מציון תצא תורה: כשיהודי איראן הוכפפו לרבנות בישראל

בעקבות הפרסום על ניסיון הממשלה להכפיף את יהודי התפוצות לבתי הדין הרבניים, מצאנו בארכיון "הארץ" מקרה דומה שאירע לפני חצי מאה בטהרן

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהודים בהמדאן, 1917
יהודים בהמדאן, 1917קרדיט: הספריה הלאומית של איראן
עופר אדרת
עופר אדרת

"תקדים שאולי לא מוגזם לקרוא לו היסטורי", דיווחה תהילה עופר ב"הארץ" ב-30 במרץ 1966. "קהילה יהודית הכירה בסמכותה המוסרית של ישראל כמרכז רוחני ליהדות הגולה. בבחינת, 'כי מציון תצא תורה'".

על רקע הדיווח של אור קשתי מסוף השבוע האחרון, לפיו הממשלה תנסה להכפיף את יהודי התפוצות לבתי הדין הרבניים בישראל, חזרנו חצי מאה אחורה ומצאנו, בארכיון "הארץ", גזיר נשכח מ-1966, שכנראה הקדים את זמנו.

העיתונאית תהילה עופר, שביקרה באיראן ודיווחה משם ל"הארץ", סיפרה באותה ההזדמנות על התרחשות מעניינת שאירעה שם בתקופה בה ישראל ניהלה עמה יחסים טובים.

הכתבה של תהילה עופר, "הארץ", 1966
הכתבה של תהילה עופר, "הארץ", 1966צילום: ארכיון "הארץ"

הנשים היהודיות באיראן, נכון ל-1966, הופלו לרעה באופן קשה בכל דיני האישות. "מעמד האישה האיראנית הוא מן הנחותים בעולם... נחות ממעמד האישה האיראנית בכללותו היה עד עתה רק מעמד האישה היהודית שם", דיווחה עופר. "מאחר ולגבי המעמד האישי מתחשבים השלטונות האיראניים רק בדינים הדתיים של העדות השונות, היתה האישה היהודיה מן המקופחות ביותר", היא כתבה.

לאחר שיהודיות איראן מאסו בדרכם של "החכמים", אשר קידשה "מסורות יהודיות עתיקות, המפלות לרעה את האישה והבת", כדברי עופר, הן החליטו לנקוט בצעד קיצוני: פנייה אל השח הפרסי, שיאפשר להן לקבל על עצמן את דיני האישות המקובלים על הנשים המוסלמיות.

המכתב שנוסח כבר עמד להישלח, אבל אז באה נקודת המפנה. חוה כהן, יו"ר מועצת ארגוני נשים בישראל, יצאה עם משלחת בת 20 איש מטעם הוועדה לזכויות האדם של האו"ם, שביקרה באיראן. בסיורה היא פגשה גם את הנשים היהודיות, שמעה על מצוקתן והבטיחה לעזור. 

הבטיחה וקיימה. בהמשך, המנהל הכללי של משרד הדתות, ד"ר ש.ז. כהנא, והרב עבודי, הרב הראשי של קהילת בגדד לשעבר, יצאו מישראל לאיראן. הם נפגשו שם עם ארגוני נשים, ישבו לשיחה עם נציגי הקהילה בטהרן ועם בית הדין הרבני שם, ובסיכום הדיונים הוציאו תקנות בענייני אישות, שיחייבו מעתה את הקהילה היהודית.

בין היתר, הוטל איסור על ריבוי נשים שהיה מותר עד אז; נקבע כי הבעל לא יכול להתגרש מאשתו בעל כורחה (עד אז הוא יכול היה לגרש אותה רק על ידי אמירת 'הרי את מגורשת' ועוד.

"המקרה הזה הוא דווקא חיובי, על פי בקשת נשים יהודיות מאיראן במצוקתן", אמרה השבוע עופר, כשנזכרה בכתבתה.

עופר אדרת

עופר אדרת | |ידיעת "הארץ"

בבלוג הזה נביא, מעת לעת, אוצרות ארכיוניים שמקורם בארכיון "הארץ", שיוצא לאור מאז 1919.

לבלוג "היסטוריה מתמשכת".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ