שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מי יציל את העיר חיפה

הבשורה הטובה: הדיור הולך ונעשה זול בחיפה. הבשורה הטובה פחות: אין מי שיגור שם, מלבד אוכלוסייה במצוקה. על עיר גדולה בהידרדרות - חלק א'

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שכונת הדר בחיפה
מחירי הדירות בחיפה הגיעו לשפל המושך אוכלוסיות חלשות אם לא לומר אוכלוסיות מצוקהקרדיט: אייל טואג

האם שר האוצר משה כחלון ושרת המשפטים איילת שקד יצליחו, כנגד כל הסיכויים, להציל את חיפה? בחיפה מתחיל להיווצר עודף דירות,  הדמוגרפיה בחיפה בעייתית, הרכב האוכלוסיה בעייתי, מבנה שוק התעסוקה בעייתי, הקטסטרופה בדרך ועוד לא הזכרתי את זיהום האוויר. חיפה עלולה להיות העיר הגדולה הראשונה בארץ שתגשים את חלומו של שר האוצר לעודף דירות. אין הכוונה רק לחיפה אלא למכלול של חיפה, הקריות נשר וטירת הכרמל. מחירי הדירות יורדים. צריך להיות כהה חושים, אינטרסנט מובהק או יריב פוליטי של משה כחלון כדי לא לראות זאת.  

בחיפה וסביבותיה נבנות כעת אלפי יחידות דיור. התעלומה הגדולה היא מי יקנה את אותן יחידות דיור ומי יאכלס אותן? אין נתונים. האם המשקיעים הם זוגות צעירים המתכוונים להתגורר במקום? משקיעים חל אביבים המחשיבים עצמם כמתוחכמים וקונים דירות בחיפה "ליד הים" או עם "נוף למפרץ"? אולי אלו זוגות צעירים תל אביבים שמשלים את עצמם שישכירו את הדירה הזולה שקנו בחיפה, תמורת שכר הדירה שיקבלו ישכרו דירה באזור המרכז ובעודף יטיילו בחו"ל?

בוקר טוב לחולמים באספמיה. זה לא יקרה. בתחילת השיווק של אחד מהמתחמים הגדולים בחיפה, המשווקים כמובן כ"מתחמי יוקרה" קרוב לשפת הים, צצו בעיתונים כתבות על סלבס (טוב, סלבס חיפאים,...) שקנו חמש דירות במתחם משום שהם, הרי מבינים את הפוטנציאל. אנוכי הקטן תמהתי, מה יהיה אופי השכונה שרובה דירות להשכרה? מי יגור באותן הדירות? אולי נכון יותר מיהם אלו  שישכרו שם דירה? מה יהיה גובה שכר הדירה?

כדי להבין את גודל הבעיה בחיפה צריך לבקר במרפאתי בימי שישי. חלק גדול מהמבקרים הינם חלש"בים (חיפאים לשעבר). צעירים מוכשרים, משכילים, עובדי הייטק, חילונים  וכיפות סרוגות. אני, בגילי המופלג, כבר מכיר את התהליך. בשלב ראשון, אחרי הצבא, הצעירים עוברים לעיר הגדולה,  לעבוד ולבלות. בשלב שני מתחתנים (בחיפה) אך ממשיכים להתגורר בתל אביב. יש כבר עבודה טובה, נולדים ילדים ורק נשאר לשכנע את הסבים והסבתות לעבור לגור ליד הנכדים. בדרך כלל זה מצליח.

בנייה בחיפה
חיפה עלולה להיות העיר הגדולה הראשונה בארץ שתגשים את חלומו של שר האוצר לעודף דירות. אין הכוונה רק לחיפה אלא למכלול של חיפה, הקריות נשר וטירת הכרמלצילום: רמי שלוש

בשלב זה בוודאי יתמהו מספר קוראים, מה רע אם בחיפה יהיה עודף דירות ומחירי הדירות ירדו? כאן אנו מגיעים לבעייה הדמוגרפית. אם נבחן את הנתונים המתפרסמים על ידי עיריית חיפה, הרי מאזן ההגירה בחיפה הוא חיובי. לצערי לא הצלחתי לקבל נתונים של פילוח דמוגרפי. כמה מהעוזבים הם צעירים בעלי השכלה על תיכונית והכנסה גבוהה וכמה מהנכנסים הם חסרי השכלה ו/או בעלי הכנסה נמוכה. אתבסס על מה שעיני רואות.

מחירי הדירות בחיפה הגיעו לשפל המושך אוכלוסיות חלשות אם לא לומר אוכלוסיות מצוקה. היו רבנים חרדים שקראו לצאן מרעיתם לעבור להתגורר בחיפה משום שמחירי הדירות כאן נמוכים. מחיר דירה בחיפה נמוך לעיתים ממחיר דירה בכפרים הערבים בגליל. רגע לפני שהטוקבקיסטים תוקפים, אין לי דבר וחצי דבר נגד ערבים או חרדים. כמה מידידי הטובים וכו'... אני מציג תמונת מצב של השתנות ההרכב הדמוגרפי שממנה נובעת השתנות היכולת לגבות ארנונה מול הצרכים העולים של הרשות המקומית בטיפול במשפחות מרובות ילדים.

יש מדדים רבים לניבוי חוסנה הכלכלי של עיר, אציע כאן עוד מדד אחד, אף שהוא לא פוליטיקלי קורקט: ככל שאחוז החרדים והערבים גבוה  יותר, כך מיצובה הכלכלי של העיר יהיה נמוך יותר. זה הכיוון שאליו חיפה הולכת.

הטענה כאילו תושבים הם "גרעוניים" לקופת הרשות ואי לכך ראשי ערים מסרבים לבנות עוד דירות, נכונה רק בחלקה. שוב, זה מאד לא פוליטיקלי קורקט לומר זאת, אך רק חלק מהאוכלוסייה הוא הגורם לגרעון בתקציב העירוני. משפחה מבוססת בדירה מרווחת עם מספר ילדים סביר אינה נטל על קופת העירייה ודאי לא ברמת ארנונה המטורפת שיש בה.

בהזדמנות זו, הרשו לי בהזדמנות לנפץ את מיתוס "דו הקיום הנפלא" בין יהודים לערבים בחיפה. אם כבר לא פוליטיקלי קורקט, אז עד הסוף. האוכלוסייה הערבית בחיפה, עד עתה, הייתה אוכלוסייה המורכבת בעיקרה מנוצרים אמידים ומאנשי דת האחמדים. היחסים איתם היו אכן דוגמה ומופת לדו קיום. כיום חודרים לחיפה יותר ויותר מוסלמים מכפרי הצפון. ברור שרבים מהם נפלאים, משכילים ומתונים. אך הרשו לי בכל זאת להתנבא שבקרוב היחסים בין יהודים לערבים בחיפה צפויים להידקדר. ירידת מחירי הדירות, העלאת נטל הארנונה וירידת רמת השרותים, עלולים ליצור ספירלה שוקעת ולהאיץ את בריחת האוכלוסיה החזקה מחיפה.

רחוב הרצל בחיפה
ירידת מחירי הדירות, העלאת נטל הארנונה וירידת רמת השרותים, עלולים ליצור ספירלה שוקעת ולהאיץ את בריחת האוכלוסיה החזקה מחיפה צילום: רמי שלוש

אז מה עושים ? משנים את אזורי הביקוש. ברצוני לכפור במיתוס המקובל כל כך על העוסקים בנדל"ן, שהצעירים נמשכים ל"אזורי הביקוש". מה זה לעזאזל אזורי הביקוש? האם זוג צעיר ומשכיל רוצה לעבור דווקא לגוש דן משום שגילה שאבות אבותיו מוצאם משבט דן? הזוג הצעיר מחפש, איכות חיים, תעסוקה טובה, אזורי נופש, אפשרויות בילוי וחברה צעירה המתאימה לצרכיו.  

משה אדם, שהיה אדריכל ראשי של מחוז הצפון במשרד השיכון ותושב חיפה, לא מתגורר כיום בחיפה - הוא וגם ילדיו. הוא טוען כי לא נכון לבנות דירות, אלא יש לבנות סביבת מגורים. בכך נכשלה חיפה. חיפה סובלת מכמה בעיות יסוד, בהן זיהום אוויר, מבנה תעסוקה מיושן המתבסס יותר על מפעלי תעשיה כבדה (ומזהמת) ומחסור באזורי בילוי ופנאי תוססים. כל אלה גורמים להגירה שלילית של השכבה הסוציואקונומית החזקה.

בכתבה הבאה: האם הבעיות של חיפה ניתנות לפתרון? האם  המנהיגות המקומית בחיפה יכולה  לסייע בפתרון הבעיות המבניות של חיפה או שיש צורך בסיוע ממשלתי? האם הפעולות המתוכננות של משה כחלון מסמנות את הכיוון הנכון שיוצא את חיפה מהבוץ?   

הפגנת סטודנטים באוניברסיטת חיפה
הפגנת סטודנטים באוניברסיטת חיפה. הרשו לי בהזדמנות זו גם לנפץ את מיתוס ה"דו קיום הנפלא" בין יהודים לערבים בחיפה. אם כבר לא "פוליטיקלי קורקט, אז עד הסוף צילום: רמי שלוש
גרשון הורוביץ |שלישי בע"מ

"שלישי", על שום מה? ראשון מתכבד בעליה לתורה הכהן, "שני"  שייך ללוי וה"שלישי" הוא עמך ישראל.  

בע"מ? לכבוד האופוריה שהביאה המחאה החברתית שהבליטה את חשיבות ההבנה הכלכלית לחוסן החברתי. כמובן, תודה לאשר  גינצברג.

סטודנט לתואר שני בלימודי ארץ ישראל, תואר ראשון בהיסטוריה (בהצטיינות), תואר ד"ר ברפואת השיניים, תואר שני במנהל עסקים ובעלים חברת נדל"ן קטנה, כי הרי צריך גם להתפרנס ממשהו...

חיפאי, עובד 12 שעות ביממה, מפרנס כל מיני בטלנים, מקושרים, מקורבים ופרוטקציונרים. חבר בשתי ועדות של ה"מועצה הארצית לתרבות ואומנות", חבר בוועדת סל התרופות (2016),  רס"ן (דימ.)  מיחידת מודיעין מוטסת. לשעבר דובר ומזכיר הנהלת הליכוד  בכנסת, חבר מערכת עיתון, עיתונאי, חבר בדירקטוריונים בתחומי התרבות והכלכלה.

הבלוג יעסוק גם בעירי היפה חיפה שלפתע נתפסת כפריפריה. בעליתה ונפילתה של המחאה החברתית שדרשה "כל מיני דברים" ונראה שלא  השכילה להתמקד, למחות  ולפעול  כנגד מוקדי הכח האמיתיים שפוגעים ברווחתו של הציבור הרחב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ