שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גרשון הורוביץ
בני גנץ ובנימין נתניהו
בני גנץ ובנימין נתניהו סטקס השבעת הכנסתקרדיט: אמיל סלמן
גרשון הורוביץ

ברגע האמת, לפני הרכבת הקואליציה, גם האופוזיציה חייבת לקבל החלטות קשות. תמיד נפלא להישאר באזור הנוחות, להישאר טהור ונקי, לשמור על תמיכת ה"בייס" ולקבל מחמאות מכל עבר. אבל פוליטיקה היא חוכמת האפשר. פוליטיקה פרושה לקבל גם הכרעות קשות ולא פופולריות. פוליטיקה פרושה גם לבלוע את הרוק, לסתום את האף ולקבל את ההחלטה הנכונה לטובת המדינה גם אם ברור שלמחרת קבלת ההחלטה ימרחו אותך בזפת ונוצות וישמיצו אותך בכל כלי תקשורת שעד עתה נמנה עם אוהדיך. 

נתבונן בעיניים מפוקחות על המציאות. ביבי יצליח להשיג לעצמו חסינות. למפלגות הימין אין כל בעיה עם החסינות. למפלגות החרדיות אין כל בעיה עם שום דבר מלבד הכסף, התנאים שיאפשרו השתמטות של בניהם מכל מטלה לאומית ויצירת מקומות עבודה פיקטיביים ומתגמלים לבחורינו המצוינים שקמו לתחייה לאחר ש"נהרגו" באוהלה של תורה. כחלון , "ימין שפוי", יהיה אולי היחיד שינוע בחוסר נחת בכיסאו אך בצורה זו או אחרת גם הוא יתמוך בחסינות. 

מה נקבל? נקבל קואליציה בלתי אפשרית, סחטנית, קיצונית, הזויה ומסוכנת למדינת ישראל, הן בפן הכלכלי, הן בפן המדיני והן בפן המוסרי.  כן, כן. הקואליציה העתידית מסוכנת יותר מבחינה מוסרית מאשר מתן חסינות לנתניהו. ההשתמטות של בחורי הישיבה מכרסמת בתחושת השוויון והצדק. כמה זמן יחלוף עד שכרסום זה יתבטא ברצון לשרת שרות משמעותי בצה"ל?

ההטבות הכספיות לחרדים נותנות הצדקה להשתמטות מתשלום מיסים. בצדק!!!  אם התגמול והעול מחולקים לא על פי קריטריונים צודקים אלא רק על פי יכולת הסחטנות איזו הצדקה מוסרית יש לדרוש מאזרח לשאת בנטל כדי להעביר את כספו למי שמקורב לצלחת? כמובן, הבעיה הכלכלית תחמיר בגלל הריבוי הטבעי החרדי (כמובן, כן ירבו, לא זו הבעייה), עד שנתמוטט כלכלית.

הנזק המוסרי שנגרם מטיפוח דורות של "אנאלפבתים תעסוקתיים", הינו גדול לעין ערוך מהנזק המוסרי של סיגרים ושמפנייה. ברור שאיני מקל ראש בעבירות המיוחסות לראש הממשלה, אבל איך מוסרית ניתן להצדיק ההסכמה הקואליציונית למנוע חינוך אלמנטרי מילדים? דמיינו לרגע מה היה קורה לו מדינת ישראל הייתה מחליטה, עקב לחץ של מפלגת ימין, שלילדים הערבים לא מגיע חינוך הולם?

ההחלטה למנוע חינוך מודרני מילדי החרדים, לא רק שדן אותם לחיי עוני להשתכרות נמוכה אלא שהחלטה זו גם מחייבת את החברה לתמוך בהם ובילדיהם כל ימי חייהם. המצב בו 40% מאוכלוסיית המדינה, ערבים וחרדים, אינו תורם את חלקו לכלכלת המדינה, הוא שדן את הזקנים לאשפוז במסדרון. גם זו בעיה מוסרית שצריך להתחשב בה, לא רק הסיגרים והשמפנייה הוורודה.  

הטענה כאילו החרדים יוצאים ללמוד ולעבוד היא "פייק ניוז". הטענה כאילו מי שלמד הרבה גמרא בילדותו יעבור את הלימודים בטכניון "בהליכה" הינה אגדה אורבנית חסרת בסיס. החרדים, באשמת החילונים, לא באשמתם, מורידים את רמת הלימודים באקדמיה לזנות. הריצה אחרי תלמידים חסרי כישורים ומוטיבציה כדי למלא את קופת המכללות הורסת כל חלקה טובה במערכת ההשכלה הגבוהה. שמעתי אפילו שלאחרונה המציאו תואר ראשון במנהל עסקים בלי אנגלית ומתמטיקה... 

כמובן החרדים לא לבד, הם אחר מנושאי הכתבה, אך תהיה זו טענה דמגוגית להעמיס עליהם את כל חוליי החברה. גמול ההשתלמות לשוטרים ולמורים, בשילוב עם תאוות הבצע של חלק מראשי  המכללות האקדמיות, תורם תרומה משמעותית להתדרדרות האקדמיה. האפשרות ללימודים נפרדים באקדמיה לנשים ולגברים הם רק הפתיח להפרדה בקבלת קהל במשרדי הממשלה ומעבר לעניין הערכי-מוסרי יש כמובן גם את ההיבט התקציבי. יותר עובדים ועובדות כדי לקיים את ההפרדה.

גנץ ונתניהו במהלך צוק איתן
מה יקרה אם יקבע שנתניהו יעמוד לדין רק בעוד ארבע שנים? גנץ ונתניהו במהלך צוק איתן צילום: חיים צח / לע"מ

בנוסף לתקציב "המתאים" לצוות רבנים "מומחים" בענייני תחבורה שיאשרו עבודה בשבת, בנוסף להפרדה בין חדרי נשים וגברים בבתי חולים, (עדיין לא קיים, אך אני רואה את הכיוון), רבנים שיאשרו או נכון יותר, לא יאשרו תרומת אברים ממי שחפץ לקום לתחייה וצוות מומחים שיאשר כשרות לפסח לאקונומיקה ונייר טואלט. הצילו!!!  החרדים עצמם, הם אנשים נפלאים, הגונים, חכמים ודורשי טובת המדינה. שכרון הכוח של מנהיגיהם וכניעת החילונים להסכמים קואליציוניים אבסורדיים, הם שגרמו למצב הנוכחי.

מה יקרה אם ייקבע שנתניהו יעמוד לדין רק בעוד ארבע שנים? יתכן שבמהלך הקדנציה יחליט נתניהו שעדיף לו לפרוש מתפקידו בתמורה לביטול ההאשמות נגדו - כבר היו תקדימים. חלק מההאשמות נגד נתניהו אינן כה חמורות כפי שהתקשורת השמאלנית מתארת. נראה שחלק מאנשי השמאל עוד לא גילו שמערכת הבחירות נגמרה. הזעקה קורעת הלב כאילו כל פעולה שנתניהו עושה "הורסת את המדינה" ומסכנת את קיומה,  אינה תורמת דבר פרט אולי לאיחוד כוחות השמאל נגד נתניהו. קשרים וטובות הנאה ביו גבירים ופוליטיקאים היו תמיד וטוב שהקריטריונים של מותר ואסור מובהרים ומחודדים כעת הרבה יותר מבעבר. קשרים עם עורכי עיתונים? נו, בחייכם. 

כפי שהדברים נראים כרגע, נתניהו לא יעמוד לדין בקדנציה הנוכחית. קואליציה הזויה וקיצונית תעניק לו את הגיבוי בתמורה לזכות לסחוט את משאביה הכלכליים של המדינה ולסכן את עתידה בהחלטות מדיניות קיצוניות. אם זהו המצב מדוע לא להשלים איתו ולנסות להוציא את המיטב מהמצב הנתון. אם מפלגת כחול-לבן, תסכים להעניק חסינות לנתניהו עד לסיום תפקידו כראש ממשלה, אם תוקם  קואליציה בין שתי המפלגות הגדולות בלבד או בצרוף כל מפלגה שתסכים לקבל את העקרונות שיגבשו, יש סיכוי לעתיד טוב יותר למדינה. במיוחד דברים אמורים כאשר יש סיכוי לתוכנית המאה שתוצג בקרוב ואולי, אולי, גם זו הזדמנות שצריכה להישקל בכובד ראש. הזדמנות שלא תוכל להישקל עם ח"כ סמודריץ בתפקיד מרכזי בקואליציה.

בפני בני גנץ עומדת דילמה של מעין "משפט שלמה". מה הוא מעדיף את טובתו וטובת מפלגתו או את טובת הילד-המדינה?  לפתחו מונחת כעת הצורך בהכרעה צ'רצ'יליאנית. לומר לעם את האמת העגומה. לומר לבוחריו כי למען טובת המדינה יש כעת צורך לבלוע את הצפרדע. יתכן ולמען עתיד טוב יותר לכולנו בני גנץ נדרש להקריב את עתידו הפוליטי ואת מעמדו הציבורי. האם יהיה לו האומץ לעשות זאת?

גרשון הורוביץ |שלישי בע"מ

"שלישי", על שום מה? ראשון מתכבד בעליה לתורה הכהן, "שני"  שייך ללוי וה"שלישי" הוא עמך ישראל.  

בע"מ? לכבוד האופוריה שהביאה המחאה החברתית שהבליטה את חשיבות ההבנה הכלכלית לחוסן החברתי. כמובן, תודה לאשר  גינצברג.

סטודנט לתואר שני בלימודי ארץ ישראל, תואר ראשון בהיסטוריה (בהצטיינות), תואר ד"ר ברפואת השיניים, תואר שני במנהל עסקים ובעלים חברת נדל"ן קטנה, כי הרי צריך גם להתפרנס ממשהו...

חיפאי, עובד 12 שעות ביממה, מפרנס כל מיני בטלנים, מקושרים, מקורבים ופרוטקציונרים. חבר בשתי ועדות של ה"מועצה הארצית לתרבות ואומנות", חבר בוועדת סל התרופות (2016),  רס"ן (דימ.)  מיחידת מודיעין מוטסת. לשעבר דובר ומזכיר הנהלת הליכוד  בכנסת, חבר מערכת עיתון, עיתונאי, חבר בדירקטוריונים בתחומי התרבות והכלכלה.

הבלוג יעסוק גם בעירי היפה חיפה שלפתע נתפסת כפריפריה. בעליתה ונפילתה של המחאה החברתית שדרשה "כל מיני דברים" ונראה שלא  השכילה להתמקד, למחות  ולפעול  כנגד מוקדי הכח האמיתיים שפוגעים ברווחתו של הציבור הרחב. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ