הכיבוש משחית – בעיקר את השמאל

הרוע שבכיבוש, עם כל הכבוד, איננו מוחלט עד כדי כך. לפחות על פי השקפתי הלא שמאלנית בעליל

איל מגד
איל מגד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עימותים עם חיילי צה"ל במחסום חווארה
מחסום חווארה. הרוע שבכיבוש, עם כל הכבוד, איננו מוחלט עד כדי כך. לפחות על פי השקפתי הלא שמאלנית בעליל. בכל זאת, נכבש כאן עם שהשאיפה שלו לכלותינוקרדיט: JAAFAR ASHTIYEH/אי־אף־פי
איל מגד
איל מגד

יש לי חבר שניתק את הקשר איתי, כי אני לא נגד הכיבוש באותה מידה שאני נגד אכילת בעלי חיים. העובדה שאיני נחרץ נגד הכיבוש, כמו שאני נחרץ נגד שחיטת עגלים, הופכת אותי בעיניו לאדם בלתי מוסרי. "אתה אמנם טבעוני", כתב לי (גם הוא, אגב), "אבל לא שמאלני – ולא מוסרי".

כך, כהָאי לישנא. כשהטיח את זה בפניי במייל הפרידה שלו ממני, לא האמנתי למראה עיניי. אנחנו אמנם לא חברי ילדות, שדינם כדין משפחה, אבל בשנים האחרונות עברו עלינו שעות רבות יחד, בייחוד בירושלים הכבושה, סמטאותיה וחומוסיותיה, ובסך הכול היינו תמימי דעים באשר למצב האנושות ובכלל. ולפתע, הגט המשונה הזה. עניתי לו בקצרה, וסיכמתי: "תחשוב כאוות נפשך שאתה נעלה עלי מבחינה מוסרית, ולו רק בזכות הקצף שעולה על שפתיך, כשאתה מבטא את הסיסמאות המקנות לך את הזכות הקדושה להתהדר בתואר הנכסף 'שמאלני'. זו היתה מחמאה בעיניי שהואלת להדיר אותי מקהל זה".

מאחר שאת 50 שנות כיבוש השטחים במלואן עברתי כאדם בוגר העומד על דעתו, אני נוטל לעצמי זכות לקבוע, שהנזק הגדול ביותר שגרם הכיבוש הוא השחתת השמאל הפוליטי. היה לנו שמאל מפואר, אין מה לדבר. הוא הוציא מקרבו את גדולי ההוגים, הוא הוביל את יצירת התרבות העברית. אין טעם למנות את שבחיו הידועים. אבל במהלך 50 שנות כיבוש השטחים הוא פשוט התחרפן. מה שנותר ממנו זה שנאת התנחלויות ואיבת עולם לנתניהו. אלה הן אושיות השמאל, ועליהן תפארתו. כל המרבה בניאוצם של הסיטרא אחרא הללו הרי זה משובח. היות שחברי לשעבר לא שמע ממני עשר פעמים בדקה את המנטרות "ביבי המנוול", "ההתנחלויות המתועבות", או "סמוטריץ' הנאצי" – נשללה ממני הזכות הגדולה לארח לו לחברה. פשוטו כמשמעו.

קחו לדוגמא את אורי משגב (שלרגע איני מפקפק במניעיו המוסריים) ששמאלנותו אמנותו. במאמרו האחרון הוא מאשים את הימין בארץ כמייצר הבלעדי של "האופל והרוע". הימין הוא השטן, נאמר שם מפורשות. "אין טעם אמיתי לקיום ללא התנגדות לאופל ולרוע הזה". אתה קורא ולא מאמין למראה עיניך. הרי באותו רגע שבו עולה עגל מעונה בייסורי תופת על צלחתו, תורם משגב לאין ערוך יותר אופל ורוע לעולם, מאשר סמוטריץ' השטני בכבודו ובעצמו.

הפגנת השמאל בכיכר רבין
הפגנת השמאל בכיכר רבין. מה שנותר מהשמאל הישראלי זה שנאת התנחלויות ואיבת עולם לנתניהו. אלה הן אושיות השמאל, ועליהן תפארתוצילום: אוליבייה פיטוסי

הרוע הטמון בעגל השחוט הוא מוחלט – גם משגב עצמו הודה לא פעם בכניעה ליצר הבלתי נשלט המאפשר אותו. אבל הרוע שבכיבוש, עם כל הכבוד, איננו מוחלט עד כדי כך. לפחות על פי השקפתי הלא שמאלנית בעליל. בכל זאת, נכבש כאן עם שהשאיפה שלו לכלותינו איננה עורבא פרח, והיא לא נולדה ב67', אלא יחד עם הציונות, שמשגב וחבריו עדיין רואים את עצמם חברים במסדר שלה.

כשאני טוען שהשמאל התחרפן, אני מתכוון לזה שהוא הפך לאינקוויזיציה, שאינה שונה במהותה מהמוסד הימי ביניימי המקורי. הוא צד מכשפות, וזה עצם מהותו. הכיבוש המחורבן - שבאופן אישי שטמתי אותו מיומו הראשון, ויש לכך עדויות בכתובים – הוא שגרם לפשיטת הרגל הזאת.

איל מגד

איל מגד | |מגד נגד

אני אנטי הומניסט. בניגוד לאקסיומה האנושית השתלטנית, אני לא מבחין בשום יתרון שיש לאדם על יתר היצורים החיים בעולמנו. הפשעים המתבצעים נגד בעלי החיים הם בראש מעייניי, ומן הסתם אהיה לפֵה לחלכאים ונדכאים אילמים אלה, אך לא אניח גם לעניינים פחות חשובים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ