לא, אני לא צוחק: שרה נתניהו היא צדיקה - מגד נגד - הארץ

לא, אני לא צוחק: שרה נתניהו היא צדיקה

איזו צדיקה היא שרה נתניהו, שהופכת את כולכם לצדיקים. רק בזכות התכונה המופלאה הזאת ילבינו חטאיה כשלג

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שרה נתניהו
שרה נתניהו היא הטוּב בהתגלמותו לעומתכם, זאת האמתקרדיט: אי־פי
איל מגד
איל מגד

מי שיצאו מדעתם אלה אתם, ולא היא. הטירוף הוא לא של שרה נתניהו, אלא שלכם. של כולכם. כל אלה השקועים במדמנה של עצמם; במדמנה הקיומית, שאין ממנה מנוס.

פשוט מצאתם מדמנה אחרת לשקוע בה – זה כל הסיפור. פתאום כולכם צדיקים, בני אדם למופת. לא סוטים ימין או שמאל מתֶקן הצדיקוּת, נקיי כפיים וברי לבב. כולכם חיים בצמצום, ממש מסתגפים. איש לא "זוקף הוצאות", כולם אזרחים למופת. איזו צדיקה היא שרה, שהופכת את כולכם לצדיקים. רק בזכות התכונה המופלאה הזאת ילבינו חטאיה כשלג.

שרה נתניהו היא הטוּב בהתגלמותו לעומתכם, זאת האמת. בזמנו ביקשתי ממנה לשטוח את תחינתה, שיעצרו את משלוח העגלים מאוסטרליה. "ויה דולורוזה", כתבתי לה, "היתה לונה פארק, לעומת מה שהעגלים האלה צריכים לעבור בשלושת השבועות של הטרנספורט מאוסטרליה לארץ הקודש. תעשי מה שאת יכולה." "אני אראה מה אפשר לעשות," השיבה מייד. והיא עשתה. עקפה את הנהלים, כן. לא עניין אותה כלום. היא לא בן אדם תיקני, וטוב שכך. אולי עמד מול עיניה אבא שלה, חניך ישיבת בעלי המוסר הטבעונים, "נוברדוק", שפעם אמר לי, שהיחס לבעלי החיים מעכיר את חייו, והלוואי שבגילו המופלג היה יכול להתענות למענם, כמו בצעירותו בישיבה. או אולי זכרה את הפסוק המרטיט: "מה שעשיתם למען אחד מאחיי הקטנים האלה, לי עשיתם."

אז מה אם אכלה סושי "על חשבוננו"? שיהיה לה לבריאות. החיים שלה הם חיים ציבוריים, ולכן ההוצאות הן על חשבון הציבור. מה הבעיה, אין לה רגע פרטי. כל אלה שרודפים את שרה נתניהו, כמו שלא רדפו אף אישיות ציבורית אי פעם; כל אלה שמחטטים בחייה, כפי שלא חיטטו אצל אף אחד במעמדה אי פעם (ואצל מי מאיתנו לא ימצאו אם יחפשו) – פשוט חייבים שעיר לעזאזל. חייבים, כי הקורבן מטהר את מי שמקריב אותו. ומי שמתעקש על הקרבת קורבנות, חזקה עליו שיש לו ממה להיטהר.

שרה היא לא באמת שה לעולה, אלא רק מטאפורה, אבל לבה תמיד גם עם השה האמיתי, השה המעונה, השה שבאמת שופכים את דמו. זה לא מעט. מבחינתי זהו עולם ומלואו.

 אם נניח לשרה לנפשה, נהיה בני אדם יותר טובים; ואם נדבק בשנאתנו, בשמחה לאֵדה, בשאיפת הנקם, נישאר רשעים ועלובי נפש.

איל מגד
איל מגד |מגד נגד

אני אנטי הומניסט. בניגוד לאקסיומה האנושית השתלטנית, אני לא מבחין בשום יתרון שיש לאדם על יתר היצורים החיים בעולמנו. הפשעים המתבצעים נגד בעלי החיים הם בראש מעייניי, ומן הסתם אהיה לפֵה לחלכאים ונדכאים אילמים אלה, אך לא אניח גם לעניינים פחות חשובים. 

תגובות