כאן קבור אדולף היטלר היהודי - ידיעת "הארץ" - הארץ

כאן קבור אדולף היטלר היהודי

כן, לא טעיתם. הכותרת הזו הופיעה ב"הארץ" בשנות השלושים של המאה שעברה ואפילו היתה מדוייקת. אז מיהו אותו היטלר יהודי? בלוג ארכיון "הארץ" יצא לבדוק

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
המצבה של היטלר היהודי, בוקרשט
עופר אדרת
עופר אדרת

"עולים לקברו של אדולף היטלר אשר בבית הקברות היהודי בבוקארשט", כך בישרה הכותרת המוזרה באחד מעמודי "הארץ" בשנות השלושים של המאה הקודמת.

בכתבה דווח על "תגלית בבית הקברות היהודי" שבבירת רומניה. התברר, כי במקום נמצאת מצבה מ-1892 ועליה הכתובת: "איש יקר רוח" וכן הביטוי "ואהבת לרעך כמוך". מתחת לשם הנפטר, בעברית, אברהם שמואל, הופיע השם המפתיע, ברומנית, "אדולף היטלר". "מצבה זו עוררה עניין בין יהודי בוקארשט ורבים מהם מבקרים את הקבר שעל מצבתו חקוק שמו של 'המנהיג' הנאצי", דיווח "הארץ".

מתוך הכתבה ב"הארץ", שנות ה-30

באותם ימים, אחרי עליית הנאצים לשלטון ובטרם התבררו ממדי השואה, דווח בתקשורת העולמית על התגלית ולימים נטען כי היטלר עצמו חש מאוים ממנה - שמא יחשוד מישהו כי יש לו סבא יהודי. חדי העין, עם זאת, הבחינו מייד כי לא מדובר באותו שם משפחה, שכן במקרה היהודי נכתב "היטלר" באופן זה: Hittler (עם שתי t). למרות זאת, המקרה מפתיע, מתמיה ומעורר מחשבה (וחלחלה).

אז מי היה אותו אדולף היטלר יהודי, שמת שנים לפני עלייתו של אדולף היטלר הנאצי לשלטון, בגיל 60 בלבד? כל שידוע הוא שלאותו אדם היתה חנות כובעים ברחוב רויאל בבוקרשט. הוא עזב את העולם כשהיטלר (האמיתי) היה בן שנתיים בלבד. בזמן מלחמת העולם השנייה אלמונים חיבלו במצבה שלו, והסירו ממנה את הכיתוב "היטלר" ברומנית. רק ב-1987 חזר המצב לקדמותו ביוזמת רבי משה רוזן.

עופר אדרת
עופר אדרת |ידיעת "הארץ"

בבלוג הזה נביא, מעת לעת, אוצרות ארכיוניים שמקורם בארכיון "הארץ", שיוצא לאור מאז 1919.

לבלוג "היסטוריה מתמשכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ