שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
איל מגד
איל מגד
נתניהו בישיבה של השדולה ללימוד התנ"ך בכנסת, בינואר
שרה נתניהו בישיבה של השדולה ללימוד התנ"ך בכנסת, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי
איל מגד
איל מגד

תמיד בעקבות המקרה הנדיר שבו אני מקדיש את הבלוג שלי לנושא פוליטי גרידא, אני מתחרט ומתבייש.

לא, זו לא הודאה בטעות – לרוב אני דווקא צודק. אלא שאחרי ששוקע האבק אני פשוט חושב מה שווה כל הפוליטיקה הזאת. מה זה בעצם חשוב אם אהוד ברק יחליף את ביבי מחר, או אם שלומי לחיאני יירש אותו מחרתיים. איזה ערך יש לשינוי השלטון אם הלבבות לא משתנים. מה שווה מהפך כזה או אחר, אם יום-יום, שעה-שעה, רגע-רגע, גם ברגע זה ממש שבו אני מקליד את המילים האלה, וברגע שאתה קורא אותם - ממש ברגע זה נעקדים בעינויים שלא ברא השטן עגל עול ימים, פרה טהורה, חזרזיר חמדמד, כבש צמרירי – דווקא החיות התמימות ביותר, שלא תוקפות ולא טורפות – נערפים ומומתים, כדי לספק את יצר הזלילה שלך; פשוט כדי להתווסף לאלף המאכלים האחרים שעומדים לרשותך, מבלי שיהיה צורך להפיקם בייסורי תופת. בלתי נתפס בעיניי שרובנו מצייתים לסיסמא "צא לנוף אבל אל תקטוף", חסים על פרחי הבר, אבל בה בשעה מקפדים חיי כבש וזוללים אותו לתיאבון באותו חיק טבע ממש.

מה שווה הפוליטיקה אם היא לא משנה את המצב הבלתי נתפס הזה?

בעקבות מאמר קודם במסגרת זו, שהעלה תהייה איזה פשע חמור יותר – הכיבוש, או טבח של עגל , פנו אלי פעילים לזכויות בעלי חיים בזו הלשון: "אנחנו יודעים שאתה ידיד של משפחת נתניהו, ויש לנו בקשה, שבמפגש הבא שלך איתם, ואולי דרך שרה, תצליח להשפיע על תעשיית החלב המחרידה. למשל, כדאי לדעת שהסכם הסחר שנחתם לאחרונה עם סין, יגרום להנצחת הזוועות המתלוות להעלאת תפוקת החלב אצלנו. תעשה חסד גדול אם תזיז משהו כדי שיבטלו לפחות את ההסכמים הללו." הפנייה הנוגעת ללב - המייחסת לי כוחות שלצערי אינם קיימים ברשותי, וממנה מסתבר, שלפוליטיקה יש קשר לא רק לזכויות הפלשתינים שחיים תחת חסותנו, אלא גם לזכויות בעלי החיים הנתונים למרותנו - מזכירה נשכחות: את הרגע המאושר בחיי, אולי, שבו עלה בידי לבטל החלטת ממשלה הנוגעת להורדת המכסים על בשר מיובא, ובעקבות זאת לעצור טרנספורט של עגלים שנידונו לבלות שלושה שבועות בים, לא בהפלגת תענוגות, בדרך לבתי מטבחיים בארץ הקודש.  

שף טובל חתיכת בשר בכלי
לפוליטיקה יש קשר לא רק לזכויות הפלשתינים שחיים תחת חסותנו, אלא גם לזכויות בעלי החיים הנתונים למרותנו

לדאבוני, חלפו עברו ימי הזוהר ההם, ולשרה נתניהו יש דברים יותר דחופים על סדר יומה, מאשר להשפיע בהשראתי על בעלה להדוף יוזמות עיוועים של שר אוצר שיוזילו את מחיר הבשר. זה היה אירוע חד פעמי, שלא יחזור כנראה. התמזל מזלי כעבור זמן קצר להסב לארוחת ערב - במלבורן, מכל המקומות - כשלצידי יושב לא אחר מאשר פיטר זינגר, שספרו פורץ הדרך "שחרור החיות" הוא ספר קודש במסדר הלוחמים לזכויות בעלי חיים. סיפרתי לו על ההישג שלי. הוא לא ידע את נפשו מרוב התרגשות: "זה החלום של כל אחד ואחד מאיתנו," הוא אמר, "לחולל נס כזה. אתה את שלך עשית."

האמת היא, שגם ההישג ההוא היה מפוקפק. מרוב שמחה לא שאלתי את עצמי מה כבר משנה לעגל האומלל לאיזה יעד נשלח הטרנספורט שלו – לדיר אל אסד או לג'דה, לאושוויץ או למיידנק. הרי לא שלחו אותו מהנמל בחזרה לאמו ברפת. רק את מצפוני הצלתי, לא אותו.
קבלו בבקשה סרטון המראה מה עדיין בכוחנו לעשות:

איל מגד
איל מגד |מגד נגד

אני אנטי הומניסט. בניגוד לאקסיומה האנושית השתלטנית, אני לא מבחין בשום יתרון שיש לאדם על יתר היצורים החיים בעולמנו. הפשעים המתבצעים נגד בעלי החיים הם בראש מעייניי, ומן הסתם אהיה לפֵה לחלכאים ונדכאים אילמים אלה, אך לא אניח גם לעניינים פחות חשובים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ