כשיואל מרקוס גילה את הפקס, והתאכזב - ידיעת "הארץ" - הארץ

כשיואל מרקוס גילה את הפקס, והתאכזב

לפני 30 שנה חזה הפרשן הבכיר של "הארץ" כי "לא רחוק היום ואדם לא יצטרך עוד לעזוב את ביתו". אבל לצד השבחים, גילה כי הפלאפון והמזכירה האלקטרונית לא יפתרו את הסכסוך עם הערבים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יואל מרקוס
מרקוס. "אחרי הביפר, הפלאפון והמודם היה הפאקס לחלק חיוני בחיינו, בעצם בחיי כלל האנושות". צילום: ינאי יחיאל
עופר אדרת
עופר אדרת

לפני 30 שנה, בקיץ 1989 (מי היה מאמין שכבר עברו 30 שנה!) גילה יואל מרקוס, מבכירי כתבי ופרשני "הארץ" במאה שנותיו, את הפקס והצטער על כך שהוא לא יתרום לקידום השלום במזרח התיכון. במאמר מכונן תחת הכותרת "על הפאקס וכל השאר", סיפר מרקוס, בדרכו הייחודית, על ההתמודדות שלו עם הקידמה.

"לפני כמה ימים התקשרתי למכוניתו של איש עסקים אי-שם על כבישי הארץ. נהגו הודיעני כי הבוס שלו נמצא בקו השני וממתינה לו עוד שיחה. בערב התקשרתי לבית, ומן האפרכסת פילח את אוזני צפצוף מוזר. התקשרתי שוב למכוניתו. מזכירה פלאפונית-אלקטרונית הודיעתני שתוך כמה דקות יתקשרו אלי. כעבור חמש דקות היה האיש על הקו מטלפון שני בביתו שמספרו חסוי עם התנצלות שהקו השני, כלומר הראשון, מחובר מעתה ל'פאקס'. אם תפוס אצלי, אומר האיש, FAX ME".

המאמר של מרקוס, 1989
"אולי גם מצרכים יבואו מהסופרמרקט לביתך באמצעות פאקס תלת-מימדי"צילום: ארכיון "הארץ"

"עד לפני שנתיים-שלוש לא שמעו כאן את המושג 'פאקס' - הלא הוא שם חיבה ל'פקסימיליה', שתרגומה הוא הכפלה או העתק. כיום הרבה מאוד אנשים אינם מסוגלים לתפוס איך היו מסתדרים בלעדיה. אחרי הביפר, הפלאפון והמודם היה הפאקס לחלק חיוני בחיינו, בעצם בחיי כלל האנושות".

בהמשך המאמר - כעשור לפני שהאינטרנט חדר לכל בית בישראל - חזה מרקוס כי "לא רחוק היום ואדם לא יצטרך עוד לעזוב את ביתו כדי לתפקד", והסביר: "מביתו יהיה קשור למשל לכל בורסות העולם בזמן אמת, ייתן פקודות קנייה ומכירה בנקישת מקשיו, ייתן הוראות להעברת כספים באמצעות קשר המחשב לבנק שלו, מחשבים משוכללים ינסחו את החוזים השמנים ואלה יידונו בישיבות טלוויזיות-טלפון וייחתמו באמצעות הפאקס תוך כדי התייעצות עם עורכי דין באמצעות טלפונים מוגנים במערבלי ביטחון ביתיים". מי יודע, סיכם מרקוס, "אולי גם מצרכים יבואו מהסופרמרקט לביתך באמצעות פאקס תלת-מימדי", והקדים בכמה עשורים את מהפכת המדפסת התלת-ממדית.

בחלקו השני של המאמר קבע מרקוס כי הטכנולוגיה החדשה, אותה כינה - "האופיום החדש של ההמונים" - לא פתרה בינתיים בעיות יסוד. "היא לא מצאה תרופה לנזלת וגם לא תחליף יעיל לסיכת הביטחון", התלונן. ואפילו לא את הסכסוך הישראלי-ערבי, הוסיף. "עם כל פרץ הקידמה, נשאר כנראה האדם פרימיטיווי".

עופר אדרת
עופר אדרת |ידיעת "הארץ"

בבלוג הזה נביא, מעת לעת, אוצרות ארכיוניים שמקורם בארכיון "הארץ", שיוצא לאור מאז 1919.

לבלוג "היסטוריה מתמשכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ