שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פעם אחת ולתמיד: למה דיווח "הארץ" כי היטלר "עושה רושם טוב"?

ב-1932 נשלח כתב העיתון בברלין לסקר משפט דיבה שבו נתבע מנהיג הנאצים בידי אחד מיריביו. הרושם החיצוני שעשה היה טוב, ציין הכתב, ובכך סלל את הדרך לפייק ניוז שנמשך עשרות שנים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
היטלר ב-1932. נראה צעיר לגילו
היטלר ב-1932. נראה צעיר לגילוקרדיט: הארכיון הפדרלי הגרמני
עופר אדרת
עופר אדרת

כבר כמה שנים שמופצת ברשתות החברתיות ידיעה מטרידה, ממנה משתמע שעיתון "הארץ" תמך באדולף היטלר בתחילת דרכו. "הארץ ב-1932: היטלר עושה רושם טוב" היא כותרת הדיווח הזה ומתחתיה הפרשנות: "עכשיו כולנו יודעים מה שווה עיתון הארץ והדיווחים של העיתונות השמאלנית בכלל". בתקווה (שאין שום סיכוי שתתגשם) לשים קץ לשמועות, לפרשנויות ולפייק ניוז, הנה, בפעם הראשונה, הסיפור המלא מאחורי הדיווח של "הארץ" על היטלר מ-1932. קיראו ושיפטו בעצמכם.

השנה היא 1932. התאריך הוא 28 בינואר. סופר "הארץ" בברלין, גרשון סוויט, מדווח מבית המשפט תחת הכותרת "אדולף היטלר בכבודו ובעצמו". על דוכן הנאשמים עומד מנהיג המפלגה הנאצית, שמתגונן מפני תביעת דיבה שהוגשה נגדו על ידי ולטר שטנס, בכיר בס"א (פלוגות הסער הנאציות), שנה לפני מינויו לקאנצלר. ב-1930 הוביל שטנס מרד נגד היטלר על רקע מתיחות פנימית בתוך שורות הנאצים. כתוצאה מכך, הוא סולק מהמפלגה. בהמשך, העיתון של היטלר, "פלקישר ביאובאכטר", דיווח כי שטנס היה שטינקר, שבמקביל לתפקיד שמילא בשורות הנאצים עבד במשטרת ברלין. שטנס, בתגובה, עשה את מה שהיה בלתי אפשרי שנה לאחר מכן - והגיש תביעה נגד הנאצים.

הכתבה ב"הארץ", 1932
הכתבה ב"הארץ", 1932צילום: ארכיון "הארץ"

סופר "הארץ" תיאר זאת כך: "לפני שנה וחצי בערך התחוללה מעין מהפכה במחנה הנאצים. המורד במלכות היה ראש פלוגות ההתקפה בעצמו, הקאפיטן שטינס. הפלדמרשל של כל חיילות היטלר בברלין, קידש מלחמה על מינכן, על מרכז הנאצים, על קברניט התנועה אדולף היטלר ירום הודו". השימוש במונח "ירום הודו" לתיאורו של היטלר לא נועד לבטא את השקפתו האישית של הכתב או של "הארץ", אלא לתאר את האופן בו נתפש אז היטלר בתוך שורות המפלגה הנאצית וגם מחוצה לה - וגם להוסיף קצת "צבע" ומעט ציניות לדיווח. שטנס הנ"ל "טען כי מנהיגי הנאצים אינם סוציאליסטים מספיק כי הם חיים חיי בזבוז ומותרות", המשיך הדיווח.

עד כאן הרקע לכתבה של "הארץ" מ-1932, בה תואר היטלר כמי ש"עושה רושם טוב". אין ספק, שמטבע הדברים, הכתב היה נרגש בשל ההזדמנות לעמוד כה קרוב אל הכוכב העולה בגרמניה. באותה תקופה, לא רבים בארץ הכירו את שמו של היטלר אך בגרמניה הוא כבר נישא בפי כל. "זוהי הפעם הראשונה שאני רואה את היטלר פנים אל פנים ושומע דרשתו יוצאת מפיו הקדוש", דיווח סוויט בציניות, "עלי לציין מייד, כי הרושם שעושה היטלר טוב לאין ערוך מן המשוער. מראהו כמראה אדם צעיר למדי. הוא בן 46, אבל מראהו צעיר יותר. אגב, הוא רווק. מספרים כי הוא מתכונן לשאת לו לאישה את אלמנתו של זיגפריד, בנו הצעיר של וגנר. לבושו הדור, ובכלל מורגש מאוד, כי חייו של מנהיג הנאצים אינם רעים כל כך. שביעות רצון וביטחון עצמי ניכרים מכל תנועותיו, הוא מתנהג ומרגיש את עצמו ככוכב. יודע הוא כי העולם לוטש עליו עין עכשיו והדבר מוצא חין בעיניו". 

בהמשך דיווח כתב "הארץ" כי הגרמנית של היטלר "כולה מבטא אוסטרי" וכי בשל כך הוא מושא ללעג בקרב העיתונאים. "בברלין יש שני קומיקאים גדולים המבדחים את הקהל בדיבור אוסטרי זה, ואנשי ברלין מתמוגגים מרוב צחוק ועל כן התחילו כל העיתונים לחייך כשהתחיל היטלר לדבר". לאחר תום הדיון המשפטי הוסיף כתב "הארץ": "ככלל התגונן היטלר בהצלחה רבה. מדבריו הראשונים ניכר היה, כי זהו נואם מנוסה, היודע איך לקנות את לב הקהל. האולם מלא מפה אל פה, וכשהיטלר מסיים את דבריו, קמים מאות אנשים ונותנים כבוד ל'מנהיג' במועל יד".

הידיעה שמופצת נגד "הארץ" ברשתות החברתיות
הידיעה שמופצת נגד "הארץ" ברשתות החברתיותצילום: פייסבוק

האם ניתן להסיק מהדיווח הזה כי "הארץ" תמך בהיטלר? האם ניתן לפרסם כותרת, לפיה "הארץ" סבר שהיטלר "עושה רושם טוב", מבלי לתת את ההקשר ולהסביר כי הכוונה במשפט הזה היתה לתיאור החיצוני שלו בבית המשפט ולא לעמדותיו הפוליטיות והאידאולוגיות? ב"ישראל היום" כבר עשו זאת.בפייסבוק ובטוויטר זו כבר אמת שאין עליה עוררין.

הכתבה הזו מ-1932 העלתה אבק בארכיון "הארץ" עד שנשלפה משם ב-2008 בידי עפרי אילני. הוא השתמש בה לאחד המדורים ההיסטוריים בעיתון שעסק באופן בו התייחסו באותם ימים אל היטלר בהתקשורת. הכותרת שנבחרה לעטר את הכתבה היתה סנסציונית בכוונה - "'היטלר עושה רושם טוב', נכתב בעיתוני א"י בשנות ה-30". מאז, כאמור, היא משמשת אנשי ימין ככלי לניגוח "הארץ". הנכם מוזמנים לקרוא את הכתבה המקורית המלאה שעלתה אף היא לאתר "עיתונות יהודית היסטורית" וזמינה בחינם לכולם.

עופר אדרת
עופר אדרת |ידיעת "הארץ"

בבלוג הזה נביא, מעת לעת, אוצרות ארכיוניים שמקורם בארכיון "הארץ", שיוצא לאור מאז 1919.

לבלוג "היסטוריה מתמשכת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ