"הילד האנטישמי" שפרץ לשגרירות גרמניה בישראל - ידיעת "הארץ" - הארץ

"הילד האנטישמי" שפרץ לשגרירות גרמניה בישראל

בסוף שנות ה-70 עלה לכותרות אנדריי קילצ'ינסקי, צייר, פעיל מרכז ליכוד ואביה של סמדר, כשבאיומי אקדח דמה פוצץ שיעור גרמנית, התבצר בשגרירות ונחשד בתכנון לחטוף דיפלומט גרמני. בעקבות תקיפת שגריר פולין, חזרנו אל סיפורו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הפגנה נגד גרמניה, בר אילן, 1967
עופר אדרת
עופר אדרת

בדצמבר 1978 השתלטו שלושה גברים חמושים על המרכז לתרבות של שגרירות גרמניה בישראל, מכון גתה, ששכן אז בכיכר מלכי ישראל (לימים כיכר רבין) בתל אביב. השלושה היו חברים בקבוצה בשם "ארגון בל-נשכח", שבראשה עמד אנדריי קילצ'ינסקי, צייר שעלה לארץ מפולין 20 שנה לפני כן. סמוך לשבע בערב הם חדרו לאולם בו התקיים שיעור גרמנית, ודרשו מהנוכחים להרים את ידיהם. בהמשך הם ציוו על התלמידים לעזוב מיד את המקום.

כולם נמלטו משם למעט אישה בת 50 מפתח תקוה, ניצולת שואה. השלושה נעלו עצמם איתה במתחם, וניתקו את קו הטלפון המקומי לאחר שהודיע לעיתונאים כי הם מוחים על כך ש"התרבות הגרמנית השתלטה על ישראל". לצד זאת, דרשו כי גרמניה המערבית תבטל את חוק ההתיישנות על פשעי הנאצים. הדרמה הסתיימה ללא נפגעים כשהשלושה נכנעו למשטרה שהוזעקה למקום. האקדחים שהחזיקו התברר כאקדחי דמה.

כתבה על מעלליו של אנדריי קילצ'ינסקי

גם שנה לפני כן כיכב קילצ'ינסקי בכותרות, לאחר שפרץ לבניין שגרירות גרמניה, שהיתה אז ברחוב סוטין בתל אביב, והתבצר שם במשך שש שעות, במחאה על כך שהיא פתוחה ביום השואה. בתיווכו של העיתונאי דידי מנוסי הוא הסגיר עצמו למשטרה - יחד עם שותף נוסף למעשה. כמה חודשים לאחר מכן הוא נעצר שוב בידי המשטרה, הפעם בחשד כי תיכנן לחטוף דיפלומטים גרמנים ולהחזיקם כבני ערובה בבית קפה בתל אביב, במחאה על סחבת במשפטים נגד נאצים בגרמניה. בתקרית אחרת בה היה מעורב הוא הצית עצמו ליד השגרירות - ונפגע קל מכוויות. 

כתבה על מעלליו של אנדריי קילצ'ינסקי

ב-1981 נעצר כשניסה להפריע לקונצרט מיצירות ואגנר שהתקיים בהיכל התרבות בתל אביב. בשנות ה-90 עזב את הארץ ובהמשך נחשף כי ריגל בישראל בשירות ה-CIA האמריקאי. לימים נטען, כי מידע שהעביר סייע למעצר ג'ונתן פולארד. קשה להאמין, אך כמחווה של פיוס, הזמינה אותו לימים ממשלת גרמניה לסיור רשמי שם.

קילצ'ינסקי התפרסם בזכות עיסוקו כצייר, כחבר מרכז ליכוד וכן בזכות בתו, סמדר, השחקנית והדוגמנית. בארכיון "הארץ" שמורה כתבת פרופיל מרתקת אודותיו, פרי עטה של תמר מרוז. מסופר שם, כי הוא נולד לאב פולני נוצרי ולאם חצי יהודיה. "גדלתי בזמן המלחמה כאנטישמי כמו כל ילד פולני, ידעתי שיש משהו שקוראים לו יהודים; אלה שצלבו את ישו ושתופסים ילדים נוצרים, ושמים אותם בחבית עם מסמרים כדי להוציא להם את הדם בשביל לאפות מצות לפסח", סיפר.

הכתבה של תמר מרוז

"בזמן המלחמה ישבתי עם עוד ילדים וראינו רכבות משא בדרך למחנות ההשמדה. ראינו אנשים וילדים נאחזים בידיהם בתייל שבחלונות ומנסים להגיד משהו. אבל כולם אמרו, 'זה שום דבר, אלה רק יהודים'. קיבלנו כמובן מאליו, שיהודים אינם בני אדם". רק אחרי המלחמה סיפר לו אביו כי הציל יהודים בשואה. לימים הוכר כחסיד אומות עולם בידי יד ושם.

החודש נזכרנו בסיפורו של קילצ'ינסקי בעקבות התקרית האחרונה ביחסים הטעונים בין ישראל ופולין, במהלכה ירק תושב הרצליה לעבר שגריר פולין בישראל. גם היא ברחוב סוטין.

עופר אדרת
עופר אדרת |ידיעת "הארץ"

בבלוג הזה נביא, מעת לעת, אוצרות ארכיוניים שמקורם בארכיון "הארץ", שיוצא לאור מאז 1919.

לבלוג "היסטוריה מתמשכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ