמים גם יוצא מזה משהו. לא קופצת ממטוס באמצע הלילה, לא שוחה עם כרישים ולא תומכת בכביסת מלים. קקה זה קקה, כמו חלק מהמטקבקים. לא חייבים להיות מוגלתיים, אז נחמד אם יהיה בינינו הסדר: אני כותבת ואתם נהנים. איך זה?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ