בלוגים

שלישי בע"מ / הבלוג של גרשון הורוביץ

גנץ, תן לביבי חסינות

בפני בני גנץ עומדת השאלה, טובת המדינה או טובת מפלגתו. נקווה שיכריע נכון

ברגע האמת, לפני הרכבת הקואליציה, גם האופוזיציה חייבת לקבל החלטות קשות. תמיד נפלא להישאר באזור הנוחות, להישאר טהור ונקי, לשמור על תמיכת ה"בייס" ולקבל מחמאות מכל עבר. אבל פוליטיקה היא חוכמת האפשר. פוליטיקה פרושה לקבל גם הכרעות קשות ולא פופולריות. פוליטיקה פרושה גם לבלוע את הרוק, לסתום את האף ולקבל את ההחלטה הנכונה לטובת המדינה גם אם ברור שלמחרת קבלת ההחלטה ימרחו אותך בזפת ונוצות וישמיצו אותך בכל כלי תקשורת שעד עתה נמנה עם אוהדיך. 

נתבונן בעיניים מפוקחות על המציאות. ביבי יצליח להשיג לעצמו חסינות. למפלגות הימין אין כל בעיה עם החסינות. למפלגות החרדיות אין כל בעיה עם שום דבר מלבד הכסף, התנאים שיאפשרו השתמטות של בניהם מכל מטלה לאומית ויצירת מקומות עבודה פיקטיביים ומתגמלים לבחורינו המצוינים שקמו לתחייה לאחר ש"נהרגו" באוהלה של תורה. כחלון , "ימין שפוי", יהיה אולי היחיד שינוע בחוסר נחת בכיסאו אך בצורה זו או אחרת גם הוא יתמוך בחסינות. 

בני גנץ ובנימין נתניהו
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

דרושה "דמוקרטיה משופרת"

דור חדש של פוליטיקאים ויועצי תקשורת שתחמנותם-אומנותם מאיים להרוס את המרקם החברתי

אם בדמוקרטיה היוונית ניתן היה לאסוף את תושבי העיר באגורה, להחליף דעות ולמסור מידע יחסית מהימן, הרי שכיום אמצעי התקשורת המסורתיים והרשתות החברתיות הן כר נרחב לדיס-אינפורמציה. חברות כמו "קמברידג' אנליטיקה" אוספות נתונים ומבצעות ניתוח פסיכולוגי לכל משתמש ברשת. הן מתמחות בהכוונת מידע שלא ניתן לעקוב אחר מקורו או מהימנותו לפלח שוק ספציפי ואף לבודדים. בנוסף, פייק ניוז יכול להגיע מתוך המערכת הפוליטית בארץ או מגורמי חוץ המעוניינים להשפיע, נניח על הבחירות.

עם ובלי קשר לכך, נדמה כי הבחירות הדמוקרטיות הפכו כלי שרת בידי דמגוגים, יועצי תקשורת ותועמלנים שאין כל קשר בין טיעוניהם לבין המציאות. איש אינו מתייחס יותר ברצינות להבטחות או למצע. בבחירות האחרונות נתקלתי גם בזן חדש ומסוכן של פוליטיקאים צעירים. עסקנים פוליטיים שתחמנותם - אומנותם. אם פעם תרמית פוליטית נתפשה כרע הכרחי שיש להתבייש בה, כיום העסקונה הצעירה בזה לכל עקרון של אמינות ואמירת אמת. הפוליטיקאי החדש הוא זה שבודק בסקרים לאן נוטה דעת הקהל וקובע את "עקרונותיו" בהתאם. לדעתו, היצמדות לעקרונות ונכונות לשלם מחיר על כך איננה פוליטיקה "אמיתית". לשיטתו, מותר ואף רצוי לשקר, לזגזג, להשמיץ, לטנף ולרמות, ואם הוא לא הגיע למסקנה הזו בעצמו - יועצי התקשורת כבר ינחו אותו לעשות כך.

הבחירות הדמוקרטיות הפכו כלי שרת בידי דמגוגים. בני הזוג נתניהו מצביעים
חיים צח / לע"מ
להמשך הפוסט

נפגעי "מחלת" נהגי הרכבות - התאחדו!

עובדי רכבת ישראל הם מאפיה מאורגנת שאינה זקוקה להגנה בשביתות פראיות. שינוי קטן בחוק יוכל, אולי, להפסיק את ההתעללות באזרחים ולמנוע את המשך חליבת הקופה הציבורית בידי מונופול אלים

"מחלת" נהגי הקטרים של רכבת ישראל היא עוד חציית קו בין סוציאליזם חברתי נאור לבין סוציאל-קומוניזם אלים והרסני. "ריפוי הפלא" של אותם נהגים בידי אבי ניסקורן, שר האוצר המיועד של מפלגת כחול לבן, מוכיח כי יש מקום לשינוי הכללים בכל הקשור לזכותם של עובדים שבעים, מקושרים ואלימים לפגוע בכלל תושבי המדינה ולשבש את חייהם. אוי, אוי, רק צרוף המלים אבי ניסקורן - שר האוצר, מעביר בי חלחלה.

אי שם באמצע המאה ה-19 זיהה פילוסוף חברתי דגול בשם קרל מרקס בעיה אמיתית בחלוקת המשאבים בחברה. "המניפסט הקומוניסטי" שלו היה ניתוח מבריק ומקורי על כשלי הכלכלה. מסקנותיו המבריקות הצביעו על גאונות ועל יכולת חשיבה מקורית, מחוץ לקופסה. אלא שהמניפסט הקומוניסטי פורסם מאה שנה לפני הקמת מדינת ישראל ויותר מ-170 שנה חלפו מאז ועד ימינו. הפתרונות שהיו ראויים (אולי) לזמנו בוודאי שאינם ראויים לזמננו. לא בעלי האחוזות הם המתעללים כיום בעובדים, אלא בעיקר עובדי המונופולים המקושרים והחזקים. הסוציאל-קומוניסטים הללו מתעללים בעשירים ועניים, אך בעיקר בשכירים חלשים שאין להם אמצעי התגוננות. על הדרך הם גם מעלים את יוקר המחייה לכלל תושבי המדינה.

תחנת רכבת ארלוזורוב
דניאל בר און
להמשך הפוסט

בסוף הצבעתי בליכוד בגלל האמא השמאלנית

כבר כמעט 40 שנה שאני חבר ליכוד אך בבחירות הקודמות משהו בי נשבר. פעם כאשר עוד היה אגף ליברלי בליכוד היה מותר לחשוב פרגמטית. היום גם אותי כבר האשימו בבגידה

יום שלישי בצהריים. אני מתלבט אם להצביע בפריימריז בליכוד. אני חבר ליכוד כבר כמעט 40 שנה והייתי מזכיר ודובר הנהלת הליכוד בכנסת. בבחירות הקודמות משהו בי נשבר. ההקצנה, הדמגוגיה והשחיתות הביאו אותי לבחור בימין אחר. ימין נקי. בחרתי במשה כחלון ולפני שכל הטוקבקיסטים יקפצו, לא, אני לא מצטער אף לא לרגע.

אני כותב את הפוסט הזה לפני ההחלטה אם לגשת להצביע ובוודאי לפני פרסום התוצאות. אין לי מושג מתי הפוסט יפורסם. ניסיתי להכין רשימה של אלה שאני רוצה שייצגו אותי בכנסת. חלק מהדרישות השנה נראות לי הזויות לחלוטין אך בצוק העתים, אין לי ברירה אלא להכניס אותן לרשימת הקריטריונים. אני לא רוצה להצביע עבור עבריינים בפוטנציה, כלומר, לא אצביע עבור מי שנחקר בחשד לעבירות פליליות. האם זו דרישה הגיונית לבחירת נבחרי העם? כנראה שאין ברירה, אצטרך להכניס גם דרישה כזו לרשימה. אני רוצה לבחור ב"נבחרי עם" שלא מקללים, שלא מנבלים את פיהם. כן, כנראה אין ברירה, גם זו חייבת להיכנס לרשימת הדרישות.

הצבעה בפריימריז של הליכוד
תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

פרשת זעאתרה מוכיחה: חיפה בורחת מבשורה

השמאל השפוי בארץ ובחיפה מסרב להישיר מבט אל המציאות ולהכיר במותו של ה"דו קיום" המיתולוגי בעיר. כאילו שהבעיה היא אדם קיצוני אחד שדעותיו חורגות מהקונסנזוס

הוויכוח העקר סביב מינויו של ראש סיעת חד"ש בעיריית חיפה, רג'א זעאתרה, לתפקיד סגן ראשת העיר מאפשר לכל המתלהמים להתחמק מהדיון האמיתי בשאלה אם קיים "דו קיום" בין יהודים לערבים בחיפה. כמה נוח לנהל את העימות סביב שאלת ההתבטאויות של זעאתרה, כאילו הבעיה היא שיש לנו אדם קיצוני אחד שדעותיו חורגות מהקונסנזוס, ואם רק נעצור אותו - בא לחיפה גואל.

אבל רגע, רגע, מי בחר בזעאתרה לתפקידו? האם כאשר נבחר ליו"ר חד"ש בחיפה לא ידעו הבוחרים בו מה דעותיו? הרי עמדותיו, שמהן משתמעת תמיכה בחמאס ובחיזבאללה, לא התגלו לאחרונה. זעאתרה הביע דעות אלה זה מכבר, ולמרות או בגלל או אולי דווקא בגללן נבחר לתפקידו על ידי הערבים היושבים עימנו בעיר ומנסים לשכנע אותנו בדברי נועם כי הם בעד המשך "הדו קיום" המיתולוגי בחיפה.

רג'א זעאתרה. על גבי התמיכה הציבורית בדרך לכנסת?
רמי שלוש
להמשך הפוסט

תנו לחיפה לנשום וגם "מדינת תל אביב" תתחיל להגר אליה

בעיית תחלואת הסרטן העודפת בחיפה איננה בעיה רפואית אלא של חוסר השפעה פוליטית. הנהירה למרכז נובעת מכך שהמדינה משקיעה כספים ומפתחת את גוש דן. בעלות קטנה משמעותית ניתן לפתח את מטרופולין חיפה

הלפיד מעל בתי הזיקוק שוב בוער עקב פליטות מוגברות של גזים מזיקים לבריאות. אלו כבר אינן תקלות חד פעמיות. בחיפה זו כבר הנורמה.

מזה שנתיים אני מכהן בוועדת סל התרופות. במסגרת עבודתי בוועדה אושרו מאות מיליוני שקלים לטיפול במחלות הסרטן. אך בכתבה הזו אנסה לדון דווקא במניעה ולא בריפוי. מניעת מחלות סרטניות יעילה יותר, זולה יותר.

ארובות מפעל חיפה כימיקלים בחיפה, בשנה שעברה
גיל אליהו
להמשך הפוסט

תמיכה באונר"א היא תמיכה באנטישמיות ופליטוּת פיקטיבית

מטרת הסוכנות למען "הפליטים הפלסטינים" היא להפיץ את עלילת הדם כאילו היהודים יצרו את הבעיה. עיון במסמכים היסטוריים משנות המנדט מגלה תמונה אחרת לגמרי שבינה לבין פליטות - אין דבר וחצי דבר

התמיכה הכספית המאסיבית ב"פליטים הפלסטינים" הפיקטיביים היא מופע נוסף של האנטישמיות הישנה שפושטת ולובשת צורה בכל דור ודור. במהלך 2,000 שנה, פרעו ביהודים בגלל הטענות המופרכת כאילו הם האחראים לצליבתו של ישו, להרעלת בארות ולהפצת מגפות. בימים אלה האנטישמיות החדשה המציאה יש מאין, עם פיקטיבי, וטוענת כאילו היהודים גירשו "פלסטינים מדורי דורות" מאדמתם ויצרו בעיית פליטים.

אותה האנטישמיות הישנה בלבוש חדש ומתוחכם יותר. אותה האנטישמיות, הפעם במסווה של דאגה "הומנטרית". אבל, האם קיימים בכלל פליטים פלסטינים? נעשה את מה שהאנטישמיים המודרניים לא נוהגים לעשות - נתבונן בעובדות.

בית ספר של אונר"א בביירות, לבנון
Hussein Malla/אי־פי
להמשך הפוסט

יום השואה תשע"ח: רח' קילצה פינת רח' ידוובנה

השאלה מדוע אבי, אסיר מס 161213 מאושוויץ, לא חזר לעיירתו דזיאלושיץ, ניקרה תמיד במוחי

אין ספק כי יום השואה תשע"ח יעמוד בסימן "החוק הפולני", שגם אם אינו חוק הכחשת השואה ממש, הוא לפחות בן דוד קרוב שלו. בזמן הדיונים על "החוק הפולני", נזכרתי בהתנהלות בבית הורי.

בשעה ששודר ברדיו המדור לחיפוש קרובים, השתררה דממה אצלנו בבית. אחותי ואני לא היינו הילדים הממושמעים ביותר, אך היה לנו ברור שכאן מדובר במשהו אחר. כעת מדברים ברדיו על משהו ששייך למה שקרה "שם" ועל כן חייבים לשמור על שקט. בהאזנה דרוכה מדי יום הקשיבו אמי, וגם אבי כשהיה בבית, לשמות, מקומות, כתובות שתמיד הסתיימה באותו מפח נפש. כך יום-יום במשך שנים. בודקים, אולי מישהו שרד. 

 הבניין ברחוב פלנטי 7 בקילצה
Grzegorz Pietrzak
להמשך הפוסט

מקופחים מקצועיים - נמאסתם

כמי ששייך למיעוט המקופח ביותר במדינה, נמאס לי מה"קיטורים" של הפסאדו-מקופחים. יאללה, הגיע הזמן להתגבר על מה שהיה

אני אשכנזי. אני המקופח האמיתי במדינה. כל חיי ראיתי את הורי מקופחים, כל חיי אני קופחתי אבל קיבלתי זאת משום שהנחתי שהקיפוח שלי יביא בסופו של דבר לבניית חברה שיוויונית טובה יותר. די, נמאס לי. "מקופחים" יקרים. הכירו בבקשה את ההיסטוריה של ה"אשכנזים המקפחים".

אבי אסיר מספר 161213 ואמי אסירה מספר 79280, הכירו זה את זו ביציאה מאושוויץ. את יום פגישתם של הורי מציינים בכל שנה באו"ם... הורי הגיעו לדרום איטליה לאחר מסע, רובו רגלי, ממחנות העקורים ושם עלו לאוניית המעפילים "י"ד חללי גשר א-זיב". לזכרם של י"ד חללי המתקפה על הגשר ליד נהריה כחודש ימים לפני כן. טוב, לא ממש עלו עליה משום שלא הותר לאוניה לעגון, הם עלו על אוניית מעבר וממנה הגיעו לאוניית המעפילים.

אמי שהייתה בהריון מתקדם, סיפרה לי כי רווח לה ברגע שראתה את המשחתת הבריטית. היא פשוט פחדה לטבוע בים
הנס פין / לע"מ
להמשך הפוסט

איך להשפיע על ועדת סל התרופות

כתבת התחקיר הנפלאה של "המקור" ששודרה בערוץ עשר בנושא יחסי הגומלין בין חברות תרופות לרופאים, מחייבת התייחסות רצינית

בתקופת כהונתי בוועדת סל התרופות התברר לי כי יש התעניינות גדולה מאד בדיוני הוועדה. השאלה התדירה ביותר שנשאלתי בתקופת דיוני הוועדה הייתה כיצד משפיעים הלחצים והקשרים על החלטות ועדת סל התרופות. דווקא כנציג ציבור שאינו שייך לממסד הממשלתי או הרפואי, מצאתי לנכון לפתוח לציבור הרחב צוהר להתנהלות הוועדה כדי להבהיר את דרך קבלת ההחלטות.

יש כמה דרכים להשפיע על החלטות ועדת סל התרופות. הדרך הגלויה היא הפגנות של ילדים חולים והוריהם מול חדר הישיבות של הוועדה ומול בתיהם של מקבלי ההחלטות. האם ההפגנות משפיעות? בוודאי. כל אדם ראוי לו שיושפע ממראה של אמא שמפגינה עם בנה החולה בכניסה לחדר הדיונים בציפייה שחברי הוועדה ישתכנעו מתחינתה ויסייעו לבנה להינצל ממוות או לכל הפחות לקום מכיסא הגלגלים.

תרופות
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

כדי להציל את הימין: ביבי אשם גם אם תוכח חפותו

מי שאינו מזהה את ערוגות שחיתות שצומחות בחצר ביתו אינו ראוי להיות ראש ממשלה

בהנחה שהפרסומים על הסיגרים, השמפניה הוורודה והסוויטה במלון נכונים, ביבי חייב ללכת גם אם יסתבר שלא נפל פגם פלילי במעשיו.

"האם קיים "אפקט ביבי"? כאשר ח"כים מסדרים לחבריהם פנסיה מנופחת על חשבון משלם המיסים, האם זה "אפקט ביבי"? כאשר מפקח בניה חותם שהגרמושקה (תרשים בניין) תואמת את המצב בשטח ומתעלם מבנייה בלתי חוקית שקיימת במקום, האם ניתן לייחס זאת ל"אפקט ביבי"? כאשר פקיד בעירייה מסתיר מסמכים חיוניים בתיק בניין מידיעת אחד השכנים, האם זהו "אפקט ביבי"?

נתניהו
אלכס ליבק
להמשך הפוסט

ביטול מס דירה שלישית יכול לשפר את שוק הנדל"ן

ביטולו של המס יכול לתרום להורדת מחירי הדיור בישראל

אין עוד שר אוצר שפעל ופועל לפתרון בעיות הדיור כמו שר האוצר הנוכחי, משה כחלון. למרבה הצער, אין קשר של ממש בין פעילותו הנמרצת של השר לבין ההתקפות נגדו, שמצביעות על נקודות החולשה של הפוליטיקה בישראל. גישת הציבור המצפה למילוי כל הבטחת בחירות תוך פרק זמן של חצי קדנציה מובילה לכך ששרים רבים חוששים להתעמת עם בעיות יסוד חשובות שפתרונן דורש פרק זמן ארוך הרבה יותר. בעיית מחירי הדיור היא בעיה כזו, ויהיו שיטענו שכדי לפתור אותה תידרש תקופה של למעלה מקדנציה.

תוקפי שר האוצר בוחרים שלא להתעמת עם ראשי ערים שמעכבים תוכניות בנייה, לא עם ראשי רשויות כדי שיתירו לבנות בתחומם, לא עם שרים אחרים שממונים על חלק מהפיתוח ההיקפי ולא עם מי שמתנהל בעצלתיים באישור הבאתם של פועלים לפרויקטים שונים. וכשבודקים את מספר האישורים והתחלות בנייה עתידיות מבינים שגם אם ירידת המחירים בשוק הנדל"ן טרם נראית – היא תגיע בקרוב. 

משה כחלון
מוטי מילרוד
להמשך הפוסט

אולי החרדים הם הרפורמים האמיתיים?

דוד המלך לא רק שלא הלך עם שטריימל אלא שאפילו, רחמנא ליצלן, התגייס לצבא

שני נושאים הביאו למשבר הנוכחי עם היהדות הרפורמית: הגיור והכותל.

ליהדות מעולם לא היה אפיפיור. רב שהכיר את ההלכה ופעל על פי הבנתו את ההלכה, היה רשאי לגייר יהודים. העסקונה החרדית מנסה "בשם שמיים" כמובן, להפוך את הדת היהודית לדת מונוליטית שבה הרבנים החרדים יהיו מעין  אפיפיורים שרק להם יותר לקבוע ההלכות.

רפורמים בכותל
אוליבייה פיטוסי
להמשך הפוסט

ואולי מירי רגב צודקת?

האם ייתכן ששרת התרבות שמציירת גבול לחופש הביטוי, פועל נגד הסתה? מילים לא נעימות לאוזניים שמאלניות

בהתחשב באכסניה של הבלוג, לטעון שמירי רגב צודקת בוויכוח עם אקו"ם על השמעת השיר של מחמוד דרוויש זה בערך כמו לנסות לספר את האמת על הסכסוך הישראלי-ערבי בכנס של מרצ.

אשים נפשי בכפי ואנסה.

מירי רגב
אמיל סלמן
להמשך הפוסט

מי יציל את חיפה מהרכבת?

בהתקרב הבחירות המוניציפליות ראש בראש הצעת עיריית חיפה מול הצעת המועמדת המתחרה

ייתכן שהבעיה החמורה ביותר של חיפה היא מיקום מסילת הרכבת. הבריטים הניחו את מסילת הברזל כך שתחצוץ בין חיפה ובין הים. קטסטרופה. כולם בחיפה, ללא יוצא מהכלל, מסכימים שהמצב הנוכחי הוא נורא ואיום. העירייה, ראש העיר, חברת מועצת העיר עינת קליש, הפועלת במרץ כדי להחליפו, שמוליק גלבהרט ממייסדי תנועת הירוקים וכל אדריכל ומתכנן ערים ששוחחתי עימו בנושא, ושוחחתי עם רבים.

חיפה רוצה להיות ברצלונה. משה אדם מתכנן ערים ומרצה בטכניון נוסע אחת לכמה זמן לביקור בבוסטון כדי להתפעל איך פתחו שם את חזית הים. לטענתו זה אפשרי גם בחיפה. צריך רק לסלק את הרכבת מחוף הים. מהנדס העיר מפנטז על בילבאו.

אדם רץ לאורך פסי הרכבת מול הים בחיפה
ירון קמינסקי
להמשך הפוסט

מי יציל את העיר חיפה

הבשורה הטובה: הדיור הולך ונעשה זול בחיפה. הבשורה הטובה פחות: אין מי שיגור שם, מלבד אוכלוסייה במצוקה. על עיר גדולה בהידרדרות - חלק א'

האם שר האוצר משה כחלון ושרת המשפטים איילת שקד יצליחו, כנגד כל הסיכויים, להציל את חיפה? בחיפה מתחיל להיווצר עודף דירות,  הדמוגרפיה בחיפה בעייתית, הרכב האוכלוסיה בעייתי, מבנה שוק התעסוקה בעייתי, הקטסטרופה בדרך ועוד לא הזכרתי את זיהום האוויר. חיפה עלולה להיות העיר הגדולה הראשונה בארץ שתגשים את חלומו של שר האוצר לעודף דירות. אין הכוונה רק לחיפה אלא למכלול של חיפה, הקריות נשר וטירת הכרמל. מחירי הדירות יורדים. צריך להיות כהה חושים, אינטרסנט מובהק או יריב פוליטי של משה כחלון כדי לא לראות זאת.  

בחיפה וסביבותיה נבנות כעת אלפי יחידות דיור. התעלומה הגדולה היא מי יקנה את אותן יחידות דיור ומי יאכלס אותן? אין נתונים. האם המשקיעים הם זוגות צעירים המתכוונים להתגורר במקום? משקיעים חל אביבים המחשיבים עצמם כמתוחכמים וקונים דירות בחיפה "ליד הים" או עם "נוף למפרץ"? אולי אלו זוגות צעירים תל אביבים שמשלים את עצמם שישכירו את הדירה הזולה שקנו בחיפה, תמורת שכר הדירה שיקבלו ישכרו דירה באזור המרכז ובעודף יטיילו בחו"ל?

שכונת הדר בחיפה
אייל טואג
להמשך הפוסט

הערבים בישראל אינם העם היליד

השיח בתקשורת לאחר הצעתו של ליברמן לחילופי שטחים ואוכלוסין מדגיש את הצורך בפיקוח ציבורי ופוליטי על השידור הציבורי

התגובות של נציגי הציבור הערבי על הצעתו של ליברמן חשפו את עמדתם הפוליטית של מרבית שדרני הרדיו ב"שידור הציבורי" ואת אי נכונותם להתעמת עם  העובדות ההיסטוריות כאשר אין הדבר תואם את עמדתם הפוליטית. נציגי הציבור הערבי חזרו בשידורים על הטענה כי הם נציגי העם היליד, המראיינים לא מחו על קביעה זו. אלא שרובם ככולם של הערבים הנמצאים כיום בשטח בין הירדן לים הם צאצאי מהגרים ערבים שפלשו/היגרו לארץ ישראל מתחילת המאה  ה-20  כאשר העם היהודי היה תחת כיבוש/מנדט  ולא יכול היה להתנגד לפלישת הערבים. הערבים שפלשו לארצו של העם היהודי הגיעו מכל רחבי המזרח התיכון.

חיפה עירי לדוגמה: תוך שש שנים בתקופת המנדט, ככל הנראה מ-1930-1936  האוכלוסייה הערבית בחיפה גדלה ב-86% . ברור שמדובר בפלישה/הגירה מסיבית. הגירה  מסיבית הייתה לכל אחת מהערים המעורבות בעוד שבערים הערביות האוכלוסייה נותרה ללא שינוי. (דו"ח ועדת פיל, פרק 5 עמ' 93).

יום הנכבה באוניברסיטת תל אביב. נכבא חרטא כתוב בשלט של מפגין מהימין
דניאל בר און
להמשך הפוסט

ועדת סל התרופות - התסכול של היום אחרי

הבעיה הגדולה של סל התרופות, היא הנושאים שאינם תחת אחריותו. ובכל זאת, יש בשורה לחיפאים

שבעתי דירקטוריונים וועדות ציבוריות. כמה מהן חשובות יותר, אחרות חשובות פחות. מעולם לא השתתפתי בוועדה חשובה כמו ועדת סל התרופות. לא רק אני התייחסתי כך לוועדה, כל חברי הוועדה היו שותפים לתחושה זו. הישיבות מתחילות בשעה 7:00 ב"תל השומר". בשביל חיפאי כמוני, הדבר דורש את יציאתי ברכבת של 05:03. הישיבות מסתיימות כאשר הושלמו המטלות שהיו מתוכננות לאותו היום. פירוש הדבר שאין זמן מתוכנן לסיומן.

אני לא חסיד גדול של עובדי השרות הציבורי, אך התנהלות נציגי משרד הבריאות בוועדת הסל הייתה ראויה לציון: הכנה מדוקדקת וממצה על של כל תרופה וטכנולוגיה. מרבית חברי הוועדה ביקשו וקיבלו את החומר במייל. לכולם ברור שמדובר במאות מיליוני שקלים. לפני תחילת הדיונים כל משתתף ממלא טופס ניגוד עניינים. כל הטפסים נבדקים על ידי המחלקה המשפטית ואם יש צורך מוטלות על המשתתף מגבלות באילו נושאים אסור לו להשתתף בדיון.

קפסולות של תרופה
Simon Dawson / בלומברג
להמשך הפוסט

הצילו, יש גורילה בחדר

הדיונים על חוק ההסדרה מסתירים את הגורילה שבחדר את הדיון האמיתי. מי האדיוט שהקים ישובים בלי לבדוק למי שייכת הקרקע

מבט על המתרחש בחודשים האחרונים בפוליטיקה הישראלית חייב להעביר צמרמורת בגוו של כל מי שגורל המדינה יקר לליבו. אין מדובר בחילוקי דעות אידאולוגיים. איני איש שמאל, מעולם לא נטיתי לשמאל, אבל מחזות האבסורד שמציגה הקואליציה בימים אלו מדירים שינה מעיני.

איני יודע אם וכיצד מתנהלות ההכנות לתקיפה באירן. איני יודע כיצד מתנהלות ההכנות למלחמות הבאות בעזה או בלבנון, אך אם לשפוט את יכולות הממשל על פי הנושאים שאני יכול לבדוק  - התמונה מזעזעת.

מימין-ביבי ושרה נתניהו ברכבת העמק
קובי גדעון / לע"מ
להמשך הפוסט

למען השם, בבקשה, האשימו את היהודים!

חובה למצוא פתרון לטבח הנורא בסוריה. רק האשמת היהודים בזוועות בסוריה, תביא להתגייסות העולם לפעולה. האם נגמרה האנטישמיות? FOR GOD SAKE, PLEASE, BLAME THE JEWS

לקראת יום הכיפורים חובה על כל אחד ואחד מאתנו לבקש סליחה מחצי מיליון הנרצחים בסוריה. למעלה ממאה אלף ילדים נרצחו, נשרפו, נחנקו בגז רעיל, נקברו חיים. זהו בערך הנוסח שאנחנו אומרים בתפילת יזכור ביום הכיפורים לזכר קורבנות העם היהודי. כל זה קורה ממש ליד דלתנו, בארץ שכנה ואנחנו כיהודים לא השכלנו לעשות דבר כדי למנוע את הזוועה.

צודקת ממשלת ישראל בהימנעותה בכל מחיר מהשתתפות פעילה בקרבות בסוריה. כל פעולה שלנו, תקים לנו אויבים ולא רק שלא תסייע למי שבכוונתנו לסייע אלא להיפך. בנוסף לכך, לא ברור, לעזאזל, מי שם צודק, למי נכון ולמי כדאי לסייע. אך בכל זאת יש דבר מה שחובתנו כיהודים לעשות כדי לסייע לעצירת הטבח:

הפגנה נגד ישראל באוסטלריה. שלט שקורא להציל את ילדי פלשתין
אי־אף־פי
להמשך הפוסט

תנו לי סלמונלה

תנו לי ברוצלה, גם קוליפורמים יתקבלו בברכה, רק קחו ממני את האוויר המסרטן של מפרץ חיפה. מי שיקרא עד הסוף ימצא את תגובתו של שר האוצר וגם הצעה שלי לפתרון

אני עוקב בתדהמה אחרי הפרסומים של פעולותיהם של המשרד המכונה משרד הבריאות והמשרד המכונה המשרד לאיכות הסביבה וממש מתקשה להאמין למשמע אוזני. חוסר הפרופורציה בין הטיפול בחיידקים במזון ובין חשד לגרימת סרטן לתושבי חיפה והקריות הוא ממש ספין תקשורתי. 

פעם, כאשר הייתי צעיר ויפה, עבדתי במערכת עיתון מקומי, "שחף" ז"ל. אחד העיתונאים שהכרתי שם מונה לדובר חברת החשמל. בשיחה עמו ציין בגאווה כי לפני תחילת עבודתו הבהיר לממונים עליו כי הוא לא ישקר לציבור. הוא ימסור אך ורק מידע אמיתי.

רמי שלוש
להמשך הפוסט

ביילין איש אמיץ

צדק יוסי ביילין בהשמיעו את ביקורתו על פואד בן אליעזר. חשוב שהביקורת הושמעה. הביקורת לא הייתה רק נגד פואד עצמו אלא בעיקר כנגד העסקנים הפוליטיים שידעו, נהנו ושתקו. הביקורת היא גם תמיכה בפרקליטות

אני מנסה לכתוב פוסט בזכות אומץ ליבו של ביילין והמחשב מוחק לי בכל פעם מחדש את מה שכתבתי. המחשב שלי חכם. המחשב שלי יודע שאצלי מחמאות ואיש שמאל כדוגמת יוסי ביילין לא הולכים ביחד. עברתי למחשב טיפש ואני כותב הפוסט משם.

קיים ויכוח האם התזמון היה נכון, האם היה גם פן אישי? האם נחוץ אומץ לב הציבורי כדי לצאת ולומר בקול ברור את האמת שרבים מנסים לכסות?  

יוסי ביילין
דודו בכר
להמשך הפוסט

הפחדנים באוצר שודדים לי את הפנסיה

הגורמים לאי-שוויון בחברה הישראלית הם הפנסיה התקציבית, המונופולים, עובדי המונופולים ומוסד הקביעות. הפחדנים באוצר שודדים את מי שחלש ופוחדים להתעמת עם הגופים החזקים באמת

לפני שתתחילו לקרוא את הפוסט שידון במיסוי האבסורדי על מי שיש לו מעל שלוש דירות, ברצוני להציע לכם עסקה. ב-4 באוגוסט פורסמה ב"דה מרקר" כתבתו של גיא רולניק "הקשר בין החופשה בחו"ל שכמעט פספסתם – לאנשים שיקבלו 50 אלף שקל לחודש לכל החיים". אם יש לכם זמן לקרוא רק כתבה אחת, עזבו את הפוסט שלי וקראו את כתבתו המאלפת של רולניק.

מעשית, אין לי פנסיה. אם נתעלם מהסכום הזניח שיגיע לידי כשאגיע לפנסיה, מעשית אין לי פנסיה.

הפחדנים באוצר שודדים לנו את הפנסיה
להמשך הפוסט

נחל הקישון: פארק קטן, שאלות קשות

אישור התכנית של פארק הקישון הניב שבחים מכל רחבי הקשת הפוליטית בחיפה, אבל האם נשאלו שם השאלות הקשות באמת?

לתושבי חיפה מגיע מזל טוב. הוועדה המחוזית לתכנון ובניה אישרה להפקדה את התוכנית להרחבת פארק נחל הקישון. אין חולק על חשיבות ההחלטה. חיפה משוועת לפארק ירוק שישלב מרינה עם אזורי דיג , נופש וספורט. מסלולי הליכה, מסלולי אופניים, מסלולי ריצה. כל מה שהעירוני זקוק לו להתרגעות וריענון. וואו, סוף סוף. איזו התרגשות. תודה מקרב לב לכל העוסקים במלאכה.

יותר מעצם ההחלטה, ההתפעלות בחיפה הינה מהמצב הנדיר שבו כמעט כל סיעות  מועצת העיר מברכות על ההחלטה. איש איש בדרכו, איש איש והסתיגויותיו, אך כולם מברכים.

פארק הקישון
ורהפטיג ונציאן / ר
להמשך הפוסט

אני (חלקית) ליכודניק

על הליכוד, על הקיצוניות של שר הביטחון ועל ראש הממשלה הבא

ממתי אני ליכודניק?

אולי מאז שכסטודנט קראתי בקפידה את מצעי המפלגות ומצעם של הציונים הכללים-המפלגה הליברלית נראה לי המתאים ביותר. אני יודע, במבט לאחור זה נשמע מגוחך. אולי אני ליכודניק מאז שכסטודנט גויסתי על ידי משה ניסים לשמש כמזכיר ודובר של הנהלת הליכוד בכנסת. שני "בוסים" היו לי, משה נסים ומשה ארנס. כל אחד מהם הערכתי עד מאד. הם היו ראויים להערכה זו. בעצם, אולי אני ליכודניק מאז שטיילתי כילד קטן על כתפי אבי לשמוע את מנחם בגין בעצרת מול קולנוע מאי בחיפה. אבי שנאלץ להצטרף להסתדרות הכללית כדי לקבל עבודה, הסביר לי שאם ניתקל במישהו שאנחנו מכירים, נסביר שטיילנו בהדר ורק במקרה הגענו למקום בו מתקיימת העצרת. עד היום איני יכול להפסיק לשלם בהוראת קבע את דמי החבר לתנועת הליכוד.

אמיל סלמן
להמשך הפוסט

להפליר את עצמנו לדעת

ההחלטה על הפלרת המים נתקבלה בלא בדיקה מספקת של הסיכונים והאלטרנטיבות

שנים רבות אני מרואיין ברדיו ובטלוויזיה בנושא החדרת יון הפלואוריד למי השתייה ושנים אני מתריע כי ההחלטה על החדרת יון הפלואוריד למים היתה חפוזה, בלא שנשקלו כל השיקולים הרלוונטיים ובלא הזהירות הנדרשת ממי שמחליט להחדיר חומר כימי זר למי השתייה.

לפני כחודש הוזמנתי לשאת הרצאה בנושא הפלרת המים ביום עיון בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה. לא הופתעתי מכך שהייתי היחיד מבין הדוברים שהצביע על הבעייתיות בהפלרת המים. כל יתר הדוברים, מהאקדמיה ומשרד הבריאות לא הביעו ולו ספק אחד ולא הצביעו על בעייתיות אפשרית או על אלטרנטיבות להפלרת המים.

איש מצחצח שיניים
להמשך הפוסט

צרפת היא הבעיה, לא הפתרון

מי הביא מאות אלפי ערבים לארץ ישראל? מי התחנן בפני צרפת שלא תותיר אותו תחת שלטון מוסלמי, כי המוסלמים הם רוצחים?

אבי ז"ל, אסיר מספר 161213 באושוויץ, טען תמיד כי מאז ומעולם מטרתם של האירופים היא לרצוח יהודים. לפעמים בגלוי, לפעמים במסווה. לפעמים בעצמם, לפעמים באמצעות שליח. לפעמים בתמיכה בארגונים "הומניטריים" אירופיים ולפעמים, תמורת תשלום זעום, אפשר למצוא יהודים שיקדמו השמצה ורצח של בני עמם. לא משנה מה השיטה, מה הדרך ומה הטיעון, מטרת האירופים, מדורי דורות, היא לקדם רצח יהודים.

נזכרתי בדברי אבי כאשר קראתי את הצעתו של לורן פביוס, שר החוץ הצרפתי (לשעבר), לפתרון הסכסוך באזורנו. ההצעה מציגה כשל לוגי מובנה שקשה להאמין שלא אובחן על ידי מי שהציע אותה. ההצעה מציעה להיכנס למשא ומתן בין שני בעלי עמדות מנוגדות ואם תוך פרק זמן קצר לא תהיה הסכמה, דעתו של אחד הצדדים תתקבל.

אי־פי
להמשך הפוסט

להכנס לכלא במקומו

מבוקשים מתנדבים לשבת בכלא במקום שוקי משעול. עוה"ד, השופטים והפרקליטים, סבורים שהציבור אידיוט

אמש נדדה שנתי.

אמש צפיתי בערוץ עשר בתכניתה של אורנה בן דור על הפרקליטות ומערכת המשפט.  ("דיני נפשות" – פרק א', מומלץ לכל מי שעדיין לא צפה. חובה!!!). עשר דקות לאחר תחילת התכנית התחלתי להתקשר לחברי שיצפו גם הם בתכנית. בערך באותו הזמן התחלתי לקבל טלפונים מחברים אחרים שהמליצו לי לעזוב את כל עיסוקי ולצפות בתכנית. שעות לאחר מכן בשיחות רבות ביכינו את החברה שבה אנו חיים.

שוקי משעול
מוטי קמחי
להמשך הפוסט

רופאי שיניים מול עובדי נמל ונהגי מוניות: אפליה ממשלתית מאורגנת

טיעוני שר התחבורה בנושא כניסתה של "אובר" לישראל יכול לשמש כמדד לבדיקת ההבדלים בשיקולי הממשלה בבואה לאמץ חוקים הפוגעים בציבור חזק פוליטית מול פגיעה בציבור חלש פוליטית. פגיעה בנהגי מוניות ועובדי נמל מול פגיעה ברופאי שיניים

יש הצעה חדשנית לאפשר נסיעות שיתופיות.

נסיעות שיתופיות אמורות להיות המטרה של כל מי שרוצה לחסוך בעומסי תנועה.

אובר
רויטרס
להמשך הפוסט

פסטיבל העוני הפיקטיבי

הסמיכות בין איום ההסתדרות בהשבתת המשק ודו"ח העוני מאפשרת הצצה נדירה לסדרי העדיפות האמיתיים של "עסקני העוני"

נתונים סטטיסטיים הם חומר גלם נפלא. מכל נתון סטטיסטי אפשר להגיע, כמעט, לכל מסקנה שאליה רוצים להגיע. ההבנה בסטטיסטיקה אינה נחלת הכלל והמידע על סמך אילו נתונים בוצע הסטטיסטיקה אינו מעניין את המתלהמים בשם המסקנות.

מה בודק דו"ח העוני? הדו"ח בודק נתון סטטיסטי לא בהכרח רלוונטי.

עוני, ישראל 2015
אליהו הרשקוביץ
להמשך הפוסט

ח"כ סתיו שפיר בורחת מעימות

שחיתות ציבורית מתקיימת רק אם אנשים הגונים שותקים. דווקא מח"כ סתיו שפיר ציפינו להתנהלות אחרת

פעמים רבות אני כועס בהאזיני לראיונות עם פוליטיקאים. ההתנשאות והאיוולת שולטת בכל גווני הקשת הפוליטית. לשמוע ראיון עם פוליטיקאי פרושו (לעיתים קרובות מדי) להאזין למישהו הבטוח שהמאזינים מטומטמים וקל למרוח אותם.

הריאיון עם ח"כ סתיו שפיר בו הסבירה מדוע הצביעה עבור מועמדותו של פואד בן אליעזר לנשיא המדינה לא הרגיז אותי. זה היה פשוט ראיון מייאש. לו היה זה ראיון עם עוד עסקן מפלגתי ותיק ומשופשף לא הייתי מתאכזב כל כך.

קובי קלמנוביץ
להמשך הפוסט

אין פליטים פלסטינאים

משבר הפליטים העולמי הוא ההזדמנות המתאימה לדרוש את סגירת אונר"א. אין היגיון להמשיך לסייע לפליטים פיקטיביים כאשר אין די כסף כדי לסייע לפליטים אמיתיים

אם רוצים לעזור לפליטים האמיתיים, יש לאסוף את כל המשאבים הקיימים ולתת זכויות שוות לכל פליט על פי הצורך ועל פי מידת "פליטותו" האמיתית. אונר"א הוא ארגון תומך טרור ולא ארגון המסייע לפליטים. טילים נורים מבתי ספר של אונר"א, מרפאותיו משמשות כמחסני נשק ומועסקים בו חברי חמאס.

יש פליטים אמיתיים ויש "פליטים פלסטינאים". אין עם פלסטיני (נושא לפוסט נפרד) ואי לכך ברור שלא ייתכן המושג "פליטים פלסטינאים", אך בכוונתי  להראות כאן שאין בנמצא פליטים ערבים שהעולם קורא להם "פליטים פלסטינאים". כלומר הערבים שאנו מכנים בטעות "פליטים פלסטינאים", אינם פליטים כלל ללא כל קשר ללאומיותם המפוברקת.

יוסי קופלד
להמשך הפוסט

למה הקמתי את תנועת המחאה K18

לא שחסרות תנועות מחאה אך התנועה שלי תהיה שונה. זו תנועה שמציגה פתרון מעשי, אפשרי וצודק לבעיית חוסר השיוויון הגדולה ביותר הקיימת בחברה הישראלית

תנועות המחאה לא היו ממוקדות ולא הציעו איך לקדם שיוויון. הפנסיה התקציבית המטורפת היא הגורם המשמעותי לאי השיוויון בישראל. החלטתי להקים תנועת מחאה.

בחזוני אני רואה אלפי אנשים מפגינים ונושאים את השלט K18

עופר וקנין
להמשך הפוסט

בשם הקפיטליזם: לדפוק את תשובה

כקפיטליסט אני כועס על הקפיטליזם החזירי כפי שיהודי דתי כועס על רב שסרח. אבל אין הבדל בין טייקון חזירי לוועד עובדים דורסני. שניהם שודדים את הציבור. כחוק

אני מאמין שקפיטליזם- ליברליזם היא השיטה הכלכלית הנכונה. אני מאמין בתגמול עבור מאמץ, יכולת ונכונות ליטול סיכונים. אני מאמין שאסור להעביר נתח גדול מדי מכספנו לעסקנים פוליטיים רדודים ומושחתים שיחליטו מה יעשה בו.

הכל כמובן במגבלות הסבירות. מצד אחד חובה לאפשר למדינה לתפקד ולדאוג לחלשים ומצד שני אסור לאפשר לגופים חזקים "להתפרע" ולשדוד את רכושם של האזרחים האחרים במסווה של תחרות חופשית.

עופר וקנין
להמשך הפוסט

זה לא הגז, טמבל

הוויכוח הציבורי הלוהט על מחיר ותנאי אספקת הגז מסתיר את הבעיה האמיתית. אם אני (ליכודניק ידוע) מוצא עצמי תומך בשלי יחימוביץ', האם משהו בשיח הציבורי (או בי) לא תקין?

לכאורה תנאי ההסכם עם מונופול הגז אינם אמורים להיות נושא לוויכוח ציבורי כל כך לוהט. ברור שהנושא הוא מקצועי וסבוך עד מאוד. אין בידי הציבור (וגם בידי מרבית נבחריו...) הנתונים והיכולת לקבל החלטה מושכלת משום שרובנו ככולנו חסרים את ההשכלה הכלכלית הנרחבת ואת ההשכלה הספציפית בתחום קידוחי גז בים. אי לכך נותיר את הדיון בידי נציגי הציבור ואנשי המקצוע שאמורים להתעמק בנושא, לשמור, להגן ולמקסם את רווחינו.

סוף סיפור. 

תומר אפלבאום
להמשך הפוסט

מר פבזנר יורד לקנדה

לידיעת הקוראים (המתמידים?) כחלון ולפיד, הבעיה הכלכלית-חברתית הדחופה אינה העניים אלא היורדים

באחד האמשים, בעודי עוקר שיניים להנאתי, הודיעה לי, סבטלנה, אחת מעובדות המרפאה כי בתחילת אוגוסט היא, בעלה ובתם הקטנה, טסים לוויניפג. לתמיד. הם הגיעו למסקנה כי לעולם לא יוכלו להסתדר בארץ. שני צעירים, ששירתו בצבא, שניהם עובדים חרוצים, שניהם מרוויחים משכורות סבירות, אינם רואים לעצמם עתיד בארץ. הקהילה היהודית בוויניפג, עוזרת. שם מחכים לאנשים כמותם.

בראותה את התדהמה על פני סיפרה לי כי גם עובדת נוספת, גב' מריאנה פבזנר, שוקלת יחד עם בעלה ובתם, לרדת לקנדה.

ניר קידר
להמשך הפוסט

רעיון מהפכני: לסבסד את משקיע הנדל"ן

מבט שונה לחלוטין על תחום הנדל"ן וגם הצעת פתרון שעדיין לא נתקלתם בשכמותה

אויב חדש קם לכלכלה הישראלית – משקיעי הנדל"ן.

כן, כן. נטולי הפנסיה התקציבית, שהשקיעו את כספי חסכונותיהם בשוק הדירות להשכרה כדי שתהיה להם פנסיה לעת זקנה, אלו שבסופו של דבר מביאים לכך שלזוגות צעירים יהיה מקום משלהם, עד שיקנו דירה, אלו המאפשרים לצעירים להתגורר בשכירות עד שיחליטו היכן ברצונם לקנות דירה , אלו, הפכו לפתע  להיות אויבי הכלכלה.

דודו בכר
להמשך הפוסט

פרוטקציוניסטן - מדינת כל פרוטקציוניה

סמי פרץ טוען שיש מס "עלויות הפנסיה התקציבית". אולי נכון יותר לטעון שיש מס נוסף כבד מאד, "מס עלות הפרוטקציונרים"

בקרוב נקבל שר אוצר חדש. אני מקווה בכל ליבי שזה יהיה משה כחלון. מהיכרות אישית עימו אני בטוח שאם יוכל יפעל למען צדק חברתי. אם יוכל.

יש לנו ח"כים חדשים תאבי חקיקה חברתית.

איור יוסי קופלד
להמשך הפוסט

אדוני ראש הממשלה - יאיר לפיד

מה מניע את נתניהו, כחלון ובנט להכתיר את לפיד לראש הממשלה הבא? מה מניע את העסקנים החרדים להתעקש לקומם נגדם את הציבור החילוני?

התוצאה הברורה של ההסכמים הקואליציוניים הינה סחף אדיר של מצביעים לכיוונו של יאיר לפיד. אם לפני שתי מערכות בחירות  יאיר לפיד קיבל  19  מנדטים, על פי התגובות בסביבתי, בפעם הבאה יאיר לפיד יקבל מעל 30 מנדטים ויהיה לראש המפלגה הגדולה בכנסת.  

האמנם נתניהו, כחלון ובנט אינם מבינים זאת ? האם הם איבדו את כל עקרונותיהם?

להמשך הפוסט

כחלון היזהר, הבנקים מאחוריך

תוכניות רבות לצמצום המונופולים בבנקאות, קיימות במשרד האוצר מזה שנים. הבעיה היא שלא היה עד היום שר אוצר שהיה לו האומץ. האם כחלון יצליח במקום שאחרים נכשלו?

באחד מהמפגשים עם משה כחלון בם נכחתי, כחלון הבהיר כי הוא מודע לכוחם של הבנקים והוא יודע אילו השמצות הוא יצטרך לספוג אם, כדי לעמוד בהבטחתו להוריד את  יוקר המחיה, יפעל להגברת התחרות במערכת הבנקאית ולהורדת עמלות הבנקים.

כולם הנהנו בראשם. חשבנו על סטנדאפיסטים שבתשדירים מטעם הבנקים, בעקיפין, ברמיזה, יבהירו עד כמה כחלון אינו מבין בבנקאות.

להמשך הפוסט

באן קי מון – פושע מלחמה

מדו"ח שפרסם אמנסטי אינטרנשיונל בשבוע שעבר עולה עובדה מדהימה: באן קי מון הוא פושע מלחמה

בדו"ח מצויין את מה שהישראלים ידעו וטענו זה מכבר כי חלק מהירי על אזרחי ישראל בוצע מתוך מתקנים שבשליטת האו"ם. נכון, החמאס על פי הדו"ח, ירה גם מבתי חולים וכנסיות אך על ארגון האו"ם היה לדעת כי מתקניו משמשים לביצוע פשעי מלחמה.  התחמושת, על פי הדו"ח, אוחסנה גם בבניינים אזרחיים וגם בבתי ספר של האו"ם.

באן קי מון הודיע לנתניהו כי הוא מתעקש שהאו"ם יחקור את החשדות שישראל ביצעה פשעי מלחמה. באן קי מון יודע שההתקפה היא ההגנה הטובה ביותר.

אי־פי
להמשך הפוסט

ועדי העובדים הם האויב

כל כסף עודף שנשדד מהציבור, כחוק, כמובן כחוק, על ידי החזקים, המחוברים, המקושרים, הפרוטקציוניסטיים, הוא כסף שנשדד מתקציבי הרווחה ומכספי החינוך

ועדי העובדים הגדולים הם האויב האמיתי של מעמד הביניים.

ועדי העובדים של המונופולים הם האויב הכלכלי האמיתי של מדינת ישראל.

דוברות ההסתדרות
להמשך הפוסט